0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує життя в Швеції

Історія однієї українки

Мене звуть Світлана й уже два роки я живу в Мальме – адміністративному центрі південної частини Швеції. Тут мешкають 338 тис. осіб, що за українськими мірками небагато. Тим часом це третій за величиною місто в країні. Я розповім про свої враження від Мальме, скільки коштує життя в цьому місті.
Зміст

Станом на 22 вересня 10 SEK = 30,82 грн, 1 EUR = 31,35 грн

Мальме – багатонаціональне місто, 45% населення якого становлять мігранти та їхні діти. Серед основних груп мігрантів – представники країн Близького Сходу, колишніх країн Югославії і жителі сусідньої Данії. У місті говорять 150 мовами світу і на специфічному сконському діалекті, який за звучанням ближчий до данської, ніж до класичної шведської мови. Практично всі шведи відмінно володіють англійською.

Швеція приваблює прогресивністю і високим рівнем життя, а й витрати на життя тут досить чималі. Крім того, в Швеції вкрай складно осісти нелегально, бо без офіційного статусу можна отримати personnummer. Це аналог українського коду ІПН, але тут його роль набагато вагоміша. Без нього неможливо отримати ID-картку, записатися на курси, знайти офіційну роботу, оформити банківську картку або піти до лікаря. По суті, вся інформація про людину прив'язана до його personnummer.

Я приїхала до Швеції за робочою візою чоловіка (uppehållstillstånd), яка дає мені право вчитися і працювати. Uppehållstillstånd видається на 2 роки під контракт з певним роботодавцем, міняти який протягом зазначеного періоду не можна. Якщо дотримуватися встановлених правил, візу можна продовжити ще на 2 роки, причому на більш гнучких умовах: не можна змінювати професію, а не роботодавця. Після 5 років життя в Швеції можна подаватися на отримання громадянства.

Я постараюся максимально детально описати, у скільки обходиться проживання в Мальме. Для довідки: національна валюта Швеції – шведська крона (SEK). Курс крони до євро хоч і незначно, але постійно коливається.

Житло

Оренда

Зняти квартиру в Мальме непросто, позаяк попит високий, а пропозиції обмежені. Дефіцит нового житла – проблема всіх великих шведських міст (Стокгольма, Гетеборга і Мальме).

У Швеції є два варіанти оренди житла: контракт з перших рук і контакт із других рук. У першому випадку ви стаєте в чергу на нове житло, яким потім можете користуватися необмежений час, в тому числі здаючи в оренду. При цьому робити в ньому перепланування, продавати або передавати у спадок не можна. Проблема в тому, що чекати своєї черги доведеться кілька років, а в хорошому районі – і більше десятка років.

Ультасучасний і на 100% енергонезалежний район Мальме Västra Hamnen

Контракт з других рук – це оренда у приватних осіб. Найпопулярніший сайт для пошуку житла – blocket.se, ціни з нього я використовую як орієнтир. Охочих зняти квартиру багато, тому хороші квартири за доступною ціною розлітаються швидко. Орендодавці можуть вказувати у вимогах наявність постійного трудового контракту, а також перевіряти кредитну історію претендента. Більшість запитує депозит в розмірі оплати за місяць, рідше – за 2 або 3 місяці.

Двушку в Мальме можна зняти орієнтовно за 700-1300 євро в залежності від району проживання, планування, наявності меблів тощо. Ціна оренди однокімнатної квартири стартує від 550 євро на місяць. Ми за 9500 крон знімаємо в старому центрі міста невелику «півторушку» студію, де кухня і зал об'єднані. Квартира обладнана всіма необхідними меблями і технікою, включаючи посудомийну машину.

Якщо не вистачає на окреме житло, можна зняти кімнату. Але і за неї доведеться викласти від 400 євро на місяць. Якщо знімати в передмісті, то буде трохи дешевше, але розраховувати на велику різницю в ціні не варто.

У Стокгольмі, природно, ціни вищі: вартість оренди житла стартує від 800 євро для однокімнатної і від 900 євро для двокімнатної квартири. Дешевші варіанти житла можна пошукати через групи у Facebook, наприклад, «Українці в Швеції», але в Мальме невелика українська громада.

