Зниження облікової ставки: як це вплине на депозити
І що буде далі
Як зниження облікової ставки позначиться на депозитах у комерційних банках? Експерти Finance.ua проаналізували поточну ситуацію.
Быльше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
Паралельно зі зниженням облікової ставки Національний банк також знизив до 20% ставку за тримісячними депозитними сертифікатами – інструментом, який мав підвищену популярність у комерційних банків, так як дозволяв їм без найменшого ризику отримувати прибуток.
Комбанки залучали депозити від населення терміном від 92 днів і більше, а отримані кошти вкладали у тримісячні депозитні сертифікати. Дельта між ставкою за депосертифікатами в НБУ та депозитами для населення на рівні 3-4% річних влаштовувала всіх.
Логічно очікувати, що оскільки Національний банк знизив цю ставку, комерційні банки також почнуть знижувати відсоткові ставки за депозитами, щоб замість прибутку не отримати до кінця року збитки.
Щодо ставки за депозитними сертифікатами овернайт (тобто за розміщення коштів у НБУ «на одну ніч») вона була знижена ще сильніше – до 16% річних. Тримати гроші на поточних і карткових рахунках з можливістю вільного доступу для банків також стало менш вигідно, а отже, і тут варто очікувати на зниження процентних ставок.
Декотрі банки оперативно відреагували на зниження ставки Нацбанку. Так, ПУМБ знизив відсоткову ставку за депозитом «Дохідний» терміном від 3 до 18 місяців з 16% до 15% річних (однакова для різних термінів дії депозиту).
Починаючи з 18 вересня, частка залишків строкових депозитів фізичних осіб, які враховуються при розрахунку ліміту вкладень банків у тримісячні депозитні сертифікати, становитиме 35%.
Як пояснив голова НБУ Андрій Пишний, це посилить стимули для банків надалі конкурувати за вкладників та нарощувати портфелі строкових депозитів.
Що це означає? Банки будуть поставлені в умови найжорсткішої конкуренції. З одного боку, їм треба буде знижувати відсоткові ставки за депозитами, щоб отримати прибуток, а не збиток. Причому робити це доведеться майже миттєво.
Звісно, банки вже давно не знижують відсоткові ставки за раніше укладеними договорами (перший, хто зважиться це зробити, розгубить половину своїх клієнтів. – Ред.), проте практично миттєво змінюють наявну депозитну лінійку для нових договорів. І ті клієнти, які не встигли укласти договори за старими ставками, будуть змушені задовольнятися зниженими.
А ось банкам доведеться змагатися з іншими банками, які можуть піти на зниження власного прибутку з метою утримання та нарощування клієнтської бази.
Це своєю чергою означає, що банки будуть змушені поступитися частиною своєї маржі (різниці між процентним доходом за депосертифікатами НБУ та процентними ставками за депозитами населення. – Ред.), щоб зберегти клієнтську базу.
Можливо, ми побачимо, як банки вирівнюють відсоткові ставки під конкурентів, щоб не виділятися. Говорити про картельну змову не варто: це необхідна умова, щоб утриматися на ринку й утримати клієнтську базу. Адже українці в умовах зниження відсоткових ставок вкрай ретельно стежитимуть за тим, що відбувається на ринку, так само, як і банки, оперативно «голосувати ногами», обираючи ті банки, де ставки ще не сильно впали.
В умовах, коли держава в особі Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) обіцяє повернути всю суму у гривні, надійність банку вже не відіграє суттєвої ролі у питанні вибору, кому довірити гроші.
З валютними депозитами буде трохи складніше, адже повернення буде не за ринковим курсом, а за курсом НБУ на день введення тимчасової адміністрації. Але валютні депозити банкам зовсім нецікаві, тож і за ними ставки знижуватимуть.
Хто однозначно виграє у такій ситуації «протистояння» банків та їхніх клієнтів – це Міністерство фінансів, яке пропонує фізичним особам придбати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
Навіть за умови зниження відсоткових ставок за ними ці цінні папери збережуть більшу привабливість порівняно з банківськими депозитами за рахунок відсутності податку на прибуток і військового збору.
Крім того, у разі придбання військових держоблігацій фінансовий моніторинг банків може поводитися лояльніше, не ставлячи зайвих запитань клієнтам, що для декотрих категорій українців також буде додатковим аргументом.
У результаті банкам доведеться несолодко: конкурувати треба буде і між собою, і з Мінфіном. Водночас роблячи все, щоб утримати, а наскільки можна – і розширити клієнтську базу за рахунок менш щасливих конкурентів.
1. Цикл зниження облікової ставки Національного банку продовжиться ще цього року. Одне засідання правління НБУ заплановано на 26 жовтня, друге – на 14 грудня. І на одному з них або на обох одразу ставка може бути знижена до 19%, а то й до 18% річних. Коли це станеться, банки відразу ж і далі опускатимуть відсоткові ставки, коригуючи свою депозитну лінійку.
2. Тим, хто планує надалі тримати гривню на банківських депозитах, варто заздалегідь подбати про те, щоби відкрити депозит за поточними ставками, адже вони неминуче знизяться. Варто проаналізувати пропозиції від банків та обрати той банк, де ставку не встигли знизити. Ознайомитись з вигідними пропозиціями можна у нашому щомісячному огляді. ФГВФО подбає про збереження ваших грошей та відсотків. Під час дії воєнного стану держава гарантує 100% вкладу.
3. Має сенс відкривати депозит із можливістю поповнення. У такий спосіб можна «застовпити» вищу відсоткову ставку на тривалий період. Або відкривати довгострокові вклади на термін понад 12 місяців.