0 800 307 555
0 800 307 555

Безкоштовне житло для українців у країнах Європи

Де існують такі можливості, та що для цього потрібно

Через війну, яку розпочала рф, деякі українці були змушені виїхати за кордон та знайшли тимчасовий прихисток в багатьох країнах Європи. У 2024 році багато країн ЄС змінили свої програми підтримки для громадян України, які поїхали від війни за кордон. Про те, які держави Європи надають українцям безкоштовний прихисток, або житло за помірними цінами, розповість Finance.ua.
Зміст

Безкоштовне житло для українців у Литві: кому доступне та на яких умовах

Литва прийняла десятки тисяч наших біженців. Крім того, місцеві підприємства заохочують українців до роботи безкоштовним житлом і відсутністю мовного бар'єра. Відповідні дані наводить Міграційна платформа EWL. 

Від початку повномасштабного вторгнення рф роботу в Литві знайшли близько 32 400 громадян України зі статусом тимчасового захисту (з майже 86 тис., зареєстрованих у Міграційній службі Литви. – Ред.).

Разом з цим країна готова працевлаштувати ще більше українців на тлі:

  • очікуваного зростання економіки на 1,6% цьогоріч;
  • низького рівня безробіття. 

Для легалізації та роботи в Литві громадяни України мають отримати статус тимчасового захисту. Він дає право на роботу і проживання в країні на один рік з можливістю продовження.

Такий статус надають тим, хто на момент повномасштабного вторгнення (саме 24 лютого 2022 року) перебував в Україні. Альтернативний варіант — гуманітарна віза, процедура отримання якої також нескладна.

Як отримати безкоштовне житло

З початком сезонних робіт кількість вакансій для громадян України суттєво зросла. Нині кількість пропозицій роботи для громадян України, зареєстрованих у службі зайнятості, майже 2 тис.

Литва потребує працівників у багатьох галузях, особливо у виробництві, будівництві, охороні здоров'я, виробництві харчів та сфері гостинності.

У міжнародній рекрутації EWL зазначають, що литовський ринок праці насичений різного роду вакансіями для українців. Там додали, що Литва залишається однією з країн, де найлегше працевлаштуватися громадянам України. Це можна зробити за один день на основі тимчасового захисту або гуманітарної візи.

Зокрема, для працівників надають:

  • житло безкоштовно;
  • житло за невисоку доплату.

Як щодо мовного бар'єра

Ще одним «бонусом» для українців є велика кількість вакансій, де не потрібно знати литовську мову. Так, на деяких підприємствах вже почали працевлаштовувати перекладачів для українських працівників. Українською мовою навіть прописують робочі інструкції.

Хто потрібен Литві

Литва потребує працівників у багатьох галузях, зокрема у:

  • виробництві;
  • будівництві;
  • охороні здоров’я;
  • виробництві харчів;
  • сфері гостинності.

Серед вакансій, які зараз пропонують українцям:

  • працівник на завод з виробництва морозива із зарплатою від 900 євро чистими, обідами на роботі за 1,5 євро і можливістю пригощатися продукцією заводу;
  • працівник на пакування курятини. Зарплата — від 900 євро до 1 200−1 300 євро нетто за рахунок додаткових годин;
  • працівник рибзаводу з зарплатнею 1 100 євро чистими за рахунок додаткових годин;
  • кухар у ресторані з мінімальним досвідом роботи та зарплатнею 1 000−1 400 євро нетто, житлом за рахунок роботодавця і харчуванням на роботі.

Чехія: зміна правил

Деякі українці отримали тимчасовий захист у Чехії. Однак в країні змінюються правила надання безкоштовного житла для українців. Про це пише видання proukrainu.blesk.cz. 

У Чехії від 1 вересня 2024 року зміняться умови надання державного гуманітарного житла українським біженцям. Від вересня воно буде надаватися на термін до 90 днів. Тому у зв'язку зі зміною правил українцям потрібно шукати собі інше житло. Зміни стосуватимуться й вразливих категорій біженців.

