0 800 307 555
0 800 307 555
  • Finance.ua
  • Корисно знати
  • Фінансова емансипація: як жінки можуть зберігати фінансову незалежність у сучасному світі

Фінансова емансипація: як жінки можуть зберігати фінансову незалежність у сучасному світі

Про те, що таке Girl Math, як справи у фінансової емансипації в наші дні

Історично склалося, що ще донедавна жінки мали менше прав порівняно із чоловіками: переважно саме «сильна стать» мала усю владу і контроль – як на рівні державному, так і сімейному.
Зміст

Проте, як співав Боб Ділан, «the times they have changed». Світ не стоїть на місці – і часи, коли жінки обмежувалися виключно роллю домогосподарок, давно минули. Патріархат вийшов із моди. Сьогодні, насправді сильні та незалежні, жінки руйнують бар’єри та прокладають свій шлях до свободи, зокрема – фінансової.

Що ж воно таке – ця жіноча фінансова незалежність – і як її досягти? Пропонуємо розібратися разом з Finance.ua.

Що таке фінансова незалежність

Трактувати поняття «фінансова незалежність» кожен може по-різному. Для когось це означає можливість приймати власні фінансові рішення чи витрачати гроші, як і коли заманеться. Інші ж можуть сприймати це як можливість забезпечити себе у надзвичайних ситуаціях.

Проте кожен із цих варіантів має спільну точку дотику – контроль над своїм життям і можливість приймати власні рішення, не залежачи від чужих грошей.

Тож бути фінансово незалежною для жінки – означає, що їй не потрібно покладатися на когось іншого у питаннях грошей.

Гендерні розриви

Попри роки боротьби за свої права у суспільстві, жінки все ще вимушені стикатися із безліччю гендерних нерівностей. Зокрема, це стосується і працевлаштування, і рівня зарплат, які у співвідношенні досі не порівнялися із зарплатами чоловіків.

Таке явище називається гендерним розривом в оплаті праці (wage або pay gap), і є однією з найбільш поширених форм дискримінації на ринку праці.

Наприклад, в Україні за даними 2022 року гендерний розрив становив 29%. Це означає, що у той час, як чоловіку платять 1000 грн, жінка, виконуючи аналогічну роботу, отримує лише 710 грн.

І така статистика не лише в Україні – середній показник гендерного розриву у зарплатах за даними Міжнародної організації праці становить 20%.

Як йдеться у Global Gender Gap Report 2023, найбільше від цієї несправедливості страждають жінки Південної Кореї – там показник нерівності у з.п. чоловіків та жінок сягає 31,06%.

Причиною цього є той факт, що жінки у Кореї переважно займаються роботою у сфері послуг із низькими зарплатами. А ще жінки часто стикаються з проблемами в оплаті праці через перерви в кар'єрі, пов'язані з вагітністю та доглядом за дітьми.

Загалом же, дослідники підрахували, що досягти гендерного рівноправ’я людству вдасться лише через 131 рік.

Така ж ситуація і на ринку праці – за аналітикою Світового банку, у світі немає жодної країни, де жінки й чоловіки мали б однакові можливості на ринку праці. Натомість розв'язання цієї проблеми допоможе світовому внутрішньому валовому продукту зрости на 20%.

Таким чином, зменшення гендерного розриву і навчання жінок фінансової незалежності зіграє на руку не лише окремим людям у питанні індивідуального добробуту, а й створить більш справедливе та рівноправне суспільство.

Girl Math: звідки це взялося

Влітку 2023 року у TikTok завірусився тренд «Girl Math» («Математика дівчини»). Він жартівливо описує підхід жінок до грошей та інвестицій, часто виправдовуючи екстравагантні витрати.

«Математика» тут проста: витрата $200 на сумочку є виправданим вкладенням, якщо жінка планує її носити постійно. Так само з кофтинкою за $100 – якщо дівчина одягне її хоча б 10 разів, то кофтинка вартуватиме всього 10 доларів «за вихід».

