0 800 307 555
0 800 307 555

Чому вмирає Дніпро та скільки потрібно грошей, щоб врятувати річку

Та чи можна врятувати головну річку країни

«Серед інших рік Борисфен найбільш корисний людям, бо навколо нього найкращі і найбільш поживні пасовища для худоби і дуже багато в ньому риби, приємної на смак, і вода в ньому дуже чиста, порівняно до інших із каламутною водою».
Зміст

Так писав про Дніпро давньогрецький історик Геродот у «Мельпомені» – IV книзі своїх «Історій» (цитується в перекладі А. Білецького, 1993 р. – Ред.).

Якщо ж сьогодні подивитися на головну річку країни, можна подумати, що той Борисфен протікає в якійсь іншій країні чи навіть у паралельному всесвіті.

Дніпро зараз – зелена каламутна вода, від якої тхне та в якій масово гине риба. А ще не треба забувати про рибу-голку й медуз, які з морських лиманів перебралися в дніпровські водосховища.

У селі Козин на Київщині взагалі знайшлися зарості водяного гіацинта (ейхорнія найкрасивіша. – Ред.), який походить з Південної Америки. За словами старшого наукового співробітника Інституту гідробіології НАН України Володимира Триліса, ця рослина є чудовим кормом для бегемотів.




Водяний гіацинт – ідеальний харч для бегемотів. Фото: Володимир Триліс / Facebook

Згідно зі звітом Рахункової палати, у поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявили 161 забруднювач. Зокрема, гербіцид атразин, метали кадмій і нікель, а ще є цинк, мідь, ртуть.

Дніпро в катастрофічному стані. Тут навіть не потрібні нічиї звіти, це видно неозброєним оком.

Проблема стосується лише тих восьми областей, крізь які протікає річка. Дніпро забезпечує питною водою майже 80% населення України.

Якщо нічого не зміниться, дніпровську воду не те, що пити, її не можна буде використовувати навіть для технічних потреб, а купатися в ній уже й так не варто.

І якщо зараз, за даними Світового банку, Україна за кількістю питної води на душу населення перебуває на 125 місці зі 180 країн, десь між такими африканськими країнами, як Чад і Судан, то що буде, коли вода з Дніпра стане ні до чого непридатною?

Finance.ua поспілкувався з експертами, щоб зрозуміти, у чому полягає проблема з очищенням Дніпра та скільки потрібно на це грошей.

Ще більше корисних матеріалов – в нашому телеграм-каналі. Не забудьте підписатися, щоб не пропустити нічого цікавого.

Чому забруднюється Дніпро

Одним із головних факторів, які впливають на якість води в Дніпрі, є банальне хімічне забруднення. За словами очільника Державної екологічної інспекції Андрія Мальованого, 2019 року тільки в межах Києва в Дніпро скинули 723,2 млн кубометрів стічних вод. 40% з них були неочищеними.

У березні цього року міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України якраз уклало рейтинг найбільших підприємств-забруднювачів за 2019 рік.

За результатами проведеного аналізу, по скидах забруднених стічних вод веде перед «Київводоканал». У порівнянні з 2018 роком кількість скидів з боку підприємства збільшилася на 4 млн куб. м і загалом склала 287,4 млн кубів.

Ще один шлях, яким шкідливі речовини потрапляють до Дніпра – дощова каналізація. Більшість водовипусків не має фільтрів, тому весь непотріб без перешкод потрапляє в річку.

«Питання забруднення загострюється через кліматичні зміни. Сьогодні вже спостерігаються тривалі періоди з високою температурою, понаднормові та нерівномірні опади. У зв’язку з обмілінням поверхневих водних об’єктів, води стає менше, водночас концентрація забруднюючих речовин збільшується», – зазначила в коментарі для Finance.ua фахівчиня відділу екологізації промисловості ГО «Екодія» Марічка Дячук.


Київський міський голова Віталій Кличко (праворуч) і заступник голови КМДА Петро Пантелеєв (ліворуч) купаються на пляжі «Чорторий». Київ, червень 2021 року. Фото: пресслужба КМДА

Свій внесок у забруднення річки робить і сільське господарство. За словами Дячук, забруднення виникає у разі нераціонального застосування агрохімікатів та пестицидів, розорювання прибережно-захисних смуг і схилів, а також неналежного зберігання відходів тваринництва, зокрема гною.

«Наслідки ми вже відчуваємо на собі. Адже з року в рік випадки «цвітіння» Дніпра відбуваються все частіше. Це спостерігається як у великих містах, так і в громадах. Такий стан і якість водних ресурсів може негативно впливати на життя та здоров’я людей і довкілля загалом. Наприклад, нітрати сприяють інтенсивному росту водоростей, що в екстремальних випадках перетворюється на процес гниття й заболочення водойм. Вживання води з високим вмістом нітратів є небезпечним. Це може спричиняти захворювання серцево-судинної, ендокринної систем, онкологічні захворювання», – звертає увагу експертка.

