0 800 307 555
0 800 307 555

Дрони-камікадзе RAM II UAV: на що зібрали Притула та Стерненко

Вартість і характеристики дронів-камікадзе RAM II UAV

На жаль, росія вже масово застосовує не лише ракети, а й іранські дрони камікадзе Шахед-136. Але наша країна має свої безпілотники-камікадзе, чим вони відрізняються від іранських і як використовуються – розповімо в цій статті Finance.ua.
Зміст

Ще більше статей на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Українські дрони-камікадзе RAM II UAV

У понеділок, 10 жовтня 2022 року, Сергій Притула, відомий покупкою SAR супутника, оголосив про збір коштів на закупівлю українських безпілотників камікадзе RAM II. Але що це за «звір»?

RAM II UAV – розробка української компанії DeViRo у кооперації з CDET та Ukrainian Armor.

Дрон-камікадзе створений на основі розвідувального БПЛА Лелека-100 за нормальною аеродинамічною схемою (тобто як звичайний літак. – Ред.).

Це не стратегічний БПЛА, він не повинен залітати вглиб території супротивника й атакувати там важливі об'єкти. Тобто RAM II та іранські Шахед-136 належать до різних класів і порівнювати їхні характеристики некоректно.

Характеристики RAM II UAV/UAS

Бойовий радіус

30 км*

Час польоту

до 55 хвилин

Розмах крила

2,3 м

Довжина

1,54 м

Крейсерська швидкість

70 км/год

Практична стеля

1000 м

Двигун

електричний

Максимальна злітна вага

8 кг

Маса бойової частини

3 кг

Види боєголовок

осколково-фугасна, бронебійна, термобарична

Спосіб наведення

за телевізійним каналом

*Сам собою безпілотник може летіти набагато далі, його обмежує дальність стійкого радіозв'язку з оператором. Тобто з крейсерською швидкістю 70 км/год можна подолати відстань до 60 км, не виходячи з радіуса 30 км.

Для запуску безпілотника використовується катапульта, що встановлена ​​на землі, бронеавтомобілі або звичайному пікапі.

Час розгортання такої системи – менше 10 хвилин!

Як можна зрозуміти з характеристик, RAM II UAV – безпілотник оперативно-тактичного класу та використовуватиметься, найімовірніше, на фронті для ураження таких цілей як: системи ППО ближнього радіусу, легкоброньовані та неброньовані машини, скупчення живої сили.

Електричний двигун робить дрон-камікадзе практично безшумним. Також такий двигун не виділяє тепло як двигун внутрішнього згоряння (поршневий або газотурбінний. – Ред.), що унеможливлює виявлення та наведення за допомогою інфрачервоних засобів. Водночас невеликі розміри та пластиковий корпус роблять його малопомітним для радарів.

Керується безпілотник оператором радіоканалу за допомогою камери високої роздільної здатності з 10 кратним збільшенням.

У мережі можна знайти відео знищення за допомогою RAM II UAV системи ППО ближнього радіусу «Оса». Вірогідно й для сучасніших «панцирів» цей БПЛА буде дуже складною ціллю.

Вартість RAM II UAV

Сергій Притула в інтерв'ю заявив, що метою збору коштів було придбання 5 комплексів RAM II та трьох станцій управління. До складу комплексу входить 10 дронів-камікадзе, тобто один комплекс RAM II UAV коштує 20 мільйонів гривень, включаючи станцію управління. Відповідно, вартість самого дрона-камікадзе не може бути більшою за $50 тис., оскільки станція управління – це дуже дорогий і складний виріб.

За добу після оголошення збору коштів українці пожертвували 352 млн. грн (збір тривав з 12:00 10 жовтня до 12:00 11 жовтня. – Ред.). Як пояснив Сергій Притула, план був – законтрактувати 50 ударних дронів-камікадзе та взяти до них три наземні станції. Усе це мало обійтися в 100 млн грн. Оскільки план перевиконаний, гроші будуть використані раціонально, щоб була «бавовна». Детальніше – на відео.

ST-35 «Грім» (Silent Thunder)

Ще один боєприпас, що баражує, розроблений і виготовлений в Україні компанією Атлон авіа. Грім має унікальну систему запуску боєприпасу за допомогою гексакоптера (майже те саме, що квадрокоптер, але з шістьма гвинтами. – Ред.).

Запускається дрон-камікадзе із землі разом з гексакоптером, після чого скидається і продовжує політ самостійно.

Така система дозволяє підвищити дальність та заощадити на акумуляторі боєприпаса.

До того ж на гексакоптері встановлений радіоретранслятор, а це своєю чергою дозволяє збільшити дальність зв'язку між оператором і дроном.

Вартість комплексу невідома також як обсяги постачання.

