Шлях до фінансової 💰 незалежності: як можна заробляти на криптовалютах
Особистий досвід криптоінвестора
Перед початком роботи над цим циклом Finance.ua провів відповідне опитування.
Ми запитали у наших читачів, які інвестиційні інструменти, на їхню думку, надають найбільшу фінансову незалежність.
Найбільше голосів набрали варіанти: криптовалюти, акції та нерухомість. Саме цим трьом і буде присвячений цикл цих публікацій.
Особливість кожного з цих матеріалів – вони написані людьми, які пройшли шлях інвестора та можуть на власному досвіді розповісти про виклики й вигоди, що постали перед ними.
Сьогодні наш герой – Андрій Нго з Харкова. Він працює у сфері IT, тому й не дивно, що його приваблюють криптовалюти.
Андрій Нго, криптоінвестор, айтівець
Сподіваємося, його розповідь надихне й вас стати на шлях фінансової незалежності, який відкривають інвестиції.
Я завжди цікавився новими технологіями, тому й почав вивчати криптовалюти та згодом обрав для себе саме цей напрям для інвестицій.
На мою думку, блокчейн, криптовалюти – це наше майбутнє. Вивчати ці технології потрібно вже зараз.
Прийшов на ринок у відносно невдалий час, оскільки майже весь 2022 рік ринок знижувався. До цього додалася відсутність знань. В цілому рік можна розділити на дві частини:
- мої експерименти;
- моє навчання.
Свій шлях криптоінвестора я розпочав з Bitcoin. Воно й не дивно, адже це найбільш відома крипта. Та, що обіцяє новачку найбільші гори прибутків.
Чесно кажучи, навіть зараз, коли я вже далеко не новачок, значну частину мого портфеля займає «криптовалюта №1».
Коли я лише починав, у мене не було якоїсь системи чи стратегії. Та що там казати, переказ грошей на біржу тоді було значним досягненням. Це я вже зараз розумію, що такий підхід – помилковий. Далі розповім вам чому, тож обов’язково дочитайте.
Для старту я інвестував 500 дол., і зараз доволі смішною здається ситуація, коли я не мав уявлення, які ордери використовую та що у них за можливості. Виставив лімітний ордер на покупку і не розумію, чому мені вдалося купити монети, а ордер продовжує висіти.
Заробити вперше вдалося трохи згодом… Це була моя перша угода на купівлю BTC на 1 тис. дол. на спотовому ринку, тобто з мінімальними ризиками. Зрештою вдалося заробити близько 30%, попри те, що ринок у 2022 році був ведмежим – ціни падали.
Я намагався переграти ринок, декілька разів. Благо, вчасно зупинився.
Але далі я пішов хибним шляхом. Перейшов на ф'ючерси (торгівля з кредитним плечем. – Ред.), використовував анонси в новинах як торгові сигнали. Дотримувався рекомендацій численних знайомих, блогерів. Результат передбачуваний – нуль на рахунку. Про прибутки й не йшлося.
Далі ще більше. Я намагався переграти ринок, декілька разів додатково поповнював рахунок з надією, що це мій золотий грааль. Благо, вчасно зупинився. Не повторюйте такий шлях, він веде в нікуди!
Ось декілька порад, які, вважаю, будуть корисними багатьом новачкам:
- При поповненні рахунку на біржі завжди перевіряйте, який переказ вигідніший: P2P, пряме поповнення з кредитної картки, переказ через платіжні сервіси. Річ у тому, що комісії з часом змінюються, а P2P багато інвесторів використовують для заробітку, тобто курс не завжди найвигідніший. Цей крок займе у вас пару хвилин, але може зекономити кругленьку суму.
- Обходьте стороною хайп. Коли ви читаєте в новинах, що якась монета зросла на 100500%, все – поїзд уже поїхав, і ви на нього не встигли. Якщо будете намагатися застрибнути на повному ходу, втратите гроші.
- Забудьте про мем-койни, їх створюють, щоб забрати ваші гроші. Творці таких токенів заробляють на тих, хто прагне швидко розбагатіти.
- Перед тим як натиснути кнопку «купити», добре все проаналізуйте. Звертайте увагу на ціну і те, де вона зараз знаходиться. Якщо вона на нових історичних максимумах – ви сильно ризикуєте.
- Намагайтеся не продавати зі збитком. Якщо ви дійсно обрали цінний проєкт, який має хороші перспективи, ціна обов’язково зросте.
- Інвестуйте гроші, які ви готові втратити. Інакше емоції знищать вас як інвестора.
- Не інвестуйте кредитні кошти. Ніколи.
Як я розповідав раніше, втрачати гроші я почав з перших угод на ф’ючерсах. Моя помилка була в тому, що працював без знань, з надією швидко розбагатіти. Спочатку й справді вдавалося трохи заробити, але потім швидко «зливав» свій депозит.
Якби я починав зараз, з тими знаннями, що маю? Певно, починав би з угод з мінімальними сумами та й не на всю «котлету» (так на жаргоні інвесторів називається інвестиційний капітал. – Ред.), як я робив.
