DeepSeek як альтернатива ChatGPT: у чому революційність цієї моделі ШІ
Про особливості стартапу DeepSeek, який неймовірно швидко лишив позаду ChatGPT та інші схожі пропозиції на App Store
Вже невіднятними для науки та бізнесу стали різноманітні сучасні технології аналізу даних. За допомоги Big Data, штучного інтелекту (AI) та машинного навчання (ML) компанії прогнозують поведінку клієнтів, а дослідники знаходять відповіді навіть на найскладніші питання.
Хмарні сервіси AWS, Google Cloud, алгоритми глибинного навчання, спеціалізовані платформи для аналітики та інші аналогічні «інструменти» відчутно полегшують роботу з масивами даних. Але користуються ними більше фахівці, бо найпотужніші рішення часто лишаються складними для непідготованих. Серед них вищий попит на більш інтуїтивні та доступні системи.
Попри популярність, активне використання зазначених систем чогось користувачам все одно не вистачало… З’явилася нова модель ШІ від китайської лабораторії DeepSeek під назвою DeepSeek-R1 (повна назва проєкту, але в більшості випадків обмежуються просто визначенням «DeepSeek». — Ред.).
Відбулося все блискавично. На платформі Hugging Face модель швидко вийшла в ТОП серед завантажень, в американському рейтингу App Store застосунок обігнав всім відомий ChatGPT. Розробники активно почали випробовувати пропозицію, прагнути зрозуміти сенс DeepSeek, мету розробника та загалом причину «галасу», який наробив цей стартап.
Ідея створення DeepSeek народилася з потреби в потужному й доступному інструменті для здійснення швидкого та якісного аналізу даних. Команда його засновників розуміла, що більшість аналітичних платформ надто складні для непідготованих користувачів, надто вузькі у межах виконуваних функцій.
Прагненням цієї групи фахівців стало створити універсальну платформу, яка б була простою в використанні, але мала б, разом із цим, високу потужність алгоритмів.
Починалося все, як доволі посередній проєкт. Але амбіції та інновації (звичайно, й «зовсім трішечки» везіння. — авт.) перетворили DeepSeek на стартап з яким, справді, почали рахуватися.
Місією платформи DeepSeek, яку 2023 року запустив китайський хедж-фонд High-Flyer (власник — підприємець Лян Веньфенг. — Ред.), є «зробити складний аналіз даних доступним кожному, незалежно від рівня наявної підготовки, від можливостей, досвіду та індивідуальних переваг».
Його ШІ-лабораторія існує від 2015 року, орієнтується на допомогу в пошуках важливих інсайтів в безмежному океані даних, на розв’язання задач в галузях від науки до бізнесу, займається створенням суперкомп’ютерів Fire-Flyer (аналізують фінансові дані. — Ред.), накопичує графічні процесори.
Коли почала зростати популярність ChatGPT, Лян Веньфенг вирішив вкластися в нову кампанію DeepSeek. Так, за його словами, рішення таке стимулювалося виключно цікавістю в плані науки, комерційних стимулів для цього не було.
Команда була створена цікава. До неї не запрошували інженерів, які б могли б сприяти створенню продукту для широких мас споживачів. Вибір зробили на користь докторантів з Пекінського та Бейханського університетів, з університету Цінхуа.
Ці науковці всі були молоді, можна сказати «вчорашні студенти», вони активно публікувалися в чисельних журналах, мали нагороди за свої роботи, але конкретно досвіду роботи в даній галузі не мали.
Сам Лян неодноразово наголошував, що всі були місцевими, з-за кордону він нікого не брав. Цікаво, що ззовні кошти для DeepSeek не залучалися, що особливої уваги питанням монетизації не приділялося. Дехто вважає, що все фінансував китайський уряд, але це не точно.
Розпочав стартап DeepSeek свій шлях 2020 року. Саме тоді його засновники, відомі й досвідчені аналітики та інженери, помітили на ринку просто величезний пробіл. Полягав він в тому, що якісні й потужні платформи для аналізу даних були недоступні освітнім установам, науковцям та малому бізнесу через їхню вартість або ж складність.
Прорив відбувся 2021 року. Тоді DeepSeek презентував прототип платформи, яка вдало поєднала інтуїтивний інтерфейс із потужністю алгоритмів штучного інтелекту (AI).
Платформу стали адаптувати під користувачів, інтегрувати з системами CRM, з Google Sheets, Excel та іншими популярними інструментами. В компанії прислухалися до користувачів, збирали відгуки, активно вдосконалювали функціонал, оперативно вносили потрібні зміни.
2022 рік вважається для стартапу роком визнання та прориву. Саме тоді DeepSeek, після участі в чисельних конкурсах (TechCrunch Disrupt, зокрема. — Ред.), привернув увагу інвесторів. Згодом внаслідок грантів та іншого фінансування в компанії змогли масштабувати свою платформу. Користувачів на кінець 2022 року було вже понад 1 тис. Маються на увазі зареєстровані та активні. Причому це були й невеличкі фірми, й доволі серйозні міжнародні наукові організації.
Далі все пішло швидше. Вже 2023 року DeepSeek офіційно визнали лідером ринку глибинної аналітики даних. А відбулося це завдяки:
- використанню платформи в 50+ країнах світу (тобто клієнтська база розширилася неймовірно);
- інтеграції з топовими компаніями в галузях маркетингу, фінансів, медицини;
- доступності. Звичайно, одна з головних переваг DeepSeek в можливості використовувати її представниками малого бізнесу і великими корпораціями.