Характеристики ST-35 «Грім»

Максимальна дальність

30 км

Час польоту

60 хвилин

Розмах крила

1,6 м

Довжина

1,1 м

Швидкість

120-140 км/год

Практична стеля

1200 м

Максимальна злітна маса

9,5 кг

Маса бойової частини

3,5 кг

Види боєголовок

осколково-фугасна, бронебійна, термобарична

У російсько-українській війні використовуються не лише українського виробництва боєприпаси, що баражують. Для порівняння подивимося на їхні характеристики та вартість.

Польські дрони Warmate

Дрони-камікадзе з Польщі почали надходити до ЗСУ на початку війни з росією. Також вони закуповувалися в межах ініціативи «Армія дронів».

Відомо, що було придбано 40 боєприпасів, що баражують, за 64 мільйони гривень. Маємо приблизну вартість комплексу Warmate в 1 600 000 гривень або $43 тис.

Ціна приблизна тому, що невідомий комплект постачання (сам апарат+станція управління. – Ред.). Зазвичай самих дронів-камікадзе в комплекті постачання більше, ніж станцій керування.

Характеристики Warmate

Максимальна дальність

10 км

Час польоту

до 30 хвилин

Розмах крила

1,6 м

Довжина

1,1 м

Швидкість

80-150 км/год**

Практична стеля

300 м

Максимальна зльотна маса

4 кг

Маса бойової частини

0,8 кг

Види боєголовок

осколково-фугасна, запальна, термобарична

Спосіб наведення

автоматичний або за телевізійним каналом

**Друге значення 150 км/год, це швидкість пікірування, тобто швидкість з якою дрон падає на ціль.

Warmate менший за RAM II, не призначений для тривалого польоту та несе менше вибухівки. Водночас запускати його можна не тільки з катапульти, але й з рук, що дає певну гнучкість у застосуванні.

Switchblade 600/300

Switchblade – це сімейство боєприпасів, що баражують, від компанії AeroVironment.

Ці дрони випускаються в модифікаціях Switchblade 300, Switchblade 600 та Blackwing. Останній фактично є розвідувальним дроном і не оснащується боєголовкою.

Особливістю Switchblade, яка відрізняє його від інших дронів-камікадзе описаних вище, є наявність системи розпізнавання образів. Що своєю чергою дозволяє дрону самостійно знаходити цілі для атаки.

Switchblade 300 – це невеликий дрон-камікадзе, призначений для використання в піхоті. Разом з пусковою установкою він важить лише 2,7 кг, що дозволяє його легко переносити одній людині.

Характеристики Switchblade 300

Максимальна дальність

10 км

Час польоту

до 15 хвилин

Швидкість

100-160 км/год

Практична стеля

150 м

Маса боєприпаса

2 кг

Маса бойової частини

0,3 кг

Види бойоголовок

осколково-фугасна

Спосіб наведення

за телевізійним каналом

У відкритих джерелах вказується різна вартість Switchblade 300. Від $4 тис. до $6 тис. Найімовірніше це вартість боєприпаса, без урахування системи управління.

Інша сума, яка часто з'являється у пресі – $60 тис. Вона більше схожа на вартість комплексу із системи управління та кількох БПЛА.

Switchblade 600

Модель 600 набагато більша за свого «молодшого брата». Його маса разом із пусковою установкою – 54 кілограми. Вона не призначена для використання одним піхотинцем. Дрон повинен перевозитися або встановлюватись на автомобіль, запускатися з гелікоптера або літака.

Характеристики Switchblade 600

Максимальна дальність

40 км

Час польоту

до 40 хвилин

Швидкість

112-185 км/год

Практична стеля

150 м

Маса боєприпаса

25 кг

Маса бойової частини

2,67 кг

Види боєголовок

тандемна кумулятивна (FGM-148 Javelin)

Спосіб наведення

за телевізійним каналом

Якщо Switchblade 300 – це компактна зброя, більш призначена для невеликих розвідувально-диверсійних груп, модель 600 здатна знайти та знищити бронетехніку на значній відстані.

Як бойова частина Switchblade 600 використовується боєголовка від комплексу Джавелін з тандемним кумулятивним боєприпасом.

Вартість комплексу Switchblade 600 не розголошується. Але відомо про підписання контракту на виробництво 10 комплексів (так, всього десяти. – Ред.) для України на суму 2,2 мільйона доларів. Що дає підстави припустити, що вартість одного комплексу Switchblade 600 – 220 тис. доларів США.

Найімовірніше в один комплект постачання входить пускова система, система керування та кілька дронів-камікадзе.

Вартість власне боєприпасу, що баражує, водночас має бути в межах 20-30 тис. доларів США.

***

Отже, якщо судити з характеристик та вартості RAM II UAV, які планують закупити Притула та Стерненко, ЗСУ незабаром можуть отримати гарну зброю за гідною вартістю. А головне, у великій кількості. Сподіваємося, що це значно вплине на перебіг бойових дій.