Депозити проти ОВДП: що обрати на старті 2024 року
І що принесе більше грошей?
Більшість українців не «заморочуються» цим питанням і просто переводять усі вільні кошти у вільно конвертовану валюту – долари чи євро, рідше – англійські фунти чи польські злоті. Проте досвід минулого року показав, що це не завжди правильний вчинок.
У січні 2023 року долар коштував дорожче, ніж у грудні. Отже, ті, хто просто тримав заощадження у готівковій іноземній валюті, втратили.
Для тих же, хто наважився довіритися національній валюті, минулий рік виявився вдалим. При обліковій ставці НБУ 25% відсоткові ставки за депозитами доходили до 20% річних, що за долара, що подешевшав, фактично принесло стільки ж у валюті.
З іншого боку, завдяки появі т.зв. військових облігацій багато хто минулого року вперше придбав облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
Що ж краще обрати: депозити чи ОВДП? Що буде зручнішим, що принесе більший прибуток?
Finance.ua порівняв обидва види вкладень за кількома основними параметрами і зважив усі «за» та «проти».
Оформити депозит набагато простіше, ніж купити ОВДП, адже при купівлі ОВДП необхідно:
- додатково відкривати особовий рахунок у цінних паперах;
- вести облік цінних паперів у депозитарії;
- погашати цінні папери;
- виплачувати суму при погашенні цінних паперів на рахунок клієнта.
Все це, звичайно, робить банк чи фінансова компанія, але на все це йде час. Деякі операції можуть тривати більше ніж добу. Інша річ депозит: вніс кошти – і він уже відкритий.
Резюме: з погляду простоти оформлення депозит – однозначно кращий.
Депозит можна оформити на 1, 3, 6, 9, 12, 13 місяців тощо.
У деяких банках клієнт може обрати не тільки, на скільки місяців покласти свої кошти, а й конкретну дату повернення. Це дуже зручно, якщо точно знаєш, коли можуть знадобитися тимчасово вільні гроші. Деякі оформляють депозит із терміном закінчення перед якоюсь значущою подією: весіллям, купівлею квартири чи автомобіля тощо.
У випадку з ОВДП можна спробувати підгадати, купивши цінний папір із терміном погашення до потрібної дати, проте це буде досить складно і далеко не завжди вдасться.
Також у випадку з ОВДП є можливість зафіксувати відсоткову ставку на триваліший період, купивши папери зі строком обігу 2-3 роки. Банки рідко пропонують таке, і ставка для 2-3-річного депозиту буде менш вигідною.
Резюме: з погляду строку дії депозит однозначно зручніший, ніж ОВДП.
І оформити депозит, і придбати ОВДП можна у трьох різних валютах: гривні, доларах США та євро.
Резюме: з погляду валюти вкладу переваг у будь-якого з варіантів немає.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну мінімальний поріг вкладу в ОВДП стартував від 100 тис. гривень. З появою т.зв. військових облігацій (боргових цінних паперів, які країна випускає з метою фінансування воєнних операцій. – Ред.) мінімальна сума вкладу в ОВДП знизилася до 1 тис. гривень/доларів/євро.
Втім, купити ОВДП на 200-400 доларів чи євро – неможливо. Мінімальна сума визначається вартістю одного цінного паперу у тій чи іншій валюті. З цієї причини неможливо купити ОВДП на чітко обумовлену суму, наприклад, 3 тис. доларів або 20 тис. гривень. Вартість пакету ОВДП, що купуються, буде кратна вартості однієї облігації.
Деякі компанії встановлюють мінімальну суму при купівлі ОВДП. Наприклад, у Приватбанку вона становить 50 тис. гривень.
Щодо депозиту в тій чи іншій валюті, то часто банк може встановлювати мінімальну суму вкладу, не обмежуючи клієнта більше нічим. Клієнт може оформити депозит на будь-яку суму (вищу за мінімальну).
Резюме: з погляду суми вкладу депозит має однозначну перевагу перед ОВДП.
