Ілон Маск та його бізнеси. Як та на чому заробляє мільярдер сьогодні
Цілі, задуми, реформи… й реальність
Але вже у 2023 рік Маск увійшов зі статками в 137 млрд дол., ставши першою людиною, яка втратила майже 200 млрд дол. Причиною цьому було стрімке падіння акцій Tesla – у січні цінні папери компанії можна було придбати по 108 дол.
Інформацію про бізнеси інших мільярдерів можна знайти в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
Відтоді їхня вартість зросла, вони все ще майже вдвічі дешевші від своїх пікових показників у 407 дол. за акцію, які були зафіксовані у 2021 році.
Загалом компанія Маска втратила майже 10% своєї ринкової вартості після публікації 18 жовтня фінансового звіту за третій квартал 2023 року. Маск навіть порівняв Tesla з великим кораблем, який може затонути за кризи.
Перспективи в автомобільній галузі погіршилися через високі процентні ставки, що призвели до стрімкого підвищення вартості володіння автомобілем.
У поєднанні зі зростанням інфляції спроможність споживачів дозволити собі великі покупки була обмежена. І електромобілі, як усе ще нова технологія з недостатньо розвинутою екосистемою, потрапляють під удар першими.
Але не лише об’єктивні причини впливають на Tesla та й інші бізнеси Ілона Маска. Не останню роль тут грає сама його персона.
Так, торік акції Tesla втратили майже 9% вартості після публікації Маском свого бачення «умов» завершення війни між Україною та росією, серед яких була пропозиція віддати Крим рф.
Після початку повномасштабної війни в Україні Ілон Маск неодноразово опинявся в центрі гучних скандалів, озвучуючи доволі дивні пропозиції і думки. Особливе загострення почалося після того, як Маск придбав соцмережу Twitter у жовтні 2022 року.
Одразу ж після купівлі Twitter Ілон Маск узявся його реформувати. Однією з таких реформ став ребрендинг – Twitter перетворився на X.
Загалом бачення Маска слабко пов’язане з оригінальною концепцією соцмережі. Його давня мрія – створити універсальну програму для всього.
Під час відеодзвінка з нагоди річниці придбання Twitter Ілон Маск розповів своїм співробітникам, яким бачить майбутнє платформи. Так, за його словами, він уже з 2024 року планує додати повноцінний компонент знайомств у застосунок, а також сподівається зробити X функціональним інструментом цифрового банкінгу.
Також Маск скасував традиційну верифікацію – синю галочку можна купити за 8 дол. Це відразу ж призвело до появи величезної кількості анонімних чи фейкових акаунтів, через які розповсюджується дезінформація.
Черговим прикладом стала війна в Ізраїлі. Після нападу ХАМАСу 7 жовтня соцмережа буквально вибухнула шквалом дезінформації, що була направлена проти Ізраїлю і, звісно, України. Російська пропаганда намагалася показати, що терористи воюють проти ізраїльтян західною зброєю, яку передали Україні, і яку ми нібито перепродали на чорному ринку.
Європейський союз навіть попередив Маска, що може застосувати санкції проти X через цю дезінформацію.
«Після терористичних атак, скоєних ХАМАС проти Ізраїлю, ми маємо підстави вважати, що ваша платформа використовується для поширення незаконного контенту та дезінформації в ЄС», – ідеться в листі єврокомісара Тьєррі Бретона.
Він наголосив, що в соцмережі Ілона Маска розповсюджували підроблені та маніпулятивні зображення й факти, зокрема старі зображення збройних конфліктів, які не мають стосунку до Ізраїля, або ж кадри, які насправді були зроблені у відеоіграх.
Та що там казати, на сумнівні джерела у своєму акаунті зі 150 млн підписників неодноразово посилався сам Ілон Маск, а потім видаляв повідомлення. І це при тому, що раніше Маск дав інженерам наказ збільшити охоплення його твітів у тисячу разів – його дописи з’являються у стрічці кожного користувача.
Дослідники з університету Вашингтона виявили, що сім користувачів соцмережі Х були головним джерелом новин про війну Ізраїлю та ХАМАСу в перші дні військового конфлікту, випереджаючи за охопленням ключові міжнародні медіа. Їхні дописи зібрали 1,6 млрд переглядів. Частину з цих облікових записів раніше рекламував Ілон Маск.
Видання Washington Post у серпні цього року з’ясувало, що X затримує на 5 секунд перехід за посиланням на ресурси, які критикував Ілон Маск. Ідеться про Facebook та Instagram, які належать корпорації Meta, New York Times, Reuters.
