0 800 307 555
0 800 307 555

Допомога для ВПО: суми та процедура отримання

Розглядаємо допомогу від держави та міжнародних організацій

Повномасштабна війна, яку 24 лютого розпочала росія проти України, триває. За цей час, згідно з даними Міжнародної організації з міграції, понад 8 млн українців були змушені переміститися всередині країни.
Зміст

Найбільшої підтримки, якої потребують ці люди, залишається фінансова.

Отримати грошову допомогу внутрішньо переміщені особи можуть не тільки від держави, а й від міжнародних організацій.

Finance.ua зібрав в одній статті наявні програми міжнародної допомоги для ВПО.

Одразу наголосимо, що отримувати грошову допомогу можна лише від однієї міжнародної гуманітарної організації. Адже, по суті, це одна й та сама допомога, лише виплачується вона через різні канали, має різні вимоги й географію. До уваги не береться допомога від держави.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі подій.

Також ми зібрали в одному спецпроєкті корисні матеріали для тих, хто залишився в Україні.

Хто такі внутрішньо переміщені особи

Відповідно до глосарія Міжнародної організації з міграції, внутрішньо переміщені особи (ВПО) – це особи або групи осіб, які були змушені покинути свої домівки чи місця звичного проживання внаслідок або щоб уникнути наслідків збройних конфліктів, широкомасштабного насильства, порушення прав людини, природних чи техногенних катастроф, і які не перетинали міжнародно визнаний кордон країни.

За словами заступника міністра соціальної політики України Віталія Музиченка, переміщення – це не обов’язково, коли людина зі сходу переїхала на захід або з півночі – в центр країни. Переміщення може відбуватися також і в середині свого регіону, ба навіть міста.

Термін ВПО ввійшов у наш повсякденний вжиток з 2014 року, коли громадяни з Криму та частини Донбасу, були змушені рятуватися від окупантів.

Як отримати статус ВПО

Зараз доступні кілька способів отримання статусу та відповідної довідки про внутрішнє переміщення:

  • особисто звернутися до найближчого до вас Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • звернутися до виконавчого органу місцевої ради. Якщо, наприклад, говорити про Київ, то це КМДА;
  • через департамент соціального захисту населення місцевої державної адміністрації;
  • використавши застосунок «Дія». Для цього потрібно мати біометричні документи: або ID-картку, або закордонний паспорт.

Для отримання статусу ВПО потрібно надати паспорт та ІПН. Підтвердженням податкового номера також може бути відповідний штамп у паспорті-книжечці, або інформація, що зашита в ID-паспорт (якщо вона міститься в чіпі, на звороті документа буде зазначений ваш податковий номер). Якщо статус отримує дитина, в пригоді стане свідоцтво про народження.

Для отримання статусу ВПО та відповідної довідки також необхідно написати заяву, вказати останнє місце проживання/реєстрації та фактичне місце проживання на час подання заяви, і зазначити банківський рахунок (для соціальних виплат чи єПідтримка) у форматі IBAN.

  • Що таке IBAN?

    IBAN (International Bank Account Number) – міжнародний номер банківського рахунку, приведений у відповідність зі стандартом №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO та Європейського комітету з банківських стандартів ECBS. На сьогодні такий формат рахунків використовується в більш ніж 60 країнах світу.

    Кожна держава формує свою структуру номера IBAN-рахунки. В Україні він складається з 29 букв і цифр (в деяких країнах до 34 символів):

    • 1-2 символи – код країни (UA);
    • 3-4 символи – контрольний розряд;
    • 5-10 символи – код банку (МФО);
    • 1-29 символи – власне розрахунковий рахунок в банку.

    Дізнатися IBAN можна у вашому банку. Як зв’язатися з банком під час війни дивіться тут.

Отримавши статус ВПО та відповідну довідку, ви можете претендувати на грошову допомогу від держави та міжнародних організацій.

Грошова допомога ВПО від держави

Якщо на початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ держава виплачувала фінансову допомогу всім внутрішньо переміщеним особам, то з травня перелік тих, хто може її отримувати, змінився.

Наразі щомісячну допомогу від держави мають право отримувати:

  • особи, які перемістилися з територій, де ведуться бойові дії, або тих, які перебувають у тимчасової окупації чи в оточенні (блокуванні);
  • громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які подали заявку на відшкодування, зокрема через Єдиний державний портал електронних послуг.

