0 800 307 555
0 800 307 555

Як зменшити вартість ЖКГ, якщо ви не мешкаєте у квартирі

Порожня квартира? Законодавство дозволяє платити менше

Якщо житло тимчасово не використовується власниками й не здається в оренду, платежі за житлово-комунальні послуги можна зменшити. Проте за двома позиціями доведеться платити в будь-якому разі.
Зміст

Колишня мешканка Києва Юлія О., яка попросила не називати її прізвища, вже сім років живе з чоловіком і двома дітьми в Німеччині. Її чоловік працює IT-спеціалістом. Сім’я винаймає трикімнатне помешкання і разом з комуналкою платить за нього 1500 євро на місяць.

Водночас родина Юлії має трикімнатну квартиру в новобудові у Святошинському районі Києва недалеко від станції метро «Житомирська». Там вони зробили ремонт на свій смак, але встигли пожити недовго. Після виїзду сім’ї на роботу за кордон квартира стоїть порожньою.

«Нам шкода здавати її в оренду, там все зроблено під наші вподобання. Хто знає, які квартиранти трапляться, – зізнається Юлія. – І я ще остаточно не вирішила, де я буду жити – в Німеччині чи в Україні. Подивимося за рік, коли син закінчить початкову школу».

За обслуговування житла в Києві площею 96 кв. м вони платять щомісяця близько 1 тис. гривень. Це цілком прийнятні гроші для родини Юлії. Утримання будинку та прибудинкової території коштує приблизно 8,7 грн за один квадратний метр або 835 грн за квартиру. Сюди, зокрема, входять послуги з прибирання, освітлення й поточного ремонту загальних територій, вивезення сміття, використання ліфтів, адмініструванням яких останні три роки в будинку Юлії займається об'єднання власників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Додатково сім’я має платити 150 грн щомісяця за послуги консьєржа. А в зимовий період невеликі суми йдуть за опалення загальнобудинкових площ, бо у самій квартирі встановлений лічильник тепла та перекритий вентиль.

Історія Юлії доволі типова для сучасної України, багато громадян якої працюють за кордоном.

Якщо власники не живуть у помешканні та не здають його в оренду, то за певні житлово-комунальні послуги можна не платити, але треба попередити постачальників кожної з послуг.

Проте є окремі позиції, які за законом треба сплачувати обов’язково. Як правильно все оформити, щоб не накопичувати згодом штучних боргів, розберемо на прикладі помешкання у багатоквартирному будинку в Києві.

Ще більше корисних порад, як не платити зайвого – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Буква закону

Українське законодавство дозволяє зменшити вартість житлово-комунальних послуг, якщо у квартирі ніхто не мешкає понад місяць.

Зокрема, у пункті 6 частини 1 статті 7 закону «Про житлово-комунальні послуги» зазначається, що споживач має право «на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні».

Але це має бути документально підтверджено (наприклад, документами про роботу за кордоном; довідками про лікування в санаторії, службу в армії, відбування покарання й інше).

До комунальних послуг закон відносить послуги з постачання та розподілу газу, електроенергії, гарячої та холодної води, тепла, а також з вивезення побутових відходів.

З усього цього переліку обов’язковою до сплати незалежно від проживання є послуга з постачання тепла (опалення).

Крім того, власники житла завжди зобов’язані оплачувати й житлові послуги, тобто послуги з управління багатоквартирним будинком і прибудинковою територією. Тариф розраховується відповідно до загальної площі квартири.

Таке зобов’язання виникає на підставі права власності незалежно від того, зареєстрований хтось у помешканні, проживає там чи ні. Зокрема, стаття 322 Цивільного кодексу й стаття 151 Житлового кодексу визначають, що власники повинні утримувати житло й територію навколо нього в належному стані.

Обов’язкові платежі

Власники житла повинні оплачувати щомісяця весь спектр житлових послуг. У новобудовах, які управляються ОСББ, він, як правило, більший, ніж у будинках старого житлового фонду, багато з яких ще утримуються житлово-експлуатаційними конторами (ЖЕКами).

Особливо вартість утримання будинків зростає у холодний період року, коли вмикається опалення. Але за цю послугу в окремих випадках можна зменшити нарахування, якщо житло тимчасово не використовується.

У багатоквартирному будинку власники житла зобов’язані платити як за опалення самого помешкання, так і загальних площ будинку. Нарахування можна знизити в першому випадку, якщо встановити у квартирі лічильники тепла. Тоді у випадку від’їзду можна прикрутити вентилі батарей, і лічильник не нараховуватиме споживання тепла у квартирі.

Але все одно певна частина тепла використовується на нагрівання труб, тому повністю звести на нуль споживання опалення не вдасться.

«Набагато вигідніше платити за опалення, якщо стоять індивідуальні лічильники тепла, – пояснюють в ОСББ «Добробут», яке управляє будинком 2006-2010 років спорудження у Святошинському районі Києва. – Але користуєтеся ви чи не користуєтеся теплом у квартирі, по тепловому ланцюгу щось все одно втрачається. Це буде різницею між загальним лічильником на будинку й тими квартирами, які тепло використовують».

