Solana. Чи існує життя після «смерті»?
Детальний огляд екосистеми
Натомість півторарічний проєкт став жертвою хаотичного і невизначеного союзу між двома найбільшими гравцями галузі, Binance Holdings Ltd. і FTX.com.
Нативний токен Solana (SOL), впав від історичних максимумів (260$) досягнутих в листопаді 2021 року на 97% (8$). Подібні падіння ми могли спостерігати по FTT (рідний токен збанкрутілої криптовалютної біржі FTX. – Ред.) та LUNA (рідний токен Terraform Labs, протоколу, що зазнав краху. – Ред.).
Графік Solana/USD. Джерело: Tradingview
Капіталізація Solana, згідно з даними Сoinmarketcap, зменшилася з 96 млрд доларів до 6 млрд.
За даними DefiLlama, загальна вартість заблокованих коштів (TVL) у DeFI, створених на Solana, впала з відмітки понад 10 млрд доларів до приблизно 247 млн (відтік капіталу перевищив 97%. – Ред.).
TVL Solana. Джерело: Defilama
Окрім нативного токена блокчейну значних втрат зазнали ігри побудовані на базі Solana. Згідно з даними CoinGecko, серед найкращих ігор в екосистемі, є Aurory, покрокова рольова гра, у якій ціна внутрішньоігрового токена впала майже на 99%.
Ігровий простір Solana залишається, в порівнянні з іншими блокчейн-іграми, відносно малим. Дані, зібрані аналітичною компанією DappRadar, показали, що найкраща гра на блокчейні TapFantasy мала лише 3500 унікальних активних адрес гаманців, які взаємодіяли з нею за останні 24 години. Для прикладу, найбільша криптовалютна гра Alien Worlds мала 500 тисяч активних гравців.
Star Atlas, космічна гра стратегія на Solana, втратила більш як 99%. Інші, які вважалися одними з найпопулярніших платформ екосистеми, такі як Panzerdogs і Mini Royale: Nations від Faraway Studios , ще не запустили власні токени. FTX раніше очолював раунд фінансування Faraway на 21 мільйон доларів.
Ще більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Блокчейн Solana підтримувала Alameda Research, криптовалютна компанія (маркет-мейкер), якою, як і FTX, керував Сем Бенкман-Фрід.
Генеральний директор FTX був основним спонсором Solana і рік тому пообіцяв інвестувати 100 мільйонів доларів в ігрові проєкти на його блокчейні в рамках консорціуму компаній венчурного капіталу.
Його криптоімперія почала розвалюватися 6 листопада 2022 року, коли вартість власного токена FTX (FTT) впала. Пізніше з’ясувалося, що FTX має близько 9 мільярдів доларів зобов’язань із лише 900 мільйонами доларів ліквідних активів, щоб їх покрити. Це банкрутство призвело до панічного відтоку капіталу з блокчейну Solana, оскільки про тісні зв’язки з біржею було загально відомо.
Окрім краху FTX значних втрат завдали Solana збої в роботі які супроводжували протокол протягом року.
У січні 2022 року хвиля відключень і проблем з обслуговуванням, що тривали близько 18 годин, викликала гнів розчарованих трейдерів, які спостерігали за падінням вартості свого портфеля, не маючи можливості продати токени.
В червні стався ще один збій програмного забезпечення який тривав понад 4 години. Ситуація повторилася в жовтні, кластер Mainnet Beta вийшов з ладу. Перезапустити його вдалося лишень через декілька годин.
Сукупність вищезгаданого негативу який обвалився на протокол трансформувався у дискусію: «Чи зможе Solana пережити цю криптозиму?». Для того, щоб відповісти на це питання проаналізуємо поточну ситуацію в блокчейні.
Станом на грудень 2022 року протокол Solana має 2306 валідаторів із загальною часткою близько 370 мільйонів SOL.
Валідатори розподілені в більш ніж 35 географічних точках по всьому світу і більш ніж в 138 унікальних центрах обробки даних.
У сукупності коефіцієнт Накамото для блокчейну Solana знаходиться на позначці 28, що вважається середнім значенням для галузі.
