0 800 307 555
0 800 307 555

Що таке ОСЦПВ

І як воно працює

Наздогнали «Рендж Ровер» на своєму «Деу Ланосі» і не знаєте, чи вистачить грошей від продажу вашої машини на ремонт чужого бампера? Щоб водії не ставили собі подібних запитань, держава зобов'язала їх раз на рік купувати страхові поліси ОСЦПВ.
Зміст

ОСЦПВ, вона ж «обов'язкова страховка» – це форма державного захисту потерпілих при ДТП. Йдеться про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. Страховий поліс ОСЦПВ компенсує збитки потерпілим в результаті ДТП. Іншими словами – покриває витрати винуватця аварії. Страховик оплатить ремонт постраждалої машини, лікування водія і пасажирів. Якщо власник поліса протаранить чийсь паркан, будинок, магазин та іншу нерухомість, він також візьме на себе компенсацію цих витрат. У народі поліс ще називають «автоцивілкою».

Навіщо потрібна така страховка?

 

По-перше, такий поліс обов'язковий для всіх власників авто, зареєстрованих в Україні або тимчасово ввезених в країну. Фактично, ОСЦПВ – настільки ж необхідний документ як техпаспорт і водійські права. Без нього сідати за кермо не варто.

По-друге, він може заощадити чималі гроші, якщо ви раптом станете винуватцем аварії. Ремонт автомобіля потерпілого, лікування постраждалих або ремонт нерухомості – все це будуть витрати страхової компанії.

Ну і по-третє, з полісом ОСЦПВ ви можете розраховувати на відшкодування заподіяної вам шкоди в результаті ДТП, якщо її буде завдано невстановленим транспортним засобом або автомобілем, власник якого не застрахувався або керував ним, не маючи на те права. У таких випадках гроші виділяє фонд захисту потерпілих МТСБУ.

Що буде, якщо не страхувати?

Водій не має права їздити без автоцивілки. Якщо її немає, йому загрожує штраф у розмірі від 425 до 850 гривень. Правда, оштрафувати можуть тільки безпосередньо після ДТП або під час складання протоколу за порушення правил дорожнього руху. Зупиняти авто без причини і вимагати показати діючий поліс ніхто не має права.

Виходить, якщо «зловлять» без страховки, то в гіршому випадку доведеться заплатити 850 грн. А сам поліс буде коштувати більше 1000 грн. То чи варто страхувати? Адже можуть і не зловити. Однозначно, варто. Тому що, створивши аварію без ОСЦПВ, водієві доведеться своїми силами компенсувати збитки всім потерпілим. І обійдеться це, швидше за все, набагато дорожче.

Розрахувати вартість і купити поліс можна тут.

Приклад

Михайло – досвідчений водій і вже 5 років не потрапляв у ДТП. Тому вирішив рік поїздити без автоцивілки. Але, як на зло, потрапив в аварію: на трасі Бровари-Київ утворилася «гармошка» з чотирьох автомобілів, в якій його машина опинилася 3-ю. Все б нічого – адже у Михайла є КАСКО і ремонт його «Кіа» сплатить страхова. Але тепер йому доведеться: а) заплатити штраф за відсутність ОСЦПВ; б) компенсувати ремонт двох автомобілів. Його приблизні витрати – 20-30 тисяч грн.

Від чого не рятує ОСЦПВ

ОСЦПВ не компенсує витрати на ремонт машини винуватця ДТП, не покриває ризики її викрадення та пошкодження в разі злому і аварій, викликаних природними або техногенними факторами. Поліс також не врятує водія від штрафів або позбавлення водійських прав за створення аварійної ситуації.

Кому це потрібно?

Застраховані повинні бути власники легкових і вантажних автомобілів, мотоциклів, моторолерів, мікроавтобусів і автобусів, причепів для легкових і вантажних авто. Дія поліса ОСАЦВ поширюється на будь-якого водія, який керуватиме зазначеним в ньому транспортним засобом. І не важливо, хто саме перебував за кермом при аварії. Страховка повинна покрити витрати винуватця перед потерпілими.

Але є й нюанси. Наприклад, якщо поліс оформлений на пільговика, то він дійсний тільки для нього. Також поліс не спрацює, якщо страховка оформлена на водія зі значним стажем, а за кермом опиниться новачок.

Важливо!

Оформляючи страховку, потрібно враховувати водійський стаж тих, хто буде їздити на автомобілі. Якщо в родині з'явився водій-новачок, який нещодавно отримав права, потрібно, доплативши, переоформити чинний поліс на новий – без обмеження водійського стажу. Інакше на молодого водія автоцивілка поширюватися не буде.

Є категорії громадян, які мають право їздити і без ОСЦПВ. Це:

  • учасники бойових дій та інваліди війни, що визначені законом;
  • інваліди I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами або особи, що керують його транспортним засобом в його присутності.

Якщо аварію створить хтось із них, то відшкодовувати збитки постраждалим буде МТСБУ.

Терміни страхування

Застрахуватися можна на термін від 15 днів до 1 року. Оформити «короткі» поліси (на термін менше року) можуть:

  • власники незареєстрованих або тимчасово зареєстрованих транспортних засобів до моменту їх постійної реєстрації;
  • водії автомобілів з реєстрацією на території іноземних держав – на час їх перебування на території України.

Термін дії страховки закінчується о 24:00 годині зазначеної в полісі дати.

Важливо!

Для водіїв таксі або перевізників, які використовують своє авто в комерційних цілях, поліс ОСЦПВ укладається на термін, що не перевищує терміну чергового проходження транспортним засобом обов'язкового технічного контролю (вимоги Закону «Про дорожній рух").