Користувачки діляться і думками про прогнозовані витрати – тобто ті, яких можна уникнути, якщо зробити щось зараз.

Згідно з цим принципом, набагато краще придбати речі на сезонних розпродажах, щоб не купувати їх у сезон, коли ціни зростуть. Таким чином, жінка й зекономила, і підготувалась до наступного сезону. Те ж саме стосується і завчасної купівлі квитків на літак або концерт, бо ж пізніше вони будуть набагато дорожчими.

Так само у тренді вважають косметичні процедури «інвестицією у своє майбутнє».

А ще за принципом «Girl Math» краще купити дорожчу річ, якщо вона прослужить довго, ніж дешеву, яку доведеться викинути після кількох використань.

До речі, цей підхід схожий на той, що використовують інвестори та брокери при купівлі акцій. Вони обирають проєкти для інвестування, які можуть принести максимальний дохід за мінімальних ризиків. Ось таке переосмислення стереотипів про жіночі фінанси.

І не подумайте, що це мізогінія чи насмішки! Жінки навпаки радо діляться своїми способами «раціоналізувати» бюджет. Так, не без казусів і хейту, але тренд є яскравим прикладом того, що дівчата можуть успішно розуміти та використовувати принципи фінансової грамотності, навіть якщо їхні підходи відрізняються від традиційних чоловічих підходів.

Психологія щастя і фінансова стабільність

Часто ми чуємо, що щастя не грошах. Проте фінансова впевненість має значний вплив на те, чи почувається жінка щасливою.

Жінки, які є фінансово залежними від чоловіка, батьків чи будь-кого іншого у першу чергу залежать від них у питанні своєї безпеки та комфорту. Часто такі жінки не можуть жити за власною волею і бажанням, якщо це не схвалюють люди, від яких вони фінансово залежать. Натомість фінансово незалежна дівчина може реалізувати свої мрії та прагнення самостійно, не очікуючи на будь-який дозвіл.

Фінансова незалежність дає жінкам змогу почуватися більш впевненими в собі. Разом зі збільшенням автономії у грошах підвищується і почуття власної гідності – а це ключ для психічного здоров’я та загального добробуту.

Ось які ще переваги фінансової незалежності жінок можна виділити:

  • Зменшення стресу. Постійні фінансові турботи призводять до стресу і тривожності. А фінансова стабільність допомагає зменшити цей стрес, дозволяючи більш спокійно підходити до життя.
  • Більше можливостей. Забезпеченість матеріальними ресурсами відкриває більше можливостей для самореалізації та задоволення особистих потреб і цілей. Жінка з фінансовою незалежністю може більше зосередитися на саморозвитку, вдосконаленні своїх стосунків та досягненні мрій.
  • Безпека майбутнього. Фінансова незалежність дає почуття безпеки у власному майбутньому – так жінка може інвестувати та заощаджувати собі на пенсію, а також мати екстрений фонд на випадок непередбачуваних обставин. Це зменшить відчуття нестабільності та тривоги про майбутнє.

Говорячи про щастя, цікавим є питання – а скільки ж грошей треба, для того, аби українські жінки почувалися щасливими?

Ми провели опитування у телеграм-каналі Finance.ua, і ось що з’ясували. Якщо відкинути всі голоси чоловіків, які цікавилися результатом опитування, то більшості респонденток (45%) для щастя потрібно понад 100 тис. грн на місяць.

Серед інших варіантів місячних сум, які зробили б опитаних жінок щасливими, голоси розподілилися так:

  • 7,5% – до 30 тис. грн;
  • 20% – до 50 тис. грн;
  • 15% – до 70 тис. грн;
  • 10% – до 90 тис. грн.

Де навчатися фінансової незалежності

Із питанням, скільки грошей потрібно для щастя жінкам, розібралися. Тепер розглянемо дієві способи, як і де навчатися взаємодії з грошима, щоб здобути контроль над своїм фінансовим майбутнім та забезпечити собі фінансову незалежність.

📍 Навчайтесь

«Інвестиції у знання платять найкращі дивіденди», – каже нам чоловік, зображений на $100, один із засновників США – Бенджамін Франклін.

