0 800 307 555
0 800 307 555

БМП Bradley та Marder для України: можливості та характеристики

Усе, що потрібно знати про машини

Чим БМП Бредлі та Мардер кращі за БМП-1 і 2? Які основні відмінності у західних бойових машин? Що саме передадуть Україні.
Зміст

БМП Бредлі

M2 Bradley (названа на честь генерала Омара Бредлі. – Ред.) – це бойова машина піхоти, прийнята на озброєння армії США в 1981 році, через 15 років після радянської БМП-1, яка вважається першою бойовою машиною піхоти у світі.

Конструкція Бредлі, над якою інженери працювали 17 років, виявилася настільки вдалою, що за більш ніж 40 років активного життя вносити серйозні зміни не було потреби.


БМП M2A2 Bradley з додатковою композитною бронею та динамічним захистом

На відміну від радянської БМП, яка в процесі еволюції від БМП-1 до БМП-3 перетворилася на зовсім іншу машину, M2 Bradley для того, щоб залишатися сучасною та боєздатною, достатньо було модернізацій.


 

Основні характеристики БМП Бредлі

Незалежно від версії, усі Бредлі мають стандартні системи озброєння. Як у 80-х, так і зараз бойова машина може доставити на поле бою десант з 6 піхотинців і надати їм вогневу підтримку, знищити ворожу піхоту, легку бронетехніку.

Озброєння M2 Bradley

Основне озброєння БМП Бредлі – автоматична швидкострільна гармата M242 «Бушмастер» (Bushmaster – англ.) калібру 25 міліметрів.

Незважаючи на невеликий начебто калібр, ця гармата здатна пробивати лобову броню БМП-1 з дистанції 1500 метрів. Саме таке завдання ставилося перед інженерами на стадії розробки.

Навіть з появою БМП-2 ситуація не змінилася, американська бойова машина також могла пробивати БМП-2 «в лоб» за допомогою підкаліберних бронебійних снарядів.

У гармату заряджаються відразу дві стрічки з різними типами снарядів. Так гармата може стріляти одночасно двома типами снарядів: осколково-фугасними по незахищених цілях та підкаліберними опереними снарядами по броньованих.

M242 «Бушмайстер» виявилася настільки вдалою, що вона використовується в арміях 15 країн у сухопутних частинах, авіації та на флоті. Загальна кількість виготовлених екземплярів становить понад 10500 штук. Як ви знаєте, боєприпасів для неї багато.


M2 Bradley з додатковою бронею, щоправда, без блоків динамічного захисту

Гармата БМП Бредлі здатна боротися з російською бронетехнікою, крім танків. Хоча і танку вона може завдати відчутної шкоди, якщо снаряди влучать у бік чи корму.

Початкова швидкість снаряда

3960 км/год, і 5 тис. км/год для підкаліберного

Темп стрільби

200 пострілів за хвилину

Максимальна дальність

6 800 метрів

Ефективна дальність

до 3 тис. метрів

Для боротьби з танками у Бредлі є інша зброя, це два протитанкові комплекси TOW. Керується комплекс дистанційно із салону машини, для його використання не потрібно висуватись з-під захисту броні, на відміну від радянських БМП.


Бредлі стріляє із ПТРК TOW-2

Швидше за все, українські бойові машини будуть оснащені ПТУР TOW-2 версії 2A або 2B. Обидві моделі ракет мають однакову систему управління та наведення та максимальну дальність стрільби – 3,75 км. Різниця лише в боєголовці:

  • TOW-2A має тандемну бойову частину, вражає ціль прямим влучанням і має бронепробивність 0,9 метра за динамічним захистом. Це означає, що якщо танк оснащений динамічним захистом (що буває не завжди), перший заряд активізує його. Другий – ударить трохи згодом. Його кумулятивний струмінь пробиває броню, еквівалентну сталевій плиті завтовшки майже метр.

Динамічний захист – це спосіб боротьби з кумулятивними боєприпасами. Простими словами, блоки динамічного захисту – це коробки з вибухівкою всередині, які кріпляться поверх броні. Влучаючи в них, кумулятивний струмінь викликає зустрічний вибух, який за допомогою спеціальної пластини збиває кумулятивний струмінь, послаблюючи його.

  • TOW-2B оснащена боєголовкою з подвійним ударним ядром і атакує ціль у верхню, найслабшу частину бронетехніки, пролітаючи над нею. Так само, як і в першому випадку, бронетехніка вражається кумулятивним струменем, тільки в дах, де броня тонка і немає динамічного захисту.

У будь-якому разі влучання будь-якого з варіантів ракети TOW-2 жоден танк не витримає, навіть якщо він не буде повністю знищений, пошкодження не дозволять йому продовжити бій.