Скільки коштує ОСЦПВ?

Основою для формування ціни ОСЦПВ є базовий тариф, який встановлюється державою. Зараз це 180 гривень. Щоб отримати підсумкову вартість страхового поліса ця сума множиться на кілька коефіцієнтів, величина яких залежить від таких факторів:

  • Типу транспортного засобу. Чим більший об'єм двигуна, тим дорожча страховка.
  • Місця реєстрації транспортного засобу. Для різних населених пунктів свій коефіцієнт розрахунку. Враховується розмір міста, кількість автомобілів, інтенсивність руху. Чим ці параметри вищі – тим більший коефіцієнт і дорожчий поліс. Оформляти страховку потрібно за місцем реєстрації автомобіля (МРЕВ, вказане в свідоцтві про реєстрацію транспорту і де ви отримали техпаспорт).
  • Водійського стажу. Чим він менший – тим більше платить водій.
  • Терміну дії поліса. Чим менший – тим дорожче (з розрахунку за один страховий день).
  • Кількості аварій. За кожен безаварійний рік водій отримує знижку – так званий бонус-малус. Зазвичай це 5% від вартості поліса. При укладанні договору про нову автоцивілку, для підтвердження безаварійного стажу страхова може запросити дані з попереднього поліса або його ксерокопію. Максимально можливий розмір «безаварійної» знижки – 20%. Важливо розуміти, що право надавати її чи ні, залишається за страховою.
  • Наявності пільг. Згідно із законодавством України на 50% знижку при купівлі поліса ОСЦПВ можуть претендувати пенсіонери, учасники війни, інваліди 2 групи, чорнобильці 1 та 2 категорії. При цьому обов'язково бути власником авто згідно техпаспорту або генеральної довіреності, і мати транспортний засіб об'єм двигуна якого не перевищує 2500 кубічних сантиметрів. Така «дисконтна» страховка поширюється тільки на пільговика, інакше при настанні страхового випадку компанія може відмовити у виплаті.
  • Періоду використання транспортного засобу. Цей параметр важливий тільки для таксі або автомобілів, що використовуються для перевезень пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку і які підлягають обов'язковому технічному контролю.

Суми виплат

З 21 вересня 2019 року максимальні виплати на одного потерпілого за договором ОСЦПВ складають:

  • 130 тис. грн – за матеріальні збитки;
  • 260 тис. грн – за шкоду здоров'ю та життю.
 

Сума компенсації за ремонт автомобіля потерпілого розраховується з урахуванням стану його машини: чим вона старша – тим меншою буде виплата. Якщо сума збитку вища від цих лімітів, різницю винуватцю доведеться заплатити самостійно. Якщо, звичайно, він не збільшив їх розміри, купивши додатковий поліс.

 

Як і де оформити?

Найзручніший спосіб оформити страховку – зробити це онлайн. Розрахувати вартість і купити поліс ОСЦПВ можна через спеціальний сервіс на нашому сайті. Це займе буквально кілька хвилин.

Сервіс дозволяє підібрати найкращий варіант страховки вказавши або параметри автомобіля, або його держномер. Можна також оформити ОСЦПВ і для авто з іноземною реєстрацією.

Вказавши потрібні дані і натиснувши «Розрахувати», ви отримаєте список компаній і вартість страховки в них.

Після цього залишиться тільки замовити страховку, вказавши свої дані, зручний спосіб оплати і доставки. Поліс оперативно доставлять до вас додому або на роботу.

Якщо ж ви любите робити все по-старому, то можете прийти в офіс будь-якої обраної страхової компанії, написати заяву про укладення договору обов'язкового страхування (видається страховиком). З собою потрібно мати:

  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • водійське посвідчення;
  • пільгове посвідчення (для пільговиків).
Порада.

При оформленні поліса в офісі страхової компанії про всяк випадок заздалегідь підготуйте копії всіх документів, щоб заощадити час.

Де діє ОСЦПВ?

ОСЦПВ діє тільки на території України. Виїжджаючи за кордон, доведеться придбати міжнародний страховий поліс «Зелена Карта».

Порада.

Для власників авто з українською реєстрацією, що тимчасово проживають в Криму або в зоні АТО, краще оформити міжнародний страховий поліс «Зелена карта». При постійному проживанні на території півострова, але з регулярними поїздками на територію України, є сенс оформити український поліс ОСЦПВ.

Як виплачується?

Щоб отримати виплату, потрібно пред'явити страховику довідки про аварію, про характер тілесних ушкоджень (якщо такі були), рішення суду і поліс ОСЦПВ. До якого страховика звертатися – свого чи винуватця аварії? Тут можливі два варіанти. Перший – якщо обидві компанії підписали угоду про пряме врегулювання страхових подій, то можна і до свого. Тоді збитки компенсує ваша компанія, а з нею потім розрахується страховик винуватця ДТП. Але не факт, що такий варіант спрацює, оскільки поки цю угоду підписали тільки 18 українських страхових. Якщо хоча б одна з компаній цього не зробила, залишається другий варіант – нести документи в страхову винуватця аварії.

Страховик надасть детальну інформацію про виплати і ремонт автомобіля, дасть контакти партнерських СТО. Розмір відшкодування визначається за формулами ОСЦПВ, таблицями вартості деталей і роботи майстрів. Аналогічним чином – за таблицею, в якій вказана вартість кожного ушкодження – розраховується і компенсація по здоров'ю.

Важливо!

При ДТП обов'язково зателефонуйте своєму страховику відразу після того, як викличете патрульних і швидку допомогу (якщо потрібно).