0 800 307 555
0 800 307 555

Банкрутство FTX. Чому воно вчить криптоінвесторів

Як мінімізувати ризик зіткнутися з шахрайством

Із початком війни «крипта» в Україні вийшла на пік популярності. Її використовують усі: відомі благодійні фонди (Повернись живим, Aid for Ukraine), держструктури (Мінцифри, Кіберполіція України), бізнес.
Зміст

Крипта також стала зручним засобом оперативної релокації великих фінансових коштів у іншу країну або просто зручним платіжним інструментом.

Все це спонукало багатьох прогнозувати нове криптомайбутнє, а самій Україні пророкують місце чи не центр світової криптоіндустрії. Але навіть якщо це й станеться в майбутньому, зараз важливо не забувати про реальність. А вона сувора: крипторинок вирує через загалом складну економічну ситуацію у світі, біткойн за цей рік уже кілька разів встиг впасти нижче за 20 тис. доларів, а криптобіржа FTX – третя за величиною у світі – зазнала краху. І що важливо: цей крах має явні ознаки фінансового шахрайства, за масштабами порівнянного з махінаціями американської енергетичної корпорації Enron.

Розслідувати ситуацію вже взялися регулятори США. Криптоінвесторам також варто добре розібратися в цій справі – допоможе уникнути фінансових розчарувань у майбутньому.

Ще більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Як все починалося

Трохи більше місяця тому, 6 листопада, CEO Binance Чанпен Чжао заявив про плани позбавитися FTТ – токенів біржі FTX у своєму портфелі. Причина – «нещодавні викриття». Швидше за все, Чанпен Чжао мав на увазі публікацію CoinDesk. У ній повідомляються цікаві деталі про доходи афілійованої з FTX компанії Alameda Research.

На той момент капітал останньої трохи менше ніж повністю складався з FTТ токенів, що нічим не забезпечені і залежать тільки від успішності бізнесу FTX.

Така новина примушувала замислитися, враховуючи, що Alameda Research за кілька років стала одним з гігантів у криптотрейдингу, генеруючи, за даними Forbes, $3-4 млн прибутку щодня.

Галас призвів до того, що токен FTТ вже до 7 листопада подешевшав на 30%, за тиждень – на 90%, а клієнти біржі FTX почали масово виводити свої гроші з її рахунків. Нависла загроза банкрутства.
Намагаючись уникнути її, Сем Бенкман-Фрід, СЕО FTX, домовився з менеджментом Binance, і 8 листопада Чанпен Чжао оголосив про заплановане поглинання FTX біржею Binance. Але вже 9 листопада він відмовився від угоди, за кілька днів стало зрозуміло, чому.

12 листопада Financial Times оприлюднила балансовий рахунок біржі FTX. З нього випливає, що компанія давно збиткова: сума її ліквідних активів становила на той момент близько $900 млн, а от загальна сума кредитних зобов'язань – майже $9 млрд.

Звідки взялася дірка?

У самій FTX визнавали, що великі суми були витрачені на невдалі інвестиції в приватний капітал (близько $3,2 млрд), а також – на неліквідні токени, включаючи TRUMPLOSE, FTT (обидва створені/просувалися FTX) та Serum (створений спільними зусиллями FTX та Alameda Research).


Фото: The Wall Street Journal

Наприклад, у Serum зберігалося $2,2 млрд, при цьому обсяг торгів цієї монети на ринках ніколи не перевищував $100 млн – за такого розкладу відбити мільярдні вкладення в Serum, які зробила FTX, неможливо.

При цьому ще $600 млн було вкладено в токен MAPS, підвид Serum, також створений FTX.

Такий стан справ вражає тим більше, якщо врахувати, що FTX – біржа, та ще й третя за величиною. Вона має багато відомих клієнтів, які проводять транзакції, платять за них, створюють рахунки і можуть будь-якої миті забрати з них кошти. Але це не зупинило FTX ні від сумнівних вкладень, ні від інвестування у власних інтересах коштів своїх клієнтів.

Першою про загравання FTX із грошима клієнтів написала The Wall Street Journal, посилаючись на джерела, добре обізнані про справи біржі.

Пізніше це підтвердилося, як і те, що активи FTX використовувала, щоб профінансувати провальні операції пов'язаної компанії – Alameda Research.

Саме СЕО Alameda Research Керолайн Елісон здійснила низку сумнівних венчурних інвестицій, у чому пізніше сама зізналася. Її визнання здається особливо яскравим на тлі матеріалу Блумберг, який розповідає, як здійснювалися ці інвестиції – без перевірок бізнесу, оцінок його прибутковості та іншого; іноді достатньо було лише десятка гарних слів, щоб отримати інвестиції від Alameda Research.

І це ще не все

Інша чарівна особливість Alameda Research – відсутність прозорої фінансової документації.