Звичайно, є у американської БМП і кулемет М240 калібром 7,62 міліметра для боротьби з піхотою супротивника.

Модифікації M2 Bradley

Розглянемо відмінності різних модифікацій. Якщо набір зброї залишався практично незмінним: для поліпшення характеристик гармати додався новий бронебійний снаряд, а ПТУРи замінювалися сучаснішими, то бронювання та електронне обладнання вдосконалювалося суттєво.

Примітно, що якщо перша версія Бредлі важила лише 21 тонну і забезпечувала захист з будь-якого ракурсу від кулемета калібру 14 міліметрів, то модифікація M2/A2 отримала додаткову броню і масу вже в 33 тонни.

Нові машини отримали комплекси динамічного захисту, також було встановлено потужніший двигун. Машина стала важчою і, природно, трохи втратила швидкість. Натомість отримала впевнений захист від 30 міліметрової гармати БМП-2 та кумулятивних гранат на кшталт пострілу РПГ-7.

За складом електронного обладнання відмінності старих та нових БМП помітні найсильніше. Версія M2/A3 2000-х – це вже повністю цифрова бойова машина, чия система управління вогнем дозволяє автоматично супроводжувати ціль і вражати її першою чергою без пристрілки.

Усі члени екіпажу мають максимально можливу ситуаційну обізнаність, забезпечену найновішими на той час прицілами, приладами нічного бачення та телевізорами.

Подальша модернізація M2/A4 торкнулася поліпшень захисту від саморобних вибухових пристроїв та мін, поліпшення ходових характеристик, зниження ваги та оновлення електроніки. Ці БМП почали надходити у війська лише навесні 2022 року.

Скільки коштує М2 Bradley? Все залежить від модифікації, чим сучасніша машина, тим більше в ній сучасної електроніки і тим вона дорожча.

Так, версія M2/A2 ODS коштувала для армії США $2,2 мільйона доларів за одиницю, модель M2/A3 — вже $3,2 мільйона, а M2/A4 коштує вже $4,35 мільйона доларів за одну бойову машину.

Які Бредлі передадуть Україні

Відомо, що до України відправлять БМП Бредлі версії M2/A2 ODS. Це вдосконалена за результатами операції «Буря в пустелі» версія A2.

Окрім броні (згаданої вище), машина отримала оновлену бойову інформаційну систему, яка дозволяє обмінюватися даними з іншими БМП та супутниками, нові системи навігації, далекоміри та телевізори.

Звичайно, це не найновіша модифікація А4, зате машин M2/A2 багато (за деякими даними, більше ніж 2800 штук у наявності. – Ред.), вони добре захищені та озброєні.

Чим Бредлі кращий за БМП 1/2/3

Прямо порівнювати M2 Bradley з БМП-1 або БМП-2 не зовсім коректно. Багато експертів відносять Бредлі до зовсім іншого класу бойових машин – «важкі БМП».

Річ у тому, що радянські та американські інженери вирішували різні завдання. Тож у них і вийшли різні бойові машини. У всіх «західних» БМП головне – це захист екіпажу та десанту, ситуаційна поінформованість та, як не дивно, комфорт «роботи».

Для радянської бронетехніки це все другорядне, головне – це швидкість та вогнева міць. Якщо бронею при цьому доводиться жертвувати, що ж, є надія, що у швидку ціль не влучать.

У випадку української армії Бредлі так чи інакше прийдуть на заміну БМП, до того ж такі самі машини будуть у противника, тому порівнювати все-таки доведеться.

БМП-1 проти Бредлі

БМП-1 була створена у 1966 році, це фактично була перша бойова машина піхоти у світі.

Ідея була в тому, що піхота повинна йти в бій разом із танками, а значить, машина має бути гусеничною і мати можливість підтримати піхоту вогнем.

СРСР збирався наступати зі сходу на захід по Європі, де досить багато річок, тому БМП обов'язково мала бути плаваючою, отже легкою.

В результаті броня БМП-1 забезпечувала захист від куль гвинтівкового калібру та уламків з бортів та корми і від снарядів 23 мм спереду на дальності 500 метрів. Нагадаємо, що гармата БМП «Бредлі» може знищити БМП-1 з дальності у півтора кілометра влучанням «в лоб».

БМП-1 теж має «гармату» калібру 73, але це фактично гранатомет з максимальною дальністю пуску кумулятивних гранат до 1300 метрів.

Гармата «Бушмайстер» має ефективну дальність 3 тис. метрів. Її точність, скорострільність та системи управління не залишають БМП-1 шансів у дуельному протистоянні 1 на 1.

