0 800 307 555
0 800 307 555

єВідновлення: як отримати допомогу на відновлення пошкодженого росією майна

І про які суми йдеться

З 10 травня 2023 року в Україні запрацювала програма державної допомоги на відновлення пошкодженого житла – єВідновлення. Як зазначають у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України, насамперед ідеться про заміну вікон, дверей, ремонт покрівлі тощо.
Зміст

Finance.ua вирішив зекономити вам час, та підготувати в одному тексті все, що необхідно знати про єВідновлення.

Більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Про програму

Згідно з даними Мінінфраструктури, з 24 лютого 2022 року були зруйновані або пошкоджені майже 18,5 тис. багатоповерхових житлових будинків і більш як 142 тис. приватних садиб.

Розроблений спільно з Мінцифри, USAID / UK Aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» та Світовим банком механізм дає старт масштабній відбудові житлової інфраструктури.

«У межах єВідновлення сконцентруємось на відновленні житлових будинків, які мають незначні пошкодження. Для того, щоб це можна було зробити якнайшвидше, послугу єВідновлення максимально цифрували та спростили для громадян. Подати заявку на допомогу можна в Дії в декілька клаців і вже протягом місяця спеціальна комісія при громаді повинна ухвалити рішення щодо надання такої допомоги», – коментує міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Отримані в межах програми гроші можна витратити на придбання будівельних матеріалів: вікон, дверей, покрівлі, а також на оплату будівельних робіт.

Витратити кошти потрібно протягом 12 місяців з моменту отримання, інакше вони повернуться в бюджет.

Максимальна сума – 200 тис. грн.

Придбати товари та послуги можна тільки в компаній-учасників програми. На жаль, повного переліку таких компаній в офіційних джерелах поки немає.

«Оплата пройде, якщо ви придбаєте послуги чи товари в бізнесу-партнеру програми, чий МСС-код продавця є серед затверджених Кабміном, – 1520, 5211, 5231», – пояснюють на сайті програми.

Довідка:

  • 1520 – Генеральні підрядники – житлове та торгове будівництво;
  • 5211 – Лісо- та будівельний матеріал;
  • 5231 – Роздрібний продаж скла, фарб і шпалер.

Програма єВідновлення передбачає покриття витрат на ремонтні роботи, вона не поширюється на повністю зруйноване житло.

Хто може отримати компенсацію

Усі громадяни України, чиє житло було пошкоджене внаслідок бойових дій і підлягає відновленню. Це стосується як квартир і приватних будинків, так й інших житлових приміщень, наприклад, кімнат у гуртожитку.

Пріоритет надаватиметься:

  • учасникам бойових дій;
  • людям з інвалідністю внаслідок війни;
  • ветеранам війни;
  • членам сімей загиблих військових;
  • мобілізованим;
  • багатодітним родинам;
  • людям з інвалідністю І та ІІ групи;
  • батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
  • опікунам/піклувальникам;
  • названим батькам та патронатним вихователям;
  • дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування.

Громадяни, які вже відремонтували своє житло власним коштом, наразі не можуть претендувати на державну допомогу.

«Ми вже працюємо над механізмом відшкодування, зокрема і через механізм репарацій. Закликаємо зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів чи публікації в ЗМІ щодо свого пошкодженого житла, щоб в майбутньому претендувати на частину репарацій росії», – радять в Мінінфраструктури.

Також допомога недоступна для людей, які підпадають під санкції від держави або мають судимості за злочини проти національної безпеки. Це поширюється і на їхніх спадкоємців.

Як отримати гроші

Алгоритм складається з шести кроків. Ті, хто отримував «ковідну» тисячу у 2021 році, уже з ним знайомі. Отже, необхідно:

  1. Подати повідомлення про пошкоджене майно в застосунку чи через портал Дія, якщо не подавали раніше.
  2. Відкрити рахунок єВідновлення в банку (до або під час подання заяви). Сьогодні є п’ять банків-партнерів, які випускають таку картку: monobank, ПриватБанк, А-Банк, Сенс Банк, ПУМБ. В уряді обіцяють, що цей список розширюватиметься.
  3. Подати заяву про отримання допомоги через Дію.
  4. Очікувати на дзвінок комісії місцевої влади для огляду майна та встановлення суми допомоги.
  5. Висновок про рішення комісії прийде сповіщенням у Дію.
  6. Отримати гроші на картку єВідновлення.

Картку єВідновлення можна відкрити онлайн через банківський застосунок або ж звернувшись до відділень банків-партнерів.

У разі наявності співвласників нерухомості, кожен з них має надати згоду на отримання заявником грошової допомоги. Згода може бути отримана через застосунок Дія або ж надана співробітнику органів місцевого самоврядування у паперовій формі під час проведення огляду нерухомості.

Якщо ви повністю все відремонтували, компенсація не передбачена. Якщо лише частково – гроші отримати можна.

Розрахунок суми допомоги здійснюватиметься на основі схваленого урядом чек-листа. Він, як і сам порядок надання допомоги, доступний за посиланням. Але сума допомоги, нагадаємо, не може перевищувати 200 тис. грн на один об’єкт.

У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України підготували відповідні пам’ятки для громадян:

Кешбек й інші пропозиції від банків

Банки, залучені до програми, одразу ж відреагували, підготувавши для своїх клієнтів особливі пропозиції.

Так, monobank додав 5% кешбеку на всі витрати з цієї картки. Він підключається автоматично під час першої витрати.

«А ще ми вирішили, що просто кешбеку замало, тому 1 серпня [2023 року] випадково оберемо одного з клієнтів, які відкрили цю картку й отримали виплату від держави, і подаруємо йому двокімнатну квартиру в тому українському місті, яке обере клієнт-переможець», – розповів співзасновник monobank Олег Гороховський.

Не відставати вирішив і державний ПриватБанк. Тут пропонують 15% кешбеку (максимум 1,5 тис. грн на одного клієнта).

Кешбек нараховується тільки за витрати протягом трьох місяців після отримання виплати на картку єВідновлення від ПриватБанку. Податки (18% ПДФО та 1,5% військового збору. – Ред.) будуть сплачені автоматично.

Картка єВідновлення матиме бонус і від Сенс Банку. З усіх покупок по ній повертатиметься 1%. Вивести до 25 тис. грн кешбеку на місяць можна, відкривши картку «Вигода» – він переноситиметься автоматично. Повернути реальними грошима цей кешбек можна за покупки, здійснені в мережі «Епіцентр» – розрахуватися треба або «Вигодою» або карткою єВідновлення.

А-Банк подарує 1 млн грн одному з клієнтів, що отримають виплату до 28.07.2023. Банк пропонує оформити картку у мобільному додатку АBank24 протягом декількох хвилин та отримати кешбек до 10% на витрати у мережі магазинів Епіцентр.

Власники картки єВідновлення від ПУМБ гарантовано отримають:

  • бонус на відновлення – 500 грн, який можна вивести на картку після зарахування виплати від держави;
  • кешбек категорія єВідновлення + 2% на товари для будівництва та ремонту.

Цю категорію кешбеку можна обирати протягом трьох місяців після отримання виплати. Максимальна сума кешбеку – 500 грн на місяць.

З кешбеку сплачується податок на доходи фізосіб і військовий збір. Всі нарахування від банку надходитимуть на дебетову картку клієнта для використання на будь-яку мету.