Як перевірити справжність грошей
І що робити, якщо ви отримали фальшивку
Все, що потрібно знати про гроші – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого важливого.
Якщо підходити із суто технічного боку, то створити фальшивку можна з будь-якої купюри. Але виготовлення якісної банкноти, максимально схожої на оригінал, – процес клопіткий і недешевий, тож зловмисники надають перевагу номіналу в 100, 200 і 500 гривень.
Статистика НБУ говорить про те, що у 2020 році найпопулярнішими серед фальшивомонетників були 200 гривень, випущені до 2017 року.
Логіка тут проста – чим старіша банкнота, тим легше її підробити. Національний банк постійно працює над поліпшенням дизайну купюр і підвищенням їх захисту від підробок, що звісно значно ускладнює роботу зловмисників.
Водночас виробники фальшивих грошей теж постійно працюють над удосконаленням техніки друку, тож слід уважно перевіряти всі банкноти у своєму гаманці.
Будь-який банківський білет має кілька рівнів захисту. Зазвичай це перфорація, водяні знаки та захисна стрічка.
Грубу підробку можна відчути на дотик – звичайний папір відрізняється гладенькою поверхнею і меншою щільністю.
Також слід звернути увагу на мікроперфорацію – в справжніх банкнотах вона має чіткий, рівномірний малюнок з ліній або геометричних фігур.
Колір – це теж важливий елемент, який допоможе розпізнати фальшивку. Справжні купюри мають однаковий відтінок і не змінюють його під час використання.
Крім того, фарба має бути стійкою до витирання – перевірити це можна за допомогою звичайного зволоженого ватного диску.
Крім того на справжніх банкнотах повинні бути:
• водяні знаки – зображення портрету державного діяча, яке можна побачити просвітивши купюру. Воно має повністю відповідати основному малюнку на аверсі;
• графічні елементи – рельєфне позначення номіналу, розроблене для людей з вадами зору;
• вдрукована стрічка з полімеру, с зазначенням номіналу;
• елемент з оптично-мінливої фарби, що змінює колір в залежності від кута освітлення.
Також на справжніх купюрах покриття змінює своє забарвлення під дією ультрафіолетових променів. На ньому з'являються спеціальні світловідбивальні малюнки, зовсім непомітні при звичайному освітленні. Саме так перевіряють гроші в обмінниках, банках і великих супермаркетах.
Про всі елементи, які підтверджують справжність банкноти того чи іншого номіналу, можна дізнатися на сайті Національного банку України.
Нацбанк попереджає:
Елементи захисту 100-гривневої банкноти. Буклет НБУ
Елементи захисту 200-гривневої банкноти. Буклет НБУ
Елементи захисту 500-гривневої банкноти. Буклет НБУ
Долари – це найпопулярніша валюта у світі серед фальшивомонетників. Особливо злочинці люблять купюру в 100 доларів з Бенджаміном Франкліном на аверсі. Це й не дивно, адже саме ця банкнота найчастіше зустрічається в обігу.
Попри досить високий рівень захисту, на кожен мільйон надрукованих купюр американської валюти припадає приблизно 27 підробок. Це досить багато, адже за всю історію були введені в обіг мільярди таких банкнот.
До речі, показник нашої національної валюти є набагато нижчим – близько трьох підробок на мільйон купюр.
Долари і євро досить популярні й серед фальшивомонетників нашої країни, адже українці тримають більшість своїх заощаджень саме в іноземній валюті.
Купувати її слід лише в банках і ліцензованих обмінниках, адже перекупники не тільки не гарантують справжність банкноти, а ще й часто є головними розповсюджувачами фальшивок. І доказати, що ви придбали підробку саме в цього продавця практично неможливо.
На що ж потрібно звернути увагу при купівлі валюти? Насамперед слід брати цілі, розгладжені банкноти, адже фальшивку часто намагаються сховати видимою зношеністю купюри.
На справжніх грошах мають бути присутні водяні знаки, вдруковані стрічки, світловідбивальні елементи й інші елементи захисту, притаманні тій чи іншій валюті. Перед візитом до обмінника слід ознайомитися з особливостями обраної грошової одиниці.
Якщо ж ви постійно працюєте з грошима, то можна придбати спеціальний ультрафіолетовий ліхтарик, який мінімізує ризик отримання підробки.
Усі без винятку банки нашої держави пропонують послугу з перевірки банкнот на предмет підробки. Це особливо актуально при передачі або отриманні великої суми коштів, адже в такому разі ймовірність обману дуже висока.
Повернути втрачені гроші в більшості випадків неможливо – фальшивки вилучаються без відповідної компенсації.
Коштує така перевірка зазвичай недорого – приблизно 1 гривню за одну перевірену банкноту. А от в регіональних відділеннях Національного банку України плата за це взагалі не знімається. Тож краще витратити трохи часу на цю перевірку, ніж втратити гроші.
На превеликий жаль, фальшиві гроші зустрічаються практично всюди. В Україні навіть були зафіксовані випадки отримання фальшивок у банкоматі.
Це говорить про високу якість підробки, яку не розпізнає навіть складна електроніка. Тож і уважним потрібно бути при всіх без винятку операціях з готівкою.
Найчастіше підроблені купюри розповсюджують у маршрутках, на ринках, оптових базах і магазинах, адже торгівля завжди пов'язана з великим скупченням людей і мінімальною кількістю часу на перевірку банкноти. Та й спеціальні ультрафіолетові лампи встановлені далеко не на кожному прилавку.
Якщо ви отримали банкноту з явними ознаками підробки, у жодному разі не намагайтеся її передати комусь іншому – це кримінальне правопорушення.
В Україні виготовлення і збут підроблених грошей карається позбавленням волі на строк до 12 років з конфіскацією майна. Окрема санкція стосується розповсюдження фальшивок – за це можна сісти до в'язниці на 4 роки.
Можна попросити просвітити їх ультрафіолетом у супермаркеті чи відділені банку. Якщо сумніви не розвіялися, підозрілі купюри слід віднести в банк і повідомити касиру про свої побоювання. Банківський працівник надасть вам касовий ордер про отримання коштів і відправить гроші на експертизу до Національного банку.
Через 5 днів ви отримаєте повний звіт і якщо купюра виявиться справжньою, то її вам обов'язково повернуть. А от про факт виявлення підробки банк повідомляє в поліцію і вам доведеться надати пояснення де саме ви могли отримати фальшивку. Це необхідно для того, щоб знайти й покарати фальшивомонетників.
Здавалося б легше просто викинути несправжню банкноту, та це не так. Адже, якщо вчасно не зупинити злочинців, ви та ваші близькі можуть знову постраждати від їхньої діяльності.
Будь-які операції з готівкою тісно пов'язані з ризиком, тож варто бути готовим до будь-яких викликів долі. Щоб мінімізувати втрати, слід бути максимально уважним і завжди перевіряти отримані кошти. А ще краще повністю перейти на безготівкові розрахунки.