0 800 307 555
0 800 307 555

Як опанувати нову професію за мінімальні кошти

Поради та ресурси

Здобути нову професію без великих фінансових витрат цілком реально. В Україні існує чимало можливостей для безплатного або бюджетного навчання як онлайн, так і офлайн. Finance.ua пропонує добірку перевірених платформ, короткий огляд напрямків і потенційного заробітку після навчання.
Зміст

З чого почати: короткий план дій

Спершу подумайте, чому ви хочете змінити професію (втома від старого місця роботи, збільшити фінансовий дохід тощо), адже мотив має велике значення — саме він «триматиме вас на плаву» й дозволить опанувати нову сферу.

Далі варто визначити свої ресурси. Не лише фінансові, а й часові. Це важливо, тому що якщо у вас є лише кілька годин на тиждень — краще шукати короткі курси з гнучким графіком та самостійним вивченням. Якщо ж можете присвятити навчанню кілька місяців повністю, то подумайте про повноцінну перекваліфікацію.

Далі, спробуйте скласти список сфер, які вам хоч трохи цікаві (Наприклад: IT, маркетинг, дизайн, HR, бухгалтерія тощо), і вивчіть про них більше інформації. Пройдіть безплатний вебінар чи подивіться відео «один день з життя фахівця», часто реальні історії людей, які вже довгий час в цій професії, допомагають показати реальнішу картинку того, що на вас чекає.

Коли ви приблизно визначились, чим хочете займатись, перевірте, чи є попит на цю професію. Просто зайдіть на сайти з вакансіями та подивіться, що вимагають від новачків, і яка середня зарплата.

Огляд популярних платформ та курсів

Далі можна обирати курс, але тут важливо звертати увагу на деталі, «занадто яскраву рекламу» та гучні обіцянки на кшталт «100% гарантія працевлаштування».

Особливо обережно потрібно ставитися до «навчань від блогерів», які нерідко рекламують свої курси в Instagram чи TikTok. Багато з них обіцяють «золоті гори» — нібито справжній шлях до успіху, але за фактом це більше схоже на коротку вижимку порад без реальних знань.

Тож, враховуйте такі аспекти:

  1. Чи є конкретні теми й практичні завдання?
  2. Чи можна звернутись до ментора або викладача, якщо щось не зрозуміло?
  3. Чи є справжні відгуки від тих, хто вже пройшов цей курс (не лише на сайті самого курсу або сторінках блогера)?
  4. І чи видають хоч якийсь сертифікат, він не обов’язково має бути міжнародного зразка, але бодай якийсь документ про те, що ви опанували цю сферу.

Finance.ua зібрав інформацію з відкритих джерел про найбільш популярні та корисні платформи в Україні, які допомагають здобути нову професію без жодних (або з мінімальними) вкладень.

Ось деякі з них:

EdEra (Education Era)

EdEra (Education Era) — українська онлайн-платформа з безплатними або недорогими курсами з IT, маркетингу, бізнесу та інших напрямків. Курси короткі, зручні для самостійного навчання у будь-який час. Здебільшого вони складаються з відео, тестів і практичних завдань.

За мінімальну суму можна також отримати сертифікат. На платформі є підтримка викладачів і спільноти, що допомагає швидко розбиратися у матеріалі.

Приклади курсів:

  • Курс «Основи програмування» — підходить для початківців, безплатно.
  • Курси з фінансової грамотності та викладання — часто безплатні, особливо для вчителів, з можливістю отримати сертифікат.

Genius. Space

Genius.Space — це онлайн-платформа для навчання сучасних професій у сферах IT, маркетингу, дизайну та HR. Вона пропонує курси як для початківців, так і для тих, хто хоче підвищити кваліфікацію.

Навчання проходить дистанційно, що дозволяє вчитися у зручний час. Вартість курсів варіюється від безкоштовних або бюджетних (приблизно 160 грн за окремі короткі курси) до комплексних програм вартістю близько 5 тис. грн. Загалом, платформа часто пропонує знижки.

Приклади курсів:

  • Комплексний Інтернет-маркетинг — курс, що охоплює основні інструменти цифрового маркетингу, дає змогу опанувати професію за 2−3 місяці.
  • Веб та UX/UI-дизайнер — навчання щодо створення сучасних сайтів і користувацьких інтерфейсів.
  • AI Спеціаліст — курс, який навчає вас працювати з інструментами штучного інтелекту для маркетингу та бізнесу.
  • Бухгалтер ФОП — курс для ведення фінансів та бухгалтерії фізичних осіб-підприємців.

На сайті платформи також вказано, що Genius. Space допомагає не лише опанувати нову професію, а й успішно працевлаштуватися. Після завершення курсу ви отримуєте завірений диплом із QR-кодом, який роботодавець може засканувати, щоб перевірити справжність документа та побачити вашу статистику навчання: скільки уроків ви пройшли, годин прослухали та скільки набрали балів.

