Про те, що існує таке поняття, як «податкова знижка», я дізналася випадково. Мені була потрібна операція, і я заглибилася в інтернет у пошуках лікарів, клінік, потрібних препаратів. На одному з форумів серед маси медичних питань обговорювалося і повернення податку на лікування. Моя подруга працює в фіскальних органах. Я вирішила її допитати. Запитала, чи існує така знижка і чи реально її отримати. Розраховувала почути історії про кола бюрократичного пекла, але подруга сказала, що все не так страшно. Людям дійсно компенсують частину сплачених податків. І відбивати пороги кабінетів у податковій для цього не доведеться. Минулого року я вирішила, що спробую оформити цю пільгу, а кілька місяців тому переконалася особисто — гроші повертають.
Коли людина працевлаштована офіційно, з її зарплати вираховується прибутковий податок – 18%. І якщо протягом року вона понеслв певні витрати (див. Витрати, на які передбачена податкова знижка), то в наступному році їх можна виключити з суми її загального доходу. Так зменшиться оподатковувана сума, і, відповідно, сума зобов'язань перед державою. Якщо подати документи до фіскальної служби, вона зробить перерахунок і поверне частину прибуткового податку, який був сплачений з її зарплати в минулому році. Це і є податкова знижка. Список витрат, на які можна її отримати, зазначений в статті 166 Податкового Кодексу України. Мій випадок якраз саме той, оскільки витрати на лікування до нього входять.
Схема розрахунку така. Від загальної суми минулорічного доходу віднімаються витрати, на які передбачена знижка. Виходить нова сума, з якої вираховують 18% прибуткового податку. Різниця між уже сплаченим податком і тим, який вийшов в результаті цих обчислень – це і є сума податкової знижки.
Ось як це виглядає на моєму прикладі.
Моя зарплата торік склала 78 000 гривень, з яких мій роботодавець заплатив 14 040 гривень прибуткового податку. Операція обійшлася мені в 10 000. Значить, нова сума, з якої повинен утримуватися прибутковий, така: 78000 – 10000 = 68000 грн. Уже з неї вираховуємо прибутковий податок: 68000 * 18% = 12240 грн. І визначаємо розмір податкової знижки: 14040 – 12240 = 1800 грн.
У вас були або мають бути витрати, і ви знайшли їх у згаданому переліку Податкового кодексу. Це добра ознака, але не гарантія того, що вам передбачена знижка. Розраховувати на неї можуть тільки фізичні особи. Але є винятки: отримати її не зможуть приватні підприємці, пенсіонери і військовослужбовці. Також відмова гарантована, якщо розрахунки здійснювалися з нерезидентами України. Тобто, оплачуючи навчання або лікування за кордоном, податкову знижку отримати не вдасться.
Свої нюанси бувають у всіх випадках надання знижки, але мене цікавило питання компенсації за лікування, тому докладно я вивчала тільки його. Тут вистачає своїх застережень. Наприклад, податкові пільги не передбачені при протезуванні зубів, операціях зі зміни статі, пластиці, лікуванні венеричних захворювань або алкогольної залежності.
Витрати на ліки теж навряд чи врахують. Те, що буду оформляти податкову пільгу, я вирішила ще до операції. Тому сумлінно зберігала всі чеки на препарати, на які витратила близько 6000 гривень. Виявилося, марно. Уже в податковій я з'ясувала, що на більшість ліків вона не поширюється. Врахувати можуть тільки ті витрати, які пішли на ліки, включені в список життєво необхідних. Моїх (наприклад, антибіотиків) в ньому не виявилося.
Деякі нюанси надання податкової знижки на лікування в прикладах.
Податкову знижку можна отримати лише до кінця року, наступного за звітним. Тобто, в цьому році ви зможете оформити її тільки на ті витрати, які понесли в минулому. У наступному такої можливості вже не буде.
Мені для цього знадобилися такі документи:
- Копія договору з клінікою. Договір був оформлений на мене, але може бути і на когось із найближчих родичів, хто буде оплачувати лікування і потім оформляти податкові документи.
- Копія паспорта (1-2 сторінка та прописка) і ідентифікаційного коду. Якщо оплачує родич, то знадобиться копія свідоцтва про шлюб або про народження, в залежності від ситуації.
- Довідка з роботи про доходи (форма №3) за звітний рік із зазначенням суми сплаченого прибуткового податку.
- Копії чеків з клініки. Оригінали я зберігаю 3 роки. Важливо! У чеках має бути вказано призначення платежу, інакше податкова може їх не прийняти.
- Копія Акта виконаних робіт, виданого клінікою.
- Реквізити банку та рахунки, куди перекажуть гроші. Якщо їх не вказати, гроші перекажуть на автоматично створений рахунок в Ощадбанку.
- Декларація про майновий стан і доходи.
- Заява на отримання знижки.
Іноді можуть попросити додаткові папери. Наприклад, виписку з історії хвороби або довідку про інвалідність.
Всі документи, крім двох останніх, у мене були з собою. Два, що залишилися, мені люб'язно допомогли заповнити співробітники фіскальної служби. У моєму випадку – податкової Солом'янського району Києва. Втім, і їх не важко підготувати вдома. Бланк декларації можна завчасно взяти в будь-якій податковій міста або скачати в інтернеті. Інструкція щодо його заповнення є у вільному доступі. Заповнити самому бланк заяви на знижку також досить просто.
Діло було в квітні, черг або якогось ажіотажу я не помітила. Вся процедура оформлення зайняла не більше 15-20 хвилин. Податківці мені сказали, що у них є 60 днів на розгляд заяви та її передачу до державної казни для оплати. Але по факту гроші були зараховані на мій рахунок вже через місяць.
Мій досвід показує, що отримати податкову знижку реально, це працює і не займе багато часу. Тому якщо ви відвідуєте приватних лікарів і лікуєтеся в приватних клініках, то обов'язково зберігайте всі папери. А краще відразу сказати, що документи вам будуть потрібні «для податкової».