0 800 307 555
0 800 307 555

Як максимально примножити капітал і мінімально поділитись ним з державою

Податки для інвесторів

В Україні немає багато вигідних та надійних інструментів для капіталовкладень, тому інвестори, зазвичай, переймаються величиною доходу від певного активу та механізмами гарантії того, що гроші вдасться повернути. Не варто ігнорувати інший достатньо важливий фактор під час інвестування коштів – сума податків, які обов’язково доведеться сплатити в державну казну з отриманих доходів.
Зміст

З доходів від інвестиційної діяльності податки здебільшого стягуються за стандартною формулою: 18% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) плюс 1,5% військового збору, але є такі активи, які мають свої нюанси.

Банківські депозити

Нові правила оподаткування доходів від банківських вкладів запровадили у 2016 році. Вони стосуються як валютних, так і гривневих депозитів, незалежно від терміну, на який розміщуються кошти.

Отже, з доходу від банківських депозитів стягується ПДФО 18% і військовий збір 1,5%. Тобто інвестор повинен сплатити 19,5% у державну казну.

Розглянемо це на конкретному прикладі: якщо інвестор поставив на депозит 50 000 гривень на 12 місяців під 12% річних, то ця сума через 365 днів збільшиться до 56 000 гривень. Сума його доходу від банківського депозиту складатиме 6 тисяч гривень, який буде оподатковано за ставкою у 19,5%. Тобто буде стягнуто 1170 гривень і інвестор отримає на руки 54 830 гривень.

Інвестору не потрібно самостійно займатись сплатою необхідних податків, адже це – сфера компетенції податкового агента, в ролі якого виступає фінансова установа (банк), яка вчасно перераховує до бюджету необхідну суму.

ОВДП та корпоративні облігації

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) залишаються одним із небагатьох фінансових інструментів, доходи від якого не обкладаються податками.

У травні 2020 року набули чинності зміни до Податкового кодексу, згідно з якими з ОВДП також більше не стягується військовий збір.

Наприклад, якщо інвестор купив річні ОВДП на 50 тисяч гривень під 9% річних, то його дохід на руки становитиме 4,5 тисячі гривень. І жодних податків сплачувати не потрібно, хоча податкову декларацію власникам таких облігацій все-таки доведеться заповнювати.

А от у разі з корпоративними облігаціями, ситуація діаметрально протилежна – доведеться заплатити податки в розмірі 19,5%. Сплатою податків займатимуться податкові агенти, зокрема депозитарій стягне податок з купонного доходу, а торговець – з торговельних доходів.

Нерухомість

Доходи від інвестицій в нерухомість оподатковуються, як під час її купівлі-продажу, так і від здачі в оренду.

Покупці й продавці, згідно з Податковим кодексом, зобов’язані сплачувати податки, але формула їх обчислення відрізняється для цих двох категорій.

У покупців нерухомості все стягується за універсальною схемою: державне мито в розмірі 1% від вартості квартири чи будинку плюс відрахування до Пенсійного фонду в розмірі 1% від вартості. Наприклад, якщо інвестор купує житло за 240 000 гривень, то йому потрібно сплатити 4 800 гривень.

Продавцям нерухомості потрібно насамперед врахувати термін володіння житлом, яке вони вирішили продати. Якщо інвестор вперше впродовж календарного року продає квартиру чи будинок, яким володіє понад 3 роки, то він зобов’язаний сплатити мито в розмірі 1% від вартості, яка вказана у договорі, але не менше оціночної вартості. Наприклад, якщо продається житло за 240 000 гривень, то стягується мито 2 400 гривень.

У разі повторного продажу житла за останній рік або раніше встановленого 3-річного терміну володіння ним, потрібно заплатити податки за такою формулою: державне мито в розмірі 1% від вартості житла, плюс ПДФО 5% від вартості житла для резидентів (і 18% для нерезидентів), плюс військовий збір 1,5%.

Отже, якщо продається житло за 240 000 гривень за таких умов, то сума податків становитиме 18 000 гривень для резидентів і 49 200 гривень для нерезидентів.

Від сплати державного мита при купівлі-продажі нерухомості звільнені пільгові категорії населення:

  • ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС;
  • сім’ї зниклих безвісти військовослужбовців та прирівняних до них осіб;
  • сім’ї загиблих військовослужбовців, а також інваліди Другої світової війни.