«Зміна стосується і тих, хто належить до категорії вразливих осіб. Якщо станом на 1 вересня 2024 року ви перевищите термін 90 днів з дати надання першого тимчасового захисту, вам потрібно буде до цього дня виселитися з державного гуманітарного житла», — пояснили в МВС Чехії.

Біженців з України закликають не залишати пошук нового житла на останній момент.

«До кінця серпня вам необхідно буде знайти собі власне житло або домовитись про оплату оренди помешкання, в якому ви проживаєте зараз», — йдеться у повідомленні.

Як пояснили в МВС, система екстреного проживання та притулку була задумана, як тимчасове рішення з питанням, що робити тим, хто не в змозі орендувати житло самостійно. Тому безплатне проживання надаватиметься у перший час після приїзду.

«Вразливі особи з особливими потребами, які не зможуть самостійно забезпечити житло, можуть скористатися компенсаційними та підтримувальними засобами соціальної підтримки», — розповіли у відомстві.

У Мінпраці Чехії пояснили, що проживання людей із тимчасовим захистом підтримують через:

  • надання фінансової допомоги;
  • збільшення виплат на житло для вразливих осіб: в зареєстрованому житлі — 6 тис. крон (243 євро) на особу, та 4 800 крон (194 євро) на особу в незареєстрованому житлі;
  • надзвичайну невідкладну допомогу внаслідок надзвичайної події, як втрата або загроза втрати житла. Така допомога може бути призначена повторно впродовж календарного року до 20 розмірів прожиткового мінімуму.

Швеція і покращення програми підтримки українців

У Швеції планують у майбутньому збільшити обсяг виплат для українців. В цій країні додатково передбачена допомога родинам з дітьми та соціально незахищеним людям. Також українцям на території Швеції надають соціальне житло, їх розселяють як у закладах із харчуванням, так і в окремому житлі. 

Серед наявних недоліків в країні — висока вартість життя та відсутність безкоштовних курсів шведської мови.

Окрім цього, українським біженцям у Швеції поки не надали персональний номер соціального страхування, а лише координаційний. Це значно обмежує перелік послуг, якими вони можуть користуватися в країні. Але шведський уряд вже розробив новий законопроєкт, який має змінити на краще програму підтримки для українців. 

«Це означає, що вони (українці. — Ред.) отримають зовсім інший доступ до шведської системи охорони здоров'я, можливість отримати BankID, а також отримують право на «значно вищу» допомогу… Їм потрібен повний доступ до навчання шведською мовою, до зусиль служби зайнятості», — розповіла в інтерв'ю TV4 міністерка міграції Марія Малмер Стенергард. Очікується, що законопроєкт набуде чинності 1 листопада.

Латвія та безкоштовне житло

У цій балтійській країні досі надають значну допомогу українським біженцям, навіть купують квитки до країни.

Торік у грудні заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк повідомляла, що в цій державі знайшли прихисток більш ніж 50 тис. українців, серед яких близько 20 тис. дітей.

Держава надає біженцям 120 днів безкоштовного проживання та 30 днів безоплатного харчування. 

За даними bnn-news.com, у 2024 році в бюджеті країни запланували 4,4 млн євро на фінансування проєктів підтримки та інтеграції українських біженців, які реалізовуватиме Фонд соціальної інтеграції (SIF).

Німеччина та соціальне житло

Німеччина залишається лідером за кількістю прийнятих українських біженців. За даними Der Spiegel, станом на березень в країні зареєстровано близько 1,65 мільйона українців. Вони можуть отримати безкоштовне соціальне житло та фінансову допомогу, доступ до ринку праці. Соціальні, медичні, освітні послуги та мовні курси теж доступні українцям.

Від січня 2024 року українські переселенці отримують щомісяця 563 євро (23 739 грн) на кожного дорослого та 350–390 євро (14 600 – 16 400 грн) на дитину залежно від її віку. Також українські біженці можуть отримати гроші на купівлю меблів для дому, шкільного приладдя. Окрім цього, в країні покривають витрати українців на медичне страхування, оплату житла та частину комунальних послуг.