Та на жаль, в українських школах не навчають фінансової грамотності, тож часто людям просто бракує необхідних знань, аби приймати обгрунтовані фінансові рішення.

Борги, невміння розпоряджатися заробленими коштами, відсутність фінансової подушки безпеки і розуміння, за що жити на пенсії – усе це негативні наслідки відсутності базових фінансових знань. Ось чому важливо ставити фінансову освіту в пріоритет і розвивати навички своєї фінансової грамотності.

Існує безліч шкіл, курсів, вебінарів, семінарів та коучів, які допоможуть вам розібратися з основами фінансової грамотності. Ось деякі приклади:

📍 Заощаджуйте

Виховуйте у собі фінансову дисципліну, адже жодні знання не принесуть користі, допоки ви не почнете використовувати їх на практиці.

Почніть із простого – порахуйте свій місячний дохід та складіть список витрат, розділивши їх на обов’язкові. Наприклад: продукти, комуналка, оплата мобільного зв’язку та оренда житла. Й необов’язкові: алкоголь, кава по дорозі на роботу та походи у ресторани.

Якщо ваші витрати перевищують очікувані доходи, спробуйте поступово скорочувати деякі пункти необов’язкових витрат, керуючись своїми пріоритетами.

Для тих, хто лише навчається заощаджувати, можна скористатися цікавими методами розподілу бюджету.

  • Метод 4 конвертів. Розділяєте свій бюджет на категорії, розкладаєте гроші по конвертах та витрачаєте тільки те, що у конверті.
  • Правило 50/30/20. Виділяєте 50% доходу на свої основні потреби, 30% — на свої бажання та 20% — на заощадження та/або погашення боргів.
  • Правило 6 глечиків. Весь отриманий дохід потрібно розділити на 6 частин: 55% відкладаємо на поточні витрати — харчування, одяг, комунальні; 10% — на розваги; 10% — на накопичення; 10% — на великі покупки; 10% — на освіту та саморозвиток; 5% — подарунки та благодійність/донати.
  • 60−10−10−10−10. Це метод, коли 60% йде на основні витрати, 10% — для пенсійних накопичень, 10% — для покупок і довгострокових платежів, 10% — на нерегулярні витрати, 10% — на розваги.

Для підрахунку доходів-витрат можна використовувати різні мобільні застосунки або навіть звичайну електронну таблицю в Google або Exel. Проте дуже важливо зробити це своєю щоденною звичкою.

📍 Інвестуйте

Якими б не були ваші фінансові можливості та освіта, саме мудрі інвестиції дозволять створити додаткові джерела доходу та захистити гроші від інфляції.

Вкладення грошей у надійні інструменти допоможуть створити капітал та зберегти його для майбутніх поколінь, а це є важливим елементом фінансової стабільності вашої сім'ї.

Всупереч багатьом думкам, що інвестиції – це надто складно, цей інструмент доступний кожному. Саме інвестування – відносно легка процедура. А ось вибір того, куди інвестувати – це складніше.

Ретельно розгляньте різні можливості інвестування, дотримуючись здорового глузду та розумних стратегій. Проаналізуйте:

  • скільки коштів ви готові вкласти;
  • які інструменти вам найбільше підходять – бізнес, нерухомість чи, може, акції компаній,
  • який ступінь інвестиційного ризику ви маєте (простіше кажучи, чи агресивний ви інвестор, та чи готові ризикувати);
  • який період окупності коштів хотіли б отримати;
  • і головне – яка ціль ваших інвестицій.

Ставте перед собою мету і – крок за кроком – прямуйте до неї, адже маленькі кроки можуть привести до великих перемог.

***

Не бійтеся власної сили, впливу та незалежності. Не чекайте на ідеальний момент – почніть сьогодні.

Вивчайте фінансову грамотність, розширюйте свій інвестиційний горизонт і пам'ятайте, що кожен крок у напрямку фінансової незалежності – це крок до вашого особистого зростання та щастя. Бо ви цього заслуговуєте!