0 800 307 555
0 800 307 555

ФОП в Україні передбачено приблизно 20 000 грн декретних виплат. Як їх отримати?

Покрокова інструкція

Мене звуть Аліна, я – фізична особа-підприємець, і хочу поділитися з вами корисною інструкцією: як отримати відшкодування для ФОП по декретних виплатах. Це майже 20 тисяч гривень. Усе перевірено на власному досвіді.
Зміст

Довідка:

Жінка-підприємець, якщо вона сплачувала страхові внески, має право на отримання допомоги по вагітності й народженню дитини з Фонду соціального страхування (ФСС), як і звичайні наймані робітниці (стаття 19 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Перейдемо до покрокової інструкції: які документи необхідно зібрати, куди та як їх подавати.

Лікарняний

Перше, що вам знадобиться – лікарняний від вашого лікаря. Мабуть, це найлегший пункт у всій цій історії. Головне, щоб у ньому були правильно зазначені ваші реквізити й проставлені всі печатки.

Знадобиться оригінал і копії. Ось приклад:

Довідка з податкової

Звертаємося в податкову за місцем реєстрації із заявою для отримання довідки про сплату ЄСВ.

Я вирішила оформити цю довідку онлайн. Для цього потрібний електронний цифровий підпис (ЕЦП). Щоб довго не розписувати всі ці маніпуляції, Finance.ua зробив для вас відео-інструкцію.

Отримавши ЕЦП, переходимо на Урядовий портал, де необхідно буде ввійти в особистий кабінет.

Після того як зайшли в особистий кабінет, натискаєте на «Введення звітності»:

Обираємо функцію «Створити»:

А потім обираємо заяву про надання довідки про відсутність заборгованості по платежах.

У вікні, що з’явилося, натискаємо «Створити».

Бланк формується автоматично. Вручну треба заповнити поля 3, 4, 5, 6.

Далі натискаємо «Перевірити».

Заповнена форма з’являється у звітності.

Виділяємо й натискаємо «Підписати».

Програма надсилає нас на підпис. Має це такий вигляд:

Підписуємо, отриманим заздалегідь електронним підписом, а потім натискаємо «Відправити».

Вдало надісланою заявка вважається, коли в полі «Квитанція» стоїть 1.

Саму довідку я отримала через кілька днів.

Форма ОК-5

Цей документ видає Пенсійний фонд (ПФУ). Отримати його можна в районному управлінні буквально за 10 хвилин. Потрібний для цього тільки паспорт та ідентифікаційний код.

На щастя, з осені 2018 року форму ОК-5, як й інші довідки, можна оформити онлайн в особистому кабінеті за умови наявності ЕЦП. Для цього необхідно подати відповідне електронне звернення.

Заходимо в особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду.

У розділі «Комунікації з ПФУ» обираємо Запит на отримання електронних документів».

З меню, що випадає, обираємо «Довідка OK-5». І надсилаємо запит, результати якого можна перевірити в особистому кабінеті, в розділі «Мої звернення».

Багато часу це не забере. Я отримала довідку через 1 хвилину.

Рахунок для соціальних виплат

Для отримання декретних виплат ФОП не підходить соціальний рахунок, який ви оформлюватимете для отримання допомоги від держави. Знадобиться окреми корпоративний соціальний рахунок. Він обов’язково починається з цифр 2604.

Я як ФОП обслуговуюся в Таскомбанку й відкрила необхідний рахунок для соцвиплат через інтернет-банкінг «Тас24 Бізнес». Витратила на це 3 хвилини часу й ні копійки грошей.

Платіжки про сплату ЄСВ

Довго з цим не возилася, просто зробила скріни з інтернет-банкінгу.

Що далі?

Усі документи, які ми отримали в цифровому вигляді, доведеться роздрукувати. Можливо, з 1 вересня 2021 року друкувати вже нічого не потрібно буде, адже очільник Мінцифри Михайло Федеров обіцяв, що з цього дня державні органи в Україні не зможуть вимагати паперові документи, якщо вони є у людини в смартфоні.

Але режим paperless ще не настав. Та й мало віриться, що зовсім ніяких паперів не вимагатимуть – то система зависне, то інтернет перестане працювати, світло можуть вимкнути…

Далі з цим пакетом відправляємося в районний відділ Фонду соціального страхування. Не забудьте взяти з собою паспорт та ідентифікаційний код. На місці в мене прийняли документи та допомогли оформити заяву-розрахунок (завантажити її можна тут). На все в мене пішло хвилин 10.

Я подала запит у лютому, а гроші отримала наприкінці березня. Узагалі ця процедура триває від 10 до 30 календарних днів.

Після отримання коштів їх треба буде вивести на інший рахунок, адже з рахунку для соцвиплат їх витрачати не можна. На підприємницький рахунок (UA ******** 000002600 **********) також не потрібно, бо в тих, хто на єдиному податку, одразу виникне об’єкт оподаткування (це те саме, що поповнити рахунок власними коштами).

І фінальний штрих – після отримання грошей, потрібно надати звіт у соцстрах, що гроші отримані. Для цього необхідно заповнити спеціальну форму (Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам) і занести її у Фонд соціального страхування.

Резюме

Українці дуже часто відмовляються від того, що належить їм по праву, здебільшого через необізнаність. Ще однією причиною може бути страх перед «начальством».

Хай там як, не варто дарувати державі те, що вам передбачено, тим паче якщо це «передбачено» формується на основі наших податків. На всю бюрократію у вас піде день-два, утім ви отримаєте доволі відчутний «бонус», який вам точно стане в пригоді з появою малюка.

Finance.ua вже писав, що базовий набір всього необхідного під час вагітності й першого року життя дитини обходиться у 84 тис. грн, розширений – 138 300 грн.

Тільки на дитяче харчування піде близько половини цієї суми. А 20 тисяч декретних виплат, які може отримати жінка-підприємець, складуть майже 24% базового набору. Непогана мотивація, щоби витратити день-інший на бюрократію.