Не дивно, що за рік правління Маска компанія X втратила 55% своєї вартості. Зараз він оцінює її у 19 млрд дол., тоді як купував за 44 млрд дол. Тільки через ребрендинг платформа могла втратити до 20 млрд дол. вартості.
До речі, зараз X тестує можливість запровадити платний доступ для всіх нових користувачів. Нові користувачі у Новій Зеландії та на Філіппінах повинні будуть внести річну передплату – 1 дол., щоб створювати та коментувати дописи на X.
За задумом це має «зменшити кількість спаму, маніпулювання платформою та діяльність ботів», однак експерти кажуть, що багато кіберзлочинців готові та здатні платити за акаунти на платформі.
«Мій досвід показує, що дезінформації (у соцмережі після поглинання. – Ред.) поменшало, а не стало більше. Люди використовують систему та вважають її хорошим джерелом правди», – казав Ілон Маск в інтерв’ю Бі-Бі-Сі у квітні 2023 року.
Віримо?
Одразу після початку повномасштабної війни в Україні Маск розширив зону покриття супутниковим інтернетом Starlink від компанії SpaceX і на нашу країну.
З 24 лютого в Україну завезли понад 20 тис. терміналів Starlink для армії та критичної інфраструктури. На нові термінали продовжують відкривати волонтерські збори й сьогодні, враховуючи, що придбати їх – це ще той квест.
Але історія зі Starlink – це історія з душком.
Почалося все ще в жовтні минулого року, коли SpaceX попередила Пентагон, що може припинити фінансування надання супутникового зв’язку в Україні.
«Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати наявні термінали протягом невизначеного періоду часу», – написало керівництво компанії у листі до Міноборони США.
У тоді ще Twitter почалася жвава дискусія на цю тему. В Офісі президента України заявили, що знайдуть рішення, щоб супутниковий зв’язок працював і надалі.
Зрештою мільярдер «дав задню»:
«Чорт з ним… попри те, що Starlink досі втрачає гроші, а інші компанії отримують мільярди доларів платників податків, ми просто будемо продовжувати безкоштовно фінансувати уряд України», – написав він.
The hell with it … even though Starlink is still losing money & other companies are getting billions of taxpayer $, we’ll just keep funding Ukraine govt for free
— Elon Musk (@elonmusk) October 15, 2022
Але потім з’ясувалося, що Маск змусив інженерів вимкнути супутникову мережу поблизу кримського узбережжя, щоб перешкодити Україні провести атаку на російський флот.
Виступаючи на технологічній конференції All-In Summit Маск заявив, що Starlink був вимкнений в районі Криму через американські санкції проти рф, увімкнути його без спеціального дозволу від Білого дому Маск буцімто не мав права.
Проте в біографічній книзі Волтера Айзексона про Маска, уривок з якої публікував CNN, йдеться, що рішення підприємця було зумовлене «гострим страхом». Начебто він боявся, що росія відповість ядерною зброєю після українського нападу на Крим.
«Starlink не був призначений для участі у війнах. Його створили для того, щоб люди могли дивитися Netflix, розслаблятися, підключатися до інтернету в школі та робити добрі мирні справи, а не завдавати ударів дронами», – казав Ілон Маск Айзексону.
«Мені зручно розділяти Маска на Маска, який видає багато старлінків, швидку логістику і найкращі прайси – і іншого Маска в X.com, який робить різні заяви, які ми не підтримуємо, як і всі в Україні, і для нас взагалі дико чути про те, що він говорить», – висловився нещодавно в інтерв’ю РБК-Україна міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Тим часом супутникова система Starlink «підтримуватиме зв’язок з міжнародно визнаними гуманітарними організаціями в Газі», заявив Маск. Уряд Ізраїлю на цьому тлі розриває будь-які контакти зі Starlink, адже, як каже міністр зв’язку Ізраїлю Шломо Карі, ХАМАС використовуватиме супутниковий зв’язок для терористичної діяльності.
І ще треба нагадати, що 2022 року компанія SpaceX через суд вимагала від українського ТОВ «Старлінк» змінити назву. За словами засновника українського «Старлінка» Сергія Дулицького, юристи Маска обгрунтовували свою вимогу тим, що Starlink є всесвітньо відомим брендом.
Проте український однойменний бренд Starlink існує вже дуже давно. Заявку на реєстрацію українська ТОВ «Старлінк» подала, згідно з даними реєстру торговельних знаків, ще в березні 2010 року. А сама реєстрація знаку відбулася у лютому 2011-го.