Як тепер відомо, FTX навіть не мав власного відділу бухобліку – відповідні послуги надавала найнята ззовні компанія.

Тому зараз встановити точно, хто мав доступ до коштів клієнтів FTX і на що їх витрачав, важко.

Багато аналітиків, наприклад, вивчивши все, що є у відкритому доступі, запідозрили, що Alameda торгувала на позикові кошти з плечем, але прогоріла. За словами нового СЕО FTX, його попередник на корпоративні кошти купував нерухомість на Багамах.
Але найголовніше: вже після оголошення банкрутства з рахунків FTX раптово зникли токени на $662 млн.

Біржа звинуватила у цьому хакерів. І це, ймовірно, перевірять під час розслідування. Зараз різними аспектами справи FTX займаються відразу три американські органи: CFTC, SEC та Мін'юст. Ходять чутки і про можливу кримінальну відповідальність для фігурантів справи.

Початок кінця?

У FTX вкладалися не лише приватні криптоінвестори, а й великі інституційні власники капіталу, такі як SoftBank Vision Fund.

Послугами FTX також користувалася величезна кількість криптовалютних хедж-фондів, а інші гравці ринку давали позики та кредити (наприклад, Genesis).

Юридичні та фізичні особи несли Сему Бенкман-Фріду гроші мало не з радістю – йому довіряли після його запаморочливого успіху у криптоіндустрії та потрапляння до списків Forbes.

Тепер ця довіра підірвана, а багато криптоінвесторів втратили величезні гроші – питання про їх повернення все ще відкрите.

Дехто, як криптофонд Galois Capital, тримали у FTX половину свого капіталу. З огляду на все це варто очікувати нових банкрутств і падінь, як мінімум – у криптосвіті.

Очікувати, що і традиційні інститути, що вклали у FTX, «впадуть», швидше за все, не варто. Вони вкладають у крипту, як правило, менші суми, точно не половину свого доходу – поточна нестабільна економічна обстановка цьому тільки сприяє.


Сем Бенкман-Фрід залишає суд у Нассау, Багамські Острови, після того, як йому відмовили у заставі. Фото: Reuters/Dante Carrer

Багато аналітиків і експертів вважають, що крах FTX може стати крахом всієї криптоіндустрії. Це можливо. Але можливий і зворотний сценарій: учасники крипторинку, нарешті, перестануть чинити опір ідеї регулювання індустрії, і згодом у ній з'являться «запобіжники» – інструменти для захисту інвестицій. Деякі великі гравці вже виступили за подібні новації, серед них і той самий Binance.

Урок для інвесторів

Історія FTX нагадує Enron і Arthur Anderson, яка здійснювала його аудит. Остання після скандалу з Enron розпалася та вийшла зі складу Big 5 – топа компаній – лідерів аудиторського світу.

Подивимося, як покарають і чи покарають аудиторів тепер. FTX співпрацювала одразу з двома аудиторськими компаніями – Armanino та Prager Metis. Звіти обох так і не було опубліковано. А Prager Metis до того ж ще й відкрито підтримувала Сема Бенкман-Фріда – не найкращий вчинок.
Специфіка роботи вимагає від аудиторів завжди залишатися незаангажованими, зберігати неупередженість під час перевірки фінзвітності та уникати конфлікту інтересів.

Цікаво й інше: діяльність криптобіржі FTX нагадує вже класичну для фіатного світу фрод-схему: виведення грошей через пов'язаних осіб (у цьому випадку – через Alameda Research та інші афіліатні компанії) → спотворення фінансової звітності (у випадку з Alameda Research – її відсутність) для прикриття «слідів» → кредитування пов'язаних осіб (знов-таки Alameda Research) для того, щоб підвищити їхню ліквідність і створити видимість успішності → виведення грошей з пов'язаних компаній вже на особисті рахунки. Тобто нічого нового. Хоч сам крипторинок і молодий, недобросовісні схеми у ньому використовуються старі як світ.

Які уроки повинні винести для себе інвестори? Їх кілька:

  1. Не інвестувати у чиюсь репутацію.
  2. Не нехтувати фінансовою звітністю.
  3. Розділяти особисті витрати та витрати компанії. Мабуть, Семюел Бенкман-Фрід теж не дотримувався цього правила, за що й поплатився.
  4. Вибудовувати системи внутрішніх контролів в такий спосіб, щоб мінімізувати ризик натрапити на шахрайство. А це означає дотримання всіх комплаєнс процедур, проведення Форензик аудиту та належної процедури Due Diligence при інвестуванні в стартапи, не спокушаючись репутацією фаундерів реципієнта інвестицій.

Звісно, дотримання всіх правил потребує часу та грошей. Але воно оберігає інвестора та його гроші від ризиків.