0 800 307 555
0 800 307 555

Здоровий спосіб життя – скільки потрібно грошей

Розрахунок на місяць

Здоровий спосіб життя має багато складових: фізичну активність, правила та режим харчування, утримання від шкідливих звичок, ментальне здоров’я. Часто на це бракує не лише часу, але й грошей.
Зміст

Finance.ua вирішив порахувати, скільки приблизно коштує ведення здорового способу життя в Україні протягом місяця.

Ще більше цікавих розрахунків – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Скільки коштує здорове харчування

У кожного свої гастрономічні смаки, особливості та потреби організму. Через це загальний бюджет на продукти може суттєво відрізнятися. Але будь-який раціон базується на універсальних порадах, яких слід дотримуватись, якщо ви слідкуєте за власним здоров’ям:

  • вживати таку кількість калорій, якої достатньо для задоволення потреб в енергії (це треба прораховувати особисто);
  • зменшити вживання продуктів з великим вмістом солі, цукру, жирів;
  • вживати овочі, фрукти, боби, цілозернові злаки, нежирне м’ясо та молочні продукти.

Дієтолог, нутриціолог або навіть персональний інструктор з тренажерного залу можуть скласти поради, які підходять конкретно вам.

Вартість послуг таких фахівців дуже відрізняється, тому не будемо враховувати їх у загальному кошторисі.

Проте пропонуємо один з оптимальних варіантів, який ви можете реалізувати самостійно – тарілку здорового харчування, розроблену Центром громадського харчування при Міністерстві охорони здоров’я України.

Згідно з рекомендаціями одній людині потрібно щодня:

  • 300 г овочів;
  • 75 г бобів;
  • до 100 г м’яса, бажано птиці (з розрахунку, що на тиждень це або 2-3 рибні страви або 500 г м’яса);
  • 1-2 яйця;
  • 70-90 гр цілозернових злаків (коричневий рис, жито, пшениця, булгур);
  • 300 г фруктів чи ягід;
  • до 70 г рослинної олії;
  • 200 мл молока / йогурту або 100 г твердого сиру.

За цією програмою продуктовий кошик на місяць складає*:

  • 9 кг овочів. Припустимо, по 4,5 кг томатів і огірків: 418+342 = 760 грн;
  • 2,25 кг бобових: 157,5 грн;
  • 2 кг курки та тріски: 288 грн та 240 грн відповідно;
  • 60 яєць: 234 грн;
  • 2,7 кг цілозернових злаків: 203 грн (булгур);
  • 9 кг фруктів чи ягід: 121,5 грн та 254 грн за яблука та апельсини відповідно;
  • 2 л олії: 260 грн;
  • 6 літрів молока чи йогурту або 3 кг твердого сиру: 320 грн, 437 грн та 960 грн відповідно.

*За основу взяли середню вартість продуктів в онлайн-магазинах найбільших продуктових мереж України станом на 16 лютого.

Сумарно за місяць витрати складуть від 2 036 грн (найбюджетніший варіант).

Скільки коштують заняття спортом

Регулярність – основа для підтримання себе у гарній фізичній формі. Вид активності цілком залежить від ваших бажань і можливостей. Звісно, ви можете займатися вдома або на спортивних майданчиках на вулиці з нульовими витратами, але якщо не маєте ніякого досвіду, то варто хоча б почати з занять з інструктором у студії чи тренажерному залі.

Перевагою є систематичний і збалансований розвиток усіх видів м’язів, регулярний графік та програма занять, поради щодо харчування (зокрема спортивного) від викладача. Також там є велика кількість тренажерів або додаткових опцій – послуги масажиста, СПА, басейн тощо.

Середня вартість абонемента в спортивний чи фітнес-клуб варіюється від 500 до 2 тис. грн на місяць залежно від того, де розташований клуб чи студія, мережевий заклад чи ні, які послуги надаються і кількість занять.

Якщо ви хочете залучити інструктора до своїх тренувань, додайте ще 200-300 грн за заняття або відповідно 1600-2400 грн за місяць.

Вартість індивідуального тренування коливається дуже сильно, адже відрізняється кваліфікація та досвід інструкторів, а водночас і часові витрати та якість результату, який ви отримаєте.

Якщо ви хочете поєднати фізичні навантаження та розумові вправи (а це активності типу йоги, різних видів медитації, танці тощо), то варто закладати в бюджет не менше 150-300 грн за групові заняття, і 500-700 грн за індивідуальні. Тобто на місяць за 8 занять знадобиться мінімально 1200 грн або 4000 грн за «персоналки».

