0 800 307 555
0 800 307 555

Як українцям отримати безоплатне лікування у приватних клініках

І що для цього потрібно

Громадяни України мають право на якісні медичні послуги без турбот про фінансові труднощі. З квітня 2021 року працює оновлена Програма медичних гарантій. Відповідно до неї пацієнти приватних клінік мають отримувати медичну допомогу безкоштовно за умови, що цей медзаклад уклав договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Зміст

За пів року існування такої можливості НСЗУ виплатило клінікам і лікарям-ФОП близько 700 млн гривень. Тож розбираємося, як бути клієнтом приватної клініки та не сплачувати за послуги.

Ще більше про те, що можна отримати безкоштовно – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого важливого.

Що таке Програма медичних гарантій

Україна входить до переліку країн-членів ВООЗ, яка має серед своїх цілей – універсальне охоплення медичними послугами.

Це означає, що учасники ВООЗ активно впроваджують найкращі практики країн, які акумулюють кошти на охорону здоров’я, зменшують платежі з кишені пацієнтів, підвищують ефективність використання цих коштів і розподіляють їх за принципом справедливості.

Наслідуючи приклад передових країн, у квітні 2020 року Україна запровадила Програму медичних гарантій – прозорої і для пацієнтів, і для лікарів системи.

Українці мають можливість отримати медичні послуги та ліки, за які сплатить Національна служба здоров’я України. Комунальні та приватні лікарні, а також лікарі-ФОП, отримують гроші за надання послуг конкретному пацієнтові. Ті, хто робить це максимально ефективно, тобто їх обирають пацієнти і кількість звернень росте, мають опцію збільшити фінансування від держави.

Для участі в програмі лікарні та лікарі-ФОП мають подати заявку до НСЗУ, вказати підтверджені статистичні дані щодо своєї діяльності та надати ліцензію на медичну практику.

Програмою визначений перелік того, що входить в поняття різних видів допомоги, безкоштовних для населення ліків, тарифи обслуговування лікарями та прозорі правила доступу до медичних послуг. Щороку перелік розширюється новими пакетами послуг, необхідних українцям.

Перша в Україні Програма медичних гарантій отримала 123,5 млрд грн фінансування.

Хто та як може скористатися Програмою?

Доступ до Програми медичних гарантій має кожен громадянин України, а також особи з посвідкою на постійне проживання.

Щоби скористатися безоплатними послугами, у пацієнта має бути підписана угода з сімейним лікарем або лікарем, який керує процесом його лікування. Він проводить огляд і виписує електронне направлення на отримання конкретної послуги або відвідування певного спеціаліста.

Лікар, з яким підписана декларація, може працювати як у комунальному, так і в приватному закладі.

Людина з е-направленням може самостійно обирати, де саме отримати медичну допомогу (первинну, спеціалізовану, COVID-19).

Головне, щоби в обраному закладі було наявне необхідне обладнання, і клієнта задовільняла якість послуги та комфорт.

З цікавих моментів: якщо необхідна допомога нарколога, стоматолога, психіатра, гінеколога, то направлення не потрібне. Достатньо мати договір зі «своїм» лікарем.

Екстрена ж медична допомога надається навіть без декларації і безоплатно кожному.

Не має значення і місце реєстрації людини. Звернутися в клініку чи до лікаря-ФОП можна без прив'язки до «прописки» пацієнта.

Які послуги можна отримати безоплатно

Всього Програма створила 37 пакетів медичної допомоги. Фокус – на найпоширеніші захворювання, що стають причинами смерті українців або мають фінансово складне для пацієнтів лікування. Опис пакетів та умови отримання послуг по кожному з них прописані на сайті НСЗУ.

Кожна клініка та приватний лікар мають у своїх договорах чітко визначений пакет послуг.

Надавач не має права змінювати складові пакету за своїм бажанням.

Програма сплачує за кожного пацієнта згідно з визначеними тарифами послуг.

Приватні заклади працюють за такими пакетами:

  • допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах;
  • пріоритетні амбулаторні послуги з раннього виявлення онкологічних захворювань;
  • вакцинація від COVID-19;
  • хірургічні операції;
  • супровід та лікування пацієнтів з туберкульозом на первинному рівні;
  • реабілітаційні послуги;
  • гемодіаліз;
  • діагностика, лікування та супровід осіб з вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ);
  • ведення вагітності в амбулаторних умовах;
  • допомога пацієнтам з онкологією;
  • допомога при інсульті;
  • лікування інфарктів;
  • стаціонарна медична допомога тим, хто має гостру респіраторну хворобу COVID-19.

Пацієнт може нелімітовано звертатись за е-направленням для отримання безкоштовних послуг й отримувати їх (від консультації до безпосередньо лікування) у приватних закладах та у лікарів-підприємців.

Однак є цікавий момент. Приватні заклади можуть відмовитися від безкоштовних консультацій чи іншої допомоги пацієнтові за певних умов. Тому варто уточнювати в кожному закладі, який контретно пакет послуг надається, чи є у пакеті винятки.

Така інформація має бути у вільному доступі та надаватися майбутньому пацієнтові без перешкод.

Також можна безкоштовно зателефонувати в інформаційно-довідкову службу Національної служби здоров’я України за номером 1677 і уточнити ці дані по конкретному закладу.

Окрім того, за цим же номером можна залишити скаргу, якщо надавач послуг вимагає гроші за те, що мало б надаватися безкоштовно.

Або звернутися до НСЗУ іншим зручним способом, прописаним на сайті.

Де шукати перелік приватних надавачів послуг

Усі медичні заклади та приватні лікарі, що беруть участь у Програмі, внесені в загальну базу на сайті НСЗУ. Електронні дані про клініки, лікарів, номери їхніх договорів, мапа закладів зібрані в одному розділі.

Майбутній пацієнт шукає потрібний заклад за допомогою фільтрів:

  • у конкретній області;
  • за місцем реєстрації;
  • за видом допомоги;
  • за конкретним медичним напрямом чи групою послуг;
  • за розміром фінансування.

Усього 279 приватних клінік та 550 лікарів-ФОП мають договори з НСЗУ. Лідерами за кількістю є Дніпропетровська й Одеська області, а також місто Київ.

Натиснувши на назву надавача послуг, можна перейти на його сайт та ознайомитись з діяльністю. Навівши курсор на номер договору, можна побачити розподіл коштів (на що заклад має фінансування) та види допомоги.

НСЗУ проводить моніторинг кожного надавача (візити, документація, автоматизований контроль): наявність необхідного обладнання, необхідну кількість лікарів й іншого медперсоналу, повноту та правдивість даних, звіти про діяльність, вивчає відгуки та якість обслуговування.

Отже, для отримання якісних медичних послуг не завжди потрібно витрачати непіднімні суми грошей. Достатньо знати свої права та не вагатися ними користуватися.