Лічильники тепла легко встановити у нових будинках з горизонтальним розведенням труб. У старішому житловому фонді, який має вертикальне розведення чи стояки, це дуже проблематично чисто з технічних міркувань. Фактично їх треба ставити на кожну батарею.

Якщо індивідуальних лічильників тепла у квартирі немає, то її власники мають сплачувати за середніми нормами споживання тепла на місяць.

У багатьох містах України мешканці встановлюють у квартирах автономне опалення, яке можна вимкнути від загальної системи. Але в Києві діє тільки система централізованого опалення.

«У Києві немає автономного опалення, – кажуть у компанії MegaWatt, яка займається встановленням лічильників води й тепла, – Все одно, навіть якщо ви у квартирі не живете, за санітарно-технічними нормами потрібно встановлювати мінімальну температуру та платити й за опалення загальнобудинкового простору, і за опалення квартири».

За що можна не платити

Нарахування плати за всі комунальні послуги, крім опалення, можна тимчасово призупинити. Вони надаються різними постачальниками, з якими власник житла має зв’язатися та попередити про тимчасове непроживання там. Якщо у квартирі встановлені індивідуальні лічильники, то процес дуже полегшується і не займе багато часу.

Якщо у будинку проведений газ і в помешканні є лічильники на нього, то фактично нічого додатково й не треба робити. Потрібно просто передавати онлайн щомісяця одні й ті самі показники лічильника, повідомили в компанії «Київгаз Енерджі».

Якщо ж лічильників у квартирі немає, то потрібно звернутися із заявкою про тимчасове обмеження газопостачання. Компанія підписує зі споживачем послуги відповідний договір і опломбовує трубу.

Послуга ця платна. Залежно від типу опломбування потрібно сплатити 1 166 грн або 2 260 грн. Для подальшого розпломбування треба знову подавати заявку й, відповідно, знову за це платити.

Якщо ж трубу не опломбувати й лічильника немає, то будуть щомісяця нараховувати платежі за середніми нормами споживання газу.

У випадку з водою дії аналогічні. Якщо є лічильники, то можна щомісяця передавати одні й ті ж самі показники.

Якщо щомісяця робити це проблематично, то можна через контакт-центр Центру комунальних послуг подати заявку на опломбування лічильника на певний проміжок часу, повідомили у «Київводоканалі». Це можна зробити й напряму через компанію. Послуга безкоштовна.

Після завершення періоду опломбування потрібно або знову подати заявку на опломбування, або передавати ідентичні показники лічильника щомісяця.

Якщо ж лічильника на воду немає, то потрібно опломбувати трубу.

Щодо тимчасового припинення користування електроенергією жодних заявок до постачальника послуги у Києві подавати не треба, повідомили у компанії «Київські енергетичні послуги». Потрібно лише щомісяця передавати одні й ті самі показники лічильника, щоб не нараховувалася плата.

Якщо цього не робити, то компанія нараховуватиме плату за середньомісячними нормами споживання електроенергії і надсилатиме з кур’єром паперові квитанції.

А ось ситуація з відмовою від користування послугою вивезення побутових відходів трохи неоднозначна та залежить від того, хто обслуговує будинок – ОСББ чи ЖЕК.

За законом від неї можна відмовитися. Але об’єднання співвласників не розділяє послугу з вивезення сміття від решти своїх послуг, повідомили в ОСББ «Добробут». У будинку, що перебуває в їхньому обслуговуванні, теж є порожні квартири, але їхні власники отримують у платіжках й опцію з вивезення сміття.

Якщо будинок обслуговує ЖЕК, то в столиці послуга з вивезення сміття надається КП «Київкомунсервіс», що підпорядковується міській владі. Тариф на послугу для окремого помешкання формується залежно від кількості зареєстрованих там осіб. За одну особу сплачується 36,11 грн.

Якщо у квартирі ніхто не прописаний, то тоді послуга з вивезення сміття нараховується на одну особу, пояснили у «Київкомунсервісі».

У разі тимчасового непроживання від послуги можна відмовитися. На сайті компанії детально розписаний алгоритм дій щодо цього.

Якщо у квартирі є зареєстровані особи, то потрібно звернутися до найближчого відділення Центру комунальних послуг з такими документами:

  • заява для зняття нарахування;
  • копія паспорта;
  • копія документа на право власності;
  • документ, що підтверджує тимчасове проживання в іншому місці.

У разі відсутності зареєстрованих осіб у квартирі, де ніхто не проживає, треба звертатися безпосередньо до «Київкомунсервісу» з таким пакетом документів:

  • заява на зняття нарахування;
  • копія паспорта власника;
  • копія документа на право власності;
  • копії документів, що підтверджують фактичну відсутність мешканців (платіжних повідомлень зі сплати комунальних послуг з нульовими показниками (електроенергія, водопостачання).

***

Якщо власник житла понад місяць не проживає у помешканні й не здає його в оренду, витрати на послуги ЖКГ можна зменшити, проте не на 100%.

Обов‘язково мають сплачуватися послуги з утримання будинку й прибудинкової території та опалення.

Щодо припинення нарахувань за інші послуги (газ, воду, світло, вивезення сміття) потрібно звернутися зі спеціальними заявками до їхніх постачальників. Наявність у квартирі індивідуальних лічильників значно спрощує весь процес.