0 800 307 555
0 800 307 555

Чи можна не платити за комуналку, якщо у квартирі ніхто не проживає

Ключові моменти

До нашої редакції звернулися читачі з кількома запитаннями щодо оплати ЖКП в умовах, якщо у квартирі ніхто не проживає або в ній фізично проживає менше мешканців, ніж зареєстровано. На жаль, дуже актуальне запитання особливо під час війни.
Зміст

Відразу відповімо – платили доведеться, всі платежі скасувати неможливо. Але їх у більшості випадків можна суттєво зменшити.

Торік наше видання вже розміщало детальний матеріал щодо цього питання. Відтоді у законодавчому полі нічого суттєво не змінилося попри війну. Тому відсилаємо тих, кому ця тема актуальна, до статті «Як зменшити вартість ЖКГ, якщо ви не мешкаєте у квартирі».

У цьому ж тексті нагадаємо ключові моменти.

Ще більше статей на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Які платежі можна знизити і як це зробити?

Якщо у квартирі встановлені прилади обліку (лічильники), то нарахування мають відбуватися на підставі показань. Тобто ніяких заяв писати не треба, просто регулярно передавайте показники лічильників.

Якщо лічильники відсутні, то законодавство дозволяє знизити вартість житлово-комунальних послуг, якщо у квартирі ніхто не проживає понад 30 календарних днів, окрім постачання теплової енергії (опалення) та послуг з управління багатоквартирним будинком та прибудинковою територією (квартплата).

Факт відсутності має бути документально підтверджено (наприклад, документами про проживання чи роботу за кордоном).

Для припинення нарахувань на інші послуги (газ, вода, світло, вивіз сміття) слід звернутися із заявами до постачальників комунальних послуг за вашою територіальністю.

Як звернутися із заявою?

В умовах війни і масового виїзду українців за кордон виникає питання, як саме, власне, звернутися до відповідних надавачів послуг із заявою.

Як виявилося, це питання досить актуальне. Далі цитуємо одного із наших читачів.

«Влітку через родичку, яка повернулась, намагались подати заяву на відключення (лічильників по воді та газу не мають), але в конторах відмовили приймати, сказали, що їм потрібний оригінал, а не копія із закордонного паспорта зі штампом про перетин кордону. Що як повернуться, покажуть паспорт і тоді їм проведуть перерахунок. Але поки нараховують по повній. Тож у них є питання, чи законно це і чи не відмовлять у перерахунку потім?».

До представників відповідних організацій потрібно звертатися або особисто, або письмово (за допомогою пошти), або це має зробити законний представник заявника. Тобто він має мати завірене у відповідний спосіб доручення.

Щодо документів, які підтверджують факт відсутності за місцем реєстрації, то чіткого визначення, що це за документи, законодавець не дає.

Як випливає із норм п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право «на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг».

Але яке саме має бути «документальне підтвердження» – невідомо. Як свідчить практика, це може бути довідка, видана на підставі акта, підписаного не менш як трьома сусідами. У разі, якщо людина зареєстрована, але не проживає за адресою реєстрації, їй доцільно підтвердити факт свого перебування за іншою адресою відповідною довідкою.

Це може бути документ, який підтверджує місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, тривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи тощо.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, «здійснюють й інші надані їм законом повноваження».

На сьогодні багато органів місцевого самоврядування ухвалили своїми актами (рішеннями) порядки\положення про видачу довідок про фактичне місце проживання (не проживання) особи.

Тому в разі перебування в іншому місті чи селі України особливих проблем не повинно бути – варто звернутися до відповідного виконавчого комітету.

Що стосується перебування за кордоном, то, користуючись логікою, ксерокопія сторінки паспорта з відміткою про перетин кордону України також має бути таким документом.

А є варіант перерахунку послуг «заднім числом»?

Так, це мають зробити. Згідно з пунктом 5 частини другої статті 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року № 151 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання» у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг.

Виконавець зобов'язаний провести такий перерахунок протягом місяця незалежно від наявності заборгованості.

Отже, якщо особа була відсутня за місцем проживання і надала відповідні документи, то вона має право отримати перерахунок.

Про які ще нюанси варто пам’ятати у зв’язку з воєнним станом?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» нарахування та стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги населенням – заборонено.

Водночас надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде.

В будинках, які були зруйновані внаслідок воєнних дій, борги списуються, тобто заборгованість за комунальні послуги стягувати ніхто не має права. Насамперед про факт руйнування житла треба повідомити поліцію. Цей документ дозволить надалі розраховувати розмір збитків, щоб добиватися компенсації.

І насамкінець даємо універсальну пораду. Оскільки всі нюанси, що стосуються саме вашого випадку, передбачити неможливо, то радимо у кожному конкретному випадку звертатися за кваліфікованою допомогою.

З питаннями, що стосується оплати комунальних послуг, зможе розібратися будь-який юрист з мінімальною кваліфікацією.

Також в будь-якому разі рекомендуємо спілкуватися зі всіма надавачами комунальних послуг, незалежно від форми власності, виключно письмово. Тоді в разі відмови ви матимете необхідну базу для подальших дій – у відповіді на вашу заяву буде чітко вказано причина, яка стала підставою відмови. І ви зможете або виправити свою помилку, надавши додаткові документи, або оскаржувати рішення організації, що вам відмовила.