0 800 307 555
0 800 307 555

Зростання інфляції в Україні: як це позначиться на економіці та населенні

НБУ прогнозує помірне посилення цьогорічного інфляційного тиску

25 квітня 2024 року правління Національного банку проголосувало за зниження облікової ставки на 1% - до 13,5% річних. Однією з причин такого рішення став той факт, що споживча інфляція у березні сповільнилася та стала нижчою, ніж НБУ прогнозував раніше.
Зміст

Відхилення від прогнозу у бік зменшення стало, як стверджують у Нацбанку, наслідком мало прогнозованих чинників: наприклад, тепла погода взимку сприяла зниженню витрат бізнесу на енергоносії.

Натомість НБУ прогнозує помірне посилення інфляційного тиску цього року. Прогноз інфляції на кінець 2024 року становить 8,2% (знижено з 8,6%. – Ред.).

За рахунок чого очікується зростання інфляції в Україні, як це вплине на економіку та населення? Finance.ua вивчив основні чинники.

Зростання вартості електроенергії

Серія масштабних атак росії на енергетичну інфраструктуру України наприкінці березня 2024 року призвела до значного пошкодження українських теплових та гідроелектростанцій, здатних за необхідності швидко збільшувати виробництво електроенергії.

Компенсувати дефіцит доводиться за рахунок імпорту електроенергії з Європи, де вартість 1 кВт — набагато вища, ніж в Україні.

Наразі різниця у вартості покривається за рахунок держкомпаній «Енергоатом» та «Укргідроенерго». «Енергоатому» це коштує близько 100 млрд грн на рік, «Укргідроенерго» – 25 млрд грн.

Довго так тривати не може, тому вже порушено питання підвищення вартості електроенергії як для промислових споживачів, так і для населення. Для промисловості ціна 1 кВт зросте вже з 1 червня 2024 року, і це миттєво призведе до зростання собівартості (а отже, і кінцевої ціни) усієї продукції, що виробляється в Україні.

Збільшення вартості електроенергії автоматично розганяє інфляцію у країні. У Кабміні це чудово розуміють, тож відтягували підвищення, наскільки це було можливо.

Зростання вартості автомобільного палива та ПММ

За перші 4 місяці 2024 року вартість автомобільного палива (бензину та ДП. – Ред.) зросла в середньому на 10%.

Однією з причин стало зростання нафтових цін у світі. Так, еталонна марка нафти Brent, яка є основою для ціноутворення багатьох інших сортів нафти, за перші 4 місяці 2024 року зросла в ціні з 75 до 92 доларів за барель, і лише у травні її ціна почала знижуватися.

Після того як нафтопереробні заводи, що діють в Україні, були знищені в результаті обстрілів з боку росії, весь бензин і дизельне паливо завозяться з-за кордону. Україна вже третій рік сидить на імпортній «паливній голці», і злізти з неї у найближчій перспективі не вийде.

Зростання вартості палива в розпал посівної в Україні вже призвело до зростання собівартості виробленої аграрної продукції. А це, у свою чергу, означає, що зростатимуть ціни на хліб, крупи, корми для тваринництва, що призведе до зростання вартості м'яса та молока.

Як наслідок неминуче зростуть у ціні базові продукти, що входять до споживчого кошика середнього українця: м'ясо, молоко, яйця, основні крупи тощо.

Зростання середньої зарплати в Україні

Одним із факторів, що сприяють зростанню інфляції, є також зростання середньої зарплати в Україні. Так, за підсумками 2023 року, розмір середньої зарплати збільшився на 17,3% – до 17 442 грн. Про це свідчать дані Держстату.

Для порівняння: 2022 року середня зарплата становила 14 859 грн. Найбільше середня заробітна плата зросла у 4 кварталі 2023 року – до 19 231 грн.

Серед секторів із найвищими середньомісячними зарплатами минулого року:

  • інформація та телекомунікації – 37 946 грн;
  • фінансова та страхова діяльність – 34 393 грн;
  • авіаційний транспорт – 31 391 грн;
  • професійна, наукова та технічна діяльність – 23 413 грн;
  • державне управління та оборона, обов'язкове соціальне страхування – 23 395 грн.

Натомість сотні тисяч фахівців втратила Україна через те, що люди поїхали до Європи та інших країн, рятуючись від жахів війни. Тепер підприємства намагаються компенсувати втрати, піднімаючи зарплати та сподіваючись знайти на вакантні місця нових спеціалістів.

Падіння національної валюти

Дуже суттєвим фактором, який впливає на зростання інфляції в Україні, є падіння гривні по відношенню до іноземних валют. Насамперед до долара США та євро.

Імпортні енергоносії, бензин та дизельне паливо, багато продуктів — їх вартість безпосередньо залежить від курсу іноземної валюти. Чим дорожчий долар чи євро, тим вища вартість імпорту. До того ж зростає і вартість його розмитнення, яка прямо пропорційна офіційному курсу, що встановлюється Національним банком.

За 5 місяців 2024 року долар подорожчав до гривні приблизно на 10%. Це означає, що всі імпортні товари за цей час подорожчали мінімум на 10%, але в більшості випадків – ще більше.

Наслідки зростання інфляції для економіки та населення

Зростання інфляції істотно впливає на стан української економіки та рівень життя населення.

1) Втрата купівельної спроможності. У міру зростання інфляції гроші втрачають свою купівельну спроможність. Це означає, що людям потрібно більше грошей на купівлю товарів та послуг, що призводить до зниження рівня життя населення. Особливо найбідніших його верств. Малозабезпеченим та пенсіонерам доводиться обирати: купити продукти чи заплатити за комунальні послуги.

Для бізнесу це означає втрату певної кількості платоспроможних клієнтів, що призводить до втрат. Держава в результаті також недоотримує у вигляді податків.

2) Знецінення заощаджень. Зростання цін призводить до того, що на ту саму суму заощаджень можна буде купити набагато менше, ніж раніше. Навіть із урахуванням відсотків, нарахованих банками.

У разі різкого зростання курсу долара відбувається також валютне знецінення гривневих заощаджень, що загрожує втратою довіри до національної валюти та зберігання грошей у банках зокрема.

Люди починають виносити гроші з банків, переводити їх у валюту, що призводить до чергового витоку зростання курсу та ще більшого падіння національної валюти.

Для банків «винесення» грошей клієнтами може обернутися банкрутством, що ми спостерігали у 2014-2016 роках.

3) Знецінення зарплат. За високої інфляції підвищення зарплат не встигає за зростанням цін. Відбувається знецінення зарплат, незадоволені працівники йдуть із підприємства у пошуках кращих варіантів. Страждають і вони, і їхні роботодавці, які також змушені постійно підвищувати зарплати, що позначиться на собівартості вироблених товарів та послуг.

4) Зміна моделі поведінки. Люди починають більше витрачати в очікуванні подальшого зростання цін, що може призвести до дефіциту товарів та послуг та викликати ще один виток інфляції.