Зрештою українська компанія виграла суд і відсудила у компанії Маска кошти на адвокатів, витрачені під час слухань навколо бренду.
Загалом SpaceX продовжує розширювати мережу своїх супутників. Так, 31 жовтня ракета-носій Falcon 9 вивела на орбіту чергову їх партію.
Ілон Маск має якусь патологічну неприязнь до іншого американського багатія – фінансиста Джорджа Сороса. Нещодавно в межах подкасту Джо Рогана він назвав Сороса людиноненависником.
І це не вперше.
Навесні цього року Маск публікував твіт, де порівнював Сороса з лиходієм із коміксів «Люди Ікс» Магнето та заявляв, що філантроп ненавидить усе людство.
На думку Маска, благодійні організації Сороса лише прикриваються у своїй роботі добрими цілями, але насправді намагаються «зруйнувати тканину цивілізації». Тоді підприємець уперше повідомив, що Сорос у глибині душі «ненавидить людство».
Влітку ж мільярдер заявив про намір позиватися на фонд Сороса «Відкрите суспільство». Ілон Маск пояснив, що в такий спосіб хоче відстояти свободу слова.
Усе через статтю журналіста Бена Скаллана, в якій стверджується, що неурядові організації, які підтримує «Відкрите суспільство», вимагають обмеження свободи слова, оскільки політики поширюють дезінформацію, що розпалює ненависть. Організації лобіюють посилення інтернет-цензури в Ірландії та Шотландії – ідеться про обшуки будинків поліціянтами, прослуховування телефонів та перевірку комп’ютерів.
У липні 2023 року засновник і керівник корпорації Meta, що володіє платформами Facebook та Instagram, Марк Цукерберг запустив нову соцмережу Threads. За своєю концепцією вона мала стати прямим конкурентом для Twitter.
Маск почав кепкувати з бізнес-стратегії Цукерберга та в публічному переписуванні з одним зі своїх підписників жартома написав, що готовий «до двобою у клітці» з Цукербергом.
«Надішли мені місце», – коротко відповів Марк Цукерберг, маючи на увазі арену для бою.
Мільярдери почали активно готуватися до битви, паралельно намагаючись узгодити місце поєдинку. Маск заявив, що домовився з владою Італії, щоб бій відбувся в Колізеї. Проте до бою так і не дійшло – сторони не змогли домовитися про те, як саме проводитиметься шоу.
Маск, як і раніше, хоче провести бій з Цукербергом. Однак він вважає, що має величезну фізичну перевагу над своїм потенційним опонентом.
«Зрештою, я битимуся в будь-якому місці, де завгодно, за будь-якими правилами. Я куди більше за нього, це просто нечесно. Я не думаю, що йому варто битися зі мною», – заявив він у межах подкасту Джо Рогана.
Можливий двобій привернув до себе неабияку увагу. Навіть під'єдналися букмекери, які ставлять на перемогу Цукерберга, бо він займається джиу-джитсу.
«Думаю, ми всі можемо погодитися, що Ілон [Маск] несерйозний, і настав час рухатися далі. Якщо Ілон коли-небудь серйозно поставиться до справжньої дати та офіційної події, він знає, як зі мною зв’язатися. В іншому випадку, час рухатися далі. Я збираюся зосередитися на змаганнях з людьми, які серйозно ставляться до спорту», – зазначив Марк Цукерберг у серпні цього року.
Низка світових лідерів під час своїх поїздок до США у вересні поряд з офіційними державними візитами на запрошення Білого дому додали до календарів також зустріч з Ілоном Маском.
Цьогоріч він зустрічався з керівниками Франції, Італії, Індії, Південної Кореї. До переліку додалися також Туреччина та Ізраїль.
Декотрі лідери країн прагнуть розвинути свою інфраструктуру завдяки проєктам Ілона Маска.
Наприклад, президент Франції Еммануель Макрон прагне звести новий мегазавод Tesla у своїй країні. Через це він тричі напрошувався на зустріч із Маском.
Зі схожими прагненнями до мільярдера зверталися прем’єрка Італії Джорджа Мелоні та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Через те як ширшає коло знайомств мільярдера серед політикуму, у багатьох посилюється занепокоєння щодо розширення його впливу та влади.
Коли президента США Джо Байдена запитали, чи є Маск загрозою національній безпеці Сполучених Штатів, він відповів, що на його «співпрацю та/або технічні стосунки з іншими країнами варто звернути увагу».