Третя платіжка за газ: що зміниться
І скільки доведеться доплатити
Finance.ua розбирався в нововеденнях з третьою платіжкою з газ – звідки та чому виникла ідея, коли українці почнуть її отримувати та скільки доведеться доплатити.
Україна з 2015 року запроваджує функціонування цивілізованого ринку газу – це одна з вимог Угоди про асоціацію з ЄС.
За безпеку експлуатації газових мереж всередині будинку, а також за їхнє технічне обслуговування та ремонт завжди відповідали оператори газорозподільної мережі – облгази.
Проте в червні 2018 року набув чинності закон «Про житлово-комунальні послуги», який створив невизначеність, адже в ньому не сказано, що саме облгази мають відповідати за технічну справність газових мереж багатоквартирного будинку, власниками яких є мешканці.
Схематичне зображення внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Рисунок: Міненерго
Коли у 2020 році платіжки розділили – окремо за газ, окремо за його доставлення, плата за техобслуговування внутрішньобудинкових мереж випала, тобто її не включили в жодну з нових квитанцій.
Раніше в єдиний платіж за газ була включена плата за технічне обслуговування мереж, про що споживачі могли навіть і не знати. Водночас НКРЕКП у 2015 році виключила з тарифу облгазів кошти на обслуговування внутрішньобудинкових мереж.
Тому договори, які відтоді підписувалися зі споживачами про обслуговування мереж, обмежувалися так званою межею балансової належності, тобто, до входу газової труби в будинок.
Поняття межі балансової належності витікає з Кодексу газорозподільних систем, який, до речі, дозволяє за домовленістю сторін цю межу перенести навіть усередину будинку.
Нинішнє нововведення має остаточно розв’язати питання відповідальності за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, вентканалів тощо.
Відповідно до чинного законодавства, у багатоквартирному будинку за мережі спільної власності в зоні загального використання відповідальність покладається на співвласників багатоповерхівки, а в приватному житловому будинку та безпосередньо в квартирах – на їх господаря.
Вибух газу в житловому будинку на вулиці Малишка. Київ, 22 червня 2023 року. Фото: ДСНС
Власник має право обирати організацію, яка на договірних умовах і платній основі здійснюватиме роботи з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Такою організацією може бути як місцевий облгаз, так й інші організації, які отримали відповідні дозволи.
Плата за ТО внутрішньобудинкових систем газопостачання якраз і стане третьою платіжкою за газ. З нею власник точно знатиме, за що платитиме, та зможе контролювати дотримання всіх зобов’язань виконавця техобслуговування.
Загалом, згідно з «Правилами безпеки систем газопостачання», якщо споживачі не підписали договір з компанією на обслуговування газових мереж будинку, яким мала б визначатися відповідна плата за цю послугу, оператор газорозподільних мереж навіть не має права постачати газ мешканцям.
У грудні 2020 року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку має фіксуватися окремим договором.
Проте, щоб він запрацював Міністерство енергетики мало до 1 липня 2021 року розробити та затвердити Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку. Зробити це вдалося тільки восени 2023 року.
НКРЕКП зі свого боку повинна була розробити та затвердити Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку, а також методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг. Це не зроблене досі.
8 листопада регулятор на своєму сайті оприлюднив проєкт постанови про цей типовий договір для відкритого обговорення, яке тривало до 17 листопада. Результати обговорення теж можна знайти на сайті НКРЕКП.
Зрештою 5 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг видала постанову № 2291, яка затверджує Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та вносить зміни до Кодексу газорозподільних систем.
Окрім того, НКРЕКП встановила граничні рівні вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків для операторів газорозподільних мереж (ГРМ).
Оператори ГРМ з початку 2024 року вже здійснюють технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків на умовах Типового договору відповідно до розроблених та оприлюднених графіків. Рахунки за надану послугу надійдуть споживачам після проведення відповідних робіт. Тобто вже з лютого декотрі споживачі почнуть отримувати так звану третю платіжку за газ.
