0 800 307 555
0 800 307 555

Різниця в одну соту: чому євро та долар майже зрівнялися

Чи варто купувати зараз євро

У п'ятницю, 8 липня, на подив усього світу, ціна євро опустилася до 1,01 дол. Усього одна сота відокремлює його від найголовнішого конкурента – американського долара. І є всі передумови очікувати, що євро та долар ось-ось зрівняються в ціні.
Зміст

Вже 12 липня долар та євро зрівнялися в ціні.

Що ж сталося?

Падіння євро – результат проблем у європейській економіці, які наростають уже давно. Економіка країн Єврозони сильно постраждала під час пандемії коронавірусу, а війна росії з Україною просто добила її.

Одвічна звичка світових інвесторів за будь-яких проблем «бігти в долар, як захисну гавань» вдарила по всіх світових валютах.

Євро дісталося найбільше через близьке сусідство з Україною та ту гарячу участь, яку багато європейських країн взяли у долі нашої країни.

Про все, що відбувається з валютою, ми оперативно пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі курсу.

Трішки історії

Євро був введений в обіг у 1999 році, змінивши в Європі єдину розрахункову валюту ЕКЮ (ECU), що діяла з 1979 року. Три роки євро був у безготівковому вигляді, і лише з 1 січня 2002 року в обіг була введена готівка євро.

Перший курс євро до американського долара був встановлений 4 січня 1999 року: 1,1789 дол.

Мінімальний курс євро до долара зафіксовано 26 жовтня 2000 року – 0,8252 дол., а максимальний – 15 липня 2008 року – 1,6037 дол.

Одразу після свого запровадження безготівковий євро почав падати по відношенню до долара. Дешевше за долар євро був з січня 2000 до початку грудня 2002 року. Тобто ціна, яку ми зараз спостерігаємо, востаннє була майже 20 років тому.

Довгі роки політика «дешевого долара», якої дотримувалися Штати, дозволяла євро бути значно дорожчою за свого головного конкурента. Страждав експорт, а багато європейських товарів у світі витіснялися дешевшими та доступнішими американськими.

Ситуація змінилася, коли Штати оголосили про цикл підвищення процентної ставки ФРС США для боротьби з інфляцією, яка у 2021 році досягла максимуму за останні 40 років. Долар почав стрімко зміцнюватися до всіх інших валют, включно з євро.

2022 року до всіх європейських проблем, яких і так вистачало, додалася війна в Україні.

Потік біженців з нашої країни призвів до падіння ринку праці, перенаселення у великих містах, зростання цін на продукти та багато іншого, що теж вдарило по ціні євро.

Тільки за останні півроку євро подешевшав з 1,14 дол. до 1,01 дол. І на цьому падіння явно не закінчилося.

Чи варто купувати євро?

Українці вже традиційно звикли рятуватися від інфляції національної валюти, купуючи іноземну: долари, євро, англійські фунти та швейцарські франки.

На початку війни багато хто шукав можливість будь-якими способами врятувати заощадження від знецінення. А виїзд до Європи призвів до стрибка попиту саме на готівковий євро.

Однак у міру того, як курс євро до долара знижувався, постало питання: чи варто продовжувати тримати євро?

Зважаючи на те, який курс євро до долара був за останні двадцять років, напрошується висновок: падіння рано чи пізно закінчиться, і євро має всі шанси відіграти втрати.

Тому в районі паритету з доларом, а особливо якщо євро стане дешевшим за долар, купувати його варто.

Чи постраждають українці від падіння євро?

Якщо взяти до уваги, що в структурі заощаджень більшість українців все ж таки віддавала перевагу американській валюті, а не європейській, постраждалих від цього падіння буде небагато.

Головне – не піддаватися паніці та не міняти євро зараз, коли його ціна надто низька. Особливо не варто зараз міняти євро на гривню, оскільки у національної валюти перспектива знецінитися набагато вища.

Але є і хороша новина: падіння євро призведе до здешевлення європейських товарів, які зараз активно ввозяться в Україну. Або принаймні загальмує зростання їх цін. Тобто від здешевлення євро більшість українців лише виграють.