Варто звернути увагу, що цьогоріч у Німеччині умови допомоги та підтримки для українських біженців зазнають змін. 

Далеко не всі землі Німеччини досі приймають біженців, також країна планує стимулювати переміщених осіб більш активно шукати роботу.

Мовні курси теж скасують, тепер вчити німецьку можна буде після працевлаштування на спеціальних курсах від роботодавців і в середовищі.

Також у лютому 2024 року очільник Німецького союзу міст та громад Андре Бергхеггер запропонував скороти державну допомогу українським біженцям, які відмовляються від запропонованих робочих місць без важливої причини. 

Румунія та помірні ціни

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на березень 2024 року в Румунії перебувало понад 77 тис. українців.

За словами керівниці міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL Маргарити Нестеренко, це одна з країн ЄС, де громадянам України найпростіше легалізуватися і працевлаштуватися.

Оформивши тимчасовий захист у Румунії, українці отримують дозвіл на проживання та працевлаштування, а діти — можливість здобувати освіту. Враховуючи, що від 2022 року в країні сильно розвинулася мережа українських шкіл, вчителям буде доволі просто знайти тут роботу. Приємною перевагою є помірні ціни на оренду житла в Румунії.

Варто звернути увагу, що від початку 2024 року країна не надає фінансової підтримки українцям.

Як повідомляє Euractiv, покликаючись на Генеральну інспекцію з надзвичайних ситуацій (IGSU), останні виплати українські біженці отримали у лютому, але це була ще «непогашена» фіндопомога від кінця 2023 року. 

Зараз українські біженці у Румунії можуть отримати допомогу від благодійних організацій, таких як Карітас, Союз українців в Румунії чи Червоний Хрест.

Португалія й соцпідтримка для певних категорій біженців

Як розповідала українська редакція RFI, зараз у Португалії зареєстровано понад 100 тис. українців, із них, станом на осінь 2023-го, понад 56 тис. — мігранти останніх двох років. 

Португалія — одна з найдешевших країн Європи зі сприятливим кліматом та населенням, яке раде експатам. Щоправда, на соцпідтримку в країні можуть розраховувати українські біженці, які входять до категорії вразливих верств населення.

Українці в Португалії також можуть попросити про житлову підтримки, але у пріоритеті на поселення ті, хто не має коштів на проживання.

Данія і безкоштовне житло

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну тимчасовий прихисток в Данії отримали понад 40 тисяч українців. 

У 2024 році Данія забезпечує біженців з України житлом, зокрема можна знайти безкоштовні помешкання у місцевих комунах.

Також українці можуть розраховувати тут на фінансову підтримку в сумі від 2 823 крон (15 500 грн) до 13 105 крон (72 тис. грн) залежно від соціального статусу біженця. 

В країні також доступна безкоштовна освіта для школярів. А ще у Данії частково компенсують оплату за дитсадки, адже вони тут приватні.

У яких містах Європи найдорожча оренда квартир?

Платформа з оренди житла у Європі Housing Anywhere створила рейтинг цін на житло, переважно однокімнатні квартири чи квартири студії. Станом на початок 2024 року, середня вартість оренди квартири в Європі зросла на 9,6% порівняно з попереднім роком.

Оренда однокімнатних квартир подорожчала на 9,1% порівняно з попереднім роком. Найбільше ціни зросли в Будапешті (42,9%), Гаазі (27,8%) та Утрехті (25,8%).

Найвищі ціни на оренду однокімнатної квартири у 2024 році зафіксовані у таких європейських містах:

 

Місто

Ціна (євро)
Лісабон 2 500
Амстердам 2 300
Утрехт 1 950
Париж 1 802
Мюнхен 1 755
Мілан 1 750
Берлін 1 748
Гаага 1 725
Флоренція 1 700
Роттердам 1 655