Донедавна будь-яка купівля облігацій внутрішньої держпозики супроводжувалася купою додаткових витрат, оскільки необхідно було заплатити за:
- відкриття рахунку у цінних паперах;
- зарахування куплених ОВДП на рахунок;
- ведення обліку ОВДП на рахунку у цінних паперах за кожний місяць;
- виконання операцій з погашення цінних паперів;
- переказ коштів після погашення. Ця комісія стягується зазвичай, якщо рахунок повернення відкрито іншому банку.
З цієї причини було вигідно купувати ОВДП лише на великі суми.
З появою військових облігацій ця проблема зникла: при купівлі банк або фінансова компанія не бере жодних додаткових комісій. Але при купівлі решти (не військових) ОВДП подібні витрати можуть бути.
Водночас при оформленні депозиту нічого переплачувати не треба. Навіть картку під депозит банк відкриє безкоштовно та без плати за її обслуговування.
Резюме: тут є перевага депозитів.
Якщо за всіма попередніми пунктами ОВДП програвали, то за прибутковістю фінансового інструменту ОВДП має явну перевагу перед депозитами, оскільки купонний дохід за облігаціями та інвестиційний прибуток не підлягають оподаткуванню; з них також не стягується військовий збір.
Тобто якщо запланована дохідність за ОВДП та відсоток за депозитами рівні і становлять, наприклад, 15% річних, то при погашенні ОВДП клієнт отримає більше.
Резюме: з погляду прибутковості ОВДП виграють у депозитів.
А що робити, якщо раптом терміново знадобляться гроші? Наприклад, несподівано треба сплатити лікування чи операцію близької людини?
У разі депозитів швидше за все достроково повернутися гроші не вийде. Банки, навчені гірким досвідом попередніх фінансових криз, коли клієнти буквально виносили всі гроші, окремим пунктом у договорі прописують неможливість дострокового отримання вкладених грошей.
Звичайно, бувають винятки, коли банк іде назустріч клієнту: для цього потрібно буде надати банку документи з медустанови та сподіватися, що банк зглянеться.
У випадку з ОВДП є можливість продати облігації на вторинному ринку та отримати назад частину своїх грошей.
Однак треба розуміти, що розраховувати на повернення 100% вкладених коштів не варто: за такого продажу зазвичай закладається певний дисконт (знижка), щоб можна було знайти бажаючих. І на цю операцію також знадобиться деякий час (від одного до кількох днів).
Резюме: з погляду можливості дострокового повернення грошей ОВДП мають перевагу перед депозитами.
Повернення коштів з депозиту у разі банкрутства банку здійснює Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» №4452-IV, який набрав чинності 23.02.2012 року.
Відповідно до цього закону, Фонд гарантує виплату вкладнику коштів у сумі до 200 тис. гривень. У разі, якщо вклад у валюті, повернення здійснюється у гривні за курсом НБУ на момент введення до банку тимчасової адміністрації.
Наразі діє положення, згідно з яким до закінчення дії воєнного стану в країні (і три місяці після) вкладнику гарантується повернення 100% його вкладу. Але – у національній валюті. Якщо вклад був у доларах чи євро, можливо, що його повернуть гривнею за не найвигіднішим курсом.
Крім того, через три місяці після закінчення воєнного стану ліміт на гарантовану суму буде збільшено до 600 тис. грн.
Водночас повернення коштів, вкладених в ОВДП, гарантує сама держава Україна. Причому – у тій валюті, в якій було номіновано цінний папір. Єдиний варіант, коли вкладені в ОВДП кошти можуть зникнути, – це оголошення дефолту.
Резюме: з погляду гарантій повернення і депозити, і ОВДП мають свої плюси та мінуси.
Як бачимо, однозначної переваги в питанні, що ж обрати, не мають ні депозити, ні ОВДП. Кожен із варіантів вкладень має свої плюси та мінуси. Тому перед тим як обрати, куди вкладати кошти, варто проаналізувати всі за і проти, врахувати всі нюанси – і лише потім приймати рішення.
Для когось визначальним буде питання прибутковості, для іншого – можливість швидкого доступу до коштів, для третього – простота оформлення.
Водночас варто пам'ятати, що, купуючи військові ОВДП, ви підтримуєте Збройні сили України та робите свій внесок у перемогу України над росією.