0 800 307 555
0 800 307 555

«Вам тут не раді»: як Європа закривається від росіян

Залізна завіса все нижче

З 12 вересня перестала діяти угода Євросоюзу з рф щодо спрощення візового режиму. Оформити шенгенську візу для власників паспортів з двоголовим орлом стало довше, важче та дорожче. Пояснюємо, що очікуватиме росіян, які захочуть виїхати за межі своєї батьківщини.
Зміст

Ще більше актуальних статей – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Що кажуть в ЄС

Угода про спрощення візового режиму з росією діяла з 2007 року. Її призупинення стосуватиметься всіх категорій громадян рф, які приїжджають до ЄС на короткий термін.

Утім, будуть і винятки для певних категорій громадян. Це мають бути журналісти, дисиденти, представники громадянського суспільства.

Відповідне рішення Рада Європейського Союзу схвалила в п’ятницю 9 вересня, набуло чинності воно вже з понеділка, 12 вересня.

«Така країна, як росія, яка веде загарбницьку війну, не повинна претендувати на спрощення візового режиму, доки вона продовжує проводити свою деструктивну зовнішню політику та військову агресію щодо України, демонструючи повне ігнорування міжнародного порядку», – заявили в Єврокомісії.

Європейська Комісія також запропонувала не визнавати російські паспорти, видані на окупованих територіях України. Тобто за таких умов мешканці Криму й ОРДЛО, які встигли отримати місцеві російські паспорти взагалі можуть забути про закордон. Те саме стосується окупованої Херсонщини та Запоріжжя.

«Візова політика ЄС є знаком довіри – довіри, яку росія повністю підірвала неспровокованою та невиправданою агресивною війною проти України. Поки триває військова агресія росії щодо країни-кандидата на вступ до ЄС, громадяни рф не можуть користуватися пільгами для подорожей до Європи. ЄС знову демонструє свою непохитну єдність у відповіді на військову агресію росії», – пояснив віцепрезидент Європейської Комісії Маргарітіс Схінас.

Як це працюватиме на практиці

Тепер для отримання візи для поїздки на територію Європейського Союзу громадяни рф мають розуміти, що їх чекає:

  • Вищий візовий збір. Він зросте з 35 до 80 євро для всіх заявників.
  • Збільшений час розгляду. Стандартний кінцевий термін ухвалення консульствами рішення щодо візових заявок збільшиться з 10 до 15 днів. Цей період може бути продовжений максимум до 45 днів в окремих випадках, коли необхідний додатковий розгляд заявки.
  • Обмеження щодо багаторазових віз. Заявники більше не матимуть легкого доступу до віз, дійсних для багаторазових в’їздів до Шенгенської зони.
  • Довший перелік документів. Заявники повинні будуть надати повний перелік підтверджуючих документів під час подання заяви на отримання візи. Короткий список документів, який прописаний в угоді про спрощений візовий режим, більше не розглядатиметься.

Посилення візового режиму європейські чиновники обґрунтовують ризиками для безпеки, з якими стикається ЄС в умовах війни, розв’язаної росією. Тому перед консульствами насамперед стоятиме задача щодо ретельної перевірки прохачів візи з рф на предмет загроз громадській безпеці.

Такі перевірки Єврокомісія рекомендує проводити і для власників чинних короткострокових віз, а за наявності підстав – анулювати їх. Станом на 1 вересня, відповідно до даних Європейської комісії, близько 963 тис. росіян мали чинні візи до Шенгенської зони.

Країни ЄС тепер зможуть видавати росіянам візи лише для одноразових короткострокових поїздок, і тільки для відвідування однієї конкретної країни, а не всієї Шенгенської зони.

Тобто, якщо росіянину дадуть, скажімо, 5-денну візу до Німеччини, він не зможе з нею поїхати до Австрії.

Штрафи за порушення візового режиму коливаються від 100 до 4 тис. євро – залежить від ступеня порушення. Також може застосовуватися депортація з подальшою забороною на в’їзд. Прострочення візи рахується вже від 1 дня.

Є ще таке поняття, як «візовий карантин». Це означає, що наступну візу порушнику просто не відкриють. І не тільки в тій країні, де сталося порушення, а взагалі в усій Шенгенській зоні. Адже відомості про порушника вносяться до єдиної бази – Шенгенської інформаційної системи (Schengen Information System (SIS). Такий карантин може тривати до 5 років – принаймні так було до війни.

