0 800 307 555
0 800 307 555

Ілон Маск та Twitter: непроста історія

Чи справді «Птаха вивільнено»?

США, 2006 рік – розквіт Web 2.0. 30-річний архітектор програмного забезпечення Джек Дорсі запустив нову соціальну мережу – Twitter.
Зміст

Спочатку це був сервіс мікроблогів, який дозволяв транслювати на свою аудиторію короткі, до 140 символів, текстові повідомлення – твіти (від англ. to tweet – «цвірінькати, щебетати»).

Згодом до твітів можна було додавати зображення, опитування, відео, а кількість символів для публікації збільшили вдвічі (з 2017 року. – Ред.).

Соціальна мережа доволі швидко набула популярності й навіть породила нові культурні явища, як, наприклад, твіттература.

Утім, Twitter має потужний прикладний характер.

Так, у квітні 2008 року єгипетські правоохоронці затримали Джеймса Бака, на той час студента журналістики в університеті Берклі, та його перекладача. Причиною стало те, що вони фотографували антиурядові протести в країні.

Дорогою до поліційного відділку Бак зумів твітнути лише одне слово – Arrested («Заарештований») своїм 48 підписникам у Twitter. Повідомлення моментально передали в університет, посольство США у Каїрі та низку ЗМІ. Його звільнили з-під арешту вже наступного дня.

Червоний Хрест в Америці використовує соціальну мережу, щоб обмінюватися щохвилинною інформацією про локальні події, повʼязані з діяльністю організації.

Також Twitter – серйозний політичний інструмент. Через цю соцмережу організовувалися та координувалися мітинги й протести (Арабська весна, «Захопи Волл-стріт», протести в Туреччині 2013 року та інші. – Ред.), мережі ботів впливали на перебіг і результати виборів, а уряди таємно збирали дані про користувачів.

Твіти Ілона Маска неодноразово хитали криптовалюти, спричиняючи паніку або ж ажіотаж на ринку, що напряму впливало на вартість коїнів.

Простіше кажучи, Twitter уже давно припинив бути просто соціальною мережею. Тепер це доволі могутня зброя, яку можна використати як на благо, так і на шкоду – залежить від того, в чиїх вона руках.

Зараз вона в руках Ілона Маска.

Ще більше інформації на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

«Птах вивільнений»: угода на $44 млрд

Історія з купівлею Twitter тягнулася кілька років. Мільярдер час від часу натякав, що планує придбати соцмережу, в якій проводить багато часу з 2010 року. Однак чіткі кроки в цьому напрямку Маск зробив лише на початку 2022-го.

Наприкінці березня він викупив 9,2% акцій компанії за 2,64 млрд дол. Таким чином він став найбільшим зовнішнім акціонером Twitter.

Маска навіть прийняли в раду директорів, але 9 квітня бізнесмен передумав в неї входити, що призвело до падіння акцій компанії.

Тоді ж Ілон Маск заявив, що готовий викупити акції, що залишилися, дорожче від їхньої вартості – по 54,2 дол. за штуку. Тобто загальна сума угоди мала скласти 44 млрд дол.

Процес пішов, сторони підписали контракт, готувалися інші відповідні документи, але в липні Маск передумав купувати компанію.

Свою відмову бізнесмен аргументував тим, що Twitter не надав йому детальної інформації щодо ботів, тобто фальшивих облікових записів або спам-акаунтів на платформі.

На переконання Маска до 20% облікових записів у соцмережі можуть бути фальшивими. За офіційними даними Twitter, таких акаунтів менш як 5%.

Згідно з умовами контракту, якщо Маск не зміг би завершити угоду через нездатність сплатити за неї або блокування угоди регуляторами, бізнесмен зобов’язувався виплатити Twitter 1 млрд дол. компенсації. Утім, це не поширювалося на випадок, якщо він сам розірве угоду.

На тлі відмови від угоди акції Twitter обвалилися на 6%. Виник гучний скандал. Директор Брет Тейлор повідомив, що компанія позиватиметься до суду:

«Twitter має намір закрити угоду за ціною та умовами, які погодили з паном Маском», – наголосив він.

Аналітики передбачали довготривалу судову тяганину, яка б розтяглася на роки. Подейкували навіть про смерть компанії.

Утім, уже в жовтні Ілон Маск через своїх адвокатів повідомив, що готовий закрити угоду за попередніми умовами, тобто по 54,2 дол. за акцію.

У п’ятницю, 28 жовтня 2022 року, мільярдер твітнув коротеньку фразу: «Птах вивільнений». Угоду мали закрити саме до цієї дати, інакше б розпочався суд. Хоч він і мав бути тривалим, шанси Маска на перемогу оцінювалися невисоко.

