0 800 307 555
0 800 307 555

Допомога по безробіттю: досвід співпраці з центром зайнятості

Як стати на облік та чому можуть припинити виплату допомоги?

Упродовж минулого року рівень безробіття зростав. За даними Державного центру зайнятості, пік був улітку, коли без роботи опинилися понад пів мільйона українців. Утім, ідеться лише про тих, хто став на облік. Зі свого боку Державна служба зайнятості повідомила, що торік її послугами скористалися 2,2 мільйона громадян, 1,2 мільйона з яких набули статусу безробітного, допомогу отримували 1,1 мільйона осіб.
Зміст

Нещодавно я також втратила роботу, тому вирішила «приєднатися» до офіційних безробітних й на власному досвіді перевірити центр зайнятості.

Облік та суми

Спочатку розпитала знайомих, які вже стали на облік регіональних центрів зайнятості.

Як з’ясувалося, звертатися за допомогою до регіональних центрів зайнятості можна якщо вам від 15 до 70 років. Приємно здивувало, що статус безробітного отримується в найближчому відділенні Державного центру зайнятості. Тобто місце реєстрації чи фактичного проживання ні на що не впливають.

Розмір допомоги залежить від кількох чинників:

  • страхового стажу;
  • обставин, за якими ви опинилися без роботи;
  • розміру зарплатні.

З досвідом роботи до двох років можна претендувати лише до 50% від середньої заробітної плати на останньому місці роботи.

З досвідом від 2 до 6 років – 55%, від 6 до 10 – 60%, понад 10 років – 70%.

Без досвіду роботи держава може запропонувати лише мінімальний розмір допомоги. Він встановлюється Правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України. Мінімальна допомога застрахованим українцям становить 1,8 тисячі гривень, не застрахованим – тисяча гривень на період карантину. Максимально держава може виплатити 8788 гривень.

Залежно від тривалості безробіття допомога зменшується та виплачується у відсотках до визначеного розміру: перші 90 днів – 100%, наступні 90 днів – 80%; надалі – 70%.

Співпраця з центром зайнятості починається з онлайну: я записалася в електронну чергу. Нічого складного – стандартний формуляр. Єдина проблема – добрати бажаний час прийому. Може статися так, що все вже буде розписано. Тут можна порадити передивитися інші центри зайнятості у вашому місті, де є вільний час.

Зрештою мені надіслали сповіщення, коли, о котрій та хто зі спеціалістів на мене чекає.

Документальна підготовка до зустрічі виявилася простішою, ніж я очікувала. Обов’язково потрібно мати із собою:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • трудову книжку;
  • диплом (атестат, якщо диплому про освіту ви не маєте).

Чоловікам також треба мати при собі військовий квиток чи приписне.

Уже під час зустрічі зі спеціалістом заповнила чимало паперів і написала заяву – загалом витратила близько години. Також ми домовилися про час наступного візиту, адже відмічатися в центрі зайнятості потрібно щомісяця.

Зважитися стати на облік мені допомогли історії моїх знайомих. Я зрозуміла, що так матиму хоч якусь матеріальну підтримку під час пошуків роботи, бо моїх накопичень надовго не вистачить. Переповім коротенько ці історії:

Історія Тетяни

Тетяна має понад 10 років страхового стажу. Вона не планувала звільнення. Жінка, опинившись без роботи, відразу стала на біржу. Такий досвід трапився вдруге в її житті.

Через те, що Тетяна звільнена за згодою сторін (так вирішили на її підприємстві самостійно), першу виплату вона отримає через місяць після реєстрації.

Для цього треба мати відкритий рахунок для соціальних виплат. Утім, не обов’язково відкривати новий, у вашому банку його можна змінити із зарплатного. Якщо ж із банками ви справ раніше не мали, то рекомендуємо ознайомитися з каталогом банків України. Відповідну довідку з фінустанови потім потрібно принести до центру зайнятості.

Історія Леоніда

Леонід, який до відкриття власної справи також мав досвід співпраці з центром зайнятості розповів, що існує таке правило: якщо ти двічі відмовляєшся від пропозиції роботи, тебе знімають з обліку. У центрі зайнятості йому запропонували записатися на місячні курси, де розповідали ази створення бізнес-плану, щоб можна було відкрити свою справу. Це йому допомогло.

Історія Анни

Тетяна та Леонід мешкають в невеликому містечку на Черкащині, я – в Києві. Думала, що в столиці все по-іншому, складніше. Розпитала ще одну знайому – Анну. Вона протягом шести років працювала на керівній посаді в галузі обслуговуванні житлового фонду Дніпровського району. Зрештою лишилася без роботи, пішла на біржу.

«На облік стати нескладно. Гроші виплачують справно. Та важливий страховий стаж. Але є цікавий нюанс, – звертає увагу Анна. – Служба зайнятості не може запропонувати вам посаду нижчу, ніж ту, яку ви обіймали останньою. Тому колишнім керівникам відділів, наприклад, радять самостійно шукати роботу, адже рідко на біржі з’являються посади високого рангу».

Звісно, що покладатися лише на центр зайнятості в пошуках роботи, не дуже продуктивно. Я не припиняю самостійних пошуків. Але, перебуваючи на обліку по безробіттю, я почуватимуся впевненіше, бо отримуватиму такі-сякі гроші.

Чому можуть припинити виплату допомоги?

Отримання допомоги по безробіттю залежить від відповідальності громадянина. Якщо не дотримуватися рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема не приходити до центру зайнятості, ігнорувати роботодавця впродовж семи днів відповідно до направлення або ж відмовитися від проходження професійного навчання без поважних причин, вас знімуть з обліку.

Ще однією причиною припинення виплат може бути порушення строку звернення без поважних причин до центру зайнятості після закінчення професійного навчання за направленням. Поважними причинами є:

  • хвороба;
  • смерть членів сім'ї чи родичів;
  • догляд за хворою дитиною віком до 14 років;
  • відвідування закладів охорони здоров’я, судових і правоохоронних органів, військових комісаріатів тощо.

Для всіх цих причин має бути документальне підтвердження. Усі дати відвідування установи узгоджуються заздалегідь для зручності сторін.

Також виплати припиняються за власним бажанням громадянина чи в разі вагітності за наданням відповідної медичної довідки.

Потрібно розуміти, що співпраця із центром зайнятості – не найгірший варіант вийти зі складної життєвої ситуації. Навіть без досвіду можна претендувати на невелику суму, що все ж краще, ніж нічого.