Coursera

Coursera — це провідна міжнародна онлайн-платформа, яка пропонує сотні курсів від провідних університетів і компаній світу. Багато курсів доступні безплатно у форматі аудиту, тобто ви можете переглядати всі навчальні матеріали без оплати, але сертифікат про проходження курсу зазвичай потрібно купувати окремо.

Платформа пропонує курси з IT, бізнесу, маркетингу, машинного навчання, кібербезпеки, фінансів, лідерства, менеджменту та інших сфер. Вартість окремих курсів стартує від 29 доларів, а підписка Coursera Plus — 399 доларів на рік (підписка на преміум версію дає необмежений доступ до понад 7 тис. курсів, спеціалізацій і професійних сертифікатів).

Приклади:

Практичний відеокурс «Шлях підприємця»

Практичний відеокурс «Шлях підприємця» — створений у співпраці з МХП, БФ «МХП — Громаді» та Державною службою зайнятості для тих, хто починає або розвиває власний бізнес. Курс складається з 10 коротких відео, які охоплюють ключові теми: пошук ідеї, бізнес-план, маркетинг, управління ризиками, команда, інвестиції та гранти.

За словами представників МХП і Державної служби зайнятості, цей курс допомагає подолати основні виклики початкового етапу бізнесу, такі як нестача знань і капіталу, а також сприяє розвитку місцевих громад через підтримку малого бізнесу та створення робочих місць.

Ваучери на навчання

В Україні діє державна програма видавання ваучерів на професійну перепідготовку, яка дозволяє внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та іншим пільговим категоріям громадян безплатно або з мінімальними витратами опанувати нову професію.

Для отримання ваучера потрібно звернутися до служби зайнятості, обрати професію зі списку та подати заявку. Програма охоплює понад 150 спеціальностей, серед яких IT, медицина, будівництво, освіта та інші. Ваучери допомагають безплатно або з мінімальними витратами опанувати нову професію й підвищити шанси на працевлаштування.

Хто може отримати ваучер?

  • ВПО працездатного віку, які не можуть знайти роботу;
  • особи віком від 45 років зі страховим стажем не менше 15 років, які ще не досягли пенсійного віку;
  • ветерани та учасники бойових дій (за умови звернення протягом трьох років після звільнення).
  • люди з інвалідністю, які не можуть працевлаштуватися;
  • особи, звільнені зі служб у правоохоронних органах, ДСНС, ДКВС, Бюро економічної безпеки;
  • постраждалі внаслідок війни.

Умови отримання ваучера:

  • наявність професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіт;
  • не перебувати на обліку у службі зайнятості як безробітний.

Що покриває ваучер?

Ваучер покриває повну або часткову вартість навчання у закладах освіти.

Максимальна сума ваучера 2025 року — 30 280 грн. Зверніть увагу, якщо вартість навчання перевищує цю суму, різницю оплачує сам громадянин або роботодавець.

Як отримати ваучер?

  • обрати професію, спеціальність та навчальний заклад із переліку, затвердженого Державною службою зайнятості;
  • подати заявку онлайн на сайті служби зайнятості або звернутися до найближчого центру зайнятості з необхідними документами (паспорт, ІПН, документи про освіту, трудова книжка);
  • з вами зв’яжеться кар’єрний радник для консультації та допомоги у подальшому оформленні.

У 2023−2024 роках понад 40 тисяч українців скористалися ваучерами, 2025-го на програму виділено близько 330 млн грн. Серед найбільш популярних спеціальностей та професій, за якими навчаються за ваучерами є: медсестринство, психологія, дошкільна освіта, медицина, кухар, водій, тракторист, кондитер.

Вартість навчання та потенційний дохід: порівняльна таблиця

Платформа / Програма Вартість навчання Потенційний дохід після навчання
Genius.Space Від безплатних мінікурсів до ~5 тис. грн 25−45 тис. грн на місяць, залежить від сфери (за приблизними підрахунками вакансій на Work.ua)
Coursera Безплатний аудит; сертифікат від 29 до 99 доларів (≈1 200−4 тис. грн) IT, аналітика, маркетинг — від 25 до 50 тис. грн на місяць
EdEra Курси від безплатних до ~850 грн за повноцінні програми Цифровий маркетинг, програмування — 25- 40 тис. грн на місяць
Ваучери на навчання Безплатно (до 30 280 грн покриває навчання) Широкий спектр професій, від 20 тис. на місяць, залежить від сфери

Використовуючи ці можливості, можна швидко здобути актуальні професійні навички з мінімальними фінансовими витратами та підвищити свій дохід.