0 800 307 555
0 800 307 555

Валютні операції: що доступно українцям під час війни

Огляд Finance.ua

У перші дні після початку повномасштабної війни виник ризик обвалу курсу гривні до іноземних валют. З метою недопущення цього Національний банк вжив низку заходів.
Зміст

Зокрема, встановив єдиний курс долара до гривні, за яким проводять операції купівлі безготівкових доларів на міжбанківському валютному ринку. Крім того, було введено обмеження щодо валютних операцій та для фізичних осіб.

Finance.ua розібрався, що зараз можна, а що – не можна.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.

Валютообмін

Головне обмеження стосується процедури валютообміну. З 24 лютого Національний банк заборонив українським банкам продавати готівкову та безготівкову валюту своїм клієнтам.

Водночас операції з купівлі валюти проводяться як і раніше. Тобто валютообмін зараз працює «в один бік» – тільки на купівлю.

Це рішення ухвалено з метою стабілізації попиту на долари та євро, але фактично призвело лише до необґрунтованого зростання цінника на іноземну валюту у небанківських обмінних пунктах. Вони, як і раніше, продовжують купувати і продавати валюту. При цьому спред (різниця між ціною купівлі та продажу. – Ред.) у них сягає кількох гривень на доларі або євро.

Онлайн-валютообмін працює, але лише для продажу валюти банку. Купити долари чи євро в такий спосіб не вийде.

Валютні депозити

Банки продовжують розміщувати та виплачувати валютні депозити, що втратили колишню привабливість для клієнтів через дуже низькі процентні ставки.

Водночас, конверсійні депозити (коли в касу вноситься гривня, а сам вклад відкривається в доларах або євро) банкам заборонили оформляти.

При цьому отримання валютного депозиту часто перетворюється на «квест» через відсутність можливості підкріплення відділень валютою з головного банку.

Зняття готівкової валюти з рахунків в Україні

Першого дня повномасштабної війни Національний банк заборонив зняття валюти з карткових та поточних рахунків, але потім скасував свою заборону, встановивши обмеження за сумою.

Спочатку в день можна було зняти долари та євро у сумі не більше ніж еквівалент 30 тис. гривень, пізніше – не більше ніж еквівалент 100 тис. гривень на добу.

Насправді зняти валюту у багатьох відділеннях банків стало дуже складно. Це пов’язано з відсутністю готівкових купюр. Зокрема, повідомляють про відсутність євро у багатьох відділеннях різних банків у центральних регіонах України.

Вивезення валюти за кордон

4 березня 2022 року Національний банк скасував вимоги щодо наявності у громадян підтверджувальних документів із банків при переміщенні валютних цінностей за межі України. При цьому обов'язок декларувати готівкову валюту залишився.

Пізнішу вимогу надавати на митниці підтверджувальні документи з банків на суму від 10 тис. євро на людину було відновлено.

Використання банківських карток за кордоном

Можливість використовувати банківські платіжні картки (БПК) для розрахунків у торгових точках там залишилася. Водночас багато українців, які не мають змоги зняти в Україні готівкову валюту, почали робити це в закордонних банкоматах, використовуючи гривневі картки.

Аби обмежити потік таких операцій, Національний банк запровадив обмеження на зняття за кордоном готівкової валюти у розмірі не більше ніж 100 тис. гривень на місяць.

Міжнародні перекази

Можливість отримувати міжнародні перекази з-за кордону для українців залишилася. При цьому працюють як перекази за допомогою систем Western Union, так і перекази SWIFT.

Водночас усі вихідні перекази в системах Western Union, MoneyGram, SEPA, SWIFT на рахунки зарубіжних банках заборонені.

Також за вказівкою Національного банку було перекрито можливість купівлі криптовалют, поповнення торгових рахунків Forex, заведення грошей на криптобіржі та інші покупки так званих квазігрошей.

PayPal

В Україні повноцінно запрацювала міжнародна платіжна система PayPal. Тепер можна не лише робити покупки в Інтернеті через систему, а й перераховувати кошти, а також виводити гроші на українські банківські картки.

Крім того, PayPal скасував комісії для переказів на українські картки: виводити кошти тепер можна безкоштовно із можливістю миттєвого зарахування.

Це жест доброї волі як підтримка України з боку компанії PayPal. Щоправда, поки що такий режим триватиме до 30 червня 2022 року. Далі рішення ухвалюватиметься з урахуванням ситуації в країні.