UnionPay — чи замінить китайська платіжна система росіянам Visa та MasterCard

Санкції працюють

Провідні міжнародні платіжні системи (далі – МПС) Visa та MasterCard пішли з території Росії. Після першого шоку російські банки заявили, що обійдуться без них, оскільки використовуватимуть китайську платіжну систему UnionPay.
Зміст

Finance.ua спробував з'ясувати, що з цього може вийти і чи зможе одна китайська платіжна система замінити дві міжнародні. Ось що нам вдалося дізнатися.

Ще більше актуальної інформації про повномасштабну війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі.

Що таке UnionPay

UnionPay (китайська назва Інь Лянь) – міжнародна платіжна система, створена в Китаї у 2002 році. Ініціаторами створення платіжної системи стали Держрада та Народний банк Китаю.

Варто уточнити, що платіжних систем UnionPay насправді дві: основна China Union Pay, що діє на території Китаю, і її дочірня структура UnionPay International (UPI), що функціонує за межами Піднебесної.

За обсягом платежів China UnionPay ще в 2015 році випередила Visa і MasterCard і стала найбільшою платіжною системою у світі.

Проте, практично всі ці платежі проводяться всередині Китаю; платежі за його межами становлять трохи більше 0,5% від загальної кількості.

На кінець 2018 року частка карток UnionPay у світі становила 45%. Наразі платіжні картки UnionPay International приймаються у 180 країнах світу. Банки більш ніж 70 країн емітують картки UPI.

UnionPay — «рятівник»

Після виходу з російського ринку платіжних систем Visa і MasterCard у росіян залишився небагатий вибір: місцева платіжна система «Мир», картки якої приймають, крім самої росії, ще в десяти країнах (Туреччина, В'єтнам, Вірменія, Узбекистан, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Південна Осетія та Абхазія) та китайська платіжна система UnionPay.

З «Миром» все зрозуміло: поїхати з цією карткою з країн далекого зарубіжжя можна хіба що до Туреччини. Залишається UnionPay. Що цікаво: донедавна в росії система була непопулярна від слова «зовсім»: картки з червоно-синьо-блакитним логотипом емітували лише кілька банків.

І це притому що в Росії картки UnionPay вперше з'явилися у 2008 році. В 2014-му, коли пішла перша хвиля міжнародних санкцій проти росії, картки стали користуватися популярністю.

У перші ж дні після заяв Visa і MasterCard по Росії з'явилося дуже багато охочих оформити картки UnionPay International серед росіян. І тут виявилося, що попит у десятки, а подекуди – у сотні разів перевищує пропозицію.

Зараз ці картки в росії емітують лише 11 банків – Россільгоспбанк, Газпромбанк, банк «Санкт-Петербург», Пошта Банк (поки що віртуальну карту), «Зеніт», «Примор'я», Примсоцбанк, ВБРР, «Солідарність», а також банки, які потрапили під західні санкції та відключені від системи SWIFT: Радкомбанк (у вигляді карток розстрочки «Халва») та Промсвязьбанк.

Як виявилося, у вищевказаних банків виявилася банальна нестача пластику (заготовок для карток), що й не дивно: у банку «Санкт-Петербург» за 2 дні карток UnionPay видали більше, ніж за три попередні роки.

Провідні російські банки вишикувалися в чергу на укладення договору з китайською платіжною системою.

У більшості банків, які тільки-но планують розпочати випуск цих карток, поки йдуть переговори з китайською стороною і не відомо, коли і чим вони закінчаться. Як повідомляють очевидці, переговори тривають: китайці не поспішають підписувати договори з російськими банками.

Робота карток UnionPay у світі

Та чи є ідеальними картки Union Pay? Відгуки російських туристів, якінамагався розплатитися цими картками за кордоном, дуже неоднозначні. Як виявилося, їх приймають далеко не скрізь: у великих супермаркетах у великих містах розплатитися такою карткою ще вдасться, але в дрібніших магазинчиках, швидше за все, її не приймуть.

Що цікаво: картки, випущені в Китаї платіжною системою China UnionPay, та картки, випущені за межами Китаю UnionPay International, відрізняються за функціональними можливостями.

У Китаї повноцінно працюють лише картки, випущені всередині країни, а з картками, емітованими російськими банками, будуть проблеми. Зняти з них готівку в банкоматах ще вдасться, а ось розплатитися в магазинах чи інтернет-сайтах – не факт.

Водночас на практиці виявляється, стверджуючи, що їхні картки приймаються у 180 країнах світу, UnionPay International передбачала прийом картки в якомусь одному місці у місті: систему може підтримувати один місцевий банк або мережа магазинів.

Наприклад, в Україні свого часу систему UnionPay намагався рекламувати ПриватБанк. У його банкоматах можна було зняти готівку за цими картками. Але бажаючих оформити цю картку в Україні знайшлося небагато.

Багато популярних сервісів, таких як Spotify або Netflix, не підтримують оплату картками UnionPay.

Крім того, ці картки не можна прив'язати до Apple Pay або Google Pay, але можна до Huawei Pay. Як бачимо, і тут повноцінної заміни не буде.

Ще одна неприємність, яка загрожує потенційним російським власникам карток UnionPay, – зростання ціни за випуск та обслуговування цих карток російськими банками. Пов'язано це як з небувалим для банківського ринку зростанням популярності послуги, так і з нестачею пластику та іншими організаційними та технічними складнощами.

Підбиваючи короткі підсумки, можна з упевненістю сказати таке: китайці щосили намагалися створити щось справді потужне, здатне конкурувати з провідними МПС світу.

Але насправді сталося те, що ми звикли називати «китайська підробка» – річ, лише зовні схожа на оригінал, але дуже далека за функціоналом та надійністю.

Замінити росіянам Visa та MasterCard система UnionPay якщо і зможе, то далеко не повністю і лише на території Китаю. Та й, звісно, про те, що такою карткою можна буде вільно розплачуватись скрізь, як це було з картками Visa та MasterCard, не йдеться.