Узагалі найбільша моя помилка при інвестуванні в криптовалюту – це те, що працював без знань і розраховував на швидке багатство.
Також у мене не було ніякого ризик-менеджменту, я абсолютно спокійно міг зайти в одну угоду на 100% депозиту. З таким підходом, зрозуміло, дуже швидко втрачав гроші.
Найскладніше – керувати своїми емоціями, особливо на тлі бажання швидко заробити гроші.
Пригадується випадок, коли я відкрив угоду на ф’ючерсному ринку, угода пішла в мінус і ось-ось мала автоматично закритися через недостатню кількість коштів для забезпечення маржі.
Я вирішив додатково внести гроші, щоб залишитися на ринку. І зрештою втратив усе. Тобто замість визнати помилку, продовжив наполягати на своєму. За це й поплатився. Та я вже пройшов цей шлях, і ось декілька порад для вас.
-
При інвестуванні в крипту звертайте увагу на сам проєкт, в який інвестуєте. Значна капіталізація свідчить про високу довіру до проєкту.
- Також не зайвим буде поцікавитися, хто стоїть за цим протоколом. Відомі розробники здебільшого доводять стартап до успіху, оскільки вміють розв'язувати проблеми, які можуть виникнути в процесі розвитку.
- Найлегша стратегія інвестування в криптовалюти – купи та тримай. Таких людей у криптопросторі частенько називають «холдерами».
- Якщо правильно визначити толерантність до ризику, то при будь-яких подіях на ринку ви будете почуватися комфортно. Емоції – ворог інвестора, і щойно вони вами заволодіють – ви приречені на провал.
- Для початківців я б рекомендував виключно спотову торгівлю: навіть якщо ви припустилися помилки, є велика ймовірність, що з часом вартість токена зросте і ви не зазнаєте збитків.
- Якщо ви не холдер, не вкладайте в одну угоду понад 2-5% депозиту. Такий розподіл ризиків дасть вам шанс на помилку, яку згодом можна виправити.
- Після двох-трьох збиткових угод робіть паузу. Не торгуйте протягом тижня, наприклад. Реваншизму не місце на ринку, і ринок за нього карає.
Інвестування у світ криптовалют вимагає постійної пильності та освіти. Чому? Бо на ринку існує безліч криптовалют та блокчейн-проєктів. Блокчейн і криптовалюти є технологіями, що постійно еволюціонують. Криптовалюти часто стикаються зі змінами у законодавстві та регуляції. Геополітичні, економічні та технологічні події можуть миттєво вплинути на ринок…
Саме тому у світі криптовалют постійне навчання – це не тільки ключ до успіху, але й необхідна умова для ефективного інвестування та збереження власних активів.
Зараз я працюю за стратегією довгострокового інвестування. Вона дозволяє мені поєднувати інвестування й основну роботу.
Коли я тільки починав, дивився різні відео про криптовалюти на YouTube. Та потім зрозумів, що потрібне системне навчання. Після поради від друга записався на відповідний курс в Академії Мінфін.
Не можу сказати, що все, що я дивився на YouTube, не приносить користі, але все ж таки коли береш курс, тебе в буквальному сенсі ведуть від початку до кінця і розповідають про такі деталі інвестування в криптовалюту, яких в мережі не знайти.
Зараз після курсу я працюю за стратегією довгострокового інвестування, тому що на неї не витрачається багато часу. Вона дозволяє мені поєднувати інвестування й основну роботу, що дуже зручно.
Також займаюся трейдингом, але вже свідомо. Тепер свій вільний час я використовую з користю, оскільки ринок криптовалюти працює цілодобово.
Інвестори-початківці насамперед мають звернути увагу на керування своїми емоціями та на контроль ризиків. Що важливо: перед тим як зважитися інвестувати, варто спочатку набути знання.
Уже після можна почати практикувати з невеликою сумою. У разі помилки її варто проаналізувати, щоб не повторювати в майбутньому.
Але якщо вже дуже припекло інвестувати, а знань обмаль, то інвестуйте в «сині фішки» (інколи кажуть «блакитні фішки», з англ. «blue chips». Зазвичай так називають акції найбільших, ліквідних і надійних компаній зі стабільними показниками одержуваних доходів і виплачуваних дивідендів. – Ред.) ринку криптовалют (BTC, ETH).
Це подібно тому, як інвестувати в у фондові індекси типу S&P 500, NASDAQ 100… У них бувають періоди спадів, але в довгостроковій перспективі вони невпинно зростають.
Звісно, дуже важко спрогнозувати, коли найкращий момент для інвестиції (ціна найнижча), тому інвестуйте частинами, наприклад раз на місяць. Тоді ви отримаєте хорошу середню ціну активу на рівні з гуру ринку.
Не засмучуйтеся, якщо припустилися помилки – всі їх роблять. Якщо ви прочитаєте біографії відомих інвесторів, то в кожній з них ви знайдете провальні рішення.
Успіх – це фактично набір помилок, на основі яких формується успішний алгоритм дій.
З найкращими побажаннями, Андрій Нго