0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує зібрати домашню аптечку у 2024. Поради та мінімальний вміст

Спільна стаття Finance.ua та мережі аптек АНЦ

Навіть якщо ви не маєте хронічних захворювань, аптечка повинна бути у вашому домі. Порізи, опіки, розлади травлення, перепади тиску… На жаль, від цього не застрахований ніхто. Саме тому базовий набір медикаментів треба завжди мати під рукою.
Зміст

Найважливіший припис домашньої аптечки – правильно її наповнити та вчасно проводити ревізію, щоб не покладатися на препарати, в яких вийшов термін придатності.

У цій статті Finance.ua разом з мережею аптек АНЦ розповідає, як зібрати домашню аптечку, скільки це коштує та чого категорично не можна робити.

Перевіряйте термін придатності раз на півроку

Мінімальний прийнятний термін для перевірки домашньої аптечки – що півроку.

Зручніше буде зробити окремий перелік наповнення аптечки з вказанням термінів придатності. Це може бути електронна табличка або ж паперовий список прямо в самій аптечці. Так можна заощадити час, щоб не переглядати інформацію на кожній упаковці.

Альтернативним варіантом може стати функція «Моя аптечка» в застосунку мережі аптек АНЦ на App Store та Google Play. Тут можна додати ліки вручну або ж відсканувавши штрих-код упаковки:

«Окрім безпосередньо терміну придатності звертайте увагу на загальний стан упаковок. Ліки та медичні засоби мають бути в непошкоджених упаковках, що йдуть з виробництва. Також зверніть увагу на терміни в недалекому майбутньому. Якщо у вас є препарат, термін якого закінчується, наприклад, за 1-3 місяці, його має сенс замінити зараз, оскільки наступна ревізія буде через півроку, а термін вийде раніше. Або зробіть нагадування на окрему заміну», – радять в мережі аптек АНЦ.

А що робити з препаратами, термін придатності яких уже збіг? За правилами їх не можна просто так викидати в смітник. Фахівці АНЦ кажуть, що кожна форма випуску має свою механіку утилізації:

  • рідини, ампули, мазі виливаються або видавлюються в унітаз і змиваються в каналізацію;
  • таблетки, капсули тощо – здаються в спеціальні служби з утилізації медичних засобів. Також ліки на утилізацію приймають й деякі аптеки. Щоб знайти актуальні адреси у вашому місті радимо пошукати цю інформацію в інтернеті, адже ця інформація часто оновлюється.

«Препарати, що викидають до смітників несуть загрозу довкіллю, тваринам, які мешкають у містах поруч з людьми, а також їх можуть випадково взяти діти», – наголошують в АНЦ.

Чи можна вживати препарати, у яких вийшов термін придатності

У мережі аптек АНЦ нагадують, що кінцева дата споживання, вказана на упаковці препарату – це дата, до якої виробник гарантує, що препарат відповідатиме своїм властивостям і надаватиме терапевтичний ефект.

Використання препарату після вказаного терміну придатності – власне бажання і відповідальність людини. Адже виробник не гарантує правильної дії препарату або збереження його властивостей.

«Побічні ефекти від вживання протермінованих препаратів можуть бути непередбачуваними та відрізнятися від вказаних в інструкції. У кращому разі препарат втратить свої властивості, в гіршому – може статися сильна алергічна реакція, навіть з летальним результатом.

Інколи пацієнти виправдовують свої дії тим, що в радянські часи існувала практика продовжувати термін придатності деяким популярним таблеткам, таким як анальгін, цитрамон тощо. Ми все ж не рекомендуємо користуватися такою практикою і відповідально ставитися до термінів придатності ліків, які ви приймаєте», – наголошують в АНЦ.

Як зібрати домашню аптечку

Насправді якоїсь універсальної аптечки не існує. Тут бажано використовувати індивідуальний підхід. Утім, наповнення аптечки можна розділити на три групи:

  1. Медичні засоби – бинти, серветки, вата, пластирі та ін.;
  2. Загальні препарати – проти застуди, отруєння, температури, заспокійливі, загоювальні, знеболювальні тощо;
  3. Індивідуальні – ваші особисті ліки, які ви маєте постійно вживати.

Ось такий вміст базової аптечки пропонує Міністерство охорони здоров’я України:

Для формування домашньої аптечки звертатися до лікаря немає потреби. Можна використовувати рекомендації МОЗ або ж звернутися до фармацевта в аптеці, він допоможе зібрати аптечку відповідно до ваших потреб.

«Щоб не заплутатися в назвах препаратів та їхній дії, зробіть окремий стислий перелік ліків та терапевтичних ефектів. Так ви зможете швидко реагувати на недуги та надавати допомогу собі або рідним. Також важливо знати наявність алергічних реакцій у всіх, хто може мати доступ до аптечки», – радять в мережі аптек АНЦ.

Скільки коштує зібрати домашню аптечку у 2024 році?

