Технічний дефолт – що це означає для росії
Коротко про головне
Вони мали бути виплачені не пізніше 27 травня. Після цієї дати увімкнувся відлік 30-денного терміну.
Оскільки до 27 червня борг у валюті не був погашений, настав так званий «технічний дефолт».
Сталося це тому, що 25 травня OFAC (управління з контролю за іноземними активами – підрозділ Міністерства фінансів США, що займається питаннями фінансової розвідки, плануванням та застосуванням економічних і торгових санкцій) не продовжило спеціальний дозвіл на проведення платежів за боргом від росії.
Технічний дефолт відрізняється від звичайного дефолту тим, що гроші у країни (в даному разі – у росії) є, але погасити борг ними вона не може технічно.
Актуальна інформація про російсько-українську війну – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.
-
Сам прецедент дефолту як такого. Востаннє ще більшовицька росія допустила дефолт (і тоді він був повноцінним) 1918 року, тобто понад 100 років тому.
- З країнами, які допустили дефолту, не дуже хочуть мати справу. Таку країну зазвичай «відключають» від зовнішніх ринків капіталів, блокується банківська система, падають усі рейтинги, з країни йдуть інвестори та вкладені ними гроші. Хоча у випадку з росією це сталося ще після 24 лютого. Мав місце так званий «моральний дефолт», а сьогодні він став уже технічним та очевидним усім.
- Зростає ймовірність так званих крос-дефолтів. Що це таке? До країни, яка допустила дефолт у тому чи іншому вигляді, можуть звернутися інші кредитори з проханням достроково виплатити борги. А це вже десятки мільярдів доларів. І найімовірніше росія не зможе виплатити ці борги.
Як наслідок, навіть ризиковані інвестори-авантюристи навряд чи захочуть мати справу з росією, і вона опиниться у фінансовій ізоляції.
Реакцію російського керівництва на те, що сталося, наочно продемонстрував прессекретар путіна Дмитро Пєсков, який заявив, що «платіж у валюті росія робила, а те, що кошти не дійшли до одержувачів – не наша проблема». Нічого дивного: чого очікувати від країни, яка поводиться як злодій та гопник…
У 21-му столітті відомі кілька випадків оголошення технічного дефолту. Так, у 2001 році Аргентина не змогла виконати свої зобов'язання та оголосила технічний дефолт після того, як МВФ відмовився пересилати їй черговий транш кредиту.
Це сильно вдарило по банківській системі країни, призвело до знецінення аргентинського песо та різкого падіння економіки.
2003 року Аргентина оголосила дефолт за боргами МВФ.
2015 року технічний дефолт було визнано за зобов'язаннями Греції: країна не перевела Міжнародному валютному фонду транш у розмірі 1,54 млрд євро в межах погашення заборгованості.
Офіційно дефолт країна не оголошувала, але через невиконання боргових обіцянок технічний дефолт визнано її кредиторами. Євросоюз надав країні пакет екстреної фінансової допомоги за умов здійснення заходів жорсткої економії, приватизації державних активів і реалізації структурних реформ в економіці. Без допомоги Євросоюзу країну чекав би неминучий крах.
Так, якщо інші країни запровадять повне ембарго на купівлю у неї енергоносіїв, а всі кредитори одночасно висунуть борги до оплати.
На жаль, поки що це майже нереально: більшість країн Європи продовжує купувати у росії і нафту, і газ, а такі гіганти, як Китай і особливо Індія, навіть збільшили покупки, скориставшись ситуацією та запропонованими знижками.