Збільшення акцизів на пальне та тютюн: які ціни на нас чекають
Сплачувати доведеться суттєво більше
Ініціатори цих змін пояснюють необхідність такого збільшення «наближенням законодавства України до законодавства ЄС в частині акцизного податку». Це ж підтвердив і голова Податкового комітету ВР Данило Гетмацев: «Метою законопроєкту є поступове збільшення ставок акцизного податку на пальне до рівнів, передбачених Директивою №2003/96/ЄС».
Що стосується акцизу на тютюнові вироби, то тут аргументація депутатів, крім посилання до Директиви 2011/64/EU, містить ще пояснення про турботу за здоров’я українців та надію на збільшення доходів до держбюджету. Чи ці надії справдяться – покаже найближчий час, а наразі краще зосередимося на цифрах.
Акцизи на пальне збільшуватимуть у кілька етапів – почнуть вже першого липня, а закінчення цього процесу планується 1 січня 2028 року.
Підвищення ставок акцизу стосується бензину, дизельного пального та скрапленого газу. І найбільше зростає акциз саме на останній – до 277 євро за 1000 кілограмів.
Хоча, як ми бачимо в таблиці, акциз на автогаз спочатку планували підняти всього на 55,60 євро від 1 липня та довести цей показник до 70 євро 1 січня 2028 року. Однак замість цього у погодженому Комітетом законопроєкті стоять зовсім інші цифри – від 165 євро на першому етапі до 277 євро на останньому.
Як пояснює заступник голови Податкового комітету Ярослав Железняк, цю пропозицію вніс в останній момент заступник керівника ОПУ Ростислав Шурма:
«Дуже цікава ситуація з акцизом на газ. Мінфін не знає як так сталося, що в останню мить вирішили різно збільшити підняття акцизів на газ. Там прям значне підвищення. В ході пошуку документів – виявилось, що збільшення на газ запропонувала «УкрНафта». А точніше Ростислав Шурма.
Замість акцизу по детективі (70 євро) він буде 277 євро», – пояснив депутат у Telegram.
Ситуація цікава, однак залишимо її без коментарів. Наразі ж перейдемо то того, що це принесе споживачам, тобто усім українцям.
По-перше, це призведе до росту цін на пальне, і чекати його довго не доведеться – очевидно, що вже наприкінці червня ми всі це побачимо на АЗС. Наразі прогнозований рівень цін має наступний вигляд.
Як прогнозують експерти паливного ринку, вартість бензину та дизеля зросте в середньому на 1-2 гривні за літр. Автогаз подорожчає набагато суттєвіше – на 5-6 гривень за літр. Як на ціну вплине курс долара – тема окрема, тому прогнозні цифри здорожчання – це мінімум, на який ми можемо розраховувати.
По-друге, зростання цін на пальне стосуватиметься не лише автовласників – він торкнеться кожного українця, оскільки подорожчає логістика і виробництво, що неминуче призведе до росту цін на практично всі товари та послуги. Яка саме вартість на нас чекає – побачимо вже за місяць.
Як повідомляє Ярослав Железняк, від 1 січня 2025 року акциз на сигарети підвищать на 23%. Далі додаватимуть 5% щорічно. Процес триватиме до 2028 року. Ставки акцизу обраховуватимуться не в гривні, а в євро.
Акцизи на сигарети, згідно З директивою 2011/64/EU, мали 2025 року сягнути 90 євро за 1 тис. штук. Однак його ставка обчислювалася у гривні, тому внаслідок її девальвації цей рівень наступного року сягне лише 70 євро. Тому план підвищення акцизів було переглянуто й наразі досягнення рівня ставки акцизу у 90 євро за тисячу штук сигарет заплановано на 2028 рік.
Для українців, які палять, це означає щорічне підвищення цін. Так, згідно з даними Держстату, від 1 січня 2024 року вітчизняні сигарети з фільтром подорожчали з середніх 75,27 гривні до 76,60 гривень, а сигарети з фільтром преміумкласу – від 96,17 гривні до 100,14 копійок.
Які саме ціни чекають курців наступного року – достеменно невідомо з огляду на нестабільну гривню, однак Уряд і Верховна Рада вже ділять кошти, які, за їхніми прогнозами, мають наповнити Державний бюджет внаслідок підвищення ставок акцизного збору на тютюн:
«Реалізація законопроекту матиме наслідком збільшення доходів бюджету за рахунок додаткових надходжень акцизного податку з тютюнових виробіву 2025 році у сумі близько 612 млн грн, у 2026 році – 5 млрд грн, у 2027 році – 9,3 млрд грн, у 2028 році – 13,8 млрд грн», – йдеться в заяві нардепа.
Наразі акциз на сигарети становить близько 60 євро за 1 тис. штук. Тому, якщо від 1 січня 2025 року він становитиме 70 євро, можна прогнозувати, що ціна на сигарети зросте на 17%. Однак, це – лише акциз, а на ціноутворення впливає дуже багато факторів, зокрема і вартість на пальне та енергоносії.
Тому, як все буде насправді, покаже практика і робити якісь точні прогнози – наразі справа невдячна.
Єдине, що зрозуміло і в чому можна не сумніватися – ціни на пальне та тютюнові вироби зростуть. З пальним це відбудеться вже за місяць.