В якій країні відкрити IT компанію
Велика Британія, Естонія, Ірландія, Польща
Відкрити IT компанію за кордоном… Якщо ви вже прийняли для себе рішення, постає питання, де саме краще відкривати IT компанію, в якій країні?
У цій статті ми спробуємо глобально показати, яка юрисдикція краща і чому.
Ми розповімо про основні особливості країн. Подробиці структурування бізнесу, оподаткування та звітності вам важливо з'ясовувати самостійно.
Наприкінці статті на вас чекає порівняльна таблиця 4 розглянутих країн.
Отже, перед тим як вибирати юрисдикцію, важливо розуміти: для чого саме ви збираєтеся переводити IT бізнес в іншу країну? Цілі можуть бути різними:
- Знайти інвестора для стартапу та скористатися послугами інкубатора або акселератора.
- Залучення іноземних інвесторів до масштабування існуючого бізнесу.
- Вихід на нові ринки, пошук нових клієнтів.
- Оптимізація оподаткування.
Ще більше корисних статей – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Об'єднане королівство одна з найкращих юрисдикцій для IT бізнесу.
У Великій Британії відносно низьке податкове навантаження та досить гнучка система оподаткування. При правильній організації бізнес процесів можна уникнути сплати ПДВ і податку репатріацію прибутку*.
У Великій Британії відносно країн континентальної Європи, досить низьке податкове навантаження. Корпоративний податок — 19% (але 2023 року збільшиться до 25%). Стандартна ставка ПДВ – 20%. Щоправда, якщо компанія надає послуги або продає товар за межами Об'єднаного королівства, ПДВ не стягується.
Податок на виведення капіталу* у Великій Британії (він же податок «у джерела») — 20%. Податок на приріст капіталу – 19%.
Потрібно звернути увагу на незвичний податок на цифрові послуги (digital service tax), що становить 2%. Під це поняття потрапляє і онлайн-реклама та онлайн-сервіси, детально про правила можна дізнатися тут.
Уряд Об'єднаного Королівства пропонує податкові пільги та відрахування для технологічних компаній, але ними треба вміти користуватися. Про податкові кредити та відрахування можна почитати на урядовому порталі.
*Withholding Tax — податок на дивіденди , або податок на виведення капіталу: відсотки, дивіденди чи роялті.
Наприклад, якщо українські акціонери британської компанії вирішать частину прибутку розподілити у вигляді дивідендів та вивести в Україну, ці дивіденди не оподатковуватимуться. Продаж активів обкладатиметься податком на приріст капіталу.
Тут також існує особлива структура бізнесу – Limited Liability Partnership (LLP), яка дозволяє не сплачувати податки, якщо прибуток було отримано не на території Королівства.
Вести бізнес можна віддалено. Акціонерами та директором компанії можуть бути нерезиденти, а збори акціонерів можна проводити онлайн.
Також немає вимог до статутного капіталу. Ніхто не здивується, якщо засновники внесуть лише 100 фунтів.
Велика Британія уклала договори про уникнення подвійного оподаткування зі 149 країнами, що робить цю країну дуже зручною для міжнародної комерційної діяльності.
Податкова система — це головне достоїнство Королівства. Існують країни з «м'якшим» законодавством, але Велика Британія — це дуже респектабельна юрисдикція, яка користується довірою серед інвесторів та партнерів.
У Великій Британії величезна кількість венчурних фондів, бізнес-парків, інкубаторів та акселераторів. Портал startupblink.com у рейтингу країн із найкращими умовами для стартапів поставив Великобританію на друге місце (на першому – США).
Великі венчурні інвестфонди:
-
Реєстрація компанії можлива за кілька днів
- Країна з дуже високим ступенем довіри серед інвесторів
- Багато висококласних спеціалістів «під рукою»
- Директором компанії може бути не громадянин Королівства
- Можливість керувати бізнесом віддалено
- Договору про уникнення подвійного оподаткування з 149 країнами
- Доступ до величезного ринку капіталу
- Англійське право (common law)
- Стабільна та розвинена банківська система
- Виплата дивідендів не оподатковується
- Найкраща інфраструктура для стартапів по цей бік Атлантики
-
Найдорожча юрисдикція в Європі, з точки зору вартості інфраструктури, тут дуже дорого.
- Високі зарплати працівників, якщо наймати їх у Великій Британії
- Необхідність мати фізичну адресу офісу
- Податок на прибуток (корпоративний податок) зараз становить 19%, але з 1 квітня 2023 року його буде збільшено до 25%
Велика Британія — це хороша країна для релокації бізнесу, що вже відбувся, з готовим продуктом і клієнтами. Особливо якщо для залучення інвестицій потрібна респектабельна юрисдикція. А ось молодим стартапам, незважаючи на велику кількість фондів та акселераторів, більше підійдуть інші варіанти.
Естонія – дуже популярна країна для відкриття IT компанії. Взаємодіяти з держорганами швидко та просто, програма «електронний уряд» в Естонії працює з 2000 року.