А від сплати відрахувань до Пенсійного фонду України звільнені громадяни, які вперше купують нерухомість або ж перебувають на квартирному обліку. Ця пільгова норма з’явилась нещодавно, завдяки рішенню Кабінету міністрів від 23 вересня 2020 року.

Дохід від здачі нерухомості в оренду оподатковується за стандартною формулою: ПДФО 18% плюс військовий збір 1,5%.

Тут інвестору доведеться докласти чималих зусиль, адже податки потрібно сплачувати самостійно й подавати податкову декларацію. Впродовж 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу, інвестор має обчислити усі свої доходи від оренди, відрахувати 19,5% від загальної суми доходів, дізнатись усі реквізити та здійснити платіж.

Приклад: якщо інвестор здає квартиру за 7 500 гривень протягом 12 місяців, то сума податків (ПДФО плюс військовий – 19,5%) за кожен місяць становитиме 1462,5 гривні. Надалі інвестор підсумовує ці податки за квартал (1462,5 гривні множимо на 3 місяці) і отримує 4 387,5 гривні, які потрібно сплатити до 10 травня за перший квартал, до 9 серпня – за другий квартал, до 9 листопада – за третій квартал і до 9 лютого поточного року – за четвертий квартал минулого року.

При здачі житла в оренду, в інвестора є чудова можливість суттєво зменшити загальну суму податків, якщо він оформить себе фізичною особою-підприємцем. ФОПи повинні сплачувати податки за ставкою лише у 5% або фіксовану суму, якщо вони належать до II групи – на спрощеній системі оподаткування. Наприклад, при здачі в оренду квартири за 7500 гривень, щомісячна сума податків для ФОПів становитиме лише 375 гривень.

Дорогоцінні метали

Якщо інвестор вирішить придбати злиток золота, срібла, платини чи паладію і через деякий час забажає його продати банківській установі за вищою ціною, то платити податок з доходу йому не потрібно. Але якщо він вирішить відкрити банківський депозит у дорогоцінних металах, то з відсотків отриманого доходу банк стягне податок за стандартною формулою: ПДФО 18,5% плюс військовий збір 1,5%.

Наприклад, ви відкриваєте в банку «золотий» депозит і розміщуєте на «металевий» рахунок 100 грам золота на 12 місяців під 2% річних. При середній ціні золота станом на березень 2021 року в 1500 грн/грам, 100-грамовий злиток коштуватиме 150 000 гривень. Наприкінці терміну дії депозиту, на вашому рахунку буде уже 102 грами золота (+2% річних) і якщо ціна залишилася на тому ж рівні, у грошовому еквіваленті це буде 153 000 гривень. Тобто Ваш дохід становитиме 3 000 гривень, з якого стягнуть податки в розмірі 19,5% або 585 гривень.

Недержавні пенсійні фонди

Оподаткування виплат з НПФ залежить від загальної накопиченої суми до пенсії, віку пенсіонера та його намірів – зняти всі гроші одразу або ж віддати перевагу регулярним виплатам.

Одноразова виплата з НПФ оподатковується за стандартною формулою: ПДФО 18% плюс військовий збір 1,5%.

Закон України про недержавне пенсійне забезпечення регламентував процедуру одноразової виплати, яку можна отримати за умови смерті учасника НПФ, інвалідності, критичного стану здоров’я, його виїзду на постійне проживання за кордон або ж коли загальна сума накопичень менша за 50% прожиткового мінімуму для непрацездатної особи в розрахунку на 10 років.

З 1 січня 2021 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становить 1769 гривень на місяць, з якого віднімаємо 50% (884,5 гривні), множимо на 12 місяців і множимо на 10 років. Отримуємо 106 140 гривень. Тобто одноразово можна зняти з НПФ суму менше 106 140 гривень.

Якщо інвестор вирішить зняти 100 000 гривень, то доведеться заплатити 19 500 гривень податку. Якщо одноразова виплата з НПФ відбувається за умови досягнення пенсійного віку, оподатковується 100% суми заощаджень.

