0 800 307 555
0 800 307 555

Як держава фінансово допомагає з новонародженими

Про суми та сучасні форми державної допомоги

Державна допомога під час народження дитини в Україні є однією з ключових форм соціальної підтримки. Вона охоплює грошові виплати, матеріальні компенсації, податкові пільги та низку регіональних ініціатив. Finance.ua детально розглянув еволюцію цієї допомоги, сучасні програми та актуальні суми виплат.
Зміст

Дбати про своє здоров’я та здоров’я малюка — важливо. Однак часом важко обрати страхову компанію для оформлення медичного страхування. Finance.ua вирішив допомогти вам у цьому. Залишайте заявку за посиланням, та отримуйте оптимальні пропозиції з розписаними умовами.

Історичний контекст: як змінювалась допомога від 2000 року

1992−2004: як все починалося

Закон «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», на підставі якого виплачують допомогу в разі народження дитини, був ухвалений 1992 року. Спочатку допомогу виплачували в розмірі декількох мінімальних зарплат. Однак 2002 року закон змінили й розмір допомоги скоротився до одного прожиткового мінімуму на дитину до 6 років — на той момент 307 гривень.

2004 року допомогу під час народження дитини збільшили до двох прожиткових мінімумів — до 644 гривень.

2005 рік: початок проривних реформ

2005 року Верховна Рада суттєво збільшила розмір виплат, що становили вже 22,6 прожиткових мінімумів — тобто 8 500 гривень. Це стало частиною державної політики щодо підвищення народжуваності, яка знизилася до 426 тисяч народжень на рік (1995 рік — 492,6 тисячі).

Цей рік вважається точкою відліку масштабних соціальних реформ у сфері сімейної політики.

2008 року відбулася реформа в системі виплат під час народження дитини — тепер вона стала залежати від того, яка це дитина в сім’ї — перша, друга чи третя.

2011−2013 роки: запровадження диференційованих виплат

2010 року президент-втікач Віктор Янукович як кандидат у президенти обіцяв, що від 2011-го в разі народження першої дитини сім’я отримуватиме 25 тис. гривень, другої — 50 тис., третьої та кожної наступної — по 100 тис. гривень.

Відповідний закон був ухвалений 2011 року, однак разом із цим збільшили терміни виплати допомоги: відразу виплачували суму в дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму, а решту — протягом року для першої дитини, протягом двох років — для другої і протягом трьох — для третьої і кожної наступної.

2014 рік: уніфікація виплат

Після початку економічної кризи система виплат спростилась: усім сім’ям незалежно від черговості народження дитини почали виплачувати 41 280 гривень, з яких:

  • одразу після народження — 10 320 гривень;
  • щомісячно протягом 36 місяців — 860 гривень.

«Пакунок малюка»: еволюція програми

2018 року Україна впровадила програму «пакунок малюка». Вперше батьки новонароджених почали отримувати бокс з необхідними речами. Україна перейняла цю практику у Фінляндії, де подібна підтримка діяла від 1938 року. Пакунок включав понад 30 найменувань товарів: від одягу до гігієнічних засобів.

2020 року була впроваджена можливість замінити пакунок на грошову компенсацію (тоді — 5 тис. гривень, нині — 7 689 гривень. — Ред.). Кошти перераховують на спеціальний рахунок, відкритий у ПриватБанку. Їх можна використати лише на потреби дитини в магазинах, що приєдналися до проєкту.

За чотири роки реалізації пілотного проєкту «пакунок малюка» виплатили понад 718,6 тисячі компенсацій на загальну суму понад 4,5 млрд гривень. Станом на листопад 2024 року до програми приєдналися понад 10,4 тисячі магазинів по всій країні.

Від 2025 року уся допомога «пакунка малюка» монетизуватиметься. Батьки отримуватимуть суму, що становить три прожиткових мінімуми для дітей до шести років, — 7 689 гривень (ст. 12 Закону України Про державну допомогу сім’ям з дітьми), а перелік банків, які беруть участь у програмі, розшириться.

Державна служба у справах дітей буде публікувати на своєму сайті перелік уповноважених банків, які уклали договір про взаємодію.

За кошти допомоги «пакунка малюка» можна придбати засоби для догляду за дітьми та дитячі засоби гігієни, зокрема:

  • підгузки;
  • серветки;
  • дитячий одяг та взуття;
  • дитяче харчування;
  • дитячий посуд;
  • дитячі іграшки;
  • текстиль для дітей, зокрема рушники, ковдри;
  • дитячі ходунки;
  • дитячі візочки;
  • дитячі ванночки для купання.

Сучасні форми державної допомоги

Основні види допомоги новонародженим

Одноразова грошова допомога Загальна сума: 41 280 гривень:
одразу після народження — 10 320 гривень;

щомісячно протягом 36 місяців — 860 гривень
«Пакунок малюка» 7 689 гривень на придбання засобів для догляду за дітьми та засобів дитячої гігієни
Соціальні пільги знижки на оплату комунальних послуг;

безкоштовне харчування у школах для дітей з малозабезпечених сімей

Фактори, що впливають на розмір допомоги

  • Черговість народження. Хоча нині виплати уніфіковані, раніше багатодітні родини отримували більше.
  • Соціальний статус сім’ї. Малозабезпечені та багатодітні родини мають право на додаткові виплати та пільги.
  • Місце проживання. У деяких регіонах діють програми підтримки, наприклад, одноразові доплати або субсидії.
  • Наявність документів. Усі виплати нараховуються лише після подавання заяви через «Дію» або органи соцзахисту.

Як отримати виплати в разі народження дитини

Оформити виплати під час народження дитини може один із батьків дитини, опікун або інший законний представник. Заяву на отримання допомоги потрібно подати протягом 12 місяців після народження дитини.

Зробити це можна трьома способами:

  • подати документи через ЦНАП;
  • оформити заявку через електронний кабінет на порталі «Дія»;
  • звернутися з відповідною заявою до органів соціального захисту.

Будуть необхідні такі документи:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;
  • ідентифікаційний код (ІПН).

Після подання документів державна допомога зараховується на вказаний банківський рахунок.

***

Україна пропонує значну підтримку для сімей з новонародженими дітьми, забезпечуючи їх фінансово та матеріально. Важливим напрямком розвитку є цифровізація, яка робить ці програми більш доступними. Попри це, суми виплат не зростають протягом багатьох років, що викликає критику через інфляцію. Подальше вдосконалення програм могло б зміцнити підтримку молодих сімей.