Оскільки компанія Twitter перейшла до приватних рук, її акції зняли з торгів на Нью-Йоркській фондовій біржі.

«Причина, з якої я купую Twitter, полягає в тому, що для майбутньої цивілізації важливо мати спільну цифрову платформу, на якій можна обговорювати широкий спектр думок у здоровій манері, не вдаючись до жорстокості», – пояснив свій вчинок Ілон Маск.

Twitter 2.0 – концепція від Маска та торги зі Стівеном Кінгом

Наприкінці листопада новий власник компанії презентував оновлення концепції соцмережі. Так, пріоритет має надаватися шифруванню особистих повідомлень.

Також компанія працюватиме над додаванням функції зашифрованих відео- та голосових дзвінків між користувачами.

«Ми хочемо, щоб користувачі могли спілкуватися, не турбуючись про свою конфіденційність та витік даних з Twitter, через який всі їхні особисті повідомлення потрапляють в інтернет, або про те, що хтось у Twitter може шпигувати за їхніми особистими повідомленнями. Очевидно, що це не добре і це вже траплялося кілька разів», – наголосив Ілон Маск.

Допомагати із функцією шифрування потенційно буде американський дослідник у галузі кібербезпеки Моксі Марлінспайк, який створив шифрований некомерційний месенджер Signal. Марлінспайк свого часу очолював відділ кіберзахисту в Twitter.

Витоки даних у соцмережі ставалися не раз і не два. Наприклад, 5 серпня цього року Twitter підтвердив, що особисті дані 5,4 мільйона користувачів були викрадені через вразливість API, але компанія заявила, що вона «не має доказів, що вони були використані».

Очевидно, що витік стався ще минулого року, адже в липні 2021-го на одному з хакерських форумів з’явилися ці дані, які продавалися за 30 тис. дол. Серед інформації, що пропонували зловмисники, окрім цілком відкритої, були й конфіденційні дані – телефонні номери, адреси електронної пошти.

А у 2018 році Twitter повідомив, що певна кількість повідомлень між компаніями та їхніми клієнтами була доступна стороннім особам понад рік.

В оновлену концепцію не ввійшла ідея, яку Ілон Маск обговорював зі своїм радником Девідом Саксом, а саме – запровадити для всіх користувачів абонплату.

Окрім того, Маск планував стягувати по 20 дол. на місяць з верифікованих користувачів – тих, що мають блакитну галочку. Після того, як король горору, письменник Стівен Кінг, який має 7 млн підписників, написав, що це ще йому Twitter має доплачувати, Маск вирішив скинути ціну до 8 дол. на місяць.

Звільнення співробітників

Буквально на наступний день після закриття угоди бізнесмен наказав провести скорочення працівників компанії. Розпочалися вони на початку листопада. Про своє звільнення члени команди дізнавалися з електронного листа.

Тільки в штаб-квартирі компанії в Каліфорнії звільнили 983 працівників. Відповідно до документів, до яких отримала доступ ВВС, у Сан-Франциско звільнили 784 співробітників, 106 – у Сан-Хосе, ще 93 – в Лос-Анджелесі.

У відповідь на масові звільнення колектив Twitter звернувся до суду з позовом про порушення роботодавцем федеральних законів та законів Каліфорнії.

Але це не зупинило Маска. Він продовжив звільняти працівників. Цього разу «під роздачу» потрапив відділ продажів.

Окрім того, бізнесмен розглядає можливість закриття одного з трьох основних дата-центрів компанії в Сполучених Штатах, а саме центру обробки даних SMF1 в місті Сакраменто (штат Каліфорнія).

З іншого боку члени команди Twitter почали самостійно звільнятися з компанії. До 17 листопада кожен мав визначити, чи готовий працювати далі – такий ультиматум висунув новий власник компанії.


Команда Ілона. Фото: Elon Musk/Twitter

Готовими виявилися не всі, Маску навіть довелося закривати офісні будівлі та проводити зустрічі з працівниками, які були визначені, як «критично важливі».

Загалом Twitter втратив близько двох третин зі 7,5 тис. співробітників.

The Verge згодом писало, що Ілон Маск покінчив зі звільненнями, і компанія перейшла до наймання.

Повернення Трампа та «липовий» диплом

Перше, що зробив Ілон Маск, коли дорвався до одноосібного управління соцмережею, – розбанив себе у всіх користувачів, у яких він був заблокований. У мережі навіть жартували, що тільки заради цього ексцентричний мільярдер і витратив 44 млрд дол.

А вже 19 листопада Маск запустив опитування, чи потрібно розблокувати експрезидента Дональда Трампа.

Низка соцмереж, зокрема Twitter, у січні 2021 року заблокувала Трампа після того, як трампісти ненадовго захопили Капітолій під час протестів.