2024 рік запам’ятався розробникам та прихильникам платформи вже глобальним визнанням. Саме торік DeepSeek, додатково до вже звичних функцій, представив ще й інструмент здійснення інноваційної прогнозної аналітики.
Робиться це все за допомоги AI, який передбачає з точністю до 90% ефективність, або бізнес-ризики проєктів. Такого ще не було. Тож, стартап DeepSeek став фаворитом серед компаній, які зацікавлені в інструментах для управління даними у реальному часі.
DeepSeek — стартап, який здійснення аналізу даних вивів на кардинально новий рівень. Його місія — робити глибинну аналітику доступною всім, навіть тим, хто не має спеціалізованих знань у сфері обробки даних.
Головна перевага DeepSeek в поєднанні неймовірної потужності сучасних технологій (AI та ML) з цілком інтуїтивним інтерфейсом. За допомоги платформи виходить не тільки аналізувати суттєві обсяги даних, а також швидко та зовсім без допомоги, без залучення команди аналітиків, знаходити корисні інсайди.
На фоні ключових конкурентів, таких як ChatGPT, стартап DeepSeek вирізняється спеціалізацією на здійсненні аналітики даних.
Якщо ChatGPT — конкретно про текстову генерацію та деякі додаткові можливості, то DeepSeek — це вже про глибинне розуміння й структурування інформації.
Зручний стартап може допомогти в ухваленні стратегічних рішень бізнесменам, керівникам великих (і не тільки) підприємств та всім, хто зацікавлений в доступному й зрозумілому використанні великих обсягів різноманітних даних у повсякденності. DeepSeek, справді, змінює правила гри у світі аналітики.
DeepSeek притаманний «розумний пошук». Програма автоматично класифікує та робить категоризацію наявних даних, а це сприяє пришвидшенню доступу до конкретної потрібної інформації.
Інтерфейс інтуїтивний. Будь-які аналітичні моделі платформа «будує» без потреби написання коду. Використання зручне. Все створене таким чином, щоб навіть новачок міг одразу доволі легко виконати складний аналіз.
Порівняно з конкурентами DeepSeek дуже вигідно вирізняється спеціалізацією. Наприклад, якщо ChatGPT генерує текстові відповіді та іноді робить зображення за запитом, то DeepSeek зосереджений на аналітиці. І перевагами його є:
- фокусування на даних. Програма використовує унікальні алгоритми, для пошуку та аналізу доволі складних залежностей;
- доступність. На платформі навіть складні процеси спрощено до інтуїтивного рівня;
- індивідуальні рішення, в сенсі можливість налаштування під потреби конкретно бізнесу або ж проєкту.
Програма корисна й цікава, а далі буде ще краще, бо команда DeepSeek продовжує активно працювати над впровадженнями нових функцій, розширення візуального аналізу, підтримкою нових форматів даних.
Плани в стартапу не просто амбітні, а навіть глобальні. На момент випуску матеріалу вже існує 5 версій потужного ПЗ від DeepSeek. Якщо коротко про їхні відмінності, то полягають вони в наступному:
- перша версія DeepSeek 1.0 передбачає базу для здійснення аналізу даних, просту й зрозумілу візуалізацію результатів, набір основних алгоритмів машинного навчання;
- в другій версії DeepSeek 2.0 вже більше можливостей, ПЗ суттєво покращене, додана підтримка великих обсягів даних, покращений інтерфейс користувача;
- третя версія DeepSeek 3.0 продукт вивела на новий рівень. Відбулося це внаслідок підвищення продуктивності, інтеграції з хмарними платформами та можливостями в реальному часі аналізувати дані та відомості;
- четвертий варіант DeepSeek 4.0 фокусували під час розробки на зручності для користувачів, на максимальній автоматизації. Інтерфейс цілком зрозумілий кожному, технічні знання для цього не потрібні. Все інтегрується з системами ШІ, дані та моделі оновлюються автоматично;
- поточна версія DeepSeek 5.0 передбачає новітні технології. Вона підтримує мультимодальні дані, має високий рівень кастомізації алгоритмів, рівні безпеки й захисту даних відрізняються поширеними функціями.
І далі, як-то кажуть, буде… Нові версії стануть ще цікавішими. Стабільною лишиться тільки надійність цього інструмента для роботи з різноманітними даними, який змусив ШІ не просто видавати дані, а міркувати, причому покроково й цілком автономно.
DeepSeek — це не запрограмована робота, це вибудовування, генерація ланцюжків думок, це самостійна перевірка виконаної роботи, це зміна напрямку мислення в разі невизначеності, це мовленнєва узгодженість, цілком читабельні та зрозумілі результати.
Та трохи про безпеку даних. Звісно, це зараз дуже бентежить кожного з нас. Як варіант, для захисту себе можна використовувати модель в режимі пісочниці на Hugging Face або (за наявності обладнання) запускати DeepSeek на своєму пристрої локально. Так ця модель не зможе працювати повнофункціонально, проте питання можливості передачі даних на сервери КНР буде 100% знято.
Наскільки перспективні пропозиції від DeepSeek? Є підстави вважати, що ціну вони аналогічним моделям ШІ будуть активно знижувати. Для звичайних користувачів, стартапів та зацікавлених в ШІ бізнесів це стане вигідним.
Але для більшості ШІ-компаній, які до цього вкладалися у свою власну інфраструктуру такий розвиток подій буде проблемою. Роки їхніх витрат на розробки, на розвиток можуть виявитися витраченими даремно. Можуть… Про конкретні гарантії цього говорити ще дуже рано. Наразі, не зважаючи на інноваційність DeepSeek, ця китайська пропозиція ще не здатна повноцінно скласти конкуренцію ШІ-техногігантам Заходу.