Є багато модифікацій БМП-1. В основному вони стосуються заміни гармати на 30-міліметрову, певного посилення броні. Але спочатку слабка конструкція не дозволяє значно посилити бронезахист. Радянська БМП, як би її не модернізували, завжди програватиме за рівнем захисту.

БМП-2 проти Бредлі

Якщо порівнювати БМП Бредлі з БМП-2, яка з'явилася за рік до Бредлі на озброєнні, порівняння теж буде не на користь радянської розробки.

Річ у тому, що БМП-2 відрізняється від попередниці незначною мірою. Здебільшого відмінності зводяться до заміни 37 міліметрової гармати-гранатомета на автоматичну 30-міліметрову.

Ефективна дальність стрільби збільшилася до 1500 метрів за бронетехнікою, але все ще вдвічі нижча, ніж у Бредлі. Швидкострільність вища у гармати БМП-2, але бронебійні снаряди Бредлі мають кращу бронепробивність.

До того ж броня Бредлі, починаючи з версії M2/A2, значно посилена, а БМП-2 так само, як і «одиничка», не може отримати ні динамічного захисту, ні посиленого пасивного захисту через конструктивні особливості. Вона просто надто легка для цього.

Серйозну загрозу для американської машини можуть становити лише БМП-2, оснащені протитанковими ракетами.

БМП-3 проти Бредлі

БМП-3 також може позмагатися з Бредлі, але вже за допомогою гармати. Вона озброєна одночасно і новою 30-міліметровою, і 100 міліметровою гарматами, через яку також можуть запускатися протитанкові ракети на дальність до 5,5 км.

Як і всі попередниці, БМП-3 – легка машина з легкою бронею. Її головні козирі – це рухливість і гармата «майже як у танка».

Але таких машин у російській армії небагато. Як і модифікованих «двійок». Певний час тому військові рф навіть просили замість БМП-3 збільшити випуск попередниці — БМП-2, яка більш відповідає їхнім вимогам.

В Україні БМП-3 теж були, але їх можна не брати до уваги, оскільки це були поодинокі машини.

Недоліки БМП Бредлі

БМП Бредлі часто критикують за високий «силует», велику масу та низьку швидкість.

Дійсно, висота корпусу M2/A2 майже на метр більша, ніж висота БМП-1 або БМП-2. Але в США свідомо створювали більшу бронетехніку, що забезпечувало більший комфорт для її екіпажу та кращі можливості для модернізації.


Розміри БМП-1 у порівнянні з M2 Бредлі. Також видно, які розвинені системи спостереження у американської машини зверху

У 70-х або 80-х роках низький силует справді міг вважатися перевагою, більш низьку машину простіше сховати серед рослинності, в неї було важче влучити.

Але зараз, з розвитком електронних систем керування вогнем, ця перевага перестала бути вагомою. Маючи у своєму розпорядженні приціли з 4-х і 10-кратним збільшенням і телевізорами (для всіх трьох членів екіпажу. – Ред.), екіпаж Бредлі може легко виявити навіть дуже добре замаскованого супротивника. Автоматична система управління вогнем розрахує балістику залежно від напрямку, відстані та погодних умов.

До того ж велика висота означає, що прилади спостереження розташовані вище і видно з них далі.

Отже, думка російських «експертів» про те, що Бредлі велика і в неї легко влучити, застаріла на кілька десятиліть. Насправді БМП Бредлі велика, «бачить» далеко й добре.

Тому перша виявить противника, перша вистрілить і, найімовірніше, влучить з першого разу.

Бредлі версії M2/A3 важить аж 33 тонни, це більш ніж удвічі більше, ніж БМП-2. Звичайно, вона повільніше їздить і не може плавати. Але й рівень захисту машини набагато вищий, а це була ключова вимога при її створенні.

Що таке БМП Marder

БМП Marder було прийнято на озброєння через 5 років після радянської БМП-1, але на 10 років раніше, ніж американську Бредлі. Саме західна Німеччина мала першою опинитися під ударом бронетанкових полчищ СРСР, тому німецькі військові й інженери поспішали трохи більше, ніж їхні колеги за океаном.

Німецька бойова машина мала вирішувати те саме завдання — діяти разом з танками, доставляти піхоту на поле бою і підтримувати її вогнем. Тільки вирішили це завдання інженери Rheinmetall інакше.

БМП Мардер перших версій була найбільш броньованою бойовою машиною піхоти у світі. Її броня забезпечувала захист від уламків та стрілецької зброї з бортів та корми. Спереду німецька БМП могла витримати влучання 20-міліметрового бронебійного снаряда на відстані 200 метрів.

Звичайно, у цього була своя ціна — велика вага. Але, на відміну від СРСР, у Німеччині не збиралися в жодні «визвольні походи» та «ривки до Ла-Маншу», а захист солдатів був на першому місці.

