0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки втратили через війну найбагатші люди України

Приблизні підрахунки

Внаслідок варварських обстрілів росією українських міст постраждали фінансово й найбагатші люди України – ті, кого прийнято називати «олігархами», чиї імена та прізвища прикрашають перші рядки українського списку Forbes.
Зміст

Ми вирішили зібрати інформацію про втрати «фінансових мастодонтів України». Звісно, це далеко не останні їхні гроші, але все ж таки суми вражають.

Ще більше цікавих статей – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Рінат Ахметов

Втрати лише двох найбільших металургійних підприємств – ММК ім. Ілліча та «Азовсталі» у Маріуполі – це від 17 до 20 млрд доларів.

Вартість сировини та готової продукції, що зберігалися на цих підприємствах, – близько 1 млрд доларів.

Але це лише приблизна сума втрат. «Остаточну суму буде визначено в позовній заяві до Росії», – заявив в інтерв'ю виданню «Новое время» власник компанії System Capital Management Ринат Ахметов.

Після широкомасштабного вторгнення Росії такі підприємства, як «Азовсталь», ММК ім. Ілліча, Авдіївський коксохім, Луганська ТЕС та ще десятки об'єктів промислової інфраструктури та зеленої енергетики з інвестпортфелю SKM були частково або повністю знищені, або вимушено виведені з експлуатації.

«Капіталізація цих об'єктів на початок війни становила десятки мільярдів доларів. Однозначно ми пред'явимо позови до росії і вимагатимемо належної компенсації всіх збитків та втраченого бізнесу», – сказав Ахметов.

За даними видання Forbes, яке провело власні розрахунки щодо втрачених, зруйнованих або пошкоджених активів підприємців під час повномасштабної російської агресії, втрати Рината Ахметова вже перевищили 4,6 млрд доларів.

У рейтингу 100 найбагатших українців 2021 року, який щороку складає Forbes, Ринат Ахметов посідав перший рядок. Його статки оцінювалися в 7,6 млрд доларів.

Вадим Новинський

Внаслідок війни сильно постраждала міжнародна гірничо-металургійна група компаній «Метінвест», одним із акціонерів якої є Вадим Новинський.

Серед втрачених активів, що належать Новинському, – херсонська верф суднобудівної компанії Smart Maritime Group, яка перебуває на тимчасово окупованій території, а також торгові центри в Мелітополі, Бердянську, Маріуполі та Сєверодонецьку. Причому два останні практично повністю зруйновані.

За найскромнішими оцінками, втрати Вадима Новинського вже склали 1,4 млрд доларів, і це ще не остаточна цифра.

Новинський розташувався на восьмому місці рейтингу Forbes 2021 року. Його статки в квітні 2021 року оцінювалися в 1,4 млрд доларів. Станом на лютий 2022 року – вже в 3,5 млрд доларів.

Олександр Ярославський

Втрати склали близько 160 млн доларів.

Найбільшою втратою харківського бізнесмена, який на початку війни залишив країну і зараз перебуває в Англії, є Кременчуцький нафтопереробний завод, який переніс кілька ракетних обстрілів і майже повністю зруйнований.

Ярославському належить 28% у компанії «Укрнафта», до якої входив Кременчуцький НПЗ.

Крім того, серйозні пошкодження отримали також харківський міжнародний аеропорт, що входить до групи DCH, що належить Ярославському, та Харківський тракторний завод, контрольний пакет акцій якого Ярославський купив ще 2016 року.

У рейтингу Forbes за 2021 рік Олександру Ярославському дісталося дев'яте місце. Його статки оцінили у 820 млн доларів.

Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов

Кожен втратив приблизно 100 млн доларів. Ще близько 25 млн доларів втратив їхній компаньйон Ігор Палиця.

Сумарні збитки співвласників фінансово-промислової групи «Приват», за оцінкою Forbes, становили 225 млн доларів.

Найбільше постраждав нафтовий напрямок групи, до якого входять: частина «Укрнафти», Кременчуцький НПЗ, завод «Нафтохімік Прикарпаття», Дрогобицький НПЗ та мережа АЗС у кількості 1500 заправок.

З початку повномасштабної війни компаньйони втратили понад 10% заправок, а Кременчуцький НПЗ зупинився після двох масованих ракетних ударів: загалом по заводу прилетіло 12 ракет.

До війни на Кременчуцький НПЗ припадало 45% усього українського ринку бензину та 15% ринку дизельного пального.

Після початку бойових дій, припинення імпорту російського та білоруського пального, а також знищення близько десяти нафтобаз значення цього заводу зросло ще більше.

На жаль, пошкодження обладнання НПЗ настільки великі, що відновити його в найближчому майбутньому неможливо.

Ігорю Коломойському дістався четвертий рядок рейтингу Forbes 2021 року. Його статки тоді – 1,8 млрд доларів. Геннадій Боголюбов йшов слідом за своїм партнером – п'яте місце, 1,7 млрд доларів статків.

Олександр та Галина Гереги

Власники мережі гіпермаркетів «Епіцентр» Олександр та Галина Гереги в перші місяці війни втратили одразу три торгові центри – у Чернігові, Маріуполі та Бучі.

Ще два великі гіпермаркети – у Києві та Харкові – отримали пошкодження.

Крім того, п'ять магазинів, що належать цій групі, було зруйновано після влучення ракети в київський торговий центр Retroville. Приблизна вартість заподіяних збитків становить близько 60 млн доларів.

За оцінкою Forbes, Олександр та Галина Гереги після початку війни втратили статуси мільярдерів. А за результатами 2021 року вони були на шостому місці у списку найбагатших українців зі статками 1,7 млрд доларів.

Андрій Веревський

Сильно постраждав внаслідок російського вторгнення і найбільший агрохолдинг України Kernel, земельний банк якого становить 514 тис. га.

До кінця березня було окуповано або перебували у прифронтовій зоні 72 тис. гектарів або 14%.

До цього переліку входили землі в Харківській, Миколаївській, Чернігівській та Сумській областях, на територіях яких на той час точилися активні бойові дії.

За даними Kernel, було знищено активи на 0,6 млн доларів. Крім того, в Харківській області розташовані 2 з 7 олійноекстракційних заводів, що належать компанії, та елеватори на 49 млн доларів. Вони не сильно постраждали, і їх можна буде використати в майбутньому.

Загалом збитки головного акціонера Kernel Андрія Веревського, за даними Forbes, склали близько 38 млн доларів. У списку найбагатших українців за 2021 рік він перебував на 16 рядку зі статками 520 млн доларів.