Високий коефіцієнт Накамото та висхідний набір валідаторів є корисними для мережі, але їх недостатньо, щоб гарантувати відсутність ризиків централізації.
Географічна диверсифікація Solana. Джерело: Validators.app
Попри те, що близько 42% валідаторів Solana та 38% загальної частки стейку розташовані в США та Німеччині, вони розподіляються в понад 35 географічних регіонах. Інші локації складають трохи менш як 30% від загальної частки, але складаються з більш ніж 25 різних країн.
Географічна концентрація є типовою для мереж рівня 1 і є проблемою, яку Solana прагне вирішити. Забагато валідаторів в одному місці може поставити під загрозу працездатність мережі через геополітичні ризики, закони та стихійні лиха.
Концентрація центрів обробки даних є ще однією проблемою щодо децентралізації. Використання приватних центрів обробки даних, таких як AWS, для запуску валідаторів може дати власникам центрів обробки даних непропорційну владу над мережею.
Станом на 15 грудня загальна частка Solana була розподілена таким чином, що жоден дата-центр не відповідає діапазону хостингових 33,3%.
Категорія «Інші», яка становить понад 30% від загальної частки, складається з понад 125 унікальних центрів обробки даних.
Хостинг провайдери Solana. Джерело: Validators.app
Наприкінці вересня 2022 року Solana зосереджувала валідаторів та стейк в Німеччині та США за допомогою Hetzner Online, німецька веб-хостингова компанія.
Hetzner розміщував понад 40% валідаторів мережі та понад 20% частки стейку. Ці відносини призвели до того, що мережа була значною мірою зосереджена в Німеччині, з особливим акцентом на одному центрі обробки даних. На початку листопада компанія Hetzner видалила всю діяльність, пов’язану з Solana та заявила, що її політика забороняє використання серверів для діяльності, пов’язаної з криптовалютою.
На щастя, концентрації не вистачило, щоб зупинити мережу. Однак, ця подія є прикладом потенційних ризиків занадто великої концентрації мережі в одному географічному місці та центрі обробки даних.
В результаті мережа Solana стала більш децентралізованою. Сотні валідаторів і мільйонні частки стейку мігрували з Німеччини та Hetzner до інших країн, таких як Франція та Фінляндія, а також до хостинг-провайдерів типу OVH SAS та інші.
Значна кількість розробників розгортають додатки в інших мережах, особливо Ethereum, який після оновлення став ще більше привабливим. Але більшість (66%) опитаних розробників залишаються виключно в Solana.
Які блокчейни обирають розробники додатків. Джерело: messari
Якщо перейти до деяких інших статистичних даних, то кількість репозитаріїв Github для розробників і кількість щоденних унікальних програм на Solana зросла приблизно у 2,5 раза порівняно з минулим роком, наперекір падінню ціни SOL на 97% за той самий період часу.
Приріст унікальних програм зупинився в травні 2022 року, коливаючись між 1000 і 1150 на день протягом цього періоду часу.
Приріст унікальних програм на блокчейні Solana протягом 2022 року. Джерело: @solana
Нещодавно Alchemy випустила звіт розробників Web3 повторюючи історію зростання, яку ви бачили вище. Відповідно до цього звіту, з початку року кількість активних команд розробників Solana зросла більш ніж у 10 разів, а використання API – більш ніж у 5 разів.
Джерело: Alchemy
Хакатони Solana мали величезний успіх у 2022 році. Активність зростала, попри те, що ціна нативного токена показувала негативну динаміку.
Хакатони Solana показують послідовний приріст. Джерело: solana.com
У 2023 році заплановані заходи в Нью-Йорку, Остіні, Мумбаї, Стамбулі…
Розглянемо деякі з найкращих проєктів, які створюють або розширюють компоненти інфраструктури Solana, які безпосередньо не прив’язані до самого протоколу – інструменти для розробників, інструменти адаптації, експерименти з різними видами віртуальних машин, інструменти DAO тощо.
Jito Labs створює програмне забезпечення валідатора для ефективної передачі MEV між валідаторами та стейкерами. Розробка подібного програмного забезпечення на Ethereum (Flashbots) призвела до зменшення перевантаженості мережі та підвищила прибутковість для стейкерів, особливо під час значного використання мережі. Клієнт Jito повинен мати подібний досвід на Solana.
