Понад 30 експертів зі світу кредитування зібралися для того, аби поділитися своїми практичними кейсами з близько 150 учасниками, які хотіли дізнатися, що ж зараз відбувається з кредитуванням в Україні.
Загалом, на Ukrainian Credit Conference 2024 обговорили близько десяти тем: від того, чи готова банківська система підтримувати економіку України в умовах війни та до того, як українці користуються фінансовими послугами під час війни?
Спікери зліва направо: Владислав Білан, Володимир Довгаль, Алла Сав’юк, Сергій Сінченко, Микола Александров, Євген Резуєв та Сергій Савчук
Майже всі експерти зійшлися на думці, що ринок кредитування після початку повномасштабного вторгнення рф поновлюється та розвивається. Утім, рівень все ще досить далекий до того, що був до повномасштабного вторгнення рф.
Як зазначила членкиня Правління Sense Bank Інна Тютюн, в Україні всього залишилося близько 9 млн людей активного населення, і саме за них між банками ведеться боротьба.
Попри це, якщо порівнювати сьогодення та довоєнні часи, то зараз більше молоді, які беруть кредити. Зазначимо, що банки вже навіть запускають кредитні картки для дітей віком від 14 років.
«Якщо раніше вони займали менш як 10%, то зараз вже близько 20% клієнтів приходять з віком меншим за 18 років. Нещодавно ми запустили ще дитячу картку, бачимо в цьому сегменті перспективу», — сказав заступник Голови Правління Абанк Євген Зайченко.
Утім, не лише виступами експертів ринку відзначився цей захід. Так, у гостей та спікерів було вдосталь часу, аби поспілкуватися в кулуарах та обговорити за келихом вина й смаколиків тенденції на ринку, або просто завести нові зв’язки для подальшої співпраці. Також у перервах між виступами були розіграні спеціальні лоти на підтримку ЗСУ.
Перерви на Ukrainian Credit Conference — це завжди плідно
Цікавим також було обговорення портрета клієнта. Найбільше тут помітна різниця в іпотечному кредитуванні, де кількість клієнтів значно збільшилася.
Збільшилася також й частка жінок. Утім, враховуючи мобілізацію, це й не дивно… Попри це, заступник Голови Правління Абанк Євген Зайченко бачить у цьому позитив, адже жінки на 50% краще погашають кредити у порівнянні з чоловіками.
Також спостерігається позитив у тому, що українці почали менше нервувати та, як наслідок, почуватися більш впевнено до своїх обов’язків щодо кредитів.
Головною проблемою в портреті клієнта, все ж фахівці вважають те, що зазвичай це одні й ті ж клієнти. Не вистачає розширення горизонтів та колаборацій.
Загалом, на думку фахівців, наш ринок зараз дуже схожий, всі гравці дуже схожі один на одного. Це стосується продуктів та якості. Тому, сьогодні різниця в дрібницях.
Якщо брати до уваги розвиток ринку, то за словами члена правління з питань роздрібного бізнесу ПриватБанку Дмитра Мусієнка, 2024 року можна спостерігати зростання у 15% кредитного портфеля усіх банків. Також збільшився й середній чек українців, але експерти вбачають у цьому вплив девальвації та інфляції.
Ще з важливого, що обговорювали на UCC 2024 — від серпня 2024 року денна процентна ставка зменшиться від 1,5% до 1%. І, звісно, що експерти не могли на це не звернути увагу під час івенту.
Так, СЕО Авентус Україна Володимир Довгаль вважає, що дійсно зараз відбувається на ринку період кардинальних змін.
«Перший етап змін — денна процентна ставка в 1,5%. Утім, що ми бачимо, з кінця серпня денна процентна ставка буде вже 1%. Тобто дохідна частина компаній знизиться на третину за день. Це вже досить серйозна історія, — зазначає Довгаль. — На жаль, споживчий попит не відновлюється, сподівання на його відновлення найближчим часом не багато і конкуренція досить гостра. З іншого боку, дорожчають складові витрати: тобто, йде зростання заробітних плат та послуг ІТ. Період дуже цікавий, тобто, що робимо: виконуємо вимоги, готуємо власників до зниження прибутковості бізнесу в цілому й сподіваємося на краще».
А от СЕО «1 безпечне агентство необхідних кредитів» Владислав Білан дотримується думки, що 1% - вже певна перемога.
«Ставка в 1% - це все ж таки не 0,8%, як пропонувалося в першому варіанті закону. Це, я вважаю, все ж певна перемога. Тому що оці 0,2% - це вже дуже непогані відсотки, які ми маємо», — сказав експерт.
Звісно, не оминули подію й представники НБУ. Так, директор Департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Михайло Федоренко розповів, що по ринку десь 60−70% учасників надають всю необхідну інформацію.
Він також, які й інші учасники івенту, дотримується думки, що в цілому є певний позитив на ринку. Як зазначив фахівець, ринок стає стійким, він дійсно розвивається і в нього великий потенціал. Окрім того, він стає більш прозорим.
Михайло Федоренко: ми перейшли на принцип єдиної ліцензії
Завершилася масштабна конференція, як і розпочалася, за розмовами та обговоренням усього актуального у світі кредитного ринку.
Можна бути на 100% впевненим у тому, що 2025 року цей івент також збере чимало охочих, які знову розкажуть нам про стан поточних справ.
А в цьому році захід відбувся й завдяки спонсорам:
Укргазбанку — системно важливого, універсального банку сталого розвитку, що має стратегічне значення для економіки країни. Сьогодні банк є лідером «зеленого фінансування».
Платіжним партнером заходу виступав PSP Platon. PSP Platon — один з лідерів платіжних послуг в Україні та надійний партнер для мікрофінансових компаній та ломбардів. Ваш надійний платіжний партнер на шляху до успіху.
Дякуємо друзі, та до нових зустрічей!