0 800 307 555
0 800 307 555

Дев’ятий пакет санкцій проти росії: що підготували європейці

Відповідь на агресію

У п’ятницю, 16 грудня, Рада ЄС ухвалила черговий, дев’ятий санкційний пакет проти росії, як відповідь на агресивну війну та серйозність нинішньої ескалації проти цивільного населення і інфраструктури.
Зміст

Офіційний реліз про санкції опублікований на сайті Ради Європейського Союзу.

Грубо кажучи, ЄС запроваджує санкції проти росії щомісяця, адже зараз триває десятий місяць повномасштабної війни.

«Після їжі та голоду путін тепер перетворює зиму на зброю, свідомо позбавляючи мільйони українців води, електроенергії та опалення. Європейський Союз реагує на цю останню ескалацію та військовий злочин нашим дев’ятим пакетом жорстких санкцій. Ми продовжуватимемо брати на приціл економіку, а також тих, хто відіграє важливу роль у цій жорстокій війні», – підкреслив верховний представник із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Узгоджений пакет включає низку заходів, спрямованих на серйозний удар по російській економіці та можливості продовження її агресії.

Розповімо докладніше, які галузі потраплять під обмеження цього разу.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Експортний контроль та обмеження

Рішення запроваджує нові заходи експортного контролю та обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки шляхом значного розширення списку суб’єктів, пов’язаних з російським військово-промисловим комплексом. До цього списку європейці додали 168 суб’єктів, на які спрямовані галузеві заходи.

Це унеможливить торгівлю ключовими хімікатами, нервово-паралітичними речовинами, приладами нічного бачення та радіонавігації, електронікою та IT-компонентами, які можуть бути використані російською військовою машиною

Щоб уникнути обходу, до списку також потрапили декотрі підконтрольні росії організації, розташовані в тимчасово окупованому Криму та Севастополі.

Крім того, ЄС розширить заборону на експорт товарів і технологій, пов’язаних з авіацією та космонавтикою, включно з авіаційними двигунами та їх частинами.

Ця заборона стосуватиметься як пілотованих, так і безпілотних літальних апаратів. Отже, відтепер діятиме заборона на прямий експорт двигунів для безпілотників до росії та будь-якої третьої країни, яка може постачати безпілотники до росії.

Жодний із санкційних заходів ніяк не зачіпає торгівлю сільськогосподарською та харчовою продукцією, включно з пшеницею і добривами.

Водночас запроваджені нові послаблення, що дозволяють розморожувати активи та надавати кошти й економічні ресурси певним особам, що відіграють значну роль у міжнародній торгівлі сільськогосподарською та продовольчою продукцією.

Як пояснюють в Раді ЄС, це зроблено з огляду на позицію Євросоюзу щодо боротьби за продовольчу безпеку в усьому світі, а також щоб уникнути збоїв у каналах оплати сільськогосподарської продукції.

Банківський сектор

ЄС заморозить активи ще двох російських банків і додасть російський банк регіонального розвитку до списку організацій, на які поширюється повна заборона проведення операцій.

Про які саме банки йдеться, поки не повідомляється.

Мовлення та ЗМІ

Задля протидії системній міжнародній кампанії рф з дезінформації та маніпулювання інформацією, спрямованої на дестабілізацію сусідніх країн, ЄС та його держав-членів, Рада Євросоюзу ініціювала процес призупинення дії ліцензій на мовлення чотирьох додаткових ЗМІ:

  • НТВ/НТВ «Мир»;
  • Росія 1;
  • РЕН ТВ;
  • Перший канал.

«Ці засоби масової інформації перебувають під постійним прямим чи опосередкованим контролем керівництва рф та використовувалися останньою для безперервної та узгодженої дезінформації та пропаганди війни, які легітимізують агресію росії та підривають підтримку України. Відповідно до Хартії основних прав, ці заходи не перешкоджатимуть цим ЗМІ та їхнім співробітникам здійснювати діяльність у ЄС, окрім телемовлення, наприклад дослідження та інтерв’ю», – наголосили в Раді ЄС.

Окрім того, вводиться заборона на надання російській федерації послуг ЄС з реклами, маркетингових досліджень і опитування громадської думки, а також послуг з випробувань і технічної перевірки продукції.

Енергетичний і гірничодобувний сектори

ЄС розширить заборону, спрямовану на нові інвестиції в російський енергетичний сектор, додатково заборонивши нові інвестиції в російський гірничодобувний сектор , за винятком діяльності з видобутку корисних копалин і кар’єрів, пов’язаних з критичною сировиною.

Люди

Відсьогодні громадянам ЄС заборонено обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських державних або контрольованих державою юридичних осіб, організацій або органів, розташованих в рф.

На додаток до економічних санкцій Рада ЄС вирішила розширити список індивідуальних санкцій, включивши до нього нових фізичних і юридичних осіб.

До речі, Угорщина в дев’ятому пакеті санкцій проти росії спромоглася виключити з нього трьох російських міністрів, стверджує кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк.

«Угорщині зрештою вдалося домогтися виключення (зі списку) російських міністрів енергетики, спорту та охорони здоров'я», – написав він у своєму Twitter.

Йдеться про Миколу Шульгінова, Олега Матиціна та Михайла Мурашка.