0 800 307 555
0 800 307 555
  • Finance.ua
  • Корисно знати
  • Яка наразі вартість землі та скільки вона коштуватиме в майбутньому: звіт з AgroInvestDay-2024

Яка наразі вартість землі та скільки вона коштуватиме в майбутньому: звіт з AgroInvestDay-2024

Експерти обговорювали ключові питання, які стосуються оренди сільськогосподарської землі

В Києві відбулася масштабна подія для інвесторів та орендарів в сільськогосподарську землю — AgroInvestDay-2024. Зокрема, фахівці зустрілися, щоб надати оцінку нинішній ситуації сільськогосподарської землі в Україні. Обговорили, які є перспективи в цьому напрямку, скільки коштує земля сьогодні та коштуватиме за декілька років. Поговорили й про юридичну складову щодо оренди землі.

Сама подія AgroInvestDay-2024, попри важку ситуацію в країні, не був позбавлений уваги з боку гостей. Тобто, люди бачать потенціал у землі та бачать можливості для розвитку цього активу.

Експерти зліва направо: Олександр Чорний, Володимир Нагорний, Андрій Усенко, Дмитро Карпіловський, Володимир Радько, Олександр Лихотоп та Сергій Крамаренко

На думку експертів, актив сільськогосподарської землі може як завгодно довго генерувати додану вартість. Це може бути 5, 10, 15, 20 або навіть 100 років. Окрім того, земля — дуже обмежений актив з високим потенціалом зростання вартості.

До того ж вона є низькоризиковою й останні роки це доказали, бо фізично знищити цей актив практично неможливо.

Як наголосив комерційний директор «Твоє Коло» Єгор Лісничий, ринок рухається, угоди є, зростання вартості є, оренду всі інвестори отримали, є позитив. Тож, як бачимо, ситуація з сільськогосподарською землею, попри війну, перебуває в досить пристойному стані.

Єгор Лісничий

Окремо на AgroInvestDay під час панельної дискусії обговорили нинішню вартість гарної сільськогосподарської землі та майбутню її ціну.

Щодо першого, то тут експерти назвали коридор від 2 тис. доларів до 2 900 доларів за гектар. Зокрема, йдеться про землю з центральної частини України та гарні грунти. Найнижчу суму, в 2 тис. доларів, назвав керівник проєкту «KupyPai» Володимир Радько. Він наголосив, що це фактичні ціни по угодах, що були проведені платформою в центральній частині України, де гарний чорнозем, і це правобережжя.

Загалом, зазначимо, що фахівці брали за приклад саме центральну Україну, правобережжя та чорнозем.

Основними факторами, які впливають на ціну оренди землі, є конкуренція та термін договору. Так, наприклад, автор проєкту «Ґрунтовно» — Земельний Інвестиційний Фонд Сергій Крамаренко вважає, що наразі ціна такої землі — 2 300 доларів. Утім, він зазначив, що така вартість за умови наявності договору оренди на 5−6 років.

А от наскільки саме зросте вартість землі в майбутньому, то тут всі фахівці майже одностайно прогнозують збільшення ціни вдвічі, а то й втричі. Якщо конкретизувати, то називають цифри в 6−8 тис. доларів. Річ у тому, що земля, на думку спікерів, є дуже недооціненим активом, має чималий потенціал.

Експерти зліва направо: Олександр Чорний, Володимир Нагорний та Андрій Усенко

Якщо ви все ж збираєтесь інвестувати в сільськогосподарську землю, то важливо диверсифікувати свій портфель, але тут все залежить від суми. Зокрема, про це на івенті зазначив інвестор-практик із 15-річним досвідом Віталій Федоришен.

Також він додав, що інвестиції треба розглядати на декілька років.

«Дуже добре, коли інвестуємо в землю. Так само, є якась частинка, яку можна покласти в ліквідні папери та ми їх швидко можемо продати. Можна розглядати компанії, які присутні на американському фондовому ринку — «Philip Morris» із 5,1% або «Ford» із 4,8%.

За останні десять років ми бачимо, що було як зростання, так і падіння фондового ринку. Утім, якщо ви правильно диверсифікуєте, розподіляєте свої активи, ви завтра на цьому можете заробити", — наголосив фахівець.

Також не оминув на AgroInvestDay і юридичну складову. Так, заступник голови Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань земельного та аграрного права Дмитро Навроцький розповів, що існують три основні умови договору, які мають бути чітко визначені: сам об’єкт, який береться в оренду або група об’єктів, терміни оренди та орендна плата.

Фахівець радить для себе чітко визначати термін дії договору. Наприклад, 10 років і цей договір, в дужках писати, діє до певної дати. Така маленька приписка буде державним реєстратором або нотаріусом внесена в реєстр і у вас потім не буде головного болю щодо того, чи судитися, чи ні. Також Навроцький наголосив на тому, що у своїх договорах треба звертати увагу на те, що орендна плата завжди має виплачуватися в грошовій формі.

Утім, не лише на «офіційні розмови» була багата подія. Вже за традицією організатори для гостей проводили аукціон на підтримку ЗСУ, а гості мали можливість у кулуарах обговорити особисті питання за келихом вина та канапками.