Джерело: Solscan
Coral – це компанія, що стоїть за двома частинами інфраструктури інструментів для розробників:
- Anchor Lang є кращим фреймворком для написання програм (розумних контрактів) на Solana. Anchor спрощує процес створення програми, вирішуючи більш базові завдання, дозволяючи розробникам зосередитися на бізнес-логіці. Seahorse Lang – це проєкт під керівництвом спільноти, створений на основі Anchor, який дозволяє програмістам створювати розумні контракти на Python.
Інші розробки, дозволяють створення програм на базі Solana за допомогою Typescript, ще однієї популярної мови програмування. - xNFT Backpack — це стандарт для «виконуваних NFT», що дозволяє користувачам володіти правом на виконання коду. Backpack — програма xNFT для створення гаманця нового типу, у якому програми запускаються через один інтерфейс, а не взаємодіють із програмами через браузер.
Helius забезпечує керування вузлом RPC, спеціалізованого для Solana, дозволяючи розробникам ініціювати дії у відповідь на події в ланцюжку, а також набір API для декодування даних у ланцюжку з більшою доступністю, ніж стандартні дослідники блоків. За два місяці роботи в основній мережі Helius забезпечив трохи понад 1200 користувачів.
GenesysGo надає послуги RPC і служби зберігання та обчислення.
Clockwork це ще одна частина інфраструктури інструментів для розробників, використовується для планування транзакцій і автоматизації смартконтрактів. З моменту запуску в Solana Breakpoint на початку листопада вони швидко збільшили масштаб до 60 тис. автоматизованих інструкцій на тиждень.
Кілька проєктів експериментують з імпортом та експортом різних віртуальних машин в Solana та з нього. Neon Labs запустить програму смартконтрактів, що імпортує віртуальну машину Ethereum (EVM) на Solana. Це дозволить розробникам EVM розгорнути додаток на Solana практично без змін у вихідному коді. Перші результати їхньої роботи мають з’явитися в цьому місяці.
Eclipse та Nitro експортують віртуальну машину Solana (SVM) до Celestia та Cosmos відповідно. Ці проєкти спрямовані на використання швидкості SVM із модульністю таких мереж, як Celestia та Cosmos, щоб отримати найкраще з обох світів. Проєкти на Solana зможуть розгортати свій код на Eclipse або Nitro з такою ж легкістю, як проєкти Ethereum, які розгортаються на інших ланцюжках EVM, таких як Avalanche або Polygon.
Найкраща технологія не матиме значення, якщо на її основі немає додатків. У Solana є широкий вибір додатків у DeFi, інфраструктурі Web3, NFT та іграх – надто багато, щоб виділити кожен проєкт у цій статті.
Натомість пропоную поглянути на карту екосистеми, яка охоплює багато імен у кожному підсекторі та основні моменти найпопулярніших проєктів.
Джерело: messari
Огляд екосистеми Solana можна продовжити, до прикладу мало уваги приділено NFT, спотовим DEX, проєктам TIPIN, ігровому сектору, мобільному телефону Saga і ще багатьом речам які розвиваються на базі цього молодого проєкту.
Втім уже з того, що представлено вище стає зрозуміло – блокчейн Solana «живий» і знаходиться на стадії бурхливого розвитку попри виклики.
Щодо побоювань втратити ключового інвестора, то крім FTX протокол підтримували та підтримують досі такі інвестори як Jump, CMS, Sino, Multicoin, Foundation Capital, Race Capital та інші.
Деякі з них, до речі, були задовго до появи FTX. Якщо ці та інші імена зможуть об’єднатися, щоб вирішити деякі з давніх проблем цієї екосистеми, то Solana може вийти з краху FTX сильнішим, ніж будь-коли раніше.
Як у вас є бажання аналізувати та розуміти криптопроєкти, і не потрапляти на недобросовісні проєкти, в цьому допоможе Академія Мінфін. Напишіть промокод «Finance» у відділ турботи Академії, і ви отримаєте безкоштовно перший урок з курсу «Інвестування в криптовалюти» та інші корисні інвестиційні матеріали.