Комунальні платежі

Комуналка зазвичай включена у вартість оренди житла, як і домашній інтернет. Але іноді в договорі оренди прописані додаткові пункти. Наприклад, в нашому контракті зазначено: якщо місячний рахунок за електрику перевищить 500 крон (49 євро), ми повинні відшкодувати різницю. Правда, поки такого не траплялося.

Іноді в оголошеннях про здачу квартири пишуть, що опалення, електрика або інтернет оплачується окремо. Зазвичай це характерно для квартир з ціною нижче середньої по ринку.

До речі, в більшості шведських багатоквартирних будинків є спільна пральня з професійною технікою, в тому числі сушильними автоматами і/або шафами. Мешканці самі вибирають зручний час прання, хоча в багатоповерхівках, де мешкає багато людей, з цим можуть бути проблеми. Користування пральнею входить у вартість оренди. У деяких будинках миючі засоби подаються в машинки централізовано, тобто безкоштовно. У нашому випадку порошок і пом'якшувач ми використовуємо свої.

Транспорт

Громадський транспорт

У Мальме, на відміну від Стокгольма, немає метро, але є наявність розгалуженої мережі внутрішньоміських і приміських автобусних маршрутів. А також міський тунель – переважно підземна залізнична гілка. Всі міські автобуси їздять на біопаливі або електротязі. Більшість зупинок обладнані електронним табло, де зазначено час прибуття найближчого рейсу.

Всю інформацію про потрібний маршрут та розклад можна знайти в зручному мобільному додатку.

У ньому ж можна купити квиток на одну годину за 2,5 євро, на добу за 5 євро або на місяць за 50 євро. Це ціни для поїздок всередині Мальме. Якщо додаток не встановлено, оплатити проїзд можна через термінали, які встановлені в автобусах. Зробити це можна платіжною карткою з чіпом або спеціальним проїзним. Купити квиток за готівку у водія, як в Україні, не можна.

Міський тунель пов'язує центральний вокзал Мальме з Данією. Дорога поїздом до датського аеропорту займає близько 20 хвилин, до центру Копенгагена – 30 хвилин. Багато жителів Мальме добираються поїздом в Копенгаген на роботу по найдовшому в Європі Ересуннському мосту (майже 8 км). Поїздка в один кінець коштує близько 11 євро. Поїздами зручно добиратися і в інші населені пункти регіону Сконе (південна частина Швеції).

Вид на Ересуннський міст з Мальме

Що стосується таксі, то в Швеції воно дороге. Наприклад, шлях в 28 км від Мальме до місцевого аеропорту Sturup обійдеться десь в 40 євро, а до основного аеропорту Данії Kastrup, який розташований в 30 км від Мальме, – 80 євро. Проїзд по Ересуннському мосту для автомобілів платний – майже 62 євро в один бік. Тим, кому доводиться їздити по мосту часто, вигідніше за 43 євро купити річний абонемент (BroPass), з яким кожна поїздка буде коштувати дешевше – близько 23 євро в один бік.

Автомобіль

Влада Швеції всіляко намагається знизити кількість приватних авто в великих містах. Наприклад, за в'їзд в центр Стокгольма в робочий час потрібно платити – 1-4 євро, та й припаркуватися там вельми проблематично. У Мальме зі своїм автомобілем простіше. 10-річну машину в хорошому стані можна купити за 2-3 тисячі євро. Ціна на пальне зазвичай коливається в діапазоні від 1,4 до 1,8 євро за літр. Але оскільки вона прив'язана до ціни нафти, то зараз впала до 1,1 євро.

Окремо варто розповісти про паркування. Якщо орендувати паркомісце (близько 100 євро на місяць) на прибудинковій території не вдалося, доведеться кожного разу шукати вільні місця. Ціна паркування залежить від зони і становить від 1 до 2,5 євро на годину. У робочий час безкоштовно припаркуватися довше, ніж на пару годин, буде складно, а от увечері і у вихідні – без проблем. Але потрібно уважно читати інформацію на знаках, інакше легко натрапити на штраф. Ми якось не виставили час (на спеціальному паперовому годиннику) на безкоштовній парковці біля магазину, і «влетіли» на 450 крон – більше 40 євро.