З грудня 2014 року існує процедура набуття «електронного громадянства», що у свою чергу дає доступ нерезидентам до всіх послуг держави, включаючи реєстрацію юрособи в Естонії.
Сайт e-resident.gov.ee
Для українців під час війни уряд Естонії пропонує повернення держмита за реєстрацію компанії та отримання e-residence.
Система оподаткування Естонії проста та зрозуміла, а самі податки невисокі.
У рейтингу країн податкової конкурентоспроможності 2021 року Естонія посідає перше місце.
Наприклад, податок на прибуток в Естонії – 0%. Але до того моменту, поки компанія не захоче вивести прибуток за кордон. Тобто платити податок не потрібно, доки компанія реінвестує прибуток у свій розвиток.
ПДВ у Естонії становить 20%, але за взаємодії з партнерами резидентами ЄС застосовується нульова ставка податку. Податкова Естонії.
Так само як і у Великій Британії, немає вимог до мінімального розміру статутного капіталу та громадянства її директора. Директором і засновником може бути одна й та сама особа.
Відкрити IT компанію в Естонії та керувати її діяльністю, подавати податкову звітність можна в режимі он-лайн навіть не відвідуючи країну.
Також не можна залишити без уваги і низький рівень корупції в цій країні завдяки диджиталізації всіх контактів з чиновниками.
За індексом сприйняття корупції у 2021 році Естонія перебувала на 13 місці (для порівняння Україна посіла 32 місце)
Стартап екосистема Естонії надзвичайно розвинена. У країні з населенням всього 1,3 мільйона осіб працює 9 акселераторів 14 інкубаторів та 33 венчурні інвестиційні фонди (у тому числі державні).
Дослідження порталу vestbee.com поставило Естонію на перше місце у регіоні Східної та Центральної Європи за обсягом інвестицій у 2021 році. У стартапи Естонії було інвестовано 1,2 мільярда євро.
Найбільші інвестиційні фонди Естонії:
Список фондів, акселераторів та інкубаторів Естонії можна переглянути тут.
Спеціально для фаундерів стартапів створено Startup Visa, яка дає можливість швидко отримати дозвіл на проживання в Естонії.
Все вищезазначене створює постійний приплив висококваліфікованих фахівців, тому проблем з пошуком співробітників для технологічної компанії не передбачається. При цьому вартість життя відносно інших європейських країн є досить низькою.
-
Хороша репутація юрисдикції
- Низькі податки, особливо для стартапів
- Швидка онлайн реєстрація компанії (48 годин)
- Спеціальний тип віз Startup Visa для засновників перспективних технологічних компаній
- Простота ведення бізнесу з мінімумом бюрократичних бар'єрів
- Прості та зрозумілі системи бухгалтерського обліку
- Зручне розташування Естонії, для громадян України не потрібна віза
- Естонія знаходиться в Європейській економічній зоні і є членом ЄС
- Відмінна екосистема для стартапів, включаючи урядову підтримку
- Мінімальний рівень корупції завдяки цифровізації держпослуг
-
До мінусів можна віднести необхідність реального офісу. Це не є обов'язковою вимогою, але дуже бажано і за відгуками підприємців дуже спрощує взаємодію з банками та партнерами
- Відкрити банківський рахунок для компанії віддалено не можна, для цього власнику потрібно звернутися до банку особисто
Естонія є дуже привабливою юрисдикцією для будь-яких технологічних стартапів. Але особливо вигідно працювати в цій країні невеликим колективам та фрілансерам. Тут створено ідеальне, або майже ідеальне середовище для розвитку нового бізнесу.
Ірландія має багатий та успішний досвід залучення інвестицій у свою економіку. Сьогодні, за даними МВФ, Ірландія посідає 2 місце у світі за показником ВВП на душу населення між Люксембургом та Швейцарією.
Багато в чому економічний успіх Ірландії залежить від високотехнологічних компаній. Не дарма американські IT гіганти для роботи у Європі відкривають дочірні компанії саме на «Смарагдовому острові».
Приваблює Ірландія насамперед низькими податками та простотою ведення бізнесу. Зареєструвати компанію можна онлайн так само, як і подавати звітність.
Для технологічних стартапів в Ірландії передбачено спеціальний режим стимулювання бізнесу «Knowledge and Development Box».
Корпоративний податок в Ірландії нижчий, ніж у сусідній Великій Британії — 12,5%, ПДВ — 23%, а податок «у джерела» 25% для дивідендів та 20% для роялті та виплат відсотків.
Для компаній, які отримали прибуток у результаті створення «активів інтелектуальної власності», наприклад, розробки програмного забезпечення, ефективну ставку корпоративного податку буде знижено вдвічі, до 6,25%.
Якщо працівники компанії не є резидентами, платити податок на доходи фізосіб не потрібно.
Уряд Ірландії надає серйозну підтримку стартапам за допомогою цільових грантів. Так, на 2022 рік виділено 90 мільйонів євро. Також для стартапів передбачені податкові канікули на R&D період та податкова пільга 25%.
