0 800 307 555
0 800 307 555

Україна перейшла на IBAN. Що це означає?

Все, що потрібно знати про новий стандарт банківських рахунків

З 13 січня 2020 року Україна перейшла на новий стандарт банківських розрахункових рахунків – IBAN. Навіщо це потрібно і що зміниться для клієнтів українських банків?

Що таке IBAN?

IBAN (International Bank Account Number) – міжнародний номер банківського рахунку, приведений у відповідність зі стандартом №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO та Європейського комітету з банківських стандартів ECBS. На сьогодні такий формат рахунків використовується в більш ніж 60 країнах світу. З 2007 року офіційним реєстратором стандарту IBAN є SWIFT. Максимальна сума переказу із застосуванням IBAN-рахунки – 50 000 євро.

Як виглядає рахунок в форматі IBAN?

Кожна держава формує свою структуру номера IBAN-рахунки. В Україні він складається з 29 букв і цифр (в деяких країнах до 34 символів):

  • 1-2 символи – код країни (UA);
  • 3-4 символи – контрольний розряд;
  • 5-10 символи – код банку (МФО);
  • 1-29 символи – власне розрахунковий рахунок в банку. Раніше він був від 5 до 14 цифр, з 1 листопада 2019 року – від 5 до 19 цифр. При цьому відсутні символи будуть заповнюватися нулями.

Навіщо в Україні вводиться IBAN?

Введення IBAN сприяє більшій інтеграції українського платіжного простору з європейським, а також дозволить модернізувати систему електронних платежів Нацбанку.

Що зміниться для клієнтів банків?

З 13 січня 2020 року відправляти платежі можна тільки за новими реквізитами з використанням рахунку в форматі IBAN. Також тепер при оформленні платежу не потрібно вказувати МФО банку-одержувача. Раніше номера банківських рахунків в Україні становили 14 цифр, а код банку в документах зазначався окремо.

Переваги IBAN

У нового стандарту є ряд переваг перед старим. Він дозволяє:

  • по одному реквізиту ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк, який обслуговує останнього;
  • скоротити кількість реквізитів у розрахункових документах і уникнути зайвих помилок при оформленні платежів;
  • скоротити час проведення платежів;
  • при прийомі міжнародних платежів позбутися необхідності додатково вказувати рахунок в форматі SWIFT. Тепер можна просто вказати свій поточний IBAN-рахунок.

Також для проведення безготівкових платежів у банківських клієнтів з'явилася можливість використовувати QR-коди, що містять IBAN. Це спрощує процес безготівкової оплати, позбавляє від необхідності вводити реквізити вручну. Їх тепер можна відсканувати за допомогою камери смартфона. Детальніше про використання QR-кодів.

Як дізнатися номер рахунку в форматі IBAN?

Можна звернутися в банк, який вас обслуговує. Деякі зробили на своїх сайтах IBAN-калькулятори, які переводять старі платіжні реквізити в нові. Якщо ваш банк про це не подбав – не біда. Ви завжди зможете самостійно згенерувати потрібний IBAN-рахунок на сайті Національного банку України.

Потрібно буде лише підставити старі реквізити – МФО банку і номер рахунку в старому форматі – і натиснути «Розрахуваті IBAN»:

Там же можна перевірити правильність уже наявного у вас рахунку в новому форматі:

Чи можу я відправляти платежі за старими реквізитами?

Ні. З 13.01.2020 всі банки перейшли на новий міжнародний формат рахунків.

Чи потрібно переоформлювати договори з банком або перевипускати картки?

Не потрібно. Їхати в банк не доведеться, і раніше випущені картки також залишаться чинним платіжним інструментом до кінця зазначеного терміну дії.

Чи можна переводити гроші, використовуючи номер картки?

Можна. Так само як і раніше переводити гроші між картками можна, просто вказавши номер картки одержувача. Тут нічого не змінюється.

Як тепер оплачувати комуналку?

Тут проблем також не повинно бути. Більшість комунальних підприємств в своїх платіжках вже вказують новий формат рахунків. Якщо це не так, то новий рахунок можна дізнатися, скориставшись IBAN-калькулятором на сайті НБУ, або зателефонувати до постачальника послуг та попросити переоформити платіжку.