Машину також можна взяти в лізинг. Наприклад, програма Care by Volvo дозволяє користуватися обраною моделлю Volvo за абонентську плату від 450 євро на місяць. У суму входить вартість самого авто плюс мийка, заправка та чистка салону. Є й дешевші програми лізингу – від 200 євро на місяць.

А ще в Швеції популярна модель carsharing. Ідея в тому, що організація купує і обслуговує автопарк, а її учасники можуть брати авто в користування. Для тих, хто щомісяця сплачує членські внески (від 20 євро), ціни на оренду значно нижчі, а можливості – ширші.

Але якщо машина потрібна лише зрідка, наприклад, для переїзду або поїздки за місто, раціональніше брати її напрокат. Ті, у кого є personnummer, можуть зробити це на великих заправках. Наприклад, на Circle K. ціна складе від 40-50 євро на день.

Велосипеди та електроскутери

У Мальме створені всі умови для велосипедистів і скутеристів: місто як артерії пронизують численні і добре обладнані велодоріжки. Їх загальна довжина – 510 км. Взяти велосипед або скутер напрокат можна через мобільний додаток. Немає проблем і з їх паркуванням.

Ключовий оператор прокату велосипедів – компанія Malmö by bike. Вона заснована за підтримки влади міста, які просувають використання велосипедів як альтернативу автомобілям. Тому ціни на оренду у них символічні – річну картку можна придбати менше, ніж за 25 євро (250 крон). Вона потрібна для розблокування замка на велосипеді. Використання велосипеда обмежене однією годиною часу. Якщо цього недостатньо, можна замінити (або взяти повторно) велосипед на найближчій станції прокату, які розкидані по всьому місту.

У Швеції працює 3 основні оператори прокату електроскутерів: Voi, Lime i Tier. Знімається спочатку оплата за розблокування 10 крон (1 євро), а потім, в залежності від провайдера, 1,5-3 крони на хвилину.

Орендувати скутер можна легко: встановлюєш додаток і бачиш картку, на якій позначено вільні скутери. Вибираєш найближчий, скануєш з нього QR-код і підтверджуєш вибір. Після цього він розблокується і буде готовий до їзди. Час закінчення поїздки потрібно зафіксувати в додатку. До речі, залишити скутер можна не скрізь: як-от наші друзі в Стокгольмі якось захопилися і виїхали за межі центру. Їм довелося повертатися в свою зону обслуговування, бо програма в смартфоні просто не давала можливості припаркувати скутер.

Їжа і алкоголь

Найбільші продуктові торговельні мережі в Швеції – ICA, Coop, City Gross, Lidl і Willis. ICA – шведська мережа з хорошим асортиментом якісних продуктів і досить високими цінами. Решта – простіше і дешевше.

Я найчастіше я роблю закупи в Lidl, де хороші ціни на базові продукти і досить багато акційних пропозицій. До того ж звичний асортимент щотижня розбавляється делікатесами з різних країн. Продукти, особливо місцевого виробництва, досить дорогі. Вибір риби в магазинах досить убогий, що дивно для оточеної морями країни, а ціни на неї кусаються. Виняток – оселедець, без якого не обходиться жоден святковий стіл. У Швеції він солодкуватий. Особисто мені подобається, але комусь смак може здатися незвичним.

У Мальме досить багато «етнічних» магазинів з упором на польські, арабські, індо-пакистанські та інші продукти, і це відмінна можливість спробувати щось нове.

Для наочності я зробила приблизну порівняльну таблицю вартості продуктів в Швеції і Україні:

І так, купити алкогольні напої в звичайному магазині не можна. Все, що міцніше 3,5%, продає тільки держкомпанія Systembolaget. Причому магазини працюють до 19.00 в будні дні, до 15.00 по суботах і закриті в неділю. Тож якщо плануєш на вихідні вечірку – про напої потрібно подумати заздалегідь. Або їхати в Данію (це жарт, в якому лише частка жарту 😃).

Мобільний зв'язок і інтернет

Найбільші мобільні оператори Швеції – Telia, Tele2 і Telenor, вони ж і найдорожчі за вартістю послуг. За співвідношенням ціна/якість послуг багато хто вибирає «дочку» Tele2 – Comviq. Найчастіше клієнти купують пакет послуг разом з телефоном – так зручніше.