Це не обов’язково буде ще одна фізична квитанція – може бути нова графа в уже наявних за газ. І, що цікаво, платіж за технічне обслуговування не буде регулярним. Адже плата за ТО нараховується після його проведення, тобто раз на три чи п’ять років.
Періодичність залежить від строку експлуатації мереж. Так, внутрішньобудинкові системи, строк експлуатації яких складає до 25 років, мають обслуговуватись один раз на п’ять років. Якщо строк експлуатації понад 25 років – раз на три роки.
Відповідні графіки компанії викладають на своїх сайтах. Наприклад, Київгаз у січні мав провести технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання 105 багатоквартирних будинків.
Так, це обов’язкова умова. Утім, є нюанс. Визначаються два способи приєднання до умов Типового договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків:
- коли Колективним замовником, а це може бути управитель багатоквартирного будинку, об’єднання співвласників чи інша уповноважена співвласниками багатоквартирного будинку особа, надається підписана заява про укладення договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку (форма заяви наведена у додатку до Типового договору).
- у разі відсутності заяви про укладення договору на ТО або повідомлення про укладення договору з іншим суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт, вважається, що всі співвласники багатоквартирного будинку приєдналися до умов Типового договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку з Оператором ГРМ (облгазом).
Тобто кожній окремій квартирі не потрібно підписувати додаткові договори.
Це регулюється наказом Міненерго від 27.05.2020 № 342, в якому затверджений перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках:
- Технічне обслуговування (огляд) газопроводів з перевіркою наявності вільного доступу до газопроводів та газового обладнання, стану пофарбування і кріплень газопроводу, наявності футлярів в місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору: футляр-газопровід, та очищення його від бруду, у разі необхідності, відновлення – один раз на рік.
- Перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання, розміщених за межами приміщень споживачів, з інженерно-технічними системами, приладовим методом або мильною емульсією та усунення виявлених витоків газу з повторною перевіркою газових мереж на герметичність – один раз на 6 місяців (до початку та після закінчення опалювального сезону).
- Планове випробування на щільність газопроводів тиском 500 даПа – один раз на 3 роки (в міжопалювальний період).
- Технічне обслуговування запірних пристроїв, установлених на газопроводах та газовому обладнанні, з перевіркою працездатності та розбиранням без демонтажу, очищенням від залишків корозії та мастила, змащуванням та притиранням – один раз на рік.
- Технічне обслуговування газовикористовуючого обладнання, що призначене для опалення місць загального користування: прочищення пальників та системи видалення продуктів згоряння газу, регулювання режимів роботи (подача води, спалювання газу), перевірка параметрів спрацювання автоматики безпеки та відповідності робочого тиску перед газовими приладами, перевірка щільності газових комунікацій та усунення наявних витоків газу – відповідно до вимог та рекомендацій заводів – виробників такого обладнання або не рідше одного разу на рік у разі відсутності таких вимог.
- Перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах – під час технічного обслуговування газовикористовуючого обладнання.
- Перевірка спрацювання стаціонарних сигналізаторів загазованості приміщень, а також комутованих з ними пристроїв для автоматичного відключення постачання газу та засобів попереджувальної сигналізації на відповідність параметрам, встановленим заводом-виробником, – відповідно до вимог та рекомендацій заводів-виробників такого обладнання або не рідше одного разу на рік у разі відсутності таких вимог.
Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) передбачає, що роботи з технічного обслуговування в багатоквартирному будинку можуть виконуватися одночасно або вибірково залежно від облаштування ВБСГ такого будинку.
Ціни варіюватимуться залежно від виконавця та самих робіт, утім вони не можуть перевищувати граничні рівні, затверджені НКРЕКП.
Варіант оплати визначається під час укладання договору. Це може бути:
- або єдиний платіж управителем від імені всіх співвласників і їх коштом;
- або окремими рахунками від кожного мешканця.
Ще раз наголосимо, що розрахунки на оплату будуть надаватись у тому місяці, в якому проводитиметься технічне обслуговування за визначеним графіком.