0 800 307 555
0 800 307 555

Security Token Offering як альтернатива ICO

Переваги та нюанси

Багато проектів у криптовалютному світі розпочинаються з проведення ICO. Що це та навіщо проводиться? Розбирайтеся разом із Finance.ua.
Зміст

Ще більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Що таке ICO?

ICO (Initial Coin Offering) – це форма залучення інвестицій шляхом продажу інвесторам фіксованої кількості нових одиниць криптовалют, отриманих разовою чи прискореною генерацією.

Пропонуються таким чином токени нових, невідомих раніше криптовалютних монет.

Термін ICO походить від IPO (initial public offering) – первинне публічне розміщення акцій. Ось тільки замість акцій пропонуються криптовалютні токени.

Часто замість терміну ICO використовується термін краудсейл.

Краудсейл – це попередній продаж токенів. Його мета – залучити початкові інвестиції у проект до ICO.

Таким чином, намагаються розділити дві фази того самого проекту, метою якого є, по-перше, гучно заявити про новий криптовалютний проект. По-друге, залучити кошти, необхідні для його подальшого функціонування та розвитку.

Як правило, стартапи (а кожне таке розміщення – це черговий стартап. – Ред.) спочатку тримаються за рахунок ентузіазму розробників. Але чим далі, тим гостріше постає питання грошей – проведення масштабних випробувань та досліджень, а також рекламні заходи вимагають суттєвих інвестицій. Щоб їх залучити, використовують краудсейл.

Регулювання ICO

Проведення різних ICO пов'язані з ризиком потенційних інвесторів, бо неможливо заздалегідь передбачити, який проект матиме розвиток, а який виявиться «мертвонародженим».

Крім того, у 2017-2018 роках серед ICO, які проводяться в криптовалютному середовищі, нерідко траплялися й ті, що спочатку були шахрайськими, тобто були задумані для привласнення грошей інвесторів.

У 2017-2018 роках Університет Люксембургу вивчив близько сотні різних ICO та опублікував приголомшливі результати. Виявляється, близько 60 зі 100 розглянутих ICO викрили в махінаціях, пов'язаних з попереднім продажем величезної партії токенів поза встановленим для етапу публічного продажу регламентом.

Зроблено це було для подальшої маніпуляції з ціною при виході монети на біржу, коли різке зростання її вартості, що називається «пампом», практично повністю контролювалося зацікавленими особами.

Штучне регулювання вартості дозволяло б авторам проекту та особам, які беруть участь в афері, лобіювати виключно свої інтереси, щоб «злити» віртуальні активи на піку зростання їхньої ціни, яка найчастіше підкріплюється банальним ажіотажем навколо нового криптопроекту.

Ще одна проблема полягає в тому, що багато учасників ICO не цікавляться юридичними (часто й технічними) аспектами проекту, в який вони вкладають реальні гроші.

У 70 зі 100 проаналізованих проектів не було жодної юридичної інформації, що роз'яснює правові аспекти та потенційні ризики при інвестуванні в це ICO.

Без них ви віддаєте гроші під чесне слово і в разі форс-мажору не зможете навіть звернутися по допомогу до правоохоронних органів чи суду.

У середині 2017 року Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) опублікувала роз'яснення щодо ICO та їх ризиків у порівнянні з традиційними методами інвестування.

Комісія наголосила, що ця технологія може використовуватися для надання чесних та законних інвестиційних можливостей, та запропонувала регулювати розміщення відповідно до закону США Securities Exchange Act 1934 року, зокрема, реєструвати пропозицію та продаж токенів у SEC.

Що таке STO

STO (Security Token Offering) – проста та безпечна модель залучення коштів, що є альтернативою ICO на законних підставах. У цьому випадку реєстрація здійснюється за допомогою SEC.

Безпека цього проекту реалізується за рахунок того, що краудсейли мають високий рівень захищеності та розподілені між реєстрами, криптографією та розумними контрактами.
Простота полягає в тому, що для інвесторів нічого не змінюється, при цьому емітентам потрібно витрачати менше часу на реєстраційні дії.

Переваги та нюанси STO

Проаналізувавши процедуру та нюанси здійснення STO, можна виділити сім основних переваг цієї моделі порівняно з ICO:

1. Внутрішній показник цінності

STO є цифровими сертифікатами, завдяки яким можна отримати:

 • контроль над фізичними активами у вигляді фінансових одиниць або товарів;
 • управління власністю компанії та її часткою;
 • забезпечення виплат за дивідендами компанії.

2. Наявність збільшеної легітимності

Багато інвесторів побоюються проводити розміщення. Це пов'язано з тим, що державні органи можуть вважати ICO незаконно залученими коштами.

Для того, щоб узаконити ці моменти, SEC висунула такі зобов'язання:

 • провести реєстрацію токенів на законному рівні;
 • надавати повну звітність про діяльність підприємства;
 • виплатити штрафні санкції за незаконну діяльність;
 • відшкодувати збитки всім інвесторам.

3. Наявність повної прозорості

Ключовим моментом реєстрації в SEC є можливість отримати інформацію щодо наявних активів, управлінської структури, результатів фінансової діяльності та всіх ризикових ситуацій, які можуть вплинути на інвесторів.

Незважаючи на те, що реєстрація не забезпечує гарантійних можливостей для отримання прибутку, при цьому вона підтверджує законність дій компаній.

4. Висока ліквідність

STO-токени дають можливість отримання ліквідності для тих активів, які у класиці її не мають.

До цієї категорії можна віднести витвори мистецтва, антикваріат, нерухомість та автомобілі, що належать до раритетних.

Така можливість з'явилася завдяки тому, що ці активи можна перевести в токени. При цьому право власності на предмет можуть мати тисячі різних людей.

Усі створені цифрові сертифікати можуть бути передані одному або декільком власникам.

5. Забезпечення повернення або відновлення

У разі правильного програмування Security Token Offering помилково переведені кошти або втрачені одиниці можуть бути повернені.

Це буде доступно, якщо власник пройшов верифікацію, а самі кошти були виведені для ринкової операції без участі користувача.

6. Можливість участі у глобальному ринку

Придбання токенів – це нескладна дія. Власник може їх перевести у будь-які види одиниць: від криптовалюти до доларів або інших варіантів засобів для платежів.

У цьому можуть взяти участь усі люди без винятку незалежно від громадянства, у будь-якій точці Земної кулі.

7. Підвищена ефективність процесу

Окрім іншого, шляхом використання смарт-контрактів та технології блокчейн можна скоротити кількість паперових операцій, чим суттєво підвищити ефективність процесу залучення інвестицій.

Додатковими плюсами будуть також:

 • проведення автоматичних процедур KYC/AML;
 • виключення залежності від юристів;
 • скорочення витрат завдяки виключенню посередницьких послуг;
 • скорочення витрат при мінімізації персоналу;
 • отримання простого процесу для обліку та аудиту;
 • проведення виплат за дивідендами на автоматичному рівні.

Підсумовуючи, варто визнати, що Security Token Offering є не просто альтернативою, а єдино прийнятним способом для залучення коштів у криптовалютний проект.