«Не можна визначити якусь конкретну суму або її межі. Вартість аптечки залежить від багатьох факторів: кількість препаратів, загальний об’єм, вартість за виробниками, наявність додаткових опцій до аптечки.

Тому вартість аптечки може коливатися від 1100 грн до 3000 грн, залежно від індивідуальних потреб.

Водночас щоб зібрати базову аптечку, з простих, але дієвих та якісних препаратів не треба багато витрачати. Краще звернутися до фармацевта, він допоможе з переліком мінімально необхідного наповнення, а також підбере препарати з доступною вартістю», – пояснюють в мережі аптек АНЦ.

Мінімальний вміст домашньої аптечки*

Знеболювальні та жарознижувальні засоби:

  • Парацетамол (33 грн за 10 таб.) та Ібупрофен (14,5 грн за 10 таб.) – на всі випадки з урахуванням віку членів сім’ї.
  • Цитрамон (17,7 грн за 6 таб.) – при головних болях особливо у метеозалежних людей зі зниженим артеріальним тиском, адже містить кофеїн.

Спазмолітики:

  • Но-шпа (83,2 грн за 24 таб.) – стане в пригоді при болях, викликаних спазмом.

Засоби, що застосовують при діареї:

  • Сорбенти: Смекта (13,8 грн за 1 пак.), Атоксіл (18,7 грн за 1 пак.), Активоване вугілля (6,80 грн за 10 таб.). Вони абсорбують токсини зі шлунково-кишкового тракту при виникненні діареї будь-якої етіології.
  • Ферменти: Фестал (107 грн за 20 таб.) чи Панкреатин (15 грн за 10 таб). Допоможуть розвантажити підшлункову залозу при переїданні.
  • Регідрон (15 грн за 1 пак.). Використовується для відновлення електролітів та усунення зневоднення при гострих діареях, блювоті, при підвищеному ацетоні.
  • Ентерол (25 грн за 1 пак.) – антидіарейний мікробний препарат, який також нормалізує мікрофлору кишківника і безпечний навіть при синдромі подразненого кишківника.
  • Лоперамід (26,5 грн за 20 таб.) – протидіарейний засіб, що сповільнює перистальтику кишківника.

Протиалергічні засоби:

  • Лоратадин (34,2 грн за 10 таб.) – таблетований антигістамінний препарат, який також знімає набряк.
  • Феністил (188,7 грн) – гель для місцевого застосування при укусах комах та різноманітних алергічних реакціях.

Серцеві, заспокійливі засоби:

  • Корвалол (39,7 грн за 25 мл) або Трикардин (36,7 грн за 25 мл) – слугують заспокійливими засобами, що також можуть дещо знизити тиск до приїзду швидкої.
  • Нітрогліцерин (15,2 грн за 40 таб.) – також багато кому рятує життя до приїзду швидкої. Використовується при стенокардії, болю в серці.

Краплі для очей та вух:

  • Рекомендується мати в аптечці краплі Окомістин (87 грн за 5 мл, очні/вушні), які мають антисептичну дію, якщо щось потрапило в око. Він також використовується у лікуванні різноманітних інфекцій.
  • Отипакс (182,60 грн) вушні краплі, які знімуть больовий синдром і запалення.

Засоби при порізах та опіках:

  • Йоду розчин спиртовий 5% (38,80 грн за 20 мл), Перекис водню 3% (28,5 грн за 200 мл), бинт стерильний (10,7 грн 5*10), набір пластирів (35 грн за 10 шт.), вата (22,8 грн за 100 г), Хлоргексидин (35,6 грн за 200 мл), Бетадин розчин (148,2 грн за 30 мл) для обробки ран.
  • Пантенол в аерозолі (70,5 грн за 58 г) при опіках.

Також можна додати препарати для полегшення симптомів застудних захворювань, що особливо актуально у весняний та осінній періоди:

  • від болю в горлі – Декатилен, Лізак, Фарингосепт;
  • від закладеності носа – Отривін, Лоратек, Фармазолін, Тизин, Евказолін;
  • від кашлю – Доктор Мом, Гербіон сироп або льодяники.

Для хворих на хронічні захворювання необхідно мати запас ліків, призначених лікарем.

*перелік препаратів був підготовлений фахівцями мережі аптек АНЦ. Ціни на препарати взяті з сайту мережі аптек АНЦ та є актуальними на момент виходу цього матеріалу

Де зберігати домашню аптечку?

Аптечка має бути недоступна для дітей, сторонніх осіб і домашніх улюбленців. Її слід зберігати в темному, сухому місці при температурі не вище 25 градусів за Цельсієм. Водночас розташовувати аптечку потрібно так, щоб мати до неї швидкий та легкий доступ.

Окрім того, обов’язково врахуйте умови збереження, зазначені в інструкції. Якщо передбачається зберігання в холодному режимі, то це – холодильник, але упаковано та заховано від дітей.