Третя платіжка за газ: що зміниться
І скільки доведеться доплатити
Утім, одразу потрібно наголосити, що чітких термінів запровадження нововведення наразі немає, адже поки ще не врегульована нормативно-правова база. Проте регулятор працює над узгодженням усіх нюансів.
Finance.ua розбирався в історії з третьою платіжкою з газ – звідки та чому виникла ідея, коли українці почнуть її отримувати, хто зараз відповідає за внутрішньобудинкові мережі та скільки доведеться доплатити.
Україна з 2015 року запроваджує функціонування цивілізованого ринку газу – це одна з вимог Угоди про асоціацію з ЄС.
За безпеку експлуатації газових мереж всередині будинку, а також за їхнє технічне обслуговування та ремонт завжди відповідали оператори газорозподільної мережі – облгази.
Проте в червні 2018 року набув чинності закон «Про житлово-комунальні послуги», який створив невизначеність, адже в ньому не сказано, що саме облгази мають відповідати за технічну справність газових мереж багатоквартирного будинку, власниками яких є мешканці.
Схематичне зображення внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Рисунок: Міненерго
Коли у 2020 році платіжки розділили – окремо за газ, окремо за його доставлення, плата за техобслуговування внутрішньобудинкових мереж випала, тобто її не включили в жодну з нових квитанцій.
Раніше в єдиний платіж за газ була включена плата за технічне обслуговування мереж, про що споживачі могли навіть і не знати. Водночас НКРЕКП у 2015 році виключила з тарифу облгазів кошти на обслуговування внутрішньобудинкових мереж.
Тому договори, які відтоді підписувалися зі споживачами про обслуговування мереж, обмежувалися так званою межею балансової належності, тобто, до входу газової труби в будинок.
Поняття межі балансової належності витікає з Кодексу газорозподільних систем, який, до речі, дозволяє за домовленістю сторін цю межу перенести навіть усередину будинку.
Нинішнє нововведення має остаточно розв’язати питання відповідальності за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, вентканалів тощо.
Відповідно до чинного законодавства, у багатоквартирному будинку за мережі спільної власності в зоні загального використання відповідальність покладається на співвласників багатоповерхівки, а в приватному житловому будинку та безпосередньо в квартирах – на їх господаря.
Вибух газу в житловому будинку на вулиці Малишка. Київ, 22 червня 2023 року. Фото: ДСНС
Власник має право обирати організацію, яка на договірних умовах і платній основі здійснюватиме роботи з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Такою організацією може бути як місцевий облгаз, так й інші організації, які отримали відповідні дозволи.
Плата за ТО внутрішньобудинкових систем газопостачання якраз і стане третьою платіжкою за газ. З нею власник точно знатиме, за що платитиме, та зможе контролювати дотримання всіх зобов’язань виконавця техобслуговування.
Загалом, згідно з «Правилами безпеки систем газопостачання», якщо споживачі не підписали договір з компанією на обслуговування газових мереж будинку, яким мала б визначатися відповідна плата за цю послугу, оператор газорозподільних мереж навіть не має права постачати газ мешканцям.
У грудні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку має фіксуватися окремим договором.
Проте, щоб він запрацював Міністерство енергетики мало до 1 липня 2021 року розробити та затвердити Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку. Зробити це вдалося тільки восени 2023 року.
НКРЕКП зі свого боку повинна була розробити та затвердити Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку, а також методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг. Це не зроблене досі.
8 листопада регулятор на своєму сайті оприлюднив проєкт постанови про цей типовий договір для відкритого обговорення, яке триватиме до 17 листопада. Після цього документ ухвалять остаточно.
Відтак побутові споживачі повинні будуть підписати договір з облгазом чи іншою компанією на обслуговування газових мереж у багатоквартирних і приватних будинках. Тоді ж і почне приходити третя платіжка.
Це регулюється наказом Міненерго від 27.05.2020 № 342, в якому затверджений перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках:
- Один раз на рік фахівці мають здійснювати візуальний огляд газопроводів, перевіряти наявність вільного доступу до них, стану фарбування і кріплень газогону, наявність футлярів у місцях прокладання через зовнішні та внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору, очищати його від бруду та, в разі потреби, відновлювати його.
- Один раз на 6 місяців у багатоквартирних будинках (до та після закінчення опалювального сезону) здійснюється перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання приладовим методом або мильною емульсією з усуненням виявлених витоків газу. У приватних будинках та квартирах така опція здійснюється лише один раз на рік.
- Один раз на три роки в багатоповерхівках під тиском випробовують на щільність ділянки газопроводів. У приватних будинках і квартирах такі випробування проводять, якщо протяжність внутрішнього газогону перевищує 5 м.
- Один раз на рік перевіряється працездатність запірних пристроїв, установлених на газопроводах. Здійснюється очищення від залишків корозії і мастила.
- Відповідно до вимог і рекомендацій заводів-виробників, але не рідше одного разу на рік, проводиться технічне обслуговування газового обладнання: прочищення пальників і системи видалення продуктів згоряння газу, регулювання режимів роботи (подача води, спалювання газу), перевірка параметрів спрацювання автоматики безпеки та відповідності робочого тиску перед газовими приладами, перевірка щільності газових комунікацій та усунення наявних витоків газу.
- Одночасно з техоглядом газового обладнання здійснюється перевірка наявності тяги в димових і вентиляційних каналах.
- Також не рідше одного разу на рік надавач послуг повинен перевірити належну роботу стаціонарних сигналізаторів загазованості приміщень.
Наразі очікується офіційне оприлюднення граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг, що входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Утім, експерти підрахували, що приблизна вартість послуги складатиме близько 100 грн на місяць.