Усі версії Мардер озброєні 20-міліметровою скорострільною автоматичною гарматою Rheinmetall Mk 20. Її завданням було і залишається зараз — знищення легкої бронетехніки, як БТР і БМП радянського виробництва.

Характеристики гармати Rheinmetall Mk 20 Rh-202

Початкова швидкість снаряда

3758 для осколкового та 4140 км/год для підкаліберного

Темп стрільби

від 880 до 1 тис. пострілів за хвилину

Максимальна дальність

7 тис. метрів

Ефективна дальність

до 2 500 метрів

Знаряддя вийшло вдалим і модернізувалося лише один раз у 1979 році. Тоді було додано можливість живлення двома стрічками із двома типами боєприпасів.

За подальшої модернізації до версії А1 Мардер отримала ПТРК «Мілан» для знищення танків. Але, як і в радянських БМП, щоб прицілитися і вистрілити, треба було висунутися назовні. Що, звісно, наражає солдата на ризик.


Щоб вистрілити з ПТУР «Мілан», потрібно висунутися з люка

Версія А3 отримала удосконалений комплекс «Мілан-2» з тепловізійним прицілом та бронепробивністю до 800 мм сталевої броні. Ракети «Мілан-2Т» оснащені тандемною бойовою частиною і краще справляються з броньованими цілями з динамічним захистом.

Найімовірніше, Україна отримає саме версію БМП Marder A3, за аналогією з Бредлі не найновішу (кінець «вісімдесятих», але найчисленнішу. – Ред.).

Цікаве питання, скільки коштує БМП Marder, хоча нам і передають її безкоштовно? Різні джерела називають вартість від 850 тисяч євро до мільйона, залежно від комплектації. Значно менше від американської БМП Бредлі.

Якщо порівнювати Мардер А3 і Бредлі M2/A3 ODS, то вони приблизно рівні за бронезахистом, швидкістю та прохідністю. Але американська БМП озброєна краще, а електроніка в неї набагато досконаліша. Щоправда, обидві вони виграють у тих БМП-1 та БМП-2, на яких зараз воює українська армія.

Як нові БМП допоможуть Україні

І БМП Мардер, і Бредлі – це дуже добре захищені машини. За рівнем захисту вони наближаються до танків. У СРСР просто не було такого класу озброєнь, немає його ні в армії України, ні в армії Росії (якщо не брати до уваги парадів і репортажів з ТБ, звичайно. – Ред.).

Характеристики БМП Бредлі та Мардер у порівнянні з БМП 1,2,3

 

БМП-1

БМП-2

БМП-3

M2/A2 Bradley

Marder A3

Маса, тонн.

13

14,7

18,7

33

33,5

Потужність двигуна, к.с.

300

300

450

600

600

Питома потужність, к.с. на тонну

23

20,4

24

18

17,9

Питомий тиск на грунт кг/см²

0,6

0,66

0,6

0,65

0,87

Максимальна швидкість по шосе, км/год

65

65

70

64

70

Максимальна швидкість по бездоріжжю, км/год

45

50

52

40

40

Озброєння БМП Бредлі та Мардер у порівнянні з БМП 1,2,3

 

БМП-1(М)

БМП-2

БМП-3

M2/A2 Bradley

Marder A3

Калібр пушки, мм

73

30

100/30

25

20

Ефективна дальність стрільби з пушки

1300

1500

4000/

3000

3000

2000

Протитанковий комплекс

«Корнет"/

«Конкурс»

«Конкурс"/

«Фагот»

«Кастет»

«TOW-2»

«Милан-2»

Максимальна дальність пуску ракет, м

5500/3000

3000/2000

5500

3750

2000

Максимальна швидкість по шосе

65

65

70

64

70

Максимальна швидкість по бездоріжжю

45

50

52

40

40

Не так важливо, в наступі чи при обороні будуть застосовані БМП Bradley та Marder. Вони однаково хороші і для першого, і для другого.

У їх екіпажів дуже висока «ситуаційна поінформованість» (особливо у Бредлі), а це означає, що вони виявлятимуть супротивника раніше. Системи керування вогнем дозволяють їм стріляти точніше.

Ці бойові машини оснащені тепловізорами, отже вони будуть добре діяти вночі або просто в умовах поганої видимості.

Головне, що і Мардер, і Бредлі дуже добре броньовані, це дозволить їм впевнено діяти разом з танками, на відміну від легкої «радянської» бронетехніки, ступінь захисту якої явно недостатній для цього.

Сучасна війна вимагає високого рівня взаємодії, і західні бойові машини забезпечують спільну роботу танків, БМП і піхоти.