У нас з чоловіком однаковий мобільний пакет Comviq за 18 євро, який включає безлімітні дзвінки та смс в межах ЄС, плюс 10 гігабайт інтернету. Але в мій пакет також входить виплата за телефон Samsung S 10+ в розмірі 23 євро на місяць протягом двох років. У сумі виходить трохи більше 40 євро.

Є і дешевші пропозиції. Наприклад мобільні оператори Hallon і Lycamobile пропонують мінімальний пакет з 4-8 гігабайт інтернету за 10 євро на місяць.

Що стосується стаціонарного інтернету, він зазвичай йде в зв'язці з тв-пакетом і коштує від 20 до 50 євро на місяць.

Фітнес і спорт

Спорт в Швеції шануємо і любимо, а більшість шведів залишаються підтягнутими і активними навіть у зрілому віці. Знайти собі щось до душі легко: в Мальме є величезний водний центр, скейт-парк, катки, бадмінтонний центр, центр скелелазіння та ін. Найпопулярніша мережа фітнес-залів – Fitness24Seven, їх в Мальме 22.

  • Ціна річного абонементу в водний центр – близько 280 євро. Якщо відвідувати його з 7.00 до 14.00, то 140 євро. Вартість одного відвідування – 10 євро (з 7.00 до 14.00 – 5 євро).

  • Час гри в бадмінтон обійдеться в 15-20 євро/година залежно від дня і часу.
  • Місячний абонемент в Fitness24Seven коштує близько 25 євро. Він включає заняття в тренажерному залі і групові тренування. Відвідувати можна будь-центр в будь-який час доби.

Для дітей, студентів та пенсіонерів практично скрізь передбачені значні знижки.

Ресторани і кафе

Мультинаціональність має свої плюси, особливо якщо мова йде про їжу. У Мальме можна знайти ресторан на будь-який смак, а піца-кебаб, фалафель і тако міцно вкоренилися в шведській кухні поруч із традиційними шотбюлларами (м'ясні кульки) з картопляним пюре і коричними булочками.

Обідаючи в недорогий піцерії, гамбургерній або фалафельній, можна вкластися в 10-15 євро. У закладах затишніших і з більш різноманітним меню за цю ціну реально взяти суп або салат. Основна страва буде коштувати 20-25 євро, пиво – близько 8 євро.

Вартість чашки кави сильно варіюється в залежності від локації і виду напою, як і в Україні. Мінімальна ціна еспресо – 1-1,5 євро, капучино або латте – 2,5-3,5 євро. В мережевому закладі за типом Espresso House вартість напою стартує від 4,5 євро.

Розваги

Поняття розваги у всіх різне. Для когось це похід в театр або музей, для іншого – в нічний клуб, а для третього – гра в квест. В принципі, в Мальме все це є. Є також футбольний стадіон, де проводяться матчі, концертний зал і Malmö Arena з місткістю до 15 тисяч осіб, в якій проходять шоу, фестивалі і спортивні заходи.

Музеї тут хоч і невеликі, але цікаві, з хорошим підбором експонатів і, як правило, безкоштовним входом. Виняток – Музей огидної їжі (Disgusting Food Museum), де зібрані найбільш неапетитні страви з усього світу: сюрстремінг, м'ясо кажана (не знаю, чи будуть його пропонувати після цієї історії з коронавірусом), плісняві боби, кролячі голови та інші «делікатеси». Подивитися і продегустувати їх можна за 18 євро (185 крон). Особисто мені вистачає запаху, який іноді доноситися з залу (музей розташований в торговому центрі, де я купую їжу).

Музей огидної їжі

Театрали можуть відвідувати більше 10 театрів, деякі з яких мають досить специфічний репертуар – у шведів, наприклад, немає заборонених тем. Вартість квитка на оперу – від 20 до 80 євро. Квитки на шоу в Malmö Arena стартують від 25 євро, а в кінотеатр – від 10 євро.