Більшість користувачів соцмережі проголосували за розблокування облікового запису експрезидента.

«Народ висловився. Голос народу – голос Божий», – прокоментував своє рішення власник Twitter.

На тлі цих подій з’явилася цікава інформація про самого Маска. Так, розслідувачі Capitol Hunters оприлюднили документи, згідно з якими Ілон Маск у 90-х роках перебував у США нелегально.

Окрім того, його дипломи про вищу освіту підроблені.

«Хтось має це сказати: Ілон Маск 27 років брехав. Він не має ступеня бакалавра фізики чи будь-якої технічної галузі. В аспірантуру не потрапив. Вибув у 1995 році та перебував (у країні) нелегально. Пізніше інвестори тихенько зробили йому диплом – але не в науці», – стверджують розслідувачі.

Відповідно до офіційної біографії Ілона Маска, він у 19 років вступив до Королівського університету в Кінгстоні, Онтаріо (Канада). У 1992-му переїхав до США, вступив до Пенсільванського університету, де здобув ступінь бакалавра з фізики коледжу мистецтв і наук, а також ступінь бакалавра з економіки Вортонської школи бізнесу. Згодом перейшов до Стенфорда, але навчання не закінчив.

Якщо з’ясується, що він дійсно покинув навчання у 1995 році, то він не мав легальних підстав залишатися в Америці. Документи про надання йому громадянства США можуть визнати нелегітимними.

Маск вирішив піти?

Минулого тижня Маск вирішив боротися з фейковими обліковими записами. Але реальні користувачі Twitter з України почали скаржитись на проблеми із підтвердженням телефонних номерів під час авторизації – у списку телефонних кодів світу просто не було України.

Проблема тривала кілька днів, зрештою її усунули, але жодних офіційних коментарів ні від Twitter, ні від Маска не було.

А вже 19 грудня Ілон Маск запустив у Twitter нове голосування – запитав у користувачів, чи потрібно йому піти з посади голови соцмережі. Він пообіцяв прийняти будь-який результат.

На момент публікації статті більшість голосів була за те, щоб Маск пішов.

То навіщо Маску Twitter?

Аналітики сходяться на думці, що купівля соцмережі – це не стільки про гроші, скільки про політику. Утім, і тут є нюанс. Маск не просто прагне допомогти Республіканській партії, яку сам підтримує, а хоче ще й наростити власний політичний капітал.

Якщо раніше Маск писав у Twitter про вогнемети та можливість побудувати справжній Парк Юрського періоду з живими динозаврами, то тепер мільярдер усе частіше береться коментувати політичні явища, як війну в Україні, наприклад, коли він пропонував віддати українські території росії, назвавши це «мирним планом».

Також він вирішив оживити історію з ноутбуком Гантера Байдена – сина чинного президента США.

У жовтні 2020 року, тобто напередодні президентських виборів у Сполучених Штатах, видання The New York Post опублікувало статтю, яка ґрунтувалася на файлах, отриманих нібито з ноутбука Гантера Байдена.

Він на той час був членом ради директорів української енергокомпанії Burisma, проти якої розпочали розслідування. Журналісти стверджують, що Джо Байден через рік натиснув на українську владу, щоб припинити розслідування та звільнити генпрокурора Віктора Шокіна.

Також журналісти отримали з ноутбука медіафайли, на яких Гантер займається сексом та вживає наркотики.

Twitter вирішив тоді блокувати статтю The New York Post, а «правдоруб» Ілон Маск оприлюднив деталі. Він передав журналісту Метту Тайбі внутрішнє листування співробітників і тодішнього керівництва соцмережі. Тайбі також опублікував скриншот електронних листів учасників кампанії Байдена та зовнішніми політичними лідерами.

Утім, замість нового витка скандалу вийшла публікація персональних даних, зокрема електронних адрес засновника Twitter Джека Дорсі та представника демократів Ро Ханни. Метту Тайбі довелося підчищати свої твіти.

Газета The New York Times уже охрестила Маска «новим хаотичним актором на сцені глобальної політики».

Також вплив Ілона Маска непокоїть уряд США. Агентство Bloomberg писало, що американське керівництво та розвідувальна спільнота думають, які інструменти можна використати, щоб на федеральному рівні перевірити підприємства Маска, чи не створюють вони ризиків для національної безпеки США.

Також експерти кажуть, що Twitter може дати «зелене світло» дезінформації та операціям впливу в інтернеті.

Утім, поки Twitter б’є рекорди. Як пише The Verge, щоденний приріст користувачів соцмережі досяг рекордного максимуму протягом першого повного тижня управління Twitter Маском і перевищив 20%.

Поки складно сказати, чи ефективно Маск керує компанією, але створити гайп він точно вміє.