Інвестор може обрати варіант регулярної виплати накопичень з НПФ і тоді ПДФО та військовий збір будуть стягнені лише з 60% виплати. Наприклад, знімаючи щомісячно 1000 гривень, сума податків (з виплати у 600 грн) складатиме лише 117 гривень.

Існує також можливість для інвесторів зменшити суму податку за вклади в НПФ за умови використання податкової пільги. Жодних податків при отриманні виплат з НПФ не сплачують особи старші за 70 років та інваліди I групи. Після смерті вкладника, його прямі спадкоємці також звільнені від сплати податків.

Накопичувальне страхування

Якщо інвестор захоче зняти одразу всю суму до завершення терміну накопичення, то стягується податок за стандартною формулою: ПДФО та військовий збір.

Якщо це зроблять його найближчі родичі (дружина або діти), то податком будуть обкладені лише 60% виплати. Так само на 60% виплати будуть нараховані податки, якщо страховий договір передбачає регулярні щомісячні виплати, як надбавку до державної пенсії. Наприклад, знімаючи щомісячно 2000 гривень, сума податків (з 60% виплати, тобто 1200 гривень) складатиме лише 234 гривні.

Після смерті застрахованого нерезидента буде стягуватись зі страхової виплати – ПДФО та військовий збір. А от при отриманні страхової виплати не прямим спадкоємцем, а далеким родичем, сума оподаткування буде значно меншою: ПДФО 5% і військовий збір 1,5%.

У накопичувальному страхуванні можна також зменшити суму сплачених податків, скориставшись податковою пільгою. Передбачається і повне звільнення від оподаткування страхових виплат за наступних умов:

  • якщо їх отримує неповнолітній або особа старша за 70 років у формі ануїтету;
  • якщо у вкладника виявили важке захворювання чи тимчасову непрацездатність після виписки з лікарні через хворобу, нещасний випадок, перелом, опіки тощо;
  • якщо у вкладника виявили постійну непрацездатність через нещасний випадок;
  • якщо вкладник помер і страхову виплату буде отримувати його прямий спадкоємець, який є резидентом України.

Акції

Оподаткування операцій з акціями залежить від різновиду отриманого доходу. Якщо інвестор отримав дивіденди з акцій іноземної компанії, то повинен сплатити податки в юрисдикції компанії за такою формулою: ПДФО 9% і військовий збір 1,5%.

Оподаткування дивідендів з акцій українських компаній буде майже вдвічі меншим: ПДФО 5% і військовий збір 1,5%.

А от у разі продажу акцій, стягуються податки з доходу (різниці між сумою придбання і сумою продажу акцій) уже за стандартною формулою: ПДФО 18% і військовий збір 1,5%.

Інвесторам також важливо пам’ятати про специфіку подвійного оподаткування, щоб не потрапити в халепу, коли доведеться сплатити податки і в Україні, і в країні отримання доходу. Україна уклала конвенцію про уникнення подвійного оподаткування із 70 країнами світу. Тому, якщо інвестор сплатив податок в одній із цих країн, йому можуть це врахувати при сплаті ПДФО в Україні. Для підтвердження сплати податків в іншій країні потрібно надати відповідні документи, і, найголовніше, вони повинні перевищувати 10%.

Пайові та корпоративні інвестиційні фонди

Система оподаткування доходу від вкладів в пайові інвестиційні фонди (ПІФ) та корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) є аналогічною до акцій, тобто залежить від отримання дивідендів від інвестиційних сертифікатів ПІФів або акцій КІФів чи їх продажу.

Дивіденди, які отримують фізичні особи від інвестиційного фонду оподатковуються за формулою: ПДФО 9% і військовий збір 1,5%.

У разі продажу своїх інвестиційних сертифікатів за вищою ціною, інвестор-фізична особа зобов’язаний сплатити ПДФО 20% і військовий збір 1,5%, а інвестор-юридична особа менше – ПДФО 18% і військовий збір.

Податковим агентом в таких операціях може виступати, як сам інвестор, так і покупець акцій/паїв: тут усе залежить від того, який шлях обирався під час виходу з інвестиції.

Криптовалюта, Р2Р-кредити та FOREX

В Україні досі відсутня на законодавчому рівні регламентація оподаткування доходів від інвестицій у криптовалюту. Дохід від продажу «крипти» оподатковується за уже звичною формулою: ПДФО 18% і військовий збір 1,5%.

