0 800 307 555
0 800 307 555

Як росіяни намагаються обійти санкції

І що з цього виходить

Незабаром після нападу росії на Україну більшість західних компаній оголосили про вихід із і припинення співпраці з нею. Для клієнтів російських банків найболючішими стали санкції проти провідних російських банків – Сбербанку, банку «Откритіє», Промсвязьбанку, Альфа-Банку та банку «росія», а також вихід провідних міжнародних платіжних систем (МПС) Visa та MasterCard.
Зміст

І якщо в росії випущені раніше картки Visa і MasterCard продовжили працювати (їх «підхопив» місцевий процесинг), то за кордоном росіянам розплатитися ними вже не вдасться. Не вдасться сплатити за покупки на закордонних інтернет-сайтах.

Після першого шоку почалися напружені спроби чимось заповнити порожнечу. І ось що з цього вийшло.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.

Картки UnionPay – «недешева» підробка під Visa та MasterCard

Finance.ua вже писав про ажіотаж навколо карток китайської платіжної системи UnionPay, що розгорівся в росії відразу після оголошення про вихід Visa і MasterCard. Впевнені, нашим читачам цікаво, як далі розгорталися події.

Проблеми у росіян розпочалися практично відразу. Через ажіотажний попит (по суті, картка UnionPay виявилася єдиною доступною для росіян карткою для закордонних поїздок. – Ред.) черга на оформлення картки розтягнулася від кількох тижнів до 2-3 місяців залежно від банку.

Паралельно зросла вартість відкриття «рятувальної» картки. Так, наприклад, у Россєльхозбанку вартість випуску моментальної картки UnionPay склала 7500 рублів, а іменної – 9500 рублів. Це станом на 18 квітня 2755 і 3490 гривень відповідно.

Несподівано проявилася й інша проблема: чіпи для виробництва банківських пластикових карток, як виявилося, виготовлялися в Європі. Після накладення санкцій їх постачання в рф було припинено.

Деякі банки через відсутність пластику просто не змогли видавати картки UnionPay, і росіянам довелося добре побігати, щоб знайти банк, в якому можна оформити бажану картку.

Але це було ще не все. Вже випущені картки UnionPay виявилися «недешевою» підробкою під звичні Visa і MasterCard. У багатьох країнах ні розплатитися ними в магазинах, ні зняти гроші в банкоматах не вдавалося.

У численних групах у соцмережах і месенджерах, що обговорюють роботу карток UnionPay, описуються печальні історії… Про те, як власники карток, наприклад, у США не змогли розплатитися в магазині. В іншій країні клієнтці з карткою UP, випущеною в росії, відмовили у поверненні Tax Free.

Без кінця питають: «У когось вдалося розплатитися карткою в Дубаї/Бангкоку?» Вочевидь, обходити санкції стає дедалі складніше.

Бізнес-тури у ближнє зарубіжжя

«Святе місце порожнім не буває». Не встигли російські банки залишитись без Visa та MasterCard, як на допомогу поспішили банки з ближнього зарубіжжя.

У росії з'явився новий вид шоп-туру, щоправда, правильніше його називати «банкінг-тур». Охочим долучитися до втрачених банківських свобод пропонують... з'їздити до Узбекистану або Казахстану. У програмі поїздки – відвідування місцевих визначних пам'яток (щоб було не так прикро), а потім – візит до місцевого відділення банку та відкриття узбецької/казахської банківської картки Visa або MasterCard.

Звісно, задоволення не з дешевих. За оформлення картки доведеться викласти вартість авіаперельоту в обидва кінці.

Але для тих росіян, хто звик часто бувати за кордоном і ні в чому собі не відмовляти, це хоч якийсь вихід із ситуації. Ну і обхід санкцій, як же без цього.

Банківські мобільні застосунки, як розкіш

Нещодавно спочатку Apple Store, а за ним і Google Play почали масово видаляти застосунки банків, що потрапили під санкції.

Першим було видалено мобільну версію Сбербанку, за ним «пішов» додаток Альфа-Банку. І ось буквально днями в новинах промайнуло повідомлення, що з Google Play видалено програму ЮMoney (колишні Яндекс.Гроші. – Ред.). Ребрендинг їм, як бачимо, не допоміг.

Що ж робити? Адже багато росіян з Москви, Пітера й інших великих міст вже звикли до таких зручностей, як користування мобільними програмами.

Вихід знайшовся тут же: заповзятлива молодь почала продавати на місцевому інтернет-базарі «Авіто» смартфони з встановленими раніше додатками Сбербанку. В оголошенні так і вказувалося: «Продаю iPhone 13, плюс Сбербанк».

Тим же, кому пощастило менше, рекомендували скористатися веб-версією інтернет-банків.

Турки поспішають на допомогу

«Допомога прийшла, звідки не чекали». Зацікавлений у російських туристах турецький бізнес постарався всіляко полегшити життя своїм потенційним клієнтам. Зокрема, авіакомпанія Turkish Airlines дозволила купувати квитки за рублі.

На сайті Turkish Airlines при оплаті квитка в розділі «Виберіть спосіб оплати» та при виборі кредитної або дебетової картки з'явився значок російської платіжної системи «Мир». А також можливість оплати картки китайської платіжної системи UnionPay.

А нещодавно стало відомо, що в Туреччині створили авіакомпанію для перевезення росіян на курорти країни. Перевізник Southwind базуватиметься в Анталії, він розпочне роботу у травні. Авіакомпанію створили, «щоб не залишати російський ринок порожнім і не перекривати турпотік» із росії до Туреччини.

На все життя не напасешся

США та Євросоюз заборонили ввезення на територію росії парфумерії відомих світових брендів. Реакція росіян: ажіотажний попит та змітання з полиць магазинів туалетної води та дорогих парфумів.

За перші два тижні березня 2022 року в росії було продано 4,6 млн флаконів парфумів і туалетної води на суму близько 10 млрд рублів. Це на 55% більше, ніж за лютий.

Ціни на туалетну воду в першій половині березня зросли на 43%, в середньому до 1300 рублів за флакон.

70% всього парфуму в росії займає імпорт. При цьому російські заводи використовують імпортну сировину, як і виробники косметики.

Що далі? «На все життя не напасешся», каже їхня ж російська приказка. Схоже, росіянам доведеться згадувати давно забутий запах одеколону «Шипр» та парфумів «Червона Москва», таких популярних у Радянському Союзі. Хоча називати парфуми «Москва» після загибелі однойменного російського корабля, флагмана Чорноморського флоту, напевно, все ж таки побояться.

Ну що ж… Back to the USSR. Вони стільки про це мріяли.