Розмір грошової допомоги ВПО на місяць складає:

  • для осіб з інвалідністю і дітей – 3 тис. грн;
  • для інших осіб – 2 тис. грн.

Допомога від Червоного Хреста

Наприкінці квітня Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Товариство Червоного Хреста України та Мінсоцполітики підписали меморандум про взаєморозуміння. Його мета – фінансово підтримати осіб, які постраждали від війни.

Для цих цілей МКЧХ сформував бюджет у розмірі 1,9 млрд грн, а Товариство Червоного Хреста України – 500 млн грн. Фінансова допомога складе 2500 грн на особу на місяць протягом щонайменше одного місяця.

Допомога виплачується без окремого звернення людини, незалежно від отримання інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Списки формує і передає Червоному Хресту Міністерство соціальної політики на основі інформації, що міститься в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а також з-поміж людей, які подали заявку на отримання допомоги через інформаційну платформу «єДопомога».

Якщо раптом ви потребуєте іншої допомоги, наприклад, харчі, воду, предмети першої необхідності, ви можете зв’язатися з МКЧХ напряму. Контактні телефони Міжнародного Комітету Червоного Хреста для дзвінків з України:

  • Основний номер 0 800 300 155
  • Донецьк 0 800 300 185
  • Луганськ 0 800 300 195

Програма «Спільно» від ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ або ж Дитячий фонд ООН – це спеціалізована структура Організації об’єднаних націй, яка була створена у грудні 1946 року для захисту прав та інтересів дітей з моменту народження і до початку дорослого життя.

Очевидно, що на допомогу за цією програмою можуть розраховувати родини з дітьми. Категорії таких родин наступні:

  • мають троє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років;
  • мають двоє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина з інвалідністю.

Подати заявку також можуть названі батьки чи офіційні опікуни, якщо теж відповідають цим вимогам.

Щоб отримати допомогу, необхідно заповнити анкету на цьому сайті.

Заявку розглянуть фахівці ЮНІСЕФ і ухвалять відповідне рішення. Про нього вас сповістять SMS.

Якщо ви відповідаєте критеріям, вам нарахують тримісячну допомогу в розмірі 2 220 грн на кожного, але не більше як на п’ятьох членів домогосподарства.

Приклад: якщо у вашому домогосподарстві четверо, ви отримаєте 26 640 грн (2 220 грн х 4 особи х 3 місяці). Якщо вас п’ятеро чи більше, то ви отримаєте 33 300 грн (2 220 грн х 5 осіб х 3 місяці).

Цю суму ви отримаєте єдиним банківським переказом на вказаний вами рахунок.

Виплата здійснюється протягом 4 тижнів з моменту заявки.

Для сімей, які не мають банківського рахунку чи доступу до нього, ЮНІСЕФ обіцяє альтернативні способи отримання допомоги.

Допомога ВПО від Агентства ООН у справах біженців

Агентство ООН у справах біженців ще в березні розпочало збирати дані для надання своєї допомоги, зокрема грошової, людям, які були змушені покинути свої домівки через війну. У цьому агентству допомагає низка благодійних фондів і громадських організацій.

На цю програму можуть розраховувати люди, які виїхали до Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Тернопільської, Черкаської, Чернівецької, Хмельницької областей.

Розмір допомоги – 2 220 грн на кожного члена родини на місяць. Вона покриває тримісячний період.

Агентству ООН у справах біженців знадобиться від вас і кожного члена вашої сім’ї з вами така інформація:

  • ПІБ;
  • місце, дата народження, номер телефону тощо;
  • ідентифікаційний код платника податків;
  • свідоцтво про народження дітей (за наявності);
  • довідка ВПО (за наявності);
  • номер банківської картки.

Зверніть увагу, що окрім номера картки у вас більше нічого не можуть вимагати – ні PIN-код, ні CVV/CVC-код (три цифри на звороті).

Якщо ви відповідаєте критеріям, уся сума за три місяці буде перерахована одному члену домогосподарства одним зі способів – на банківський рахунок або через Укрпошту.