Немає окремого законодавчого регулювання й оподаткування доходів від Р2Р-кредитування. Згідно з Податковим кодексом, формула оподаткування доходів від інвестицій в такі кредити є стандартною: ПДФО та військовий збір.

Що стосується доходів від інвестицій на міжнародному фінансовому ринку FOREX, то вони взагалі не підлягають оподаткуванню відповідно до статті 165 Податкового кодексу України. Фізичні особи-резиденти можуть займатись купівлею-продажем валюти у ліцензованих фінансових установах або ж в інших фізичних осіб (резидентів і нерезидентів). Доходи від конвертації валюти є частиною операцій з торгівлі валютними цінностями та не є об’єктом оподаткування для ПДФО й військового збору.

Висновки

Отже, який інструмент для вкладення заощаджень буде найвигіднішим інвесторам з точки зору мінімального оподаткування?

Finance.ua вирішив з цим питанням звернутись до експертів. Ось, що вони кажуть:

Юрій Шоломницький, керівник Центру макроекономічного моделювання при Київській школі економіки:

«Дохід від ОВДП та недержавних пенсійних фондів (зокрема і накопичувальне довгострокове страхування) звільнені від оподаткування, тому якщо обирати за єдиним критерієм – рівнем податків, то варто звернути увагу на ці інструменти.

Проте, дохід від НПФ (страхування) залишається у розпорядженні аж до моменту настання пенсійного віку (страхового випадку). Тому в популярному розумінні, це не є інвестуванням, а радше засобом накопичення.

Інші інструменти обкладаються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором (19,5%), відповідно, саме дохідність зважена на ризик має відігравати ключову роль. Волатильність золота, традиційних валют та криптовалют є досить високою, особливо для останніх, тому інвестиції в ці активи є ризиковими.

Ставки за депозитами значно знизилися протягом останнього року, тому варто їх розглядати лише у разі небажання витрачати сили на формальності, пов'язані з іншими інструментами, наприклад, ОВДП. Але з точки зору мінімального ризику, мінімальних податків та відносної простоти операцій, саме вкладення в ОВДП є найкращим інструментом для інвесторів-аматорів».

Артем Афян, керуючий партнер адвокатського об'єднання Juscutum:

«Очевидною перевагою депозитів як інструменту інвестування є гарантії від держави. Сума граничного розміру відшкодування коштів Фондом гарантування вкладів складає 200 тисяч гривень. Нещодавно в Україні знову запровадити податок на відсотки по депозитах, тому власникам депозитів, під час вибору такого інструменту інвестицій, доведеться ділитися доходами з державою.

Щодо облігацій внутрішньої державної позики, то податки з них наша держава не стягує. Зараз цей інструмент є надзвичайно вигідним, власне цим і пояснюється факт, що облігації витіснили майже всі інші папери з фондового ринку.

Із запровадженням податку на нерухоме майно, який поки погано адмініструється, нерухомість стала менш вигідною і тягне за собою фінансовий тягар у вигляді витрат за простій: йдеться зокрема й про сплату комунальних послуг. З податком на нерухоме майно стає все важче. Дохід з орендного майна потрапляє в загальну базу оподаткування.

Щодо недержавних пенсійних фондів, то забрати гроші з такого фонду раніше досягнення пенсійного віку неможливо, відповідно до законодавства. Правда, пенсійний вік в межах приватного фонду настає на 10 років раніше державного. Плюс винятком є форс-мажорні ситуації. Однак, це хороший мотиваційний інструмент, який має податкові пільги для фізичних осіб та корпоративних структур. Там є все: і повернення податку для фізичних осіб, і зменшення оподатковуваної бази для бізнесу, що сплачують податки на користь своїх співробітників.

В акціях та інвестиційних фондах працює загальний порядок оподаткування. Нещодавно погіршилися умови для інвестицій в цінні папери. Якщо раніше інвестиційний прибуток сягав 5% з різниці, то зараз він перейшов на загальну ставку оподаткування.

Щодо інвестиційних фондів, вони дозволяють отримувати гроші з податковим навантаженням у 10,5%. Якщо не зважати на ризики, які несуть за собою інвестиційні фонди, то такий інструмент є теж достатньо вигідним».