Я із задоволенням відвідую квест-кімнати, де доводиться вибиратися з бункера, в'язниці або зомбі-лабораторії. Або ж розгадувати таємниці в стилі Шерлока Холмса. Коштує це від 20 євро за людину.

За 7 євро можна відвідати купальню під відкритим небом на найпопулярнішому пляжі Мальме. Влітку варто орендувати катамаран або електрокатер і кататися мальовничими каналами, які обрамляють старий центр міста. Вартість катамарана – 20 крон на годину, катери – 50-90 євро. Другий варіант чудово підходить для компаній – можна насолоджуватися видами, базікати і пити пиво без необхідності крутити педалі.

Ну а якщо всього вищепереліченого мало, можна махнути в Копенгаген. Там нічне життя набагато активніше, ніж в Мальме. А вхідний квиток в данський розважальний парк Tivoli обійдеться від 18 євро.

Медицина

Незважаючи на те, що Швеція – країна соціалістична, медицина тут платна. За кожен похід до поліклініки доведеться викласти близько 20 євро (200 крон). До речі, зі звичайною застудою на прийом не записують – радять лежати в ліжку, пити ібупрофен і теплий чай. До доктора звертаються, якщо немає покращень після 3-х днів домашнього режиму або стан різко погіршився. Зате в Швеції чітко налагоджена система раннього виявлення деяких видів раку – діагностика регулярна, безкоштовна і обов'язкова.

Що стосується лікування зубів, то отримати безкоштовну допомогу в держклініці можна тільки в разі гострої необхідності, як-от вирвати зуб чи поставити пломбу. А ось за чистку каналу, наприклад, доведеться платити, або задовольнятися тимчасовим рішенням. Також під час першого візиту обов'язково проводиться діагностика, яка коштує 90 євро.

У Швеції є градуйована програма держдотацій для громадян на стоматологічні послуги, але я в ній поки що не розібралася.

У приватній клініці видалення зуба обійдеться десь в 130 євро, а встановлення пломби – від 170 євро. Тож якщо проблеми серйозні, дешевше купити квиток і зайнятися лікуванням зубів в Україні.

Висновок

Для наочності я підготувала табличку, де прописала обов'язкові щомісячні витрати нашої сім'ї. У чоловіка службова машина, тому ми не платимо за пальне і мийку, тільки за парковку. Причому більшу частину дня вона стоїть на безкоштовному робочому паркомісці.

Разом на місяць виходить близько 15 140-15 640 крон або 1 487-1 536 євро.

Трохи статистики, щоб розуміти, багато це чи мало. Середня зарплата в Швеції становить 34 600 крон до вирахування податку. Після вирахування податків залишається 26 105 крон, тобто близько 2 400 євро. Причому фішка Швеції в тому, що великої різниці в зарплаті для робочих і офісних спеціальностей немає, і досить складно визначити професію або статус людини за його домом, машиною чи одягом. Звісно, прибиральники та офіціанти отримують у 3-4 рази менше висококласних лікарів або топ-менеджерів, але це крайнощі.

«Зрівнює» людей прогресивна шкала оподаткування, яка діє в Швеції. Наведу приклад:

  • вихователька в дитячому садку заробляє 24 700 крон, після вирахування податків отримує 19 190 крон;
  • пілот літака з зарплатою 70 600 крон після вирахування податків отримує 44 590 крон. Це, звичайно, набагато більше, але різниця не в 3-4 рази.

Власне, в цьому для багатьох і полягає цінність життя в Швеції: не має особливого значення, хто ти за професією, який твій вік або стать – просто добре роби свою справу і зможеш заробити гідні гроші. Тут не прийнято боротися за звання трудоголіка, а понаднормова робота швидше буде сприйнята як ознака поганого таймменеджменту. 5-6 перерв на каву (в Швеції це називається фіка) протягом робочого дня – святе, як і 5-тижнева відпустка.

А ще це дуже комфортна країна для сімей з дітьми. Для них діє система виплат і заохочень. Наприклад, послуги лікаря до 21 року надаються безкоштовно. До речі, державна освіта теж безкоштовна, в тому числі і для приїжджих.

Мені здається, що Швеція – це країна для комфортного життя. І тим, у кого на першому місці високий дохід, а не якість життя, можливо, варто розглянути інші варіанти.