Якщо у вас є ОВДП чи інші фінактиви: як це впливає на субсидії
Матеріал-відповідь на запити користувачів форуму Finance.ua
Як варіант інвестиції ОВДП вигідніші за депозит – по-перше, за рахунок вищих відсотків (у ОВДП це називається «купонна ставка». – Ред.), так і внаслідок того, що з прибутку не стягується податок на доходи та військовий збір.
Однак при цьому виникають інші питання – наприклад, як впливає дохід, отриманий від ОВДП та інших цінних паперів на отримання субсидії на житлово-комунальні послуги?
На перший погляд, логіка має бути наступною – якщо не стягується податок на прибуток та військовий збір, то доходи, отримані від облігацій, не мають впливати й на субсидію. Однак не все так просто.
Перед тим, як надати відповідь на це питання, давайте трошки розберемося, з тим, як працює ринок ОВДП і що це, власне, таке.
«Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) – державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку та підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій».
Види їх різні – короткострокові, середньострокові, довгострокові, вони можуть бути цільовими – наприклад, військовими, також можуть мати номінал не лише в гривнях, а й в іноземній валюті. Однак у нашому випадку важливо не це, а як саме їх можна придбати.
Обіг облігацій в Україні здійснюється виключно в електронному вигляді. Депозитарієм ОВДП — тобто установою, яка веде їх централізований облік в бездокументарній формі — є НБУ.
Отже, купити пачку анонімних паперових цінних паперів, як це було за часів СРСР, який також випускав облігації, не вийде.
Купити їх можна виключно через банк, який є первинним дилером Мінфіну.
У процедуру заглиблюватися не будемо, список банків, які це роблять, легко знайти в інтернеті, нас же цікавить той факт, що анонімною ця покупка не буде – покупець ОВДП у той чи інший спосіб залишить свої дані Мінфіну, який облігації продає.
З цього випливає наступний висновок – факт придбання ОВДП та отримання доходу за ними автоматично стане відомий Мінфіну та іншим державним органам, які мають доступ до цієї інформації. Банківською таємницею факт володіння ОВДП не є, тобто ця інформація не секретна.
Претендент на субсидію, серед інших документів, має подати декларацію про доходи. Як роз’яснює НАЗК, наявність ОВДП потрібно декларувати, як і доходи від них.
Тобто у декларації має бути відображено як факт володіння самими ОВДП, так і дохід, отриманий від них.
У Постанові КМУ від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» серед умов, за яких житлова субсидія не призначається, є наступні:
- Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів тощо».
- Будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.
Як бачимо з тексту постанови, ситуація має дещо подвійне тлумачення: з одного боку, чітко вказано, що субсидія не призначається (або скасовується), якщо її отримувач має ОВДП на суму понад 100 тисяч гривень. Водночас інша норма говорить, що субсидія не призначається у разі придбання цінних паперів на суму в понад 50 тисяч гривень.
Як це буде потрактовано органом, що призначає (скасовує) субсидію – прогнозувати важко, оскільки ОВДП, згідно з визначенням Мінфіну, який їх і випускає, є саме цінними паперами.
Тобто нижня межа їхньої вартості для призначення субсидії не має перевищувати 50 тис. гривень.
Хоча, з іншого боку, якщо ОВДП будуть не придбанні отримувачем субсидії, а, наприклад, йому подаровані, то тут має набрати чинності норма саме про наявність облігацій на суму, що перевищує 100 тис. гривень.
Виникає питання – чи можна подарувати ОВДП? Відповідь ствердна – так. І зробити це досить просто – можна подарувати їх через банк, у якому відкрито рахунок у облігаціях. Для цього достатньо зробити розпорядження про проведення такої операції, надавши дані того, кому даруються ОВДП.
Тому, швидше за все, ці абзаци постанови КМУ органи, що призначають субсидії, будуть трактувати буквально: якщо протягом року, що передує призначенню субсидії, були куплені ОВДП на суму, що перевищує 50 тис. гривень, її не призначать, оскільки вони є цінними паперами.
Якщо ж облігації були куплені раніше (згадаймо про довгострокові ОВДП. – Ред.), або подаровані, то субсидія не буде призначена у разі наявності ОВДП на суму, яка перевищує 100 тис. гривень.
Однак є ще один нюанс – доходи від ОВДП, тобто той же купонний платіж, або відсотки. Вони є доходом, який враховується при призначенні субсидії.
Хоча його декларування в органах ДПС не є обов’язковим (тут роз’яснення ДПСУ входить у розбіжність з роз’ясненням від НАЗК, однак суть не в цьому. – Авт.), краще не ризикувати та вписати його у декларацію, яка подається при призначенні субсидії.
І якщо він є таким, що вплине на загальний розмір доходів отримувача субсидії таким чином, що перевищить норми, необхідні для призначення субсидії, її також не призначать.
Конкретну цифру доходу тут назвати важко, оскільки кожна субсидія призначається індивідуально з урахуванням багатьох факторів, серед яких сума доходів – не єдиний.
Отже, резюмуючи: ОВДП однозначно матимуть вплив на призначення чи скасування субсидії. Те саме стосується й інших цінних паперів та інших фінансових активів.
Потрібно враховувати не лише їхню наявність, а й спосіб та строки набуття та дохід, який вони приносять.