0 800 307 555
0 800 307 555

Як правильно відкладати гроші

Корисні поради від Finance.ua

Збирати гроші – правильно, але не у всіх це виходить. Популярне виправдання – невелика зарплата. Але тут, скоріше, важливий не розмір доходу, а фінансова дисципліна і розумний підхід до витрат. Якщо поглянути на них детальніше, напевно знайдуться ті, без яких можна обійтися. У 2020 році Finance.ua публікував статтю «Як вести сімейний бюджет», в якій ми розповіли про те, як розподіляти свої накопичення, вести облік доходів і витрат, і які операції краще записувати в таблицю. Сьогодні ж, в продовження теми заощаджень, надамо кілька рекомендацій, які допоможуть вам переосмислити підхід до накопичень, і починати відкладати кошти. Навіть якщо у вас невелика зарплата.
Зміст

Не відкладайте те, що залишається, а витрачайте те, що залишилося після того, як відклали

Зрозуміло, що існує якийсь мінімум витрат, які зменшити не можна. Це витрати на комунальні платежі, харчування, транспорт (хоча працюючи віддалено, можна зменшити витрати і на харчування, і на транспорт).

Але все інше – це «змінні витрати». І якщо до обліку підійти грамотно, їх можна знизити.

Як правильно відкладати? Якщо ви отримуєте 5 тис. гривень, а на комуналку йде 4500, природно, ви нічого не відкладете. В цьому випадку треба серйозно задуматися, як реалізувати пораду №1.

Але якщо у вас зарплата становить хоча б 12 тис. гривень на місяць, то 10% від цієї суми – 1200 гривень – ви зможете виділити, щоб щомісяця відкладати в скарбничку. Таким чином, за рік можна буде накопичити на відпочинок за кордоном, про який до цього тільки мріяли. А вже ті 10 800 гривень, що залишилися, – витрачати.

Якщо ж зарплата становить близько 20 тис. гривень, то можна подумати про те, щоб відкладати 20% від суми, тобто 4 тис. гривень. А 16 тис. гривень залишаємо на витрати. Якщо зможете і з цієї суми в результаті щось заощадити, ви – молодець!

Якщо ж спочатку витрачати отримане, то відкласти ніколи не вдасться.

Проаналізуйте свої витрати, знайдіть «слабку ланку»

Існує думка: якщо людина заробляє мало, то вона ніколи не зможе відкласти. Просто тому, що їй ні на що не вистачає грошей. Якщо ж людина заробляє багато, в цьому випадку вона може не лише витрачати гроші, не рахуючи, але і відкладати їх «на чорний день».

Це принципово неправильно. Можна заробляти багато, але витрачати гроші так бездумно, що вони будуть витікати, як пісок між пальцями. Багаті люди, особливо ті, кому багатство дісталося легко, не завжди замислюються про «чорний день».

Можна заробляти менше, але ставитися до грошей, як до інструменту для досягнення цілей, правильно їх розподіляти, не витрачати на те, що не приносить користі. В цьому випадку вдасться і заощадити, і відкласти.

Насамперед варто грамотно проаналізувати свої витрати. Як це робити, ми вже розповідали в статті «Як вести сімейний бюджет». Впевнені, одну-дві статті витрат ви зможете з легкістю або прибрати зовсім, або скоротити до мінімуму, при цьому не ущемляючи себе надмірно.

Метод «трьох скриньок»

Кажуть, що цей метод успішно практикували наші батьки і діди. Суть його полягає в тому, що зароблені гроші розкладалися по трьох скриньках: на їжу, на сім'ю (комунальні витрати, одяг тощо), на себе.

Зараз, в століття комп'ютерних технологій і безготівкових розрахунків, не потрібно возитися зі скриньками. Але одне правило треба засвоїти чітко: якщо ви відкладаєте гроші «на чорний день», їх треба покласти так, щоб не можна було під впливом емоцій взяти і витратити.

Наприклад, можна відкрити депозит у банку з щомісячним поповненням. Термін закінчення цього депозиту приурочити до дати відпустки. І тоді, скориставшись накопиченою сумою, використати її для поїздки до теплого моря або в Європу.

Якщо відкладаються кошти «на всякий випадок», можна зберігати їх на картковому рахунку з підвищеним відсотком на залишок і можливість доступу в будь-який момент.

Але в цьому випадку треба проявити відповідальність і свідомість. Пам'ятайте, що ці гроші не для щоденних витрат.

Краще картку з цією сумою заховати десь подалі, попередньо налаштувавши регулярний переказ конкретної суми (або відсотка від отриманої суми) з зарплатної картки на накопичувальну.

Заощадити – те саме, що і заробити

Чи замислювалися ви коли-небудь, що одну й ту ж річ можна купити дешевше? При цьому вона буде такою ж якісною, але... відсотків на 5, 10, а то і всі 20 дешевше?

Так, це реально. Для тих, хто серйозно над цим замислюється, були створені спеціальні сайти-агрегатори, де можна побачити ціну на конкретний товар відразу в декількох магазинах (інтернет-магазинах або навіть звичайних).

Наприклад, для тих, хто купує побутову техніку, створили hotline.ua і price.ua. Якщо у вашій родині є люди похилого віку, яким часто потрібні ліки, впевнені, ви вже чули про сайт tabletki.ua, де можна знайти потрібні ліки на 20-30% дешевше, ніж в сусідній з вашим будинком аптеці, і не доведеться далеко їхати.

Водії, які часто заправляють машину, можуть скористатися послугами популярного додатка Toplyvo UA. Додаток продає талони на бензин з хорошою знижкою.

Нарешті, часто влаштовують акції і розпродажі – шанс купити те, про що ви довго мріяли, і при цьому заощадити 10-15% від реальної (а не завищеної під акцію) вартості.

Пам'ятайте: те, що ви не витратили на непотрібні речі або заощадили при купівлі потрібної – це ваш додатковий заробіток. Це можна відкласти і використовувати, щоб втілити в життя свою мрію.