Скільки грошей потрібно на очищення Дніпра

Рахункова палата стверджує, що на повне очищення Дніпра потрібно майже 8,5 млрд грн. Насправді це не такі й великі гроші.

Того року з «ковідного фонду» на президентську програму «Велике будівництво» доріг й інших об’єктів інфраструктури направили 35 млрд грн. Чверть цієї суми допомогла б урятувати Дніпро.

Окрім того, використання басейну річки за 2017-2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету.

Утім, проблема не в грошах. За бажанням їх можна знайти. Хоч би й скинутися 41 млн українців по 207 грн. Очищення Дніпра не розв'язує питання його подальшого забруднення.

«Насамперед потрібно вживати заходів для запобігання забрудненню Дніпра, що виникає від діяльності підприємств житлово-комунального господарства, від ведення сільського господарства й інших великих підприємств. Тому важливо в даному аспекті більше сфокусуватися на питаннях модернізації відповідних підприємств, а також налагодження ефективного моніторингу та контролю за дотриманням встановлених екологічних вимог», – пояснила Марічка Дячук.

Що робити, щоб врятувати Дніпро

Стверджувати, що держава взагалі нічого не робить – неправильно. Усе відбувається повільно.

«Процеси для покращення ситуації здійснюються, але не так швидко, як би ми цього хотіли. Ухвалення нормативно-правових актів займає досить тривалий час як на рівні міністерства, так і на рівні Верховної Ради. Утім, ухвалення – це одне, важливо в даній частині – реалізація і досягнення відповідних результатів. На жаль, часто підприємства, громадяни не дотримуються встановлених правил у частині охорони водного законодавства. Сподіваємось з прийняттям проєкту закону № 3091 «Про державний екологічний контроль» суб’єкти господарювання ретельніше підходитимуть до питання дотримання встановлених правил», – каже Марічка Дячук.

Законопроєкт № 3091 у липні пройшов перше читання в парламенті. Наразі документ готується до другого читання. Його автори переконані, що ухвалення цього законопроєкту допоможе врегулювати природоохоронне законодавство, яке «наразі є недієвим».

«Першими кроками повинна бути ефективна імплементація та виконання Директив ЄС, зокрема Нітратної Директиви, Директиви про очищення міських стічних вод, Директиви щодо захисту ґрунтових вод від забруднення та виснаження тощо. Зокрема, у межах Нітратної Директиви, уповноважені органи повинні визначити зони, вразливі до (накопичення) нітратів, у межах яких повинні бути розроблені Плани дій для зменшення ризиків і проявів забруднення. Мінагрополітики повинне визначити правила для сільгосптоваровиробників, що сприятимуть зменшенню нітратного забруднення у зонах вразливих до (накопичення) нітратів», – каже Дячук.

У березні РНБО доручила Кабінету міністрів у 6-місячний термін розробити й ухвалити водну стратегію до 2050 року.

А в червні уряд підтримав постанову «Про внесення змін до Технічного регламенту мийних засобів», яка має обмежити використання фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах. Саме через них Дніпро щороку «зацвітає». Щоправда, зміни наберуть чинності з 31 грудня 2023 року. Європарламент ще 10 років тому взагалі заборонив використовувати фосфати в засобах для прання.


Дані: Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський у Facebook

Довідка Finance.ua:

Нещодавно 15-річна херсонська школярка Вікторія Панченко стала переможницею Олімпіади геніїв у США. Вона придумала як очистити Дніпро без механічного втручання в екосистему. Зробила спеціальне біоплато з очеретом, який власне й очищує воду. За океаном високо оцінили проєкт дівчини й навіть надали їй 15 тис. доларів стипендії на навчання в Нью-Йорку. Утім, Вікторія сподівається, що біоплато зацікавляться в Україні та почнуть використовувати її розробку для очищення наших річок.

Резюме

Стаття 16 Конституції України декларує, що гарантування екологічної безпеки є обов’язком держави. Але поки цей обов’язок вона виконує у пів сили.

Експерти сходяться на думці, що необхідно якнайшвидше змінювати екологічне законодавство та посилювати відповідальність як підприємств, так і людей, які завдають шкоду природі.

Підприємствам потрібно вже зараз починати модернізацію і реконструкцію, щоб мінімізувати вплив на довкілля. Тут принцип простий – чим раніше почати, тим швидше можна буде закінчити. Реконструкцію Бортницької станції аерації розпочали ще у 2015 році на японські гроші. Наразі фахівці закінчують тільки підготовчі роботи.

Хочеться, щоб слова Геродота «Борисфен найбільш корисний людям <...> і вода в ньому дуже чиста» більше не сприймалися, як цитата з фантастичного роману, а стали реальністю. Адже Україна має реальний шанс перетворитися на Індокитай, де річок багато, але їхня вода настільки брудна, що її не можна ні пити, ні використовувати в промисловості чи сільському господарстві.

P. S. Finance.ua звертався за коментарями в міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, в Київську міську державну адміністрацію, але відповідей станом на 1 жовтня так і не отримали.