Плавання є найбільш доступною активністю, якщо займатися без тренера. В Україні середній цінник за одне відвідування для дорослих складає 60 грн. Якщо відвідувати басейн 3 рази на тиждень, то за місяць «наплаваєте» 720 грн.

Якщо додати послуги тренера (близько 300 грн за урок), то загалом плавання коштуватиме 4320 грн за місяць.

Приблизно стільки ж обійдеться і один місяць бігу разом з тренером. Це може бути заняття і на вулиці, і в приміщенні. Але якщо ви займаєтесь самостійно, орієнтуючись на поради в інтернеті, то заняття цим видом спорту потребує лише комфортного взуття та одягу.

Зважте, при таких заняттях є ризик витратити більшу частину часу на помилки, від яких вас врятує досвічений інструктор. Але ваші ж помилки стануть хорошою базою, якщо ви маєте звичку аналізувати свої дії.

Скільки коштує спортивний одяг

Для фізичних вправ не підійдуть джинси чи туфлі. Спортивний одяг можна поділити на комплекти в залежності від виду та формату занять:

  • вдома: безкоштовно за умови, що ви не хочете займатися у спеціальному одязі;
  • для залу: штани, футболка, кросівки. Вартість цього комплекту складно назвати, оскільки кожен орієнтується на власні пріоритети. Але для старту не обов’язково обирати дорогі професійні бренди. На сайтах українських магазинів легку літню футболку з тканини, що дихає можна купити за 300 грн, комфортні штани – 600-700 грн, а кросівки в межах 1000-2000 грн;
  • на вулиці: на теплий час спеціальні штани (для бігу, йоги, фітнесу тощо) та верхній одяг коштуватимуть сумарно до 2000 грн, ціна взуття така ж. На холодну пору року до комплекту варто додати термобілизну і термошкарпетки, середній цінник яких 1200 грн.

Скільки коштує детокс

Популярна процедура, покликана очистити організм від шлаків та токсинів за допомогою дієти з соків, прянощів, часто у формі смузі. Правильно проведені під наглядом фахівців детокс-програми допомагають пришвидшити обмінний процес, позбавитися зайвої ваги та дати перепочинок системі травлення. Соки чи смузі містять велику кількість вітамінів та клітковини. Середня вартість триденної детокс-програми, яку радять робити раз на місяць – 2000 грн.

Серед фахівців у сфері харчування розходяться думки щодо цінності та необхідності детоксів (чи навіть голодувань). Тож перед тим як пірнути у виліковну дієту, проконсультуйтеся у свого лікаря чи дієтолога.

Скільки коштує консультація психолога

Для здорового способу життя варто підтримувати і сам дух. Від перевтоми, стресу на роботі, складнощів з близькими та навіть від глобальних проблем у суспільстві можна втратити бадьорість, прокрастинувати, впасти в депресію.

Психолог допоможе розібратися з низкою внутрішніх питань, знайти мотивацію та підтримати ментальне здоров’я в належному стані. Ціни на зустріч з фахівцем різні, залежать від регіону. В містах-мільйонниках, таких як Київ, Одеса чи Дніпро щотижневий запис коштує 700-1000 грн (2800-4000 грн на місяць).

У містах з меншим населенням середня вартість запису – 500 грн, тобто – 2000 на місяць.

У варіанті групової терапії, коли психолог одночасно працює з кількома клієнтами з однаковим характером запитів, ціна варіюється в межах 600-800 грн (2400-3200 на місяць).

Шкідливі залежності

Навіть, якщо ви оздоровлюєтесь по всіх інших пунктах, але водночас вживаєте алкоголь та/або тютюн, такий спосіб життя складно назвати здоровим.

Середньостатистичний українець-курець викурює 12-20 цигарок на день.

За місяць це 18-30 пачок. Середня вартість однієї становить 60 грн, що за місяць дає суму витрат в 1100-1800 грн. Це майже той самий бюджет, що витрачається на продукти здорового харчування.

Схожа історія і з алкоголем. За даними ВООЗ, кожен українець від 15 років щорічно випиває 8,6 літра алкоголю. Сума витрат на напої суттєво відрізняється залежно від якості та бренду алкоголю.

У середньому пляшка горілки або вина (середня якість; 1 л або 0,75 мл відповідно) коштує 200 грн, що за рік дає суму в 1720 грн або 143 грн на місяць.

Резюме

Якщо ви з нуля оздоровлюєте свій спосіб життя, то для першого ж місяця вам знадобиться бюджет у 9 336 грн для мінімалістичного варіанту (якщо долучені усі пункти), і 13 836 грн з максимальним наповненням.

До того ж варто врахувати ваші особисті витрати на дорогу (громадський транспорт чи власну машину), коли ви відвідуєте кожен із закладів.