Зміни в програмі єОселя: хто та яке житло може придбати

Всім – під 7% річних

З 1 серпня набули чинності зміни до постанови Кабміну № 856, яка регулює доступне іпотечне кредитування громадян України.
Зміст

Відтепер подати заявку на участь в програмі можуть не тільки чотири пільгові категорії (військовослужбовці, медики, педагоги та науковці), а також ветерани війни, учасники бойових дій, ВПО та громадяни, які не мають власного житла, більшого за нормативну площу. Ставка кредиту для цих категорій громадян складає 7% річних.

Отже, за новими умовами кредит на житло під 7% можуть отримати:

  • ветерани війни та члени їхніх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України;
  • внутрішньо переміщені особи;
  • інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше, ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр – на кожного наступного члена сім’ї.

Програма орієнтована на первинний ринок нерухомості. Придбати квартиру можна лише в будинку не старшому за три роки або в такому, що зводиться акредитованим банком-партнером забудовником (перелік доступний на сайтах банків).

Наразі в програмі беруть участь 6 банків-партнерів:

Від початку роботи програми єОселя, тобто з грудня 2022 року, вони видали понад 3 млрд грн кредитів. Завдяки цьому понад 2,2 тисячі українських родин вже придбали власне житло.

Ще більше актуальної інформації про кредитування – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Що таке єОселя?

Це програма доступного кредитування житла, ініційована президентом України Володимиром Зеленським.

Ще до початку повномасштабного вторгнення в Україні існував дефіцит доступного житла, а житловий фонд не відповідав сучасним стандартам. 40% громадян незадоволені своїми житловими умовами. 35% людей мали квадратних метрів менше за санітарну норму – 15,6 кв. м на особу.

Програма єОселя запрацювала в тестовому режимі в жовтні минулого року. За майже три місяці – до повноцінного запуску програми, банки отримали понад 24 тис. заявок, що засвідчило правильність і необхідність такого механізму кредитування.

Як взяти участь у програмі єОселя?

Взяти участь у програмі можуть повнолітні громадяни України, яким на момент погашення кредиту має бути не більше 70 років. Також позичальник не повинен брати участі в інших державних програмах із забезпечення житлом.

Кредит у межах програми єОселя видається тепер за двома ставками:

3%

7%

  • військовослужбовці за контрактом – захисники України, силовики та члени їхніх сімей;

  • медичні працівники – фахівці та професіонали закладів охорони здоров’я державної і комунальної форми власності;

  • педагогічні працівники закладів освіти державної та комунальної форми власності;

  • наукові та науково-педагогічні працівники закладів освіти й наукових установ державної або комунальної форми власності.

  • ветерани війни та члени їхніх сімей; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України;

  • внутрішньо переміщені особи;

  • інші громадяни України, які не мають власної житлової нерухомості або у власності яких менше, ніж 52,5 кв. метра для сім’ї з однієї особи (одинока особа) та додатково 21 кв. метр – на кожного наступного члена сім’ї.

Кредит видається максимум на 20 років (240 місяців). Мінімальний початковий внесок складає 20% від вартості квартири.

Щоб подати заявку на участь у програмі необхідно:

  1. Обрати в мобільному застосунку Дія послугу єОселя.
  2. Заповнити інформацію про склад сім’ї та доходи.
  3. Вказати інформацію про житло, яке плануєте купити в кредит.
  4. Обрати банки та завірити заявку своїм Дія.Підписом.
  5. Отримати відповідь від банків.

Подавати заявку можна як в один, так і в кілька банків. На відповідь від банку потрібно 5-7 хвилин, максимальний строк розгляду заявки – 24 години.

Яке житло можна придбати?

У межах програми можна придбати лише квартиру в багатоквартирному жилому будинку (окрім тих, що в державній чи комунальній власності) або ж майнові права на квартиру в будинку, що зводиться. Будинку має бути не більше трьох років з моменту введення в експлуатацію.

Нормативна площа квартири розраховується так: 52,5 кв. м на одну людину + 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї додатково. Членами сім’ї вважаються чоловік/дружина, неповнолітні діти. Тобто на сім’ю з трьох осіб – чоловік, дружина, дитина – максимальна нормативна площа оселі складатиме 94,5 кв. м.

Окрім того, вартість житла не повинна перевищувати середню вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури й помножену на такі коефіцієнти:

  • для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова – 2,5;
  • для обласних центрів; населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 км від обласних центрів; міст із населенням понад 300 тис. осіб – 2;
  • для міст з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб – 1,75;
  • для інших населених пунктів – 1.

Наприклад, для Києва вартість 1 кв. м загальної площі квартир будинку станом на 1 квітня 2023 року складає 24 тис. 397 грн.

Тобто максимальна вартість житла у Києві для сім’ї з трьох людей – 5 млн 763 тис. 791 грн і 25 коп. За таких умов перший внесок складатиме 1 млн 152 тис. 758 грн і 25 коп. Окрім того, окремо оплачуються супутні послуги, наприклад, оцінників, нотаріусів, страхових компаній.

Якщо вартість 1 квадрата або площа житла перевищує визначені умовами програми, різниця покривається коштом початкового внеску.

Очевидно, що нерухомість у районі бойових дій і тимчасової окупації чи оточенні не розглядаються.


Статистика виданих кредитів і їхні суми за регіонами станом на 26.07.2023. Джерело: Укрфінжитло

За інформацією компанії Укрфінжитло, яка реалізує програму єОселя спільно з Мінекономіки та Мінцифри, наявний фінансовий ресурс наразі дозволить забезпечити близько 5-6 тис. кредитних угод.

Скільки доведеться платити щомісяця?

Аналітики ЛУН порахували, що при мінімальному першому внеску 20% середня щомісячна виплата за програмою єОселя під 7% річних за 1-кімнатну в Києві становитиме 16 тис. грн, за двокімнатну – приблизно 27 тис. грн, трикімнатну – 36 тис. грн щомісяця.

У Львові це буде 17 тис. грн в середньому за 1-кімнатну, дві кімнати – вже приблизно 23 тис. грн, трикімнатну – в межах 24 тис. грн.

В Одесі за одну кімнату доведеться сплачувати в середньому 10 тис. грн, двокімнатна обійдеться у 17 тис. грн на місяць, трикімнатна – 25 тис. грн.

В Дніпрі: 1к – 12 тис. грн, 2к – 16 тис. грн, 3к – 26 тис. грн.

Івано-Франківськ: лише 6 тис. грн щомісяця за однокімнатну, 8 тис. грн за двокімнатну, а за 3-кімнатну – 10 тис. грн щомісяця.

Для порівняння середні розцінки на оренду квартири в Києві – 13 тис. грн на місяць без врахування комунальних платежів. Утім, сплативши іпотеку квартира зрештою буде вашою власністю, чого не можна сказати про орендоване майно.

Чи можуть відмовити в кредиті?

Для відмови є кілька причин:

  • наявність житлової площі, якщо вона більша за визначену нормативом. Житло на тимчасово окупованих територіях не рахується;
  • якщо є проблеми з кредитоспроможністю клієнта. Правда тут на допомогу може прийти поручитель. Чим поручитель відрізняється від контактної особи – читайте в наші статті;
  • якщо позичальник не підпадаєте під визначені категорії, які можуть скористатися пільговою іпотекою.

Важливо, що банки звертають увагу на офіційні доходи позичальника. Тим, хто отримує зарплату в конверті, найімовірніше відмовлять.