0 800 307 555
0 800 307 555

До 50 тис. грн: які доплати пропонують мобілізованим міста

Гроші від органів місцевого самоврядування для мобілізованих

Мобілізаційна кампанія кінця минулого – початку нинішнього року йде з великими труднощами. Почасти з цієї причини як держава, так і органи місцевого самоврядування намагаються, крім примусу, розробити методи стимулювання для новобранців, які поповнюють лави Збройних сил України. В основному, звісно, йдеться про гроші – як у вигляді заробітної плати, так і додаткових виплат.
Зміст

Що платить держава

Щодо власне доплат до самої заробітної плати, яку отримують військовослужбовці, то детально з їх розмірами та умовами виплати можна ознайомитись у Постанові Кабміну № 168, яка називається «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліціянтам та їхнім сім’ям під час дії воєнного стану» і регламентує відповідні виплати.

Однак, на жаль, більшість ЗМІ, які пишуть про розміри посадових окладів військовослужбовців ЗСУ, часто плутають розміри доплат, про які йдеться в постанові і які стосуються тих, хто перебуває на фронті або виконує спеціальні завдання, і розміри, власне, самої заробітної плати воїнів. Тобто той мінімум, який він має отримувати незалежно від місця свого перебування.

Адже, як відомо, уся армія не може бути в окопах, безпосередню участь у бойових діях бере куди менше солдатів, ніж служить у збройних силах. Таблиці з розмірами цих виплат ще торік опублікували Сухопутні війська України, відтоді ці виплати не змінювалися. Детально з розмірами заробітної плати військовослужбовців ЗСУ можна ознайомитися тут. З цих таблиць можна зрозуміти, що мінімальна сума, яку має отримувати мобілізований у тилу, становить 20 130 гривень.

Виплати від органів місцевого самоврядування

Утім, нас цікавить інше – як саме стимулюють людей, що мобілізуються до лав Збройних сил України, органи місцевого самоврядування. Відразу зазначимо – ці виплати ніяк не регламентуються державою і є суто добровільним рішенням відповідної місцевої ради. Тому якихось єдиних критеріїв щодо їх розмірів і чи є вони постійними, чи одноразовими, немає – все вирішують депутати на місцях.

Серед обласних центрів лідером щодо розміру такої виплати є Львів – там вона становить 50 тисяч гривень. Однак таку суму отримають лише ті, хто добровільно підпише контракт з військовими частинами Десантно-штурмових військ та морською піхотою.

Крім того, у Львові існує «Комплексна програма соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської міської територіальної громади», згідно з якою мобілізовані до лав ЗСУ з 2019 року отримують по 25 тисяч гривень одноразової допомоги. Так що можна зазначити, що місто Лева є флагманом у цьому питанні.

Крім того, відомо, що у Бориславі на Львівщині також існує програма, згідно з якою ті, хто підписав контракт із ЗСУ, з 1 січня 2024 року отримуватимуть по 20 тисяч гривень. Минулого року вона становила 10 тисяч.

У Києві всі мобілізовані отримають по 30 тисяч гривень із міського бюджету. Для цього у ньому заплановано 50 мільйонів гривень. Ці виплати стосуються всіх, хто мобілізувався від 1 грудня 2023 року.

Важливо, що місто не просто виділило кошти, а й спільно з ТЦК та СП розробило механізм, за яким ці гроші мобілізовані отримають без додаткової біганини – відразу після зарахування їх до військових частин сума у 30 тисяч гривень надійде на рахунок військовослужбовця. Нещодавно у КМДА завили, що, крім мобілізованих, ці виплати також отримають ті, хто підписав контракт із ЗСУ на добровільній основі.

В Одесі мобілізованим також не доведеться додатково звертатися до міської ради – тут механізм виплати теж є автоматичним. Однак сума грошової допомоги дещо менша, ніж у Києві, і становить 20 тисяч гривень. Місто розраховує, що мобілізованих у 2024 році буде одна тисяча, тому заклало у бюджет на ці витрати 20 мільйонів гривень. Одеса, так само як і столиця, вирішила платити всім – і мобілізованим, і контрактникам.

У Чернігові мобілізовані отримають по 15 тисяч гривень. Про це повідомив виконувач обов’язків Чернігівського міського голови Олександр Ломако: «Попри обмежені фінансові можливості після вилучення 960 млн ПДФО, вважаю підтримку армії обов’язком громади».

У Полтаві також вирішили доплачувати своїм жителям, яких мобілізували до лав ЗСУ. Полтавчани отримуватимуть по 10 тисяч гривень, однак за цими грошима вже доведеться звертатися до органів соціального захисту населення з відповідними заявами.

Крім самого обласного центру, на Полтавщині як мінімум дві громади – Сергіївська (Гадяцький район) і Сенчанська (Миргородський район) – вирішили платити своїм мобілізованим землякам по 50 тисяч гривень одноразової допомоги.

Що стосується Харківської області, то наразі, наскільки вдалося з’ясувати, виплати мобілізованим передбачені лише у Богодухівській громаді. Тут їх розмір такий самий, як і у Львові та у двох громадах сусідньої Полтавщини – 50 тисяч гривень. Стосуються вони всіх мобілізованих, включно із внутрішньо переміщеними особами, які зареєстровані у Богодухівській громаді.

На це у бюджеті передбачено 10 мільйонів гривень, для отримання коштів необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування громади з особистою заявою. У Богодухові також заклали у бюджет 200 тисяч гривень для допомоги сім’ям або батькам зниклих безвісти солдатів – вони отримають одноразову виплату у 10 тисяч гривень на родину.

Щодо інших міст, то у багатьох з них наразі тривають дискусії щодо можливості виплат мобілізованим мешканцям та внесення змін до місцевих бюджетів.

Також відомо, що виплати своїм землякам у тій чи іншій формі здійснюють громади низки районів і невеликих міст. Однак масовим це явище, на жаль, не стало.

Будемо сподіватися на зміни на краще, оскільки для бюджету навіть невеликого міста додаткове навантаження у кілька мільйонів гривень не є аж надто критичним. Зрештою, про це свідчить приклад хоча б Богодухівської громади.

Як отримати муніципальні гроші

Як уже зазначалося, у Києві та Одесі мобілізовані отримають додаткові виплати від місцевих рад автоматично. Якщо цього не відбулося, то необхідно спочатку звернутися до того ТЦК і СП, через який громадянина було мобілізовано.

У Києві можна звернутися за консультацією за телефонами 044-290-44-37; 044-290-42-01.

Однак у деяких випадках все ж доведеться звертатися до органів соціального захисту населення, куди необхідно надати низку документів, що підтверджують право на отримання виплат від місцевої ради.

Зазвичай це будуть копії паспорта та ідентифікаційного коду; копія документа, що підтверджує факт мобілізації; банківські реквізити та особиста заява.

У кожному конкретному випадку радимо звертатися до своєї місцевої влади, яка й ухвалила рішення про додаткові виплати. Проблем щодо їх отримання виникнути не повинно.

Якщо ж говорити про те, чи стануть такі виплати додатковим стимулом для людей, що підлягають мобілізації, то, на це розраховувати особливо не варто. Однак вони свідчать про ставлення влади відповідного населеного пункту до своїх мешканців, який би розмір доплати не був.

Тут важливіше не сума, а сам факт того, що про мобілізованого хтось пам’ятає у владі. Тому не варто применшувати важливість таких рішень місцевих рад, адже морально-психологічні фактори на війні часто куди важливіші за матеріальні чинники.