0 800 307 555
0 800 307 555

Валютна лібералізація наприкінці серпня: про нові «пом'якшення» від НБУ

Що змінилося

Пізно ввечері у понеділок, 28 серпня, на сайті Національного банку України з'явилося повідомлення про те, що НБУ «пом'якшив обмеження щодо продажу безготівкової іноземної валюти громадянам для мінімізації множинності обмінних курсів».
Зміст

Журналісти Finance.ua детально ознайомились із рішенням Нацбанку. Пояснюємо, що змінилося.

Актуальна інформація про валютний ринок – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Валюту знову можна купити онлайн

Головним «послабленням монетарних гайок» став дозвіл для банків знову продавати українцям безготівкову валюту онлайн (за допомогою банківських веб- та мобільних додатків. – Ред.).

Заборона на цю дію була встановлена Національним банком у перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну та прописана у Постанові Правління НБУ №18 від 24 лютого 2022 року.

Останні півтора року онлайн-обмін працював лише у бік купівлі банками валюти у населення; продавати ж долари та євро за гривню у такий спосіб було суворо заборонено.

І ось цю заборону знято. Щоправда, велику суму таким чином зараз все одно не купити. У Постанові №104 від 28 серпня 2023 року НБУ встановив місячний ліміт на такі операції у розмірі 50 тисяч гривень.

Втім, цей ліміт встановлено на один банк. Якщо скористатися послугами 60 різних банків, то можна за місяць конвертувати у долари чи євро 3 млн гривень.

Однак далеко не всі банки виявилися готовими до такого нововведення. Практично відразу про готовність продавати валюту онлайн повідомив один із засновників monobank Олег Гороховський. Трохи згодом підтвердив наявність такої можливості А-Банк. Вранці 30 серпня стало відомо, що Укрсиббанк та ПриватБанк також увімкнули онлайн-продаж валюти.

Інші ще перебудовують своє програмне забезпечення. Вже найближчими днями більшість банків теж запустить для своїх клієнтів таку можливість.

«Конвертаційних» депозитів тепер можна відкрити вдвічі більше

Наступним рішенням Національного банку стало збільшення вдвічі – зі 100 до 200 тисяч гривень – щомісячного ліміту на купівлю населенням безготівкової іноземної валюти з подальшим її розміщенням на депозит від трьох місяців. Подібні депозити отримали серед населення назву «конвертаційних» або просто «конвертів».

Наразі в Україні послугу відкриття «конвертаційних» депозитів у доларах США пропонують 49 банків. У 20 із них відкрити такі депозити можна онлайн, скориставшись інтернет-банком.

Крім того, 38 банків пропонують відкриття «конвертаційних» депозитів у євро. У 15 із них відкрити такі депозити можна онлайн.

Відкриття депозитів онлайн передбачає, що у клієнта заздалегідь повинні бути відкриті поточні рахунки в потрібних валютах (гривні, доларах США або євро), а також доступ до банківського додатка.

При цьому частина банків дозволяє відкривати такі депозити, користуючись веб-версією інтернет-банку, а в інших зробити це можна лише в мобільному додатку.

Ми проаналізували умови відкриття «конвертаційних» депозитів у різних банках і обрали кілька варіантів, які нам здалися цікавими.

Звертаємо вашу увагу на те, що курс конвертації вказаний станом на ранок 30 серпня і може змінюватись. Також банки можуть змінювати відсоткову ставку за такими депозитами, комісії та інші умови.

Банк

Курс обміну під депозит

Додаткова комісія

Відсоток по депозиту

Мінімальний депозит

Відкриття

Радабанк

37,0370

немає

0,1% річних

$100

онлайн або у відділенні

Таскомбанк

36,9343

0,5% під час обміну + 300 грн під час відкриття депозиту на 3 місяці

2%

$100

у відділенні (для онлайн-депозиту в цьому банку інші умови)

Юнекс Банк

36,9343

0,75%

0,1% річних

без обмежень

у відділенні

Кредит Дніпро

37,30

немає

0,1% річних

$500

онлайн або у відділенні

Сенс Банк

37,40

немає

2,5% річних

$200

онлайн або у відділенні

Повну інформацію щодо банків, які здійснюють відкриття «конвертаційних» депозитів, а також детальні умови ви можете знайти у табличці нашого форумчанина Mustbe. Принагідно хочемо висловити подяку за надану інформацію.

***

Ці рішення Національного банку – черговий етап послаблення обмежень, встановлених на початку повномасштабного вторгнення. Мета – поступово прийти до ситуації повного скасування обмежень валютного курсу та повернення до вільного, ринкового курсоутворення, яке було до 24 лютого 2022 року.