Переказ на банківський рахунок відбувається через фінансову установу Rapyd. У такому разі ви отримаєте SMS:

Вітаю! Вам надійшов переказ від УВКБ ООН у розмірі ХХХХ грн. Це є грошова допомога для ВПО на 3 місяці. Гроші доступні на вашому картковому рахунку. Більше інформації за посиланням https://www.unhcr.org/ua/43231-unhcr–is–launching–a–cash–assistance–programme–for–idps–ua.html або гарячою лінією 800 307 711.

Через Укрпошту зможуть отримати гроші ті сім’ї, які не мають банківського рахунку, або вказали неправильні реквізити. Перелік доступних відділень надається після реєстрації.

Для отримання платежу людині необхідно прийти з паспортом до відділення Укрпошти.

Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо допомоги, ви можете зателефонувати до Управління Верховного комісара ООН у справах біженців за номером 0 800 307 711, або написати на unhcrukraine.cash@gmail.com. Також є група в телеграмі.

Допомога від Всесвітньої продовольчої програми ООН

Ще один вид допомоги, на який не потрібно подавати додаткові заяви чи відомості. Списки на основі відомостей з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб формує та передає Всесвітній продовольчій програмі ООН Міністерство соціальної політики.

Вноситься така інформація:

  • ПІБ;
  • дата народження;
  • ІПН (або серія та номер паспорта за відсутності такого номера через релігійні переконання);
  • останнє задеклароване/зареєстроване місце проживання (область і район);
  • кількість переміщених членів домогосподарства;
  • контактний номер мобільного телефону.

За результатами розгляду та проведеної перевірки задля уникнення подвійних виплат, Всесвітня продовольча програма ООН надсилає повідомлення на вказаний контактний номер з кодом підтвердження та інформацією, як отримати грошовий переказ.

Розмір допомоги – 2 220 гривень на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більш як для трьох осіб.

Виплата здійснюється щомісяця протягом трьох місяців через систему міжнародних грошових переказів Western Union.

Програма охоплює переселенців, які тимчасово проживають у Вінницькій та Рівненській областях.

Допомога від Міжнародної організації міграції

Міжнародна організація з міграції коштом початкового фінансування з Центрального фонду реагування на надзвичайні ситуації (CERF), Європейського Союзу, Канади, Німеччини та Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) ще в березні розпочала програму грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб.

Програма наразі охоплює лише Вінниччину та Закарпаття. Планується розширення на Івано-Франківську, Львівську та Чернівецьку області.

Для отримання допомоги потрібно зареєструватися як ВПО в місцевих органах соціального захисту або ж ЦНАПі.

Пріоритет надається вагітним, самотнім батькам, сім’ям з двома або більше дітьми, родинам, де є люди з інвалідністю, людям поважного віку (65+ років) – тобто найменш захищеним верствам населення.

Розмір виплати складає 2 220 грн на особу.

За додатковою інформацією звертайтеся Сафа Мсеглі (Safa Msehli) smsehli@iom.int, +4179 403 5526, Пол Діллон (Paul Dillon) pdillon@iom.int, +4179 636 98 74.

Допомога від Норвезької ради у справах біженців

Станом на 3 травня в програмі Норвезької ради у справах біженців (NRC) зареєструвалися вже 40 тис. родин. Реєстрація триває.

Долучитися можна тільки через чат-бот у месенджері WhatsApp. Для цього завантажте застосунок (Android, iOS, комп’ютери Mac або Windows), додайте в контакти номер 0 800 609 844 та відправте на нього повідомлення з текстом «NRC» (без лапок).

Зверніть увагу, що в процесі реєстрації вам потрібно буде сфотографувати свої документи для посвідчення особи.

«Наразі реєстрація проходить лише за допомогою чат-боту у WhatsApp. Ми не маємо посилань з гугл-формами або чат-ботів в інших месенджерах чи сайтах. Читайте уважно інструкції, що вам надходять у чат-боті, щоб уникнути помилок та пришвидшити процес реєстрації», – кажуть в NRC.

Зворотній зв’язок після реєстрації займає до 10 днів. Надходження коштів – через місяць після реєстрації.

Розмір допомоги складає 2 220 грн на кожного члена родини на місяць. Сумарно виплати розраховані на три місяці.

Ви також можете звернутися за безоплатною правовою допомогою на гарячу лінію Норвезької ради у справах біженців: 0 800 302 007.