Позаяк історія економічного зльоту «Кельтського тигра» триває досить довго, природно, що тут безліч технопарків, акселераторів інкубаторів, коворкінгів, офісів венчурних фондів та інших важливих для стартапу структур.
Деякі державні організації, які надають допомогу та надають гранти стартапам в Ірландії:
Бізнес акселератори та інкубатори Ірландії:
Втім, Ірландія, як юрисдикція, має й недоліки. Наприклад, директором компанії з обмеженою відповідальністю може бути лише резидент Європейської Економічної Зони, до того ж обов'язкова така посада як секретар, який теж має бути резидентом ЄЕС.
Також для реєстрації компанії необхідна фізична адреса офісу. Але для цього можна вказати домашню адресу директора з місцевих жителів і заощадити на оренді.
-
Низькі податки та простота їх адміністрування
- Високий рівень розвитку економіки та банківської системи
- Спеціальні умови для стартапів
- Англійське право (Common Law)
- Особлива структура бізнесу – партнерство (LP)
- Безліч кваліфікованих потенційних працівників
- Високий рівень довіри інвесторів до країни
- Розвинена стартап-культура та активна підтримка уряду Ірландії
- Немає вимог до мінімального розміру статутного капіталу
- Зареєструвати компанію можна онлайн
-
Директором та секретарем компанії (LTD) має бути резидент ЄЕЗ
- Необхідна фізична адреса офісу
Ірландія, як країна для створення IT компаній, приваблива і для стартапів, і для працюючих підприємств.
Відкрити компанію у Польщі просто. Це можна зробити навіть віддалено, заповнивши форму на сайті та сплативши реєстраційний збір у 350 злотих та мито 100 злотих.
Але щоб відкрити рахунок для бізнесу, до банку доведеться з'явитись особисто.
Засновником польської компанії може бути іноземець, а директором… У польському законодавстві вимог до директора немає, оскільки управління компанією здійснює правління (може складатися з однієї особи), членами якої можуть бути нерезиденти (власники або інші особи).
Мінімальний статутний капітал – 1200 EUR або 5000 злотих.
Стандартна ставка корпоративного податку в Польщі становить 23%. Але компанії з доходом менше 1 200 000 євро на рік можуть сплачувати податок за ставкою 9%.
Якщо дохід отримано від інтелектуальної власності (у тому числі продаж авторського права на програмне забезпечення), застосовується ставка 5%. Якщо компанія несе витрати на R&D (включаючи розробку нового софту), вона може претендувати на податкове відрахування до 100%.
Стандартна ставка для ПДВ у Польщі – 23%. А податок на дивіденди – 19%.
Докладніше про оподаткування можна дізнатись на сайті податкової адміністрації Польщі.
-
Можливість реєстрації компанії віддалено
- Низькі податки
- Державна підтримка стартапів
- Велика кількість інвестиційних фондів
- Високий інтерес венчурних інвесторів до країни
- Немає вимог до мінімального розміру статутного капіталу
- Керувати компанією може нерезидент Польщі, не потрібно наймати місцевого директора
-
Відкрити рахунок у банку віддалено не можна
- Мінімальний статутний фонд 1200 євро
Польський уряд готовий підтримувати розвиток бізнесу. Державні організації пропонують гранти та різноманітні податкові пільги для стартапів. Крім того, у країні діє понад сотня недержавних інвестиційних фондів.
- Агентство з розвитку бізнесу в Польщі
- Національний центр досліджень і розвитку
- Національний інвестиційний фонд
Недержавні інвестфонди:
Стартап акселератори у Польщі:
- startuphub.pl
- nextgrid.ai
- cobinangels.com
- mitefcee.org
- accelpoint.com
- polandprize.space3.ac
- hugething.vc
Список технопарків Польщі можна переглянути тут.
Польща – це дуже цікава країна для стартапів. Не дарма у 2021 році вона опинилася на першому місці в регіоні центральної та східної Європи за кількістю та обсягом венчурних інвестицій.
За даними crunchbase.com у Польщі пройшло 425 раунди (на загальну суму 792 мільйони євро). На другому місці Естонія зі 157 (250 мільйонів євро).
Велика Британія |
Ірландія |
Естонія |
Польща |
|
CIT (Корпоративний податок / податок на прибуток) |
19...25% |
6,25...12,5% |
0...20% |
5...9...19% |
VAT (ПДВ) |
0...5...20% |
23% |
0...20% |
23% |
Withholding tax (Податок на виведення капіталу) |
20% |
25% |
20% |
20% |
Capital Gains Tax (Податок на приріст капіталу) |
19% |
33% |
20% |
19% |
24 |
3 |
7 |
39 |
|
11 |
13 |
13 |
42 |
|
2 |
17 |
16 |
7 |
|
2 |
18 |
13 |
30 |
|
22 |
19 |
1 |
36 |
Отже, ми розглянули переваги та недоліки 4 країн, у яких може бути вигідно відкрити IT компанію. Тільки чотири країни і дуже коротко.
Але якщо ця тема здасться вам цікавою, дайте знати в коментарях, що саме ви хотіли б дізнатися — і ми будемо розвивати тему далі.