Чотири країни закривають в’їзд для росіян

Насправді, призупинення дії угоди про спрощений візовий режим стало альтернативним рішенням, адже спочатку пропонувалося застосувати загальну заборону на туристичні поїздки росіян.

Проти такого радикального кроку виступила Угорщина та низка інших країн-членів ЄС, повідомив шеф угорської дипломатії Петер Сійярто.

Утім, рішення не пускати на свою територію локально ухвалили чотири країни – Литва, Латвія, Естонія і Польща.

Уже з 19 вересня російські туристи з шенгенськими візами не зможуть в’їхати на територію цієї європейської четвірки. Винятком стануть лише поїздки, пов’язані з відвідуванням родичів чи з інших гуманітарних причин.

Власні ж візи балти й поляки більше не видаватимуть росіянам.

«Поїздка до Європейського Союзу – це не право людей, а привілей», – неодноразово наголошувала прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.

А міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу вже закликав громадян росії не приїжджати до країни. «Вам тут не раді», – сказав він.

Раніше до цієї ініціативи хотіла долучитися ще й Фінляндія, через яку до ЄС потрапляє найбільше росіян. Експерти припускають, що Фінляндія долучиться згодом, коли після закриття кордонів чотирма країнами кількість російських громадян, які їхатимуть до неї, зросте ще більше.

Річ у тім, що росіянам доступний лише сухопутний шлях до Євросоюзу, після скасування авіаційного сполучення з росією через війну в Україні.

Утім, керівник консульського управління МЗС Фінляндії Юссі Таннер 12 вересня повідомив, що тотальної заборони в’їзду для росіян не буде.

«Повне припинення видачі віз або припинення всіх туристичних віз – це заходи, для яких ми не можемо знайти правової основи», – сказав він.

Таннер вважає цілком прийнятною загальну домовленість щодо скасування спрощеного візового режиму.

«росіяни тепер оформлюватимуть візи так само, як громадяни Узбекистану чи Монголії. Їм доведеться витрачати більше сил та часу на збирання документів, у громадян рф більше немає жодних переваг», – зазначив він.

За словами президента Латвії Егілса Левітса, заборона в’їзду для громадян росії в країни Балтії та Польщу – це не тільки питання безпеки цих країн, але й один з видів антиросійських санкцій.

«Морально не можна виправдовувати, що в той самий час, коли російська армія вбиває мирне населення в Україні, росіяни перебувають в наших країнах», – заявив він в ексклюзивному коментарі Радіо Свобода.

Голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що окрім Польщі й країн Балтії, приймати документи на отримання туристичної візи від росіян перестали Чехія, Словаччина, Данія, Бельгія та Нідерланди.

Рейтинг сили паспорта

Згідно з Global Passport Power Rank 2022 російський паспорт наразі перебуває на 35 сходинці з 94, маючи загальний показник мобільності 123.

З російським паспортом можна без візи в’їжджати до 78 країн, у 45 країнах візи отримується з прибуттям, а в 75 країн світу потрібно заздалегідь отримувати візу.

Для порівняння паспорт України розмістився на 18 місці разом з паспортами Багамських островів та Уругваю.

Наш паспорт за показником мобільності набрав 145 очок. Українці без віз можуть в’їжджати до 94 країн світу, у 51 нам видають візу по прибутті, для в’їзду в 53 країни необхідна віза.

Перше місце посідає паспорт ОАЕ (загальний показник мобільності 175), а останнє – паспорт Афганістану (показник мобільності – 36). Без візи афганці можуть в’їхати лише до 4 країн.

Назад в СРСР

Згідно з дослідженням Левада-Центру, на кінець 2021 року 63% громадян рф жалкували про розвал СРСР. Найбільший рівень ностальгії за СРСР проявляють у віковій групі 55 років і старше.

Але, прикметно, сумують за Радянським Союзом і ті, хто там ніколи не жив. У віковій категорії 18-24 роки таких назбиралося 24%.

З новими візовими правилами вони мають усі шанси туди повернутися. Для повноти вражень залишилося повернути виїздні візи. А ініціатива про їхнє запровадження вже кілька разів озвучувалися російськими можновладцями. Анексований росією Крим вже на цьому шляху – з 19 вересня для виїзду з півострова необхідно буде